Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Achizitie masina de spalat cu uscator incorporat

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
EquinuS

EquinuS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 02.01.2019
Am de ales intre trei modele :

1. Electrolux : https://altex.ro/mas...d/MSFEW7W4684W/
2. Wirlpool : https://www.emag.ro/...u/pd/D8FGHVBBM/
3. Samsung : http://www.cel.ro/ma...lb-pNCc1PDUu-l/

Pareri...sugesti?

#2
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
Dintre cele 3 eu spun Samsung .
Ce as cumpara :LG F4J6TGOW

#3
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Eu am masina cu uscator, dar mi-am mai luat si un uscator intr0un final.
Concluzia e ca uscatorul separat e cu mult mai bun, nu se compara.

#4
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,619
  • Înscris: 16.08.2010
Exact. Asta e si parerea mea.

Masina de spalat cu uscator e o corcitura, si cal si magar sau nici cal nici magar.

Ceva cam ca anvelopele all season.

Cel mai bine uscator separat.

Edited by FreeThinker, 10 January 2019 - 00:15.


#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Ia uscator separat, cu Pompa de Caldura (vezi discutia dedicata).
2. Toate masinile de spalat cu uscator (exceptie 2 modele cu pompa de caldura de la AEG ~ 1000 EUR) sunt cu fierbere, consuma mult si fac caldura f mare ca sa usuce -> strica rufele.

#6
lukhian

lukhian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.03.2008
Avem montat acelasi model de Samsung, am incercat de cateva ori uscatorul, am lasat chiar si peste noapte, din moment ce programul super dry ajunge la 4.5 ore daca imi amintesc bine, nu am fost multumit de rezultat si prefer sa le pun la uscat normal, sunt sigur ca functioneaza bine si usuca asa cum zice daca ai doar 2-3 camasi sau tricouri sau ceva textil...light doar.

#7
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.12.2001
Si eu sunt intersat de asa ceva. Pana acum am pus ochii pe asta

https://altex.ro/mas...d/MSFF4J8JH2WD/

Review de pe emag: "Capacitate impresionanta de spalare si de uscare. A spalat si uscat complet (fara mirosuri de cauciuc incins, cum am mai citit despre alte modele) o plapuma 220x200 si 2 perne in 3h30 min." - daca e asa, as spala lenjeria de pat mult mai des.

Din pacate nu prea am vazut pareri despre masinile de spalat cu uscator incorporat, asa ca orice sfat/review e binevenit.

Vreau sa schimb masina de spalat rufe (Samsung EcoBubble) ca deja e zgomotoasa si curge niste apa sub ea la centrifugare, si as lua ceva cu DD de la LG ca sa pot lasa seara usa deschisa de la baie, sa nu faca atata galagie. La spalat insa nu prea am ce sa ii reprosez, asa ca nu ma grabesc cu alegerea si urmaresc ce mai apare.

#8
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005
Sunt maxim interesat de subiect :-),dar vad ca dezbaterile sunt minimale. Pina la urma un sfat despre ce model pentru o astfel de corcitura? :-)

View Postmaccip, on 09 ianuarie 2019 - 23:18, said:

Eu am masina cu uscator, dar mi-am mai luat si un uscator intr0un final.
Concluzia e ca uscatorul separat e cu mult mai bun, nu se compara.
Poti argumenta, te rog?

#9
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Eu am luat cea mai ieftina masina de spalat cu uscator : Candy , 8 kg capacitate, 5 ani garantie. Nu face caldura deloc pt ca usuca prin condensatie, face zgomot dar presupun ca la 1400/rot min e ok. Consumul e cam de 5 ori mai mare decat daca as spala fara uscare, la capacitatea max. Are si NFC.

#10
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011

View PostAdm, on 10 ianuarie 2019 - 00:14, said:

Toate masinile de spalat cu uscator (exceptie 2 modele cu pompa de caldura de la AEG ~ 1000 EUR) sunt cu fierbere, consuma mult si fac caldura f mare ca sa usuce -> strica rufele.
Și în 2021 doar AEG au rămas cu pompă de căldură? Oricum, îmi depășesc bugetul cu mai mult de dublu.

Mă interesează o mașină cu uscător peste 10Kg, preț undeva până în 4000 lei. Mă interesează cel mai mult să spăl un volum cât mai mare la un moment dat. Uscarea nu este foarte importantă deoarece nu voi usca mereu la mașină. Spălatul este cel mai imortant, eventual economia de apă și curent.
Am căutat pe net înainte și am rămas la lista asta:

Electrolux:  (feedback OK, funcțille OK dar nu par wow cel puțin din prezentare!). Am aragaz Electrolux.
LG (sunt fan LG cât de cât, dar feedbackul e cam prost, prețul e cel mai bun dintre toate) Am combină frigorifică LG
Samsung (feedback OK, funcțiile cele mai interesante dintre toate) Am telefon Samsung
Haier (are 12 kg!, feedback lipsă, funcții sărăcăcioase, n-are Wi-Fi ceea ce e important pentru că mașina va fi amplasată mai departe, vreau să știu exact când termină de spălat)
Bosch (nu sunt fan Bosch mai ales că e fabricat în China, n-are Wi-Fi, funcții și mai sărăcăcioase)
Whirpool (preț mic, 7Kg uscare hmmm..., puțin feedback, funcții și mai sărăcăcioase, n-are Wi-Fi)

Comparația între primele 4.

#11
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Cam greu si cu, si cu si ieftin :-)
Probabil ca va trebui sa faci compromis la bani sau la functii. Probabil ca ai observat ca capacitatea de uscare e undeva mereu la 60% (10 spalare / 6 uscare). Wifi adevarat (nu nfc sau bluetooth) gasesti mai repede daca le iei independente. Am vqzut la flanco un model WDU (detalii complete aici https://www.bosch-ho...ator/WDU8H541EU) care are wifi, in afara de Samsungul dat de tine, dar mai pui 1000 ron.

#12
Rretro

Rretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 10.03.2020
Wi-Fi găsești la LG, atât la msr cât și la uscător... Îți recomand varianta separată

#13
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Știu că găsesc Wi-Fi și la LG, eu am specificat doar cele care nu au.
M-am tot gândit la prioritățile mele și pentru că cea mai mare prioritate pentru mine este capacitatea de spălare, se pare că mă îndrept către HAIER. Am găsit un LG F4DV912H2EA de 12KG dar costă 6000 lei, adică mai mult decât dublul lui 10,5 KG.
Uscător separat nu este deloc o opțiune din cauza spațiului dar și pentru că uscătorul îl consider mai mult un moft, va fi utilizat când și când.

Edited by XrainX, 09 November 2021 - 16:18.


#14
Rretro

Rretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 10.03.2020
Atunci aruncă o privire la CANDY rapido, au msr de 15kg,sau este una la wirlpool tot cu capacitate mare (19kg dacă nu mă înșel)

#15
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Merci, văd un Candy de 14KG cu Wi-Fi și un preț dubios de mic, undeva la 2400 lei. Pe Altex are 5 stele la reviewuri dar nu știu dacă or fi din alea plătite.

#16
Rretro

Rretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 10.03.2020
Candy stă f bine la preț și nu uita că este o firma consacrată de electrocasnice. Eu am avut un cuptor electric incorporabil de la ei de care m-am plictisit cât timp l-am folosit

#17
shady_boy

shady_boy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 01.10.2020
Salutare! Ce recomandați între AEG și Electrolux? Ambele sunt 2 în 1 și au pompă de căldură.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate