Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sisteme fotovoltaice ON-GRID pentru prosumatori - program AFM

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
10777 replies to this topic

#901
superarcan

superarcan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.01.2007

View PostHawkie, on 07 iulie 2019 - 07:49, said:

S-a înscris cineva la fotovoltaic.honest.ro ? Păreri ? Eu m-am înscris (fără avans), acum aștept.
10x Hawkie.
Super tare "onesti" astia fara avans si fara taxe de consultatnta, dosar ..., si pare firma serioasa ( stie cineva info de pe listafirme.ro sunt ok ? )
Am intrat pe fb la ei si sunt fffff multe comment.

Edited by superarcan, 09 July 2019 - 01:15.


#902
octavian2001

octavian2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.06.2011
Honest sunt intermediari, nu firma instalatoare. Pretul difera in functie de regiune. Nu se ocupa de ATR in suma respectiva(cel putin nu acum o luna). Ei va pun in legatura cu o firma agreata si trebuie sa lucrati cu ei, pentru care vor primi un comision de la acea firma

Edited by octavian2001, 16 July 2019 - 18:05.


#903
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
Eu daca stau la casa insiruita (sunt 5 case, fiecaer cu a lui) pot monta, sau se monteaza doar pe case individuale?

Cred ca iau si eu maine legatura cu cei de la fotovoltaic.honest.ro sa vad ce zic.

Edited by mirel3003, 16 July 2019 - 22:37.


#904
shoTgunu

shoTgunu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 07.12.2007
Nu vad de ce nu ai putea. Daca ai act de vanzare cumparare pe proprietate si acoperisul e doar al tau nu vad probleme.

#905
martonkodok

martonkodok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 09.06.2017
A fost eliminata necesitatea Autorizatiei de Construire pentru fotovoltaicele, daca se instaleaza pe acoperisul unei cladiri, dar legea zice ca totusi trebuie informata administratia de demers.

Pentru a fi mai clar am intrebat la Urbanism ce acte trebuie depuse, si cum se procedeaza.
In raspunsul atasat se regaseste

1) Se va realiza de catre un expert tehnic atestat MDRAP o expertiza de specialitate a acoperisului.
2) In cazul in care expertiza tehnica stabileste ca interventia se incadreaza in prevederile legii.
3) Se depune la Urbanism expertiza insotita de o cerere.
4) Primaria va comunica un raspuns, fara achitarea unei taxe, daca se incadreaza in prevederile legii.
5) In caz ca NU se incadreaza, atunci este nevoie de autorizatie de construire, si se depune documentatie completa pentru obtinerea acestuia.

Mentionez: intrun raspuns precedent au afirmat pentru montarea la sol este necesara obtinerea Autorizatiei de Construire. Deci la sol este necesara, pe acoperis, expertiza va confirma sau infirma.


[ https://i.imgur.com/EHe9C4Y.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#906
martonkodok

martonkodok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 09.06.2017
eroare redactata

Edited by martonkodok, 17 July 2019 - 14:14.


#907
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 03.04.2017
Deci mare branza nu faci,nu dai bani pe autorizatie dar dai la expertiza.

#908
meseriasu2

meseriasu2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 08.01.2007
Buna ziua,
Am obtinut de la SDEE Nuntenia Nord certificatul de racordare.
Care ar fi urmatorul pas?

#909
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
Sa astepti sa inceapa Programul...

#910
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
da da , si ai sa tot asteeeepti .........

#911
sorinmircea

sorinmircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 23.10.2011
CITESTE aici cum se obtine certificatul de racordare.. trebuie sa parcurgi 7 pasi pana la obtinerea certificatului de racordare.. Adica pasul nr 8
citeste cu atentie.ASTA scrie acolo la nr 8
.
Pentru un loc de producere, operatorul de retea are obligatia sa emita si sa transmita utilizatorului certificatul de racordare in termen de maximum 10 zile calendaristice de la receptia punerii in functiune a instalatiei de racordare, cu conditia depunerii de catre utilizator sau imputernicitul sau legal, la operatorul de retea, a dosarului instalatiei de utilizare intocmit de executantul acesteia, a procesului verbal de receptie a punerii in functiune a capacitatilor de producere si a certificatului de conformitate, conform normelor tehnicein vigoare; certificatul de racordare emis corespunde instalatiilor si capacitatilor de producere realizate pentru etapa respectiva de dezvoltare a locului de producere, conform prevederilor contractului de racordare.

Nu obtii certificatul cu o simpla cerere.

Arata=ne si noua certificatul asta minune..
Eu ma zbat de 6 luni si abia sunt la pasul 7..!!!!!!!!!!
http://www.edmn.ro/racordare.aspx

Edited by sorinmircea, 23 July 2019 - 20:32.


#912
adiculiniute

adiculiniute

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 18.01.2011
Sunt zvonuri care zic ca, se vrea modificarea ghidului pentru acest program, astfel incat:

. "La articolul 19, alineatul (1), litera d) se modifică și va avea următorul cuprins: „d) imobilul pe care se implementează proiectul nu este afectat de sarcini în favoarea unei persoane juridice sau a unei entități care desfășoară activități economice; nu face obiectul unui litigiu în curs de soluţionare la instanţele judecătoreşti, vreunei revendicări potrivit unei legi speciale sau dreptului comun sau al unei proceduri de expropriere pentru cauză de utilitate publică;”

Asta inseamna ca, cei care au luat imobilul prin credit ipotecar, printre care ma numar si eu, nu mai sunt eligibili pt program. Daca va ramane sub forma asta... PA! PA!

#913
meseriasu2

meseriasu2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 08.01.2007
Multumesc @sorinmircea.

Edited by meseriasu2, 24 July 2019 - 10:44.


#914
lost_eagle

lost_eagle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 12.07.2016

View Postadiculiniute, on 23 iulie 2019 - 21:11, said:

Sunt zvonuri care zic ca, se vrea modificarea ghidului pentru acest program, astfel incat:

. "La articolul 19, alineatul (1), litera d) se modifică și va avea următorul cuprins: „d) imobilul pe care se implementează proiectul nu este afectat de sarcini în favoarea unei persoane juridice sau a unei entități care desfășoară activități economice; nu face obiectul unui litigiu în curs de soluţionare la instanţele judecătoreşti, vreunei revendicări potrivit unei legi speciale sau dreptului comun sau al unei proceduri de expropriere pentru cauză de utilitate publică;”

Asta inseamna ca, cei care au luat imobilul prin credit ipotecar, printre care ma numar si eu, nu mai sunt eligibili pt program. Daca va ramane sub forma asta... PA! PA!


Zvonuri ... de unde? Ai pe cineva in AFM? Bei cafeaua in carciuma unde vin si cei de la AFM?
Nici un program de pana acum nu a avut aceasta ineptie. In tara asta sunt convins ca sunt destui cu "ipoteca"

"Daca va ramane sub forma asta" - daca va ramane la nivel de zvon nu te mai incadrezi sau cum?

#915
RomeoLSZ

RomeoLSZ

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.10.2015
Nu e zvon, e un fapt cert si ordinul mai este in dezbatere publica saptamana aceasta cred!
Cine este interesat de program urmareste si hotiile care se fac!!!
Detalii la: http://www.mmediu.ro...necesarulu/3034
Ia vezi @lost-eagle daca am citit bine in carciumă

Edited by RomeoLSZ, 25 July 2019 - 08:35.


#916
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
E posibil sa fie o chestie legala pentru ca stiu ca se discuta pe aici ca sistemul finantat de afm trebuie mentionat in cartea funciara. Daca imobilul e ipotecat e posibilca banca sa nu fie de acord, si atunci ca sa scape de aceste probleme baga acea clauza.

#917
martonkodok

martonkodok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 09.06.2017
am intrebat eu oficial in primavara, care e faza cu ipoteca pe CF
si au ranspuns atunci ca e OK, si ca trebuie acord de la banca, pentru ca ANCPI sa baga si pe AFM ca sarcina (ca ei vor fi trecuti 6 ani acolo pana e monitorizata perioada).

acuma problema se pune din cate aflam din expunerea proiectului, ca banii din fonduri UE nu pot sa ajunga la firma
si avand in vedere ca bancile si alte firme detin, sau pot detina intro forma ipotecare sau alta, bunuri cum e o casa prin forma "sarcini pe CF" exista interpretabilitatea asta ca fondurile minimis destinate populatiei ajung pe capitalul firmelor

speram ei sa gaseasca o exceptie, cel putin eu as vedea sa fie exceptata ipoteca din ghid
si atunci cu o hartie de la banca prin care atesta ca doar ipoteca este ca sarcina sa fim acceptati ca eligibili

azi trebuie trimise petitiile pe email mentionata mai sus de RomeoLSZ prin link

#918
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 16.02.2008
Pentru cei care se încăpățânează să mai creadă degeaba în această țeapă, le reamintesc ce scriam acum ceva vreme: Banca nu va fi de acord cu încă o ipotecă la ANCPI, iar dacă prin absurd va fi, e greșeala vieții voastre să o faceți. Am scris de ce. Se face joc de glezne și aici, dar de fapt NU se mișcă nimic CONCRET, exact cum e in toată țara. Motivul? Nu sunt bani. De unde vreți să fie când pensiile și salariile umflate se dau din CREDITE, pe care le vom deconta după 2020 odată cu noua criză?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate