Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Sisteme fotovoltaice ON-GRID pentru prosumatori - program AFM

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
10809 replies to this topic

#8551
pin_73

pin_73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 03.10.2010

View Postcamsonat, on 18 martie 2023 - 20:47, said:

Eu as vrea sa intreb de un sistem de 5,7KWp trifazat, ce sectiune de cablu accepta minim instalatorii de la invertor pana la instalatia casei? Am circuit trifazat de 5x4mmp la pompa de caldura si i-as pune sa se conecteze la ala, sa nu vina cu alte idei ca nu renovez casa dupa ce pleaca ei. Tehnic ar face fata dar nu stiu peste ce ambitios dau. Bine, eu sper sa nu dau de unul care sa vrea sa intre in tabloul general direct. Mai fac un transfer. Posted Image
Mie mi-au montat cablu de 5x6mmp si foarte scurt (cam 2m de la tabloul general) dar cred ca e in functie de ce au la ei. La sistemul monofazat unde amperajul e mai mare si distanta mult mai mare mi-au pus cablu de 4mmp si m-am rugat de ei sa-l schimbe cu unul de 6mmp. Am 3 instalari cu aceeasi forma cu 3 echipe diferite de electricieni. Fiecare face ce vrea. Unii mai amabili, altii mai nesuferiti. Dupa cum ai noroc.

#8552
hepea

hepea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 20.02.2006

View Postdorel232004, on 19 martie 2023 - 16:53, said:

Cred ca e nevoie sa ai mutatia pe buletin la adresa unde instalezi.
Sa speram ca nu vor face treaba asta

#8553
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostIon_Bumbu, on 19 martie 2023 - 17:26, said:

cam ca la Tesla, alearga cu 200km/h mai putin de 100km ca n-o duc bateriile
Da, intr-adevar asta este un criteriu absolut esential pentru 99% dintre soferi.
Sa nu cumva sa faceti greseala sa va cumparati o masina care nu poate merge minim 800 Km cu 200 Km/h, ca o sa rada lumea de voi...

#8554
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 23.06.2004

View Postdorel232004, on 19 martie 2023 - 16:53, said:


Cred ca e nevoie sa ai mutatia pe buletin la adresa unde instalezi.

Pana la urma cum este, e un zvon sau chiar trebuie să ai domiciliul unde vrei sa instalezi? Pana acum nu era așa parcă. Și eu aș vrea să instalez la casa de la țară, numai că deși e la 2 km de mine, e în alt județ. Și e complicat, mai ales ca lucrez ca pfa.

#8555
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,590
  • Înscris: 31.01.2010

View Postkolfleading, on 19 martie 2023 - 18:10, said:

Da, intr-adevar asta este un criteriu absolut esential pentru 99% dintre soferi.
Sa nu cumva sa faceti greseala sa va cumparati o masina care nu poate merge minim 800 Km cu 200 Km/h, ca o sa rada lumea de voi...

Vedeti dumneavoastra, este exact legatura dintre un ziarist care scrie un articol de senzatie si un fan EV care considera ca asa si este si nu se oboseste sa inteleaga ce e puterea aia de virf, adica este degeaba daca nu este de durata.
Degeaba avem 800kW 1h iar dupa aia urmeaza seara si ne intoarcem la gaze si carbune care merg toata noaptea... adica alea merg cu 100km/h dar merg 24h din 24h daca trebuie.
Asta este situatia din pacate.
Mai frumoasa va fi cind se va depasi o valoare de virf de peste 2000kW, atunci va incepe festivalul cu dezechilibrarea sistemului national ca de acumulare va fi mai greu, hidrocentrala cu pompare mai are ceva ani pentru a fi pusa in functiune, daca va primi aprobari...bine ar fi sa nu fie asa...

#8556
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 17.01.2014

View Postkolfleading, on 19 martie 2023 - 18:10, said:

Da, intr-adevar asta este un criteriu absolut esential pentru 99% dintre soferi.
Sa nu cumva sa faceti greseala sa va cumparati o masina care nu poate merge minim 800 Km cu 200 Km/h, ca o sa rada lumea de voi...

pe regula asta se rezolva complet traficul auto pe planeta asta!
cred ca nici macar 1% din masinile actuale nu se incadreaza... sunt f multe care nici macar nu ajung la 200km/h, dar sa mai si parcurga 800 km la viteza aia !

#8557
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostIon_Bumbu, on 19 martie 2023 - 21:21, said:

Degeaba avem 800kW 1h iar dupa aia urmeaza seara si ne intoarcem la gaze si carbune care merg toata noaptea... adica alea merg cu 100km/h dar merg 24h din 24h daca trebuie.
Si daca ar fi mers 24h cu 800 kW, apoi Ion_Bumbu tot s-ar fi plans ca nu merge 25h deci nu-i bun...

Edited by kolfleading, 19 March 2023 - 22:47.


#8558
pin_73

pin_73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 03.10.2010

View PostIon_Bumbu, on 19 martie 2023 - 21:21, said:

dupa aia urmeaza seara si ne intoarcem la gaze si carbune care merg toata noaptea...
De ce gaze si carbune si nu hidro? Am mai scris intr-un post pe undeva. Vara cand e soare mult si productie mare pe fotovoltaic e apa mai putina si deci productie hidro mai mica. Eu le vad complementare. Daca ar avea furnizorii productie din mai multe surse ar sti cum sa-si programeze sursele care merg cu combustibil sa mearga la capacitate mai mare doar in intervalele in care e nevoie. La nivel global asta se regleaza din certificatele verzi. Cand ai doua surse, una care nu te (mai) costa nimic si alta la care platesti combustibil si certificate verzi normal ca o sa o folosesti primordial pe prima. Dezechilibrele sunt problema? In afara frigiderelor din supermarchet nu stiu ce merge non stop ca sa fie un consum constant. La nivel macro este alta discutie ca se sumeaza si iese cat de cat un consum previzibil dar in nu constant. Majoritatea consumatorilor sunt diurni deci productia fotovoltaica ajuta nu creste dezechilibrele.

#8559
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,590
  • Înscris: 31.01.2010

View Postkolfleading, on 19 martie 2023 - 22:47, said:

Si daca ar fi mers 24h cu 800 kW, apoi Ion_Bumbu tot s-ar fi plans ca nu merge 25h deci nu-i bun...

Maestre iara flame sau nu prea pricepeti deosebirea dintre energie si putere?
Cam jenante interventiile dar ma rog, de asteptat si astea daca altceva nu puteti.

#8560
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,590
  • Înscris: 31.01.2010

View Postpin_73, on 19 martie 2023 - 22:52, said:

De ce gaze si carbune si nu hidro?

De ce nu hidro tot timpul e destul de simplu, nu-i atita apa ca putere instalata este si doar cu alea poti compensa rapid o variatie de putere din sistem.
Daca ai destula apa, nu-i problema, in caz ca e prea multa apa exista deversoare, la noi din pacate nu este destula deobicei si de aia hidro sint folosite cu multa grija si mai ales ca centrale de reglaj pentru sistem ca "destabilizatorul'' cel mare e eolianul, solarul inca e de vreo 2-3 ori mai mic.
Prin urmare in perioada de consum mic sau cind merg eolienele si solarul se aduna apa in bazinele de acumulare.
Ce nu se poate, carbune, gaz si nuclearele, toate astea insa au probleme de modificare rapida a puterii insa la ora asta sint absolut necesare, fara ele SEN ar fi neviabil. Pe viitor SMR cred ca este salvarea noastra sau macar inca 2 grupuri la Cernavoda altfel o sa tot ardem gaz si carbune.
Hidro la noi nu cred ca se vor mai face, eolienele cam spre maxim si cu problema clasica, cind bate vintul e bine, exportam in draci.
Cu solarele momentan este bine, exista cu ce compensa puterea de virf inca, cind vom ajunge catre 1500MW putere de virf livrat in sistem, ca instalata cam atita apare posibil sa compenseze mai dificil variatiile de la virf la 0.
Momentan asta este, sa mearga macar asa

Aici vedeti interactiunea dintre solar si hidro.
https://www.transele...ENGraficportlet

Totusi interesant este ca si anul trecut in aceeasi perioada productia solara era tot cam la 800MW putere de virf, deci unde este cresterea aia mareata anuntata la fotovoltaice?

View PostIon_Bumbu, on 19 martie 2023 - 21:21, said:

Degeaba avem 800kW 1h iar dupa aia urmeaza seara si ne intoarcem la gaze si carbune care merg toata noaptea... adica alea merg cu 100km/h dar merg 24h din 24h daca trebuie.


Typo...
Degeaba avem 800MW 1h...
Scuze de eroare

Edited by Ion_Bumbu, 19 March 2023 - 23:54.


#8561
pyxyit

pyxyit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 02.07.2009

View Postaladdin2k, on 19 martie 2023 - 19:56, said:

Pana la urma cum este, e un zvon sau chiar trebuie să ai domiciliul unde vrei sa instalezi? Pana acum nu era așa parcă. Și eu aș vrea să instalez la casa de la țară, numai că deși e la 2 km de mine, e în alt județ. Și e complicat, mai ales ca lucrez ca pfa.
Din moment ce nu a aparut noul ghid nimeni nu va poate spune ce va fi. Zvonurile sunt egale cu zero.

#8562
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View PostIon_Bumbu, on 19 martie 2023 - 23:52, said:

Hidro la noi nu cred ca se vor mai face

Oare am putea adapta unele dintre hidrocentralele actuale în vederea funcționării drept hidrocentrale cu pompare?

Eventual și să umplem lacul de acumulare cu panouri fotovoltaice plutitoare? :)

#8563
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 17.01.2014

View PostIon_Bumbu, on 19 martie 2023 - 23:52, said:

Aici vedeti interactiunea dintre solar si hidro.
https://www.transele...ENGraficportlet

Totusi interesant este ca si anul trecut in aceeasi perioada productia solara era tot cam la 800MW putere de virf, deci unde este cresterea aia mareata anuntata la fotovoltaice?


eu cred ca graficul include doar marile parcuri fotovoltaice... nu cred ca prosumatorii sunt prinsi acolo.

#8564
hepea

hepea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 20.02.2006

View Postsubss, on 20 martie 2023 - 03:03, said:

Oare am putea adapta unele dintre hidrocentralele actuale în vederea funcționării drept hidrocentrale cu pompare?

Eventual și să umplem lacul de acumulare cu panouri fotovoltaice plutitoare? Posted Image
Binenteles, totul e sa se vrea. Tot o dati cu dezechilibrul dar uitati ca suntem legati la reteaua europeana si suntem in echilibru cu aceasta; si este la fel ca la eoliene, cand e soare exportam in draci dar (!) spre deosebire de eoliene consumam din acea energie si injectam doar surplusul. Si, daca incarc masina ziua, de ce as face-o noaptea? ;) Si se creeaza dezechilibre, pai sa faca investitii companiile astea private, nu se poate numai pe mokangeala (oare de ce pleaca enelu ;) )

#8565
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005

View Postsubss, on 20 martie 2023 - 03:03, said:

Oare am putea adapta unele dintre hidrocentralele actuale în vederea funcționării drept hidrocentrale cu pompare?

Eventual și să umplem lacul de acumulare cu panouri fotovoltaice plutitoare? Posted Image

Exista deja proiecte in curs. Hidroelectrica a obtinut deja autorizatiile de constructie pentru parcuri plutitoare.
Nu stiu daca au in vedere repomparea apei, dar foarte probabil ca sa se intample si asta pe viitor.

Panourile montate pe lacuri reduc de asemenea si evaporarea apei, alt bonus pentru hidro.

#8566
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 11.01.2009

View PostIon_Bumbu, on 19 martie 2023 - 21:21, said:

Degeaba avem 800kW 1h iar dupa aia urmeaza seara si ne intoarcem la gaze si carbune care merg toata noaptea... adica alea merg cu 100km/h dar merg 24h din 24h daca trebuie.

Doar folosind tehnologiile curente, putem reduce poluarea prin electrificarea transportului si a incalzirii.
Chiar daca producem curentul murdar (si de produce tot mai putin murdar), poluarea se reduce datorita eficientei superioare a masinilor electrice si a pompelor de caldura.
Daca mai folosesti si masinile electrice ca stocare pentru retea, lucrurile se schimba si mai mult.

Dar putem sa ramanem indoctrinati de dezinformarea companiilor petroliere care nu au niciun interes ca astea sa se intample.

#8567
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Voi realizați ca suntem departe de a folosi EV ca stocare pentru retea?

Asta e posibil pentru destul de putini.
Ai nevoie de:
- un vehicul cu V2G
- o baterie de peste 60-70kwh sau mai mult (pe EV)
- sistem fv serios acasa ca sa incarci ev-ul si sa iti ajunga si tie pentru nevoile locale.

Eu, (parerea mea) as tine acumulatorii (acasa sau pe masina) cat mai mult la capacitate incarcati ca sa fiu independent.
Nici nu se pune problema sa injectez in retea din acumulatori.

Legislatia si situatia la noi e de asa natura incat chiar si numai injectia din PV e bataie de joc pentru prosumator. N-as cicla bateriile pentru cativa zeci de banuti.

Edited by radurus, 20 March 2023 - 10:05.


#8568
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,217
  • Înscris: 24.05.2022
Este relativ, putem fi mai aproape decat pare. Acum 5-6 ani am inceput sa fiu mai interesat si sa testez masinile electrice. Toti prietenii erau circumspecti, nu credeau in ele. Adevarat ca relativ accesibile erau doar Zoe, Leaf, eGolf, poate i3 la SH. Acum sunt vreo doua Tesla 3, doua Y, un Ioniq 5, o Dacia Spring, un Leaf, un XC60 T8 si restul hibride Toyota. Cam doar eu am ramas diesel, sa tin steagul sus. Posted Image

Edited by lexraz, 20 March 2023 - 10:47.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate