Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Sisteme fotovoltaice ON-GRID pentru prosumatori - program AFM

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
10802 replies to this topic

#6679
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006

View Postmartonkodok, on 11 august 2022 - 16:38, said:

era intrebare aici ca daca s-a reusit semnare contract din cei aprobati acum

DA, mi a fost confirmat.

Trebuie incarcata ceva declaratie, si apoi se poate si contractul, care trebuie modificat in Word, ca nu preia aplicatia informatica adresa, cf, adresa implementata.
Ai idee cand i-a fost aprobat dosarul persoanei care a semnat cu AFM? Sunt cateva mii de dosare aprobate din sesiunea 2021, sunt curios cati or fi semnat deja cu AFM, exista vreo regula sau esti la mana unui functionar care alege la nimereala dosarul aprobat? Nu ca m-ar mira asa ceva...

#6680
martonkodok

martonkodok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 09.06.2017
am informația de la un instalator
are mai multe dosare aprobate și din ele a și semnat deja

depinde de ei, nu de AFM

#6681
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Discuții cu PDC sunt pe topicul dedicat. Fiecare poate să facă orice, asta nu înseamnă că, eu dacă consider că e greșit, nu voi spune asta.
Într-o vreme se dădea o durata de viață de 12 ani, acum producătorii îs mai optimiști, dar nu am auzit de nici unul să ofere o garanție la jumătate din durata de viață care se laudă că ar avea-o.

Oricum, in cazul meu, PDC gâfâie când trebuie să facă și acm iarna.

#6682
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,217
  • Înscris: 24.05.2022

View PostBloodRa, on 11 august 2022 - 17:36, said:

Discuții cu PDC sunt pe topicul dedicat. Fiecare poate să facă orice, asta nu înseamnă că, eu dacă consider că e greșit, nu voi spune asta.
Într-o vreme se dădea o durata de viață de 12 ani, acum producătorii îs mai optimiști, dar nu am auzit de nici unul să ofere o garanție la jumătate din durata de viață care se laudă că ar avea-o.

Oricum, in cazul meu, PDC gâfâie când trebuie să facă și acm iarna.
12 ani nu ar fi rau, comparabil cu frigidere, a/c si centrale gaz. Desi cele din urma mai greu sa duca atat.

#6683
delpiero

delpiero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 11.12.2003

View Postmartonkodok, on 11 august 2022 - 17:16, said:

am informația de la un instalator
are mai multe dosare aprobate și din ele a și semnat deja

depinde de ei, nu de AFM
Multumesc de raspuns!
Inteleg ca de fapt contractul de finantare se genereaza din aplicatie, trebuie semnat si incarcat.
Ideea e ca pentru prima lista termenul de 60 de zile se apropie vertiginos.
Stie cineva daca anul acesta mai e nevoie de ATR sau nu? Informatiile sunt contradictorii.
Si eventual ce termen de incarcare ATR in aplicatie exista?

@admin: daca se poate un pic de curatenie pe topic vis-a-vis de tot off-topic-ul cu PDC?

#6684
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006
Nu imi este clar daca este necesar ATR pentru sistemul fotovoltaic instalat prin AFM. Eu am cerut (si primit) ATR pentru un spor de putere trifazic de la 9 la 14 kw in Aprilie 2022. Daca se mai cere ATR il pot folosi pe acesta sau trebuie sa scot altul?

#6685
CLAU03

CLAU03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 05.06.2021

 mihaimihai, on 15 august 2022 - 10:46, said:

Nu imi este clar daca este necesar ATR pentru sistemul fotovoltaic instalat prin AFM. Eu am cerut (si primit) ATR pentru un spor de putere trifazic de la 9 la 14 kw in Aprilie 2022. Daca se mai cere ATR il pot folosi pe acesta sau trebuie sa scot altul?
Am inteles ca nu s-ar mai cere ATR dar nu sunt sigur, instalatorul ar trebui sa stie.
Daca se mai cere, nu poti folosi ATR-ul pt spor de putere, e o cerere speciala (Anexa 4) pt cei care se racordeaza folosind progarmul AFM... asa a fost la mine in ianuarie 2022.

Attached Files



#6686
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Fluxul pentru spor de putere absorbită diferă de cel pentru putere injectată. Și din păcate nu merg deschise 2 în același timp.

#6687
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006
Ma gandeam ca au o legatura, deoarece in baza primului ATR se verifica capacitatea cablului subteran pana la casa si a grupului de sigurante din BMPT de a suporta o anumita putere iar la injectare practic folosesc acelasi cablu si grup de sigurante, nu? Never mind. evident ca nu vor rata ocazia sa-mi mai ia niste bani pe nimic, nu? Acum trebuie sa astept semnarea contractului cu AFM si venirea instalatorului onsite sau pot sa cer anticipat acest ATR cunoscand puterea maxima pe care o voi instala pe acoperis?

#6688
KTF

KTF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.11.2003
Pentru ATR de producator iti trebuie dosarul complet al instalatiei pe care ti-l da instalatorul dupa ce monteaza tot.

#6689
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Ți-l cere și pentru spor de putere absorbită.  Au un flux diferit pentru prosumatori..

#6690
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006

 KTF, on 15 august 2022 - 20:08, said:

Pentru ATR de producator iti trebuie dosarul complet al instalatiei pe care ti-l da instalatorul dupa ce monteaza tot.
Ia uite ce scrie aici: https://arenaconstru...jBpVKUMKWd977tw ca "Astfel, prin excepție de la regulile dispuse de procedura curentă, în cazul prosumatorilor care accesează programele de finanţare privind instalarea de centrale electrice pentru producerea de energie electrică din surse regenerabile, operatorul de distribuție va emite avizul tehnic de racordare înainte de realizarea instalației de producere a energiei electrice".
Deci, aparent trebuie obtinut ATR inainte insa asa cum se stie trebuie un dosar al instalatiei care se va conecta in reteaua operatorului, deci nu mai inteleg nimic!

#6691
CLAU03

CLAU03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 05.06.2021
ATR-ul se da inainte (sau se dadea), certificatul de racordare se da dupa montarea sistemului.

#6692
pin_73

pin_73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 03.10.2010
Este un proces conceput gresit. Se apropie anul de cand am depus cererea la e-distributie. Intre timp instalatorul nu mai instaleaza tipul de panou pentru care am depus cerere. Nu inteleg ce treaba are e-distributie cu modelul de panouri pe care le instalez eu sau cu instalatia interioara. Din punctul meu de vedere trebuie sa-i intereseze doar invertorul folosit si puterea maxima injectata. Eventual puterea instalata a panourilor pentru a putea face niste previziuni anuale dar astea nu sunt realiste pentru ca nu stiu cat consumi tu sau cat soare este intr-o anumita perioada. La priza de pamant iarasi este relativa masuratoarea avand in vedere ca se modifica in timp si ca priza lor de pamant nu este masurata periodic. Eu am avut probleme la ei si cu nulul care avea un contact imperfect si mi-a prajit niste cheztii prin casa cand a s-au dezechilibrat fazele.

#6693
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Puterea maxima injectata depinde de cea mai mica dintre puterile invertor si panouri.

Deci pentru o instalatie cu 3kwp si invertor 5kw vei primi ATR pentru 3kw.
Daca ai 6kwp si invertor de 5kw, vei primi ATR pe 5kw.

Edited by radurus, 16 August 2022 - 16:46.


#6694
pin_73

pin_73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 03.10.2010
Nu vei vedea niciodata 3kw injectati de un sistem format din 10 panouri de 300W conectate la un invertor de 5kw. Alea sunt puteri teoretice. In realitate panourile vor debita poate 2500W pe la 2 si invertorul va produce 2250W din care mai consumi si tu. Am vazut ca se practica sa se instaleze invertoare mari dar cred ca da bine la public si daca pot sa vanda mai mult, de ce nu? In specificatii un invertor de 5KW accepta pe intrare 7,5KW de panouri.

#6695
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Am offgrid 6kwp.
Si in sezon racoros am vazut 6kw pe grafic.
Pe vara asa e, se incalzesc si scade puterea cu pana la 8-10%.

Edited by radurus, 17 August 2022 - 01:10.


#6696
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Nu e doar încălzirea, e și unghiul de înclinare. Vara se montează aproape plate (12 grade).

Majoritatea panourilor se montează în jurul a 30 grade, care e aproape de idealul primăvară sau toamna (35 grade).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

9 user(s) are reading this topic

1 members, 8 guests, 0 anonymous users

mnmlover

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate