Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Sisteme fotovoltaice ON-GRID pentru prosumatori - program AFM

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
10777 replies to this topic

#6463
viocons72

viocons72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 25.06.2005
A mai aparut o lista de admisi https://www.afm.ro/m...-2022_07_05.pdf

#6464
gab-riel

gab-riel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 21.01.2022
Cum aflam numarul dosarului? De cautat dosarul dupa cnp vad ca nu mai este posibil. Care este scuza pt care s-a scos verificarea dosarului?

Edited by gab-riel, 05 July 2022 - 16:23.


#6465
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Cred ca la instalator se poate afla. Nu l-ati salvat cand inca se putea cauta? Pe listele astea de admise se poate cauta usor dupa nume.

#6466
cosminium

cosminium

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 27.11.2016
Din cate am observat, verifica in jur de 50-60 dosare pe zi. Cel putin in regiunea Centru unde am depus eu dosarul.
In ritmul asta, prin octombrie, noiembrie le termina de verificat. Deci la anu o sa fie montate majoritatea (vine toamna, ploaie, vant .. "conditii ideale" de urcat pe acoperisuri).

#6467
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008
Bun, mi-a aparut dosarul la lista cu cele aprobate, vad ca e in prima lista chiar din 28.06, insa instalatorul nu mi-a dat niciun semn pana acum.
Ce fac, il sun pe instalator?

#6468
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View PostBodCasa, on 03 iulie 2022 - 16:33, said:

Si varianta a 2-a, sa îmi păstreze ei tot ce bag eu in rețea pt 24 luni si eu sa scot cat pot si cat vreau, si după 24 luni facem regularizare, ori le mai dau eu ori imi platesc ei mie.
Esti sigur ca ai inteles bine? Eu din cate stiu ANRE a interpretat altfel legea compensarii cantitative, in  defavoarea clientului, adica ceea ce iti inmagazineaza ei in retea iti da inapoi dar te pune sa platesti taxele, adica TVA, transport, certificate verzi, cogenerare, etc.

#6469
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,022
  • Înscris: 16.06.2006
Nu exista "aceea ce iti inmagazineaza ei in retea iti da inapoi dar te pune sa platesti taxele"

Formularea ANRE e:
- consumi - platesti pret intreg energie + taxe
- injectezi - primesti bani doar pe pe energie, valori care se compenseaza cu facturile pe plus sau se platesc daca ajung la scadenta de 24luni.

Deci ideea "folosesti reteaua ca pe o baterie" nu e apicabila.
Se potriveste mai bine "folosesti furnizorul ca pe un cont de economii".

Totusi, e al doilea caz unde observam ca se face balanta cantitativa pe factura si abia apoi se aplica facturarea valorile.
E un lucru bun. E compensare cantitativa reala, lunara ce e drept, fara report de cantitati dar acestea sunt transformate in bani.

Edited by radurus, 06 July 2022 - 07:57.


#6470
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.01.2009

View Postradurus, on 06 iulie 2022 - 07:52, said:

E compensare cantitativa reala, lunara ce e drept, fara report de cantitati dar acestea sunt transformate in bani.

Nu inteleg partea asta.
Fac scaderea pentru energia injectata, dar tot o sa platesti energia consumata la alt pret fata de cea produsa.
Cea consumata o sa aiba TVA + taxe + accize + certificate + amenda ca traiesti in tara asta, iar cea cea produsa, nu.

#6471
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Daca va uitati pe lista de cereri respinse, la motivul respingerii va veti da seama ce natie de ...... suntem. Vrem subventi si sisteme complicate dar pe noi nu ne ajuta capul sa trecem strada. Aveam pretentii mai mari de la poporul asta. Mult prea mari.

#6472
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,022
  • Înscris: 16.06.2006
Forget it sparky.

Era discutia de pe topicul cu compensarea.

O sa vedem peste putin timp ce va fi daca vor ajunge mai toti furnizorii la aceeasi intelegere a legii (ca anre nu a fost in stare sa stabilească clar)

View Postcamsonat, on 06 iulie 2022 - 09:10, said:

Daca va uitati pe lista de cereri respinse, la motivul respingerii va veti da seama ce natie de ...... suntem. Vrem subventi si sisteme complicate dar pe noi nu ne ajuta capul sa trecem strada. Aveam pretentii mai mari de la poporul asta. Mult prea mari.
Asa asa.

Auzi... aplicantul nu e eligibil deoarece la data cererii nu avea 18 ani. (ce au avut aia in cap? Patintii aveau deja un dosar de subventie depus?)
Sau greseli banale pentru care instalatorul ar fi raspunzator (lipsa act id coproprietar, adica cea mai intalnita situatie pe CF apare sotul si sotia iar in cerere e doar unul trecut saaaau... lipsa documentelor financiare anaf, cerere nesemnata... oh boy)

Edited by radurus, 06 July 2022 - 09:25.


#6473
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,088
  • Înscris: 28.02.2006
Pe mine ma surprinde cate cereri sunt respinse pentru ca sunt dublate. Aici nu trebuia sa existe o verificare banala direct din soft, dupa CNP-ul proprietarului, respectiv numarul de carte funciara?
O simpla optiune in soft ii scutea de lins dosare aiurea....

#6474
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,022
  • Înscris: 16.06.2006
Ai uitat ca inscrierea s-a facut cu tabele excel trimise pe mail?
Apoi instalatorii au incarcat documentele in platforma...

Ai dreptate insa ceri prea mult.
In opinia mea o cautare incrucisata intre 2 tabele excel (doar camp CNP, baza date existente si aplicanti noi) cu cateva comenzi, treaba de maxim 30 minute, ar fi scutit atatea batai de cap.

Cel mai probabil, cred ca sunt dosare depuse in 2019 si nesolutionate inca iar aplicantul s-a gandit ca are a doua sansa la alt instalator.

Edited by radurus, 06 July 2022 - 09:46.


#6475
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,088
  • Înscris: 28.02.2006
Nu, ca au numar de sesiune de 2021 toate. Pur si simplu aplicatul a trimis setul de acte mai multor instalatori, pe principiul mai bine sa fie decat sa ducem lipsa...

#6476
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008

View Postviocons72, on 05 iulie 2022 - 15:40, said:

A mai aparut o lista de admisi https://www.afm.ro/m...-2022_07_05.pdf
Salut, am vb cu instalatorul si mi-a spus ca asteapta stabilirea datei semnarii contractelor de finantare de catre AFM - stiti ceva de asta? Au vreun termen pentru data asta sau ne prinde 2023?

#6477
martonkodok

martonkodok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 09.06.2017
nu au modificat softul inca pentru tipul nou de contract, nu va dura extrem de mult
oricum e bine, ca e shortage pe piata de invertoare

#6478
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 12.09.2005
Aplicatia ii cere instalatorului sa introduca ATR.
Dupa noile regului ANRE,  nu se mai emite ATR pt un sistem fotovoltaic.
Deci acum AFM-ul este in proces de schimbare a aplicatiei ca sa se elimine depunerea ATR-ului ca sa poti trece la pasul urmator.
Pe urma incep si lucrarile...daca apar invertoarele

#6479
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 03.04.2017
Adica in ritmul in care ne-a obisnuit afm,peste cateva luni.

#6480
pyxyit

pyxyit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 02.07.2009

View PostMirceaDWC, on 06 iulie 2022 - 09:35, said:

Pe mine ma surprinde cate cereri sunt respinse pentru ca sunt dublate. Aici nu trebuia sa existe o verificare banala direct din soft, dupa CNP-ul proprietarului, respectiv numarul de carte funciara?
O simpla optiune in soft ii scutea de lins dosare aiurea....
La inscrierea dosarelor se respingea automat daca se gasea un nr. de CF identic depus deja.(un CNP poate depune mai multe dosare pt locatii diferite)

Attached Files

  • Attached File  bbb.jpg   57.33K   36 downloads

Edited by pyxyit, 08 July 2022 - 23:02.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

1 members, 2 guests, 0 anonymous users

ovidiumarc79

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate