Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Sisteme fotovoltaice ON-GRID pentru prosumatori - program AFM

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
10787 replies to this topic

#5473
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006

View Postradurus, on 13 ianuarie 2022 - 16:06, said:

Am plasat o comanda pentru un ShellyEM cu 2 xCT.
383lei.
Shelly asta EM e minuscul. Se incadreaza intr-un dreptunghi 35x40mm si 17mm grosime.
N-am citit specificațiile legate de dimensiuni asa ca am fost surprins

Attached Files



#5474
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Ce specificatii are transformatorul de curent? Pui te rog o poza cu latura cutiei pe care sunt scrise?

#5475
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.02.2008
Pai pot sa fie de 50A sau de 100A.

#5476
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Sau de 120A  / 40mA.
Curentul primar 50A se vede in poza. Ma intereseaza curentul secundar si rezistenta de sarcina recomandata.

Attached Files


Edited by kolfleading, 17 January 2022 - 19:15.


#5477
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006

View Postkolfleading, on 17 ianuarie 2022 - 18:32, said:

Ce specificatii are transformatorul de curent? Pui te rog o poza cu latura cutiei pe care sunt scrise?
50A
16.67mA
1%
20ohm

#5478
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008

View Postgear, on 17 ianuarie 2022 - 09:57, said:

Au inceput depunerile proiectelor.
Platforma merge f bine se pare in toata tara.
Pt instalatori?

#5479
KTF

KTF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.11.2003
A trecut cineva la Hidroelectrica  ca prosumator, avand panouri prin AFM ? Daca da, aveti ceva impresii ? Primesc si ei citirile de la e-Distributie ? Vad ca aia le citesc lunat la mine pe 1 a lunii si le trimit automat la Enel.

#5480
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
eu sunt prosumator la hidroelectrica din data de 08.12.2021( cererea depusa din 18.08.2021 , dupa n reclamatii am reusit), sa nu te astepti sa primesti facturi lunare de la ei , eu de exemplu am primit pe anul 2021 2 facturi ( desi lunar trimiteam indexul pe mail si ii rugam sa emita factura) mai trebuie sa trimita o factura pe lunile noi-dec, inca regularizare nu am primit pentru energia livrata , dupa ce primesc prima factura o sa scriu pe forum

#5481
82XXL

82XXL

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.12.2021
Va salut,
Dintre cei care sunteti prosumatori beneficiati careva de compensarea cantitativa conform oug din decembrie 2021? La mine pe ultima factura emisa de catre Electrica nu e compensare cantitativa, este exact ca inainte eu platesc 0.68 la ce consum si ei imi platesc 0.198 pe ce injectez. Trebuie facute ceva demersuri, stie cineva?

#5482
loed1002

loed1002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 31.07.2020

View Post82XXL, on 19 ianuarie 2022 - 10:58, said:

Va salut,
Dintre cei care sunteti prosumatori beneficiati careva de compensarea cantitativa conform oug din decembrie 2021? La mine pe ultima factura emisa de catre Electrica nu e compensare cantitativa, este exact ca inainte eu platesc 0.68 la ce consum si ei imi platesc 0.198 pe ce injectez. Trebuie facute ceva demersuri, stie cineva?

in mod normal nu ar trebui sa faci nici un demers. Trebuie sa vezi care este calculatia pentru compensatii la energia electrica si apoi sa evaluezi daca e corect sa beneficiezi sau nu. De ex daca ai pret deja foarte bun la curent, nu beneficiezi de nici o compensatie. Eu am 0.65, deci nu beneficiez de nimic. Legat de injectie, incepand cu Ianuarievei primi muuuult mai mult peste 0.5/KWh.
Daca totusi ar trebui sa fi primit compensatii si nu ai primit (cum, conform sitirilor este cazul la 1 milion de romani), atunci trebuie sa te adresezi catre furnizor sa iti recalculeze, iar daca trece timpul si nimic, te adresezi la ANRE si ANPC cerandu-le sa someze furnizorul sa iti recalculeze factura/rile.

#5483
82XXL

82XXL

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.12.2021
Multumesc, dar ma refeream la compensarea cantitativa 1:1 cea la care face referire oug din decembrie, adica nu ti se mai plateste ce injectezi, poti lua inapoi din retea ceea ce injectezi fara sa mai platesti:

"(3) La solicitarea prosumatorilor care produc energie electrică în unități de producere a energiei electrice cu o putere instalată de până în 200 kW și cu care au încheiate contracte de furnizare a energiei electrice, furnizorii de energie electrică sunt obligați:

a) să realizeze în factura prosumatorilor o compensare cantitativă, respectiv să factureze doar diferența dintre cantitatea de energie consumată și cantitatea de energie produsă și livrată în rețea;
b) să reporteze în facturile prosumatorilor, în situația în care cantitatea de energie produsă și livrată în rețea este mai mare decât cantitatea de energie consumată, diferența dintre cantitatea livrată și cea consumată, prosumatorii putând utiliza cantitatea de energie reportată pe o perioadă de maximum 24 de luni de la data facturării."

#5484
loed1002

loed1002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 31.07.2020

View Post82XXL, on 19 ianuarie 2022 - 11:28, said:

Multumesc, dar ma refeream la compensarea cantitativa 1:1 cea la care face referire oug din decembrie, adica nu ti se mai plateste ce injectezi, poti lua inapoi din retea ceea ce injectezi fara sa mai platesti:

"(3) La solicitarea prosumatorilor care produc energie electrică în unități de producere a energiei electrice cu o putere instalată de până în 200 kW și cu care au încheiate contracte de furnizare a energiei electrice, furnizorii de energie electrică sunt obligați:

a) să realizeze în factura prosumatorilor o compensare cantitativă, respectiv să factureze doar diferența dintre cantitatea de energie consumată și cantitatea de energie produsă și livrată în rețea;
b) să reporteze în facturile prosumatorilor, în situația în care cantitatea de energie produsă și livrată în rețea este mai mare decât cantitatea de energie consumată, diferența dintre cantitatea livrată și cea consumată, prosumatorii putând utiliza cantitatea de energie reportată pe o perioadă de maximum 24 de luni de la data facturării."
Am inteles acum.
Din ultimele informatii cei de la ANRE trebuie sa pregateasca in urmatoarea perioada metodologia pentru ca furnizorii sa stie cum sa se aplice legea. Acum ANRE o vad destul de ocupata cu criza pe energie, nu stiu in cate luni va produce metodologia si de cand vor aplica furnizorii compensarea 1:1. Cert este ca pana atunci, ne bucuram de un pret de vanzare foaaaarte aproape de pretul de cumparare al unora dintre noi

Adica 85% e 1:0,85, deci aproape 1:1 :)

#5485
82XXL

82XXL

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.12.2021
Asa e😁. Multumesc

#5486
javanotti

javanotti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.02.2010
Presedintele AFM a declarat pe pagina lui de FB despre analiza dosarelor (extras dintr-un comentariu):
"după 20 Februarie săptămânal câte o lista cu aprobați/respinși apare pe site, pana la sfârșitul anului toate 45614 vor fi evaluate. Asta e planul."

Asadar, dragi colegi de suferinta, avem de asteptat pana la finalul anului. Unii abia in 2023 vor avea panourile instalate, daca au actele corecte.

Nasol....

#5487
omaigadlolz

omaigadlolz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 23.12.2021
Aveti idee daca pot sa instalez acum un sistem 3kw din fonduri proprii (cu un instalator AFM), sa injectez in retea si sa depun la anul actele pt voucherul AFM?

#5488
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Imbecilitate romaneasca. Le trebuie un an de zile sa verifice 4 acte pe care le-a mai verificat o data si instalatorul. Cu 10 fete istete in 2 luni le verifica la virgula.

#5489
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,763
  • Înscris: 03.04.2017
Cam  nu prea dau timpii la cate persoane zici tu ca trebuie sa analizeze dosarele. Daca faci o socoteala ar trebui sub 5 minute la dosar si sa lucreze nonstop alea 8 ore.

#5490
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Pai si cat timp iti ia sa citesti 3 randuri pe fiecare din cele 4 documente? La fiscale trebuie sa fie zero si se vede in 10 secunde daca e sau nu, pe extras iar e simplu de vazut daca sunt sarcini etc. Hai sa zicem 12 fete ca beau si cate o cafea. In rest, sunt la serviciu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate