Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sfat/Recomandare TV

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,226
  • Înscris: 23.10.2013

View Postunbrutus, on 10 ianuarie 2019 - 07:47, said:

oriunde se cauta strict calitate imagine, IPS castiga... plus motion blur mai mic
Toate monitoarele profesionale care costa mii de euro au IPS

Comparatia ta e gresita, respectiv si concluzia.

#38
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 11.08.2007
Samsung 55NU7102 , eu l-am luat la 2160 lei.
In afara se lipsa DTS nu am ce sa comentez pentru pretul platit.
Daca deranjeaza lipsa DTS iti iei si un media player extern ca tot ai zis ca ai buget de 3000 lei, si ai rezolvat problema.
Cu cat e mai mare diagonala cu atat mai bine, eu am maxim 2,5 metri distanta de vizionare si ma gandesc ca mergea si de 65".
Am avut de 40"si intr-adevar am avut un mic soc cand l-am pus pe cel de 55", dar in 2 zile m-am obisnuit si nu as mai trece la ceva mai mic.

#39
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008

View Postunbrutus, on 10 ianuarie 2019 - 07:47, said:

oriunde se cauta strict calitate imagine, IPS castiga... plus motion blur mai mic
Toate monitoarele profesionale care costa mii de euro au IPS
Complet fals.
Implemnetarea panelurilor IPS si tipul de paneluri folosite la monitoarele profesionale n-au nicio legatura cu ce se intampla la TV-uri si produsele pt. consumer. Am folosit intens Dell-uri IPS la serviciu ,din alea ce costau peste 30 de milioane acum cativa ani ,cu rezolutie UHD.
Cele mai bune TV-uri LCD/LED de pe piata ,Samsung Q9FN ,Sony Z9F si Z9D maser series sunt toate cu paneluri VA.
Singura implementare mai de doamne ajuta a IPS-urilor in ziua de azi se mai gaseste la LG seriile 9xxx ,alea cu nanocell display

Edited by edigee, 10 January 2019 - 10:11.


#40
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007

View Postgigoto, on 10 ianuarie 2019 - 09:24, said:

Samsung 55NU7102 , eu l-am luat la 2160 lei.
In afara se lipsa DTS nu am ce sa comentez pentru pretul platit.
Daca deranjeaza lipsa DTS iti iei si un media player extern ca tot ai zis ca ai buget de 3000 lei, si ai rezolvat problema.
Cu cat e mai mare diagonala cu atat mai bine, eu am maxim 2,5 metri distanta de vizionare si ma gandesc ca mergea si de 65".
Am avut de 40"si intr-adevar am avut un mic soc cand l-am pus pe cel de 55", dar in 2 zile m-am obisnuit si nu as mai trece la ceva mai mic.

Am observat ca  au probleme cu sunetul.
Distanta de vizionare la mine e de 4-4,5 metri.

#41
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 11.08.2007
Ce probleme cu sunetul?
Eu nu am nici o problema!
Pentru distanta ta  poti lua chiar mai mare de 55", dar deja sunt alte preturi.
Parca samsung 65NU7102 era 3500 lei.

#42
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007
Am citi mai multe recenzii si un numar important se plangea de probeme cauzate de sunet

#43
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postcristian-p, on 10 ianuarie 2019 - 08:13, said:

Comparatia ta e gresita, respectiv si concluzia.
asta e opinia ta, din pacatea realitatea te contrazice

View Postedigee, on 10 ianuarie 2019 - 10:08, said:

Complet fals.
Implemnetarea panelurilor IPS si tipul de paneluri folosite la monitoarele profesionale n-au nicio legatura cu ce se intampla la TV-uri si produsele pt. consumer. Am folosit intens Dell-uri IPS la serviciu ,din alea ce costau peste 30 de milioane acum cativa ani ,cu rezolutie UHD.
Cele mai bune TV-uri LCD/LED de pe piata ,Samsung Q9FN ,Sony Z9F si Z9D maser series sunt toate cu paneluri VA.
Singura implementare mai de doamne ajuta a IPS-urilor in ziua de azi se mai gaseste la LG seriile 9xxx ,alea cu nanocell display
De fapt linia intre monitoare si TVuri devine tot mai blurry, tot mai subtire

Legat de TVuri VA v IPS, am pus acasa side by side tv uri cu ambele tehnologii, si IPS are si contrast mai bun... desi in teorie ar trebui sa fie invers.

Recomand comandarea ambelor si a se vedea comparat imaginea.

Oricum, am stabilit macar ca orice inseamna calitate imagine profi se folosesc IPS

#44
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Monitoarele cele mai "profi" sunt OLED. Costa 50 mii para.
BVM-X300 ,cu totul alta tehnologie OLED decat cea impusa de panelurile LG de la TV-uri.
Linia aia dintre monitoare si TV-uri e din contra ,din ce in ce mai groasa. Acum 10-15 ani erau mult mai putine diferente intre display-urile profi si cele tip consumer. Deci TV-urile actuale n-au nicio legatura cu dispaly-urile profesionale. Nici macar cu monitoarele mai rasarite. IPS-urile de pe TV-uri iarasi nu au nimic cu cele de pe monitoarele profi ,unde mai pui ca la displayurile profi conditiile de utilizare sunt drastic diferite fata de TV-uri.
Am avut si TV-uri IPS(Philips ,LG) pe care le-am returnat dupa cateva zile. Cu tot dezavantajul legat de unghiuri(desi sunt VA-uri la Sony cu unghiuri foarte bune) prefer VA-urile.
Cu ce ai masurat contrastul la IPS vs VA? Ochiometric? Ca nu e deloc elocvent.

Edited by edigee, 10 January 2019 - 12:28.


#45
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,226
  • Înscris: 23.10.2013

View Postunbrutus, on 10 ianuarie 2019 - 12:05, said:

asta e opinia ta, din pacatea realitatea te contrazice

LG, Panasonic, Samsung si Sony pun pe modelele high-end ecrane cu panel OLED sau VA.

IPS-urile sunt in general pe modelele low-end.

Edited by cristian-p, 10 January 2019 - 16:27.


#46
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Esti sigur ca Samsung are paneluri OLED?

Edited by Mr. Incredible, 10 January 2019 - 16:46.


#47
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Ei , nu fi rau ,aveau pe vremuri ....

#48
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,226
  • Înscris: 23.10.2013

View PostMr. Incredible, on 10 ianuarie 2019 - 16:32, said:

Esti sigur ca Samsung are paneluri OLED?

N-am afirmat asa ceva. Am scris "sau VA", dar probabil n-ai fost atent.

Ideea era oricum alta: nici Samsung nu are IPS pe modelele high-end.

#49
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postedigee, on 10 ianuarie 2019 - 12:26, said:

Cu ce ai masurat contrastul la IPS vs VA? Ochiometric? Ca nu e deloc elocvent.
tocmai ca e cel mai elocvent... pt ca ochiometric te vei uita ora de ora la tv, nu cu un aparat.
Dar e atat de avidenta diferenta ca si pe aparat ar iesi la fel. Daca ai tu un aparat de masura si esti din Buc, contacteaza-ma sa facem niste teste.
Am inca IPS si VA unul langa altul

View Postcristian-p, on 10 ianuarie 2019 - 16:49, said:

Ideea era oricum alta: nici Samsung nu are IPS pe modelele high-end.
The two South Korean electronics makers have historically gone to great lengths to avoid collaborating so it required a major LCD supply shortage, caused by Sharp, to bring the arch rivals together.
Samsung will produce its first TVs based on LCD panels from LG.Display this month. The company will use 40- and 60-inch LG panels, according to Business Korea. Today, Samsung has no 60” TVs in its line-up so they should be easy to identify, whereas the 40” models will be harder to spot since Samsung already sells TVs in this size.
The panels will be used in Samsung’s “high-end TVs”
Business Korea claims that the panels will be used in Samsung’s “high-end TVs”. It is expected that LG.Display will supply Samsung with 700,000 to 1 million panels annually.
https://www.flatpane...l&id=1499322453

Samsung nu e un etalon in calitatea imaginii, toate panelurile din monitoarele profi, inclusiv cele mai scumpe de la Apple, provin de la LG, nu de la Samsung.
Mai nou, Samsung nu tine pasul nici la capitolul OLED, asa ca s-a hotarat sa faca o chinezeasca de tip "panashiba" si a numit TVurile sale QLED, schimband doar litera din fata, ca sa capitalizeze de pe urma succesului LG OLED (f discutabil si ala, dar totusi)

How Samsung fell behind Sony and LG in the premium TV market
https://www.reuters....t-idUSKBN1I24K2

#50
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,226
  • Înscris: 23.10.2013
XF9000 - varful de gama 2018 pentru televizoare LED de la Sony:

https://altex.ro/tel...HDKD55XF9005BA/

https://www.emag.ro/...p/pd/D1LKKFBBM/

Sunt VA-uri sau IPS-uri? Posted Image

#51
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
VA . La fel si Z9F master series. Varful de gama in materie de tehnologie LCD de la Sony. Sau Q9fn la Samsung. Tot VA. Asta spune ceva.


#52
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Unbrutus hai sa numai amestecam monitoarele cu tv-urile , chiar daca amandoua au paneluri
E ca si cum comparam mere cu pere , fiindca amandoua sunt fructe
Majoritatea colegilor care au cunostinte in domeniu recomanda in cazul TV-urilor panelor VA si NU IPS
Panelurile IPS sunt la modele entry-level in cazul TV-urilor , ca tie ti-se pare mai calitativ panelul IPS vs VA e o parere personala si poate fi generalizata

#53
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 11.08.2007

View PostSpaghete, on 10 ianuarie 2019 - 11:50, said:

Am citi mai multe recenzii si un numar important se plangea de probeme cauzate de sunet

Au fost probleme cu sunetul la primele serii , dar printr-un update s-au remediat, mie mi-a venit cu cel mai nou firmweare si nu am nici o problema cu sunetul. Si eu citisem despre aceste probleme, dar au fost remediate.
Cel putin la astea nu sacadeaza imaginea ca cele din 2017....ma refer la seria MU6000.
Acum fiecare e liber sa ia ce vrea si ce crede ca e mai bun pentru el.
Eu pe asta l-am luat si vorbesc din experienta proprie, nu din auzite sau ca sunt nu stiu ce expert.
Anul trecut luasem un qled de 6000 lei care se vedea foarte prost pentru pretul platit, si l-am returnat. Si am ajuns la concluzia ca numai merita sa dau bani multi pe un tv care se vede aproape la fel ca unul de 2000 lei.
In fine, vad ca oamenii se cearta pe topicul tau si vorbesc de oled-uri si altele, le-ai dat de lucru :))

#54
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007
Care ar fi mai bun dintre astea doua ?
E majora diferenta vertical frequency ? Samsungul are 120 Hz, Sony are 60 Hz. Cat de importanta e aceasta diferenta ?

Edited by Spaghete, 11 January 2019 - 09:02.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate