Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sfat/Recomandare TV

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 29.12.2016

View PostPeter Blood, on 09 ianuarie 2019 - 14:10, said:

Greşit!
4k e de preferat pentru upscaling-ul mult mai bun faţă de FHD, recomandat pentru imaginile cu rezoluţii mai scăzute.

Eu te asez la 5 metri de 2 TV-uri de dimensiune 110 cm, unul 4K, si unul Full HD, si nu vei putea sa-l indici cu certitudine pe cel 4K, la redare continut de pe Blu-Ray. Daca stai la 1 metru, se schimba radical situatia, insa pe cine ai vazut tu ca se uita la televizor din fata lui? Intrebarea e daca merita sa dai 1000 ron in plus pentru ceea ce recomanda vanzatorii...

#20
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,362
  • Înscris: 06.11.2014
43" la 5 metri? Damn!! Eu am 108cm la 2.5m metri si ma gandesc sa trec la 138cm. Am chiar momente cand stau la un metru distanta de tv si tot imi pare mic 43".

#21
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postbuyonevideo, on 09 ianuarie 2019 - 14:15, said:

Pai, ce sa faci cu placa de baza?
Ca nu se strica mecanic si nici nu se uzeaza un TV.
Mai exista si altfel de uzura/stricariuni ?! Posted Image
Las-o si tu mai moale, comentariul tau a fost destul de confuz / aiurea / cum vrei tu sa spui....


Si daca pretul / perfomantele 4K sint apropiate de cele full hd ?!
De ce nu ?!
Ia da tu un exemplu  de uzura???
Povesteste-ne cum sunt performantele 4k  in raport cu fhd ???? la un semnal digita cu rezolutie 1080i 720p etc

#22
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 29.12.2016

View PostiZet, on 09 ianuarie 2019 - 14:23, said:

43" la 5 metri? Damn!! Eu am 108cm la 2.5m metri si ma gandesc sa trec la 138cm. Am chiar momente cand stau la un metru distanta de tv si tot imi pare mic 43".

Nu la asta m-am referit. Normal ca toata lumea vrea ecran mai mare. Obisnuiam sa stau pe primul rand la cinema. M-am referit la faptul ca cineva care se uita normal la televizor, nu va observa diferenta 4K in situatia pe care am expus-o. Asta daca are continut 4K la care sa se uite. Momentan Digi inca mai face upscale la programele FullHD, ca sa nu mai vorbim de 4K. Poate doar cum spunea un coleg mai sus, sa iei continut de pe net, sau sa-ti bagi un satelit unde sunt ceva programe 4K...
Ca sa nu intram in polemici, daca initiatorul este maniac, si sta in fata TV-ului si numara pixelii de pe chipul lui Halep, atunci merita sa-si ia 4K. Daca e ca mine, nu merita, de banii aia poate alege alte optiuni (3D, Ultra-wide, curbat, smart - etc...)

LE. Astia sunt nebuni, acum am vazut ca au scos si monitoare super ultra-wide, raport 32/9 Posted Image

Edited by 2Unlimited, 09 January 2019 - 14:43.


#23
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View PostiZet, on 09 ianuarie 2019 - 14:23, said:

43" la 5 metri? Damn!! Eu am 108cm la 2.5m metri si ma gandesc sa trec la 138cm. Am chiar momente cand stau la un metru distanta de tv si tot imi pare mic 43".


Si ne intrebam de ce se duce dracu lumea asta.
Acum 30 de ani plateam 25-30 de lei pe noapte sa ne uitam la filme traduse de lrina Nistor.
Intr-o camera de 15-20 de m2 ne adunam 10-20 de insi si ne uitam la un tv de 37-51 de cm.

Ainebunit lumea asta.

Sambata merg sa cumpar si eu un tv, tot pt 43 de toli optez si eu, dar la fel de bine poate fi 32 sau 40.

Daca as cumpara in logica ta ar trebui sa cumpar unul de 2 metri la o sufragerie de 28 de m2.

Eu voi lua tot un Sony sau un Toshiba, depinde doar care dintre ele are meniul in romana.

#24
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postciine, on 09 ianuarie 2019 - 14:23, said:

Ia da tu un exemplu  de uzura???
Povesteste-ne cum sunt performantele 4k  in raport cu fhd ???? la un semnal digita cu rezolutie 1080i 720p etc
Am spus mai sus, uzura termica si alte alea.
Si exemplu cu memoriile, stick usb.....
Ai citit / inteles ?

Performanta in sensul ca poti sa vezi 4K, chiar si putinele filme disponibile.
Daca exista 4k si se poate, la pret similar, de ce nu ?!

#25
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 29.12.2016

View Postbuyonevideo, on 09 ianuarie 2019 - 14:41, said:

Daca exista 4k si se poate, la pret similar, de ce nu ?!

"Daca si cu parca..." Este imposibil sa fie la acelasi pret. Doar daca, asa cum am spus, FullHD-ul are optiuni in plus, si in acest caz aleg Full HD-ul. Daca au exact aceleasi specificatii, si diferenta intre ele consta doar in 4K, orice om cu capul pe umeri ar alege 4K-ul...

PS. Televizoarele alese de voi nu prea sunt compatibile cu cardurile CI+ (ma refer la firme, nu am stat sa caut exact modelele). Sa aveti in vedere si acest aspect, sa nu apara probleme dupa achizitie. Ar fi culmea sa dau 3500 ron pe un TV si sa stau cu o conserva de la Digi in fata lui sa vad continut 4K :)

Edited by 2Unlimited, 09 January 2019 - 14:51.


#26
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,362
  • Înscris: 06.11.2014
De unde 3D, ca l-au ingropat?! De unde 120Hz la FHD, ca l-au ingropat?!
CI+ au toate, inclusiv "turcismele" de la Toshiba (sau unde naiba o mai fi produs).
Acum ai 4K, ai HDR (ma rog, unii au, unii nu au. Sony are HDR pe Youtube doar incepand cu seria XF90, altii au si pe prastiile ieftine).

#27
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Jesus Christ, eu spus "similar", altul zice "acelasi".
Nici nu s-aseamana cuvintele astea csf, n-ai csf !!!!

Pe emag 4K incep de la 1000 de lei, iar full HD se termina la 30.000 de lei.
Deci, intre aceste 2 praguri de pret, sint sigur ca se gaseste ceva la pret SIMILAR si/sau caracteristici SIMILARE si/sau perfoamante SIMILARE si/sau raport calitate/pret SIMILARE (faceti singuri combinatiile si permutarile, pana mea).

Si cu atit mai mult, daca omul a cerut 4K, hai macar sa incercam sa-i recomandam mai intii 4K si, apoi, daca ne riciie neaparat pe creier pasarica, sa-i recomandam si altceva !!!

Edited by buyonevideo, 09 January 2019 - 14:54.


#28
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,633
  • Înscris: 07.10.2005

View Posttrestie-de-balta, on 09 ianuarie 2019 - 14:38, said:

Si ne intrebam de ce se duce dracu lumea asta.
Acum 30 de ani plateam 25-30 de lei pe noapte sa ne uitam la filme traduse de lrina Nistor. Intr-o camera de 15-20 de m2 ne adunam 10-20 de insi si ne uitam la un tv de 37-51 de cm.

A inebunit lumea asta.

Sambata merg sa cumpar si eu un tv, tot pt 43 de toli optez si eu, dar la fel de bine poate fi 32 sau 40. Daca as cumpara in logica ta ar trebui sa cumpar unul de 2 metri la o sufragerie de 28 de m2.
Am prins si eu vremurile alea. Hai sa nu aruncam vorbe in vant ca de asta se duce dracului lumea pentru ca ne uitam la tv-uri cu diagonale mari.

Ne uitam atunci la diagonale de 30-50 cm pentru ca nu exista nimic mai bun, mai mare sau daca exista nu aveam noi acces la ele. Ma uit la unele filme americane si vad ca se uitau la videoproiector prin anii 70-80, noi nici acum nu stim prea bine ce e cu ele. Daca ar fi existat tv-uri sau ecrane cu diagonale mari si foarte mari nu s-ar fi uitat nici dracu la cele de 30-50 cm.

Ma uit acasa la tv la diagonala de 65 inch iar la filme la videoproiector pe ecran de aproape 100 inch. Senzatia este superba, cine nu vrea tv doar pentru realitatea tv are nevoie de o diagonala cat mai mare posibil.

Edited by Mr. Incredible, 09 January 2019 - 14:57.


#29
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,362
  • Înscris: 06.11.2014
De unde 3D, ca l-au ingropat?! De unde 120Hz la FHD, ca l-au ingropat?!
CI+ au toate, inclusiv "turcismele" de la Toshiba (sau unde naiba o mai fi produs).
Acum ai 4K, ai HDR (ma rog, unii au, unii nu au. Sony are HDR pe Youtube doar incepand cu seria XF90, altii au si pe prastiile ieftine).

#30
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 29.12.2016
Iti recomand o tura pe forumul dedicat CI+, persoane cu TV-uri cumparate cu 30.000 lei, cu specificatie CI+ in cartea tehnica, si incompatibil cu CI+, de fapt are doar CI, caci cartile tehnice se fac pentru mai multe modele, si cartea tehnica este informativa, nu-ti garanteaza nimeni CI+...
Cand mi-ai spus ca "toate" televizoarele noi sunt compatibile CI+ mi-ai confirmat ca nu esti in domeniu. Nu are rost sa continuam alte discutii...

Edited by 2Unlimited, 09 January 2019 - 15:07.


#31
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,362
  • Înscris: 06.11.2014
Or fi. Stiu insa multe cazuri de oameni care si-au luat Oled/Qled si se plangeau ca nu le merge cardul, dar setasera tv-ul pe Antena, nu pe cablu, si normal ca nu mergea pe analogic. Sau baga cardul si apoi dau scanare, desi procedura e pe invers.

Edited by iZet, 09 January 2019 - 15:12.


#32
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007

View PostMr. Incredible, on 09 ianuarie 2019 - 13:18, said:

Diagonala este mica tare, il folosesti in dormitor?

Da, pentru dormitor.

Dilema s-a accentuat, m-ati bagat si mai mult in ceata Posted Image Posted Image .
Sa inteleg ca e indicat o diagonala mai mare daca iau un 4k ?
TV-ul o sa-l folosesc in special pentru filme, browsing.
Mai astept pareri va rog ! :)

@ciine da-mi un link eventual, te rog.

#33
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View PostSpaghete, on 09 ianuarie 2019 - 18:07, said:

Da, pentru dormitor.

Dilema s-a accentuat, m-ati bagat si mai mult in ceata Posted Image Posted Image .
Sa inteleg ca e indicat o diagonala mai mare daca iau un 4k ?
TV-ul o sa-l folosesc in special pentru filme, browsing.
Mai astept pareri va rog ! Posted Image

@ciine da-mi un link eventual, te rog.

Prevad ca in viitorul mediu vom fi nevoiti sa angajam consultanti si pentru cumpararea rechizitelor scolare.

Eu am fost azi pe la Cora si am vazut https://www.sony.be/...s/xf7000-series la 439 de euro.
Sambata, daca il vor mai avea, o sa-l cumpar pe asta.

Initial costa 599 de euro, daca am vazut bine, dar la belgieni in perioada asta sunt solduri si reducerile sunt semnificative.

Cea mai tare reducere in Cora era la un tv redus de la 2800 la 1300.

#34
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,362
  • Înscris: 06.11.2014
Comparativ cu multe tv-uri de pe piata, e destul de ok (pe imagine) pentru un entry level (parca cu o usoara tenta albastruie). Smartul in schimb e foarte slab. Cine e interesant de smart si de Sony, isi ia minim XF75, varianta cu Android.

Edited by iZet, 09 January 2019 - 22:21.


#35
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
De regula , acolo unde pretul cat mai mic este criteriul cel mai important , variantele sunt destul de putine

1 - Initiatorul a scris ca doreste sa NU sara de 110cm , adica 43'' si la o astfel de diagonala mica , performantele sunt slabe per general
Asa cum sa mai scris , in prezent producatorii de tv-uri 4K produc modele de tv-uri performante de regula la diagonale de peste 50/55'' in sus
Insa si pretul la astfel de diagonale este pe masura

2 - La orice tv pe care doriti sa il cumparati sunt doua criterii de baza care trebuiesc luate in considerare ;

a - daca se doreste CALIATAEA IMAGINII  atunci se ia in calcul modelele care NU au paneluri IPS , 10bit fortat ( 8bit + FRC )
b - daca se doreste SMART TV atunci modele cu android tv sunt mai versatile , dar atentie ca s-ar putea sa aveti surprize in redarea diferitelor formate multimedia on-line sau off-line din cauza unor licente neplatite de catre producatori acestor modele de tv-uri
Se stie foarte bine ce prb de acest gen exista in cazul media playerelor cu android

3 - In prezent NU exista un BEST OF care sa impace cele 4 criterii cele mai cerute - CALITATEA IMAGINII - SMART TV - DIAGONALA MARE - PRET MIC

Cred ca in functie de buget , initiatorului nu ii ramane decat sa isi aleaga un model sau mai multe de aici - https://www.price.ro...usb=da&smart=da
Apoi sa se duca in magazinele unde sunt comercializate si sa il cumpere pe cel care ii va face cu ochiu cat mai frumos

Oricum indiferent de ce va alege , tot va fi nemultumit de ceva in functie si de doleantele avute

Asta din cauza limitarilor impuse - diagonala de 43'' si buget relativ mic

#36
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostPeter Blood, on 09 ianuarie 2019 - 14:10, said:

Greşit!
4k e de preferat pentru upscaling-ul mult mai bun faţă de FHD, recomandat pentru imaginile cu rezoluţii mai scăzute.
nu e adevarat

View Postwather, on 09 ianuarie 2019 - 23:01, said:

a - daca se doreste CALIATAEA IMAGINII  atunci se ia in calcul modelele care NU au paneluri IPS , 10bit fortat ( 8bit + FRC )
oriunde se cauta strict calitate imagine, IPS castiga... plus motion blur mai mic
Toate monitoarele profesionale care costa mii de euro au IPS

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate