Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Degeratura gradul 1 cu GPL lichefiat pe maini

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Salut !
A aparut o problema medicala in sensul ca fiul meu sa " ars "pe partea superioara a ambelor maini cu gpl din butelie...
Ce ar trebui facut de la inceput si care este procedura corecta de urmat ?
Acum se interneaza pt supraveghere 2-3 zile.

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Daca te referi la partea medicala, iti vor spune medicii.

Daca te referi la partea legala (o reclamatie sau alte investigatii la locul de munca) tot medicii vor spune ce pasi trebuie urmati (in functie de ce declara baiatul la internare).

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cum a reușit asta ?

Acasă sau la muncă ?

Echipament de protecție de ce n-avea ?

#4
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

 softaipan, on 09 ianuarie 2019 - 10:57, said:

Salut !
Scuze de offtopic, insa nu pot sa nu observ ironia.
www.echiprotect.ro - echipament de protectie

Cat despre topic, Pololica a raspuns perfect la intrebare.

#5
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 softaipan, on 09 ianuarie 2019 - 10:57, said:

Salut !
A aparut o problema medicala in sensul ca fiul meu sa "as "pe partea superioara a ambelor maini cu gpl din butelie...
Ce ar trebui facut de la inceput si care este procedura corecta de urmat ?
Acum se interneaza pt supraveghere 2-3 zile.
Esti sigur ca sunt degeraturi de gradul I ? ca acestea sunt o forma usoara ce afecteaza doar suprafata pielii provocand dureri si mancarime iar pe piele apar pete albe sau galbene provocand senzatie de amorteala.
Dar degeraturile de gradul I nu cauzeaza daune permanente !
https://www.csid.ro/...ventie-11985210

Practic, il internezi degeaba in spital.
In cel mai rau caz o sa aveti probleme de ordin legal deoarece eu nu cred ca e ceva comun ca un om sa degere din cauza GPL-ului.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu aștept foarte curios povestea pățaniei.

#7
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,608
  • Înscris: 16.08.2010

 super8, on 09 ianuarie 2019 - 11:37, said:

In cel mai rau caz o sa aveti probleme de ordin legal deoarece eu nu cred ca e ceva comun ca un om sa degere din cauza GPL-ului.

Poate ca lucreaza la vreo statie GPL. Vorbeam cu niste fete de la benzinarie (cand aveam masina cu GPL) si-mi ziceau ca li s-a intamplat sa se 'arda' la maini atunci cand se uzeaza pistolul pompei sau ceva in genul asta.

Manusi de protectie?

p.s. GPL (gaz petrolier lichefiat) lichefiat din titlu e cam... pleonasm.

#8
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,099
  • Înscris: 24.05.2009

 FreeThinker, on 09 ianuarie 2019 - 11:43, said:

li s-a intamplat sa se 'arda' la maini atunci cand se uzeaza pistolul pompei sau ceva in genul asta.


Aia nu e degeratura, senzatia dispare in cateva minute, pe piele nu raman semne... Am patit-o si eu acum ceva ani la masina, ma lasa cel de la statie sa imi alimentez singur si de vreo doua ori am experimentat ciudata situatie de a-ti simti mana degerata vara, la 40° :D totusi, instinctiv retragi mana, nu vad cum si-ar provoca rani asa mari de sa ajunga la spital...

#9
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Daa multumesc colegii de unele raspunsuri....
-  A schimbat butelia de aragaz ,ca eu eram plecat.Cred ca nu o strans piulita corect sau ceva de genul acesta.
-  Am intrebat deoarece pe sectia unde l-a internat este un medic foarte controversat (cazuri de amputari,morti din cangrene,etc...)si zic sa am o comparatie intre prescrieri si tratament(ca ma gandesc ca sunt si medici practicanti cu cont pe Softpedia.De aia am si pus intrebarea pe aria medicale si nu in poiana lu iocan)
-  Legatura cu echiprotect .ro magazin on line de echipament de protectie era evidenta.Din pacate cati dintre dvs schimbati butelia echipati cu manusi,ochelari de protectie,bocanci cu talpa rezistenta la produse petroliere,antiderapanta si bombeu de protectie?
-  scuze pt pleonasm gpl lichefiat....mi-am dat seama dar nu am mai stat sa corectez...Greseli se intampla si la unii cu functii si pretentii....
Da si uite acum recitind postul imi dau seama ca m-am exprimat gresit....scuze....Ce ar trebui facut ,medical vorbind adica ce presupune tratamentul in aceste cazuri?
Se trateaza ca o arsura,ca degeratura,necesita unguente,antibiotice chestii de acest gen...
Ce se poate intampla ulterior in functie de evolutia  afectiunii .Initial l-am pudrat cu un praf.alb sulfamida parca ...contra arsurilor.
La urgenta au zis ca am facut bine

Edited by softaipan, 09 January 2019 - 12:06.


#10
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012
eu zic ca antibiotice, sa nu se infecteze, cateva zile(pana se mai inchide rana) si unguente.

Edited by Hailztorm, 09 January 2019 - 12:37.


#11
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Nu este rana deschisa.Mai degraba tumefiata.

#12
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Ce rană la degerătură de gradul 1 ?...

#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu e rană. E un fel de arsură superficială a pielii cauzată de jetul de gaz lichefiat. Am văzut așa ceva cauzat de un spray cu cicatridină pulverizat de la distanță foarte mică.
E un fel de arsură, pielea capătă altă culoare acolo, de la gălbui la violet, pare un fel de vânătaie / echimoză etc.

Medicul e cel în măsură să prescrie un tratament.

Așa forumistic încearcă Cicatridină (nu pulveriza de aproape), Raniseptol sau Oximed.

Sau arunci un ochi aici.

https://comenzi.farm...tologie/arsuri/

Dar REPET medicul e cel în măsură să prescrie un tratament corect.

#14
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Multumesc !

Zice ca o strans piulita regulatorului pe butelie dar cand o deschis robinetul o tasnit gaz pe langa piulita s-a panicat si o bagat mainile la regulator...


#15
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Tratează-l acum și după aia săpuneala de rigoare. Se pare că nu stai bine pe instructajul de protecția muncii.

Trebuia oprit robinetul înainte de a băga mâinile acolo.

Sănătate la ficior !

#16
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Am patit si eu asa ceva acum multi ani cand eram mai tanar si mai prost. Cumparasem un arzator cu gaz si m-am apucat sa ii schimb butelia. Fara sa studiez prea bine sistemul, am infipt butelia noua in acea tepusa metalica si incercam sa rotesc de ea crezand ca intra vreun sistem de prindere. Vreun minut m-am chinuit asa, timp in care gazul iesea intr-o veselie pe mana mea. Am avut afectate degetul mic si cel inelar. Pielea se albise si le aveam amortite total. Nu am dat cu nimic. Dupa vreo 4 ore au inceput sa se dezmorteasca iar a doua zi mai aveam un mic disconfort al pielii.
Am mai intalnit o chestie de genul acesta la o statie GPL unde cel care alimenta autoturismele se "arsese" in momentul decuplarii pistolului din duza. Ala avea mana rosie de ziceai ca este oparit nu altceva. Insa el spunea ca are alergie la gaz si de aceea s-a facut asa.

#17
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Nu stiu cat de buna este decizia internarii in spital, la cati microbi colcaie pe acolo, basca inceputul asta de epidemie de gripa. Daca ranile nu supureaza, cred ca se poate face tratament acasa. In principiu ar trebui utilizat un unguent care sa favorizeze refacerea si vindecarea rapida a pielii. Cere parerea unui medic dermatolog bun.

#18
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010

 softaipan, on 09 ianuarie 2019 - 11:57, said:

-  A schimbat butelia de aragaz ,ca eu eram plecat.Cred ca nu o strans piulita corect sau ceva de genul acesta.

Buteliile de GPL au supapa de protectie, sau ar trebui sa aiba pentru a nu lasa faza lichida sa iasa.
Probabil ceva nu a functionat corect acolo.
Aia nu prea este arsura, este o degeratura, superficiala, o mai patesc si frigotehnistii din cind in cind...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate