Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

TGO marit, TGP normal

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
emmet1132

emmet1132

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.01.2019
Salut, am facut saptamana trecuta niste analize si mi-a iesit TGO-ul 73 si TGP-ul in limita normala. Am 15 ani si mananc multe dulciuri zilnic si beau foarte mult suc 350 ml, pana la 750 ml pe zi (Sprite, Cola mult, Fanta), fast-food o data la vreo trei zile, si cu toate astea sunt slab, 1.85 si 60 de kg. Vreau sa mananc doar sanatos de acum dar m-am gandit ca daca am TGO-ul marit de la suc ar fi mult mai bine decat sa fie vreun virus sau ceva. Voi ce credeți?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Scade cantitatea de Cola si dulciuri.

#3
emmet1132

emmet1132

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.01.2019
Pai eu vreau sa nu mai consum deloc, glicemia mi-a fost buna, nu e diabet sau ceva. Dar mi-e frica de virus.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,003
  • Înscris: 07.11.2006
Iti propun tie si nu numai tie,urmatorul experiment:toarna Fanta intr-un pahar si lasa-l asa cam doua saptamani.Dupa aceasta perioada,revino pe forum cu impresii si constatari.
Te astept.

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003
Cu ce ajuta ? O bautura se bea proaspata nu contaminata sau zaharisita.

Edited by andreic, 08 January 2019 - 22:28.


#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 adisz, on 08 ianuarie 2019 - 22:23, said:

Iti propun tie si nu numai tie,urmatorul experiment:toarna Fanta intr-un pahar si lasa-l asa cam doua saptamani.Dupa aceasta perioada,revino pe forum cu impresii si constatari.
Dubios. Ce vrei sa demonstrezi ?

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,003
  • Înscris: 07.11.2006
Eu nimic,ca nu beau Fanta.
Initiatorul insa o face.
El doreste sa manance sanatos,el se intreaba daca problemele ii apar de la suc,etc.
Deci el sa raspunda.Dupa doua saptamani.

#8
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006

 adisz, on 08 ianuarie 2019 - 22:23, said:

Iti propun tie si nu numai tie,urmatorul experiment:toarna Fanta intr-un pahar si lasa-l asa cam doua saptamani.Dupa aceasta perioada,revino pe forum cu impresii si constatari.
Te astept.

Nici eu nu beau fanta,dar exemplul tau nu mi se pare potrivit,orice bautura ai lasa,fie ea nociva sau sanatoasa,dupa 2 saptamani oricum nu mai e buna de nimic,deci exemplul este irelevant.

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 emmet1132, on 08 ianuarie 2019 - 22:16, said:

Salut, am facut saptamana trecuta niste analize si mi-a iesit TGO-ul 73
Cresterea e mica, 73 nu e o valoare red flag. Oricum importanta diagnostica a TGO-ului (ASAT) in lipsa altor modificari sau a unui context specific nu e foarte mare. Mai important e raportul cu TGP-ul.

De exemplu:
- in hepatite autoimune, virale sau medicamentoase raportul TGO/ TGP e sub 1.
- in distructii tisulare hepatice e 1 sau mai mare
-in hepatite alcoolice, raportul e de obicei peste 2

Daca celelalte enzime hepatice (inclusiv GT si AFOS) sunt normale, la fel albuminele etc, nu e cazul sa te panichezi. Adopta un regim alimentar mai sanatos si totul va fi bine...

#10
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
...dar nu ne zici și cât din noapte dedici jocurilor pe calculator?

#11
emmet1132

emmet1132

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.01.2019

 gushpi, on 09 ianuarie 2019 - 13:48, said:

...dar nu ne zici și cât din noapte dedici jocurilor pe calculator?
ii adevarat ca stau destul de mult, dar seara stau doar pe telefon (nu stiu daca ii vreo diferenta) si ma culc intre 22:30 si 00:00. Cu somnul nu e o problema, dar oare sa fie de la calculator si telefon?

 Karhu, on 09 ianuarie 2019 - 09:39, said:

Cresterea e mica, 73 nu e o valoare red flag. Oricum importanta diagnostica a TGO-ului (ASAT) in lipsa altor modificari sau a unui context specific nu e foarte mare. Mai important e raportul cu TGP-ul.

De exemplu:
- in hepatite autoimune, virale sau medicamentoase raportul TGO/ TGP e sub 1.
- in distructii tisulare hepatice e 1 sau mai mare
-in hepatite alcoolice, raportul e de obicei peste 2

Daca celelalte enzime hepatice (inclusiv GT si AFOS) sunt normale, la fel albuminele etc, nu e cazul sa te panichezi. Adopta un regim alimentar mai sanatos si totul va fi bine...
Celalte sunt normale, TGP-ul e 25 daca tin minte bine.

 adisz, on 08 ianuarie 2019 - 22:23, said:

Iti propun tie si nu numai tie,urmatorul experiment:toarna Fanta intr-un pahar si lasa-l asa cam doua saptamani.Dupa aceasta perioada,revino pe forum cu impresii si constatari.
Te astept.
nu am rabdare sa astept atat :))

#12
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
la vârsta ta, oboseala participă mai mult la distrugerea ficatului decât sucul îngurgitat!
la 15 ani tu tot crești, organismul tău e departe de a fi maturizat
astfel că organul cel mai utilizat este ficatul - și din cauză că voi aveți un metabolism extrem de energic

cumulul de excipienți: din alimentație, din activitatea zilnică, duce la o suprasolicitare!
nu-i bai acum, mai ales că ți-ai dat seama singurel că-i ceva nelalocul său, mai ales că ficatul are o putere  de regenerare fantastică

deci: un pic mai răruț cu chimicalele din sucuri..., iar somnul să fie de noapte (nu de zi), cu cele 8 ore pe care le recomandă „fraierii” ăștia de medici!!!

zic „de noapte”, pt că evoluția ne-a făcut ființe diurne, nu nocturne și secreția hormonilor necesari organismului este puternic influențată de când și cât dormim!!!

(mi-am răcit gura de pomană?)

#13
emmet1132

emmet1132

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.01.2019

 gushpi, on 09 ianuarie 2019 - 14:23, said:

la vârsta ta, oboseala participă mai mult la distrugerea ficatului decât sucul îngurgitat!
la 15 ani tu tot crești, organismul tău e departe de a fi maturizat
astfel că organul cel mai utilizat este ficatul - și din cauză că voi aveți un metabolism extrem de energic

cumulul de excipienți: din alimentație, din activitatea zilnică, duce la o suprasolicitare!
nu-i bai acum, mai ales că ți-ai dat seama singurel că-i ceva nelalocul său, mai ales că ficatul are o putere  de regenerare fantastică

deci: un pic mai răruț cu chimicalele din sucuri..., iar somnul să fie de noapte (nu de zi), cu cele 8 ore pe care le recomandă „fraierii” ăștia de medici!!!

zic „de noapte”, pt că evoluția ne-a făcut ființe diurne, nu nocturne și secreția hormonilor necesari organismului este puternic influențată de când și cât dormim!!!

(mi-am răcit gura de pomană?)
multumesc frumos de sfaturi, o sa tin cont

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate