Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Sfat achizitie masina

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
hepea

hepea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 20.02.2006
Eu tot pe diesel as merge. Se mai gasesc si masini cu km putini, dar trebuie cautate si costa ceva mai mult. Gen: https://www.olx.ro/o...html#13fef68fac

#20
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,027
  • Înscris: 29.06.2011
https://www.olx.ro/o...49753e;promoted
https://www.olx.ro/o...html#3f6c8578da
https://www.olx.ro/o...html#3f6c8578da

#21
SheebaX

SheebaX

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.01.2019

View Postirulan_corrino, on 09 ianuarie 2019 - 09:00, said:

Chiar daca mergi 75% extraurban faci km cam puțini ca să merite un diesel, la ăla te gândești de la 15.000 în sus pe an.
Plus că nu ți înțeleg criteriile, pui o balenă cum e avantul langa Kia ceed care e mai mică decât un golf....
le inteleg, stiu ca nu se compara pentru ca sunt din aceiasi "categorie", sincer nu mi s-a parut ca kia e mai mica decat golf

#22
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012
Salut. V-as ruga, o recomandare si pentru mine !!!
As vrea un suv-ulet, gen Tiguan, BMW X3, Kadjar, ix35, Qasqai, etc.(pe primul loc sa fie Tiguan)
Bugetul alocat este de maxim 20-23.000 euro, dar parca nu as vrea sa dau chiar atat de mult pe o masina.
M-ar interesa, pe cat posibil, sa fie distributie lant, sa consume pana in 6%, (diesel sau benzina) sa fie de culoare neagra, fara accidente si sub 120.000 km reali, daca se poate.
Ceea ce m-a determinat sa postez aici este faptul ca nu stiu ce alegere sa fac., adica daca iau un s.h., de unde sa o cumpar ???? ca sa nu fie smenuita la Km sau accidente, etc...
Daca as lua una noua, deja ar fi mai simplu dar parca nu as baga atati bani intr-o masina........
Totusi, ce ma sfatuiti, daca as vrea una la mana a doua? De unde sa o cumpar? De pe net, de pe Daswelt, din targ sau de unde ca sa fie mai sigura si fara probleme?
Ce sfaturi puteti da pentru achizitie la mana a doua a unei masini in stare foarte buna???
Multumesc mult!

Edited by Camataru10, 31 March 2019 - 23:03.


#23
langa

langa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 06.11.2007
Salutare tuturor. As vrea sa iau un astra H 1,3tdi 160 000 km, af2009 adusa din Austria. Spune ca are carte service, nu am vazut-o inca. Cam ce ar trebui verificat sa nu fie manarita exagerat? Cum arata un motor la 160k ? Ma refer la scurgeri ulei (daca nu cumva a fost spalat), uzura eventual pedale etc.Si aici e cu dus-intors. Daca a rulat urban ar arata uzata, daca a rulat extraurban ar putea avea pedale neroase si la 300k nu?

#24
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Astra h 1.3 CDTI 160 000 din 2009. Ia vezi cat costa ambreiaj+volant+manopera. Apoi vezi daca iti mai merita diesel...

#25
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
@langa: daca schimb cauciucurile de pe pedale, pot sa spun si eu ca am rulat 95% extraurban ???
Nu cred sa coste mai mult de 10 lei ... So ...??!!!
@Camataru10: daca vrei sa stai cu masina plina de praf toata ziua (si sa se si vada acest lucru), ia masina neagra ...

Edited by shymano, 11 November 2019 - 20:35.


#26
langa

langa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 06.11.2007
Nu stiu ce sa zic. Am un VW polo alb benzina de 20 ani. De spalat il spala ploaia. Dar ma rupe la consum urban 1.6l/75cai =10%.   Km necunoscuti, lacom la ulei. Nerulat in strainatate.
In 10 ani am schimbat doar placutele, discuri ,pivoti, si tobe si astea doar o singura data. (in afara de accidentul cu cureaua de distributie ,cand am fost nevoit sa schimb kit distributie+ chiuloasa)  Si e o coaja...fata de astea impecabile  aduse din Germania.
De asta ma incanta un diesel mic, sau un 1,4 cu gpl.  
La rugina-rezista mai mult Opel decat ford? ca de vw bun nu am bani, si alta coaja vw nu mai vreau.
La opel stiu ca-s piesele ieftine fata de Ford sau vw,

#27
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Piesele ieftine? Este aceeasi poveste cu VAG. Vrei calitate? Surpriza, un cap de bara 80 de lei AFM sau OEM dublu... pana una alta ce e cu toata nebunia asta de europene? Ba ca vag, ba ca Opel, ba ca saab, ba ca etc. Cauta o asiatica:
1. stie sa faca mancare buna in bucatarie(te scapa si de pisicile vecinilor)
2. piese relativ ieftine(mazda 3 cel mai scump cap de bara este 45 de lei)
3. design interesant comparativ cu seriozitatea nemtilor
4. unele ruginesc dar sunt masini si fara rugina, desigur, nu provenienta franta(nord), tarile nordice, germania, belgia, austria

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate