Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

Sfat achizitie masina

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
SheebaX

SheebaX

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.01.2019
Salut, am de gand sa imi achizitionez in urmatoarea perioada o masina cu care voi face aproximativ 500-1000km lunar unde ~75% extraurban, buget 6000 euro.
Ma gandeam la un Audi A4 B7 Break 2.0 140cp tdi sau 1.9 tdi / Kia Ceed ~ 2009.

Ce pareri aveti?

Edited by SheebaX, 08 January 2019 - 22:02.


#2
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Vw/Skoda au avut probleme cu motorul ala de 2L/140cp, banuiesc eu ca ca pe Audi e acelasi motor ...

#3
SheebaX

SheebaX

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.01.2019

View Postshymano, on 08 ianuarie 2019 - 22:22, said:

Vw/Skoda au avut probleme cu motorul ala de 2L/140cp, banuiesc eu ca ca pe Audi e acelasi motor ...
stiu ce probleme au avut si ma gandesc la problema cu injectoarele ca a fost deja remediata de catre fostul/fostii proprietari

#4
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 24.09.2017
eu nu am o parere buna. cred ca tu vrei sa pierzi 6000 de euro.
din suma de 6000 de euro, deduc ca nu esti un om cu multi bani. dar vrei totusi o masina ca sa arate bine. nu vrei sa iei un sh de la o firma mai proasta, vrei masini care noi au costat 30.000 euro.kia probabil a costat mai putin, dar depinde ce dotari are.
deci daca se strica ceva la masinile astea, o sa platesti multi bani, pe care probabil nu-i ai. ca sa nu mai vorbesc de o revizie dupa ce o cumperi. ulei, frane, distributie si altele.
masinile astea sunt euro 4? si ca o sa te coste mult de la impozit, asigurare si toate cele.
kia pare alegerea mai intelepta.
ai cerut parere. am scris si argumentat.

Edited by bobitad, 08 January 2019 - 23:04.


#5
SheebaX

SheebaX

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.01.2019

View Postbobitad, on 08 ianuarie 2019 - 23:01, said:

eu nu am o parere buna. cred ca tu vrei sa pierzi 6000 de euro.
din suma de 6000 de euro, deduc ca nu esti un om cu multi bani. dar vrei totusi o masina ca sa arate bine. nu vrei sa iei un sh de la o firma mai proasta, vrei masini care noi au costat 30.000 euro.kia probabil a costat mai putin, dar depinde ce dotari are.
deci daca se strica ceva la masinile astea, o sa platesti multi bani, pe care probabil nu-i ai. ca sa nu mai vorbesc de o revizie dupa ce o cumperi. ulei, frane, distributie si altele.
masinile astea sunt euro 4? si ca o sa te coste mult de la impozit, asigurare si toate cele.
kia pare alegerea mai intelepta.
ai cerut parere. am scris si argumentat.
multumesc pentru parere, tu ce recomandari ai?
despre Passat b6 am auzit pareri bune pentru codul de motor bmp

Edited by SheebaX, 08 January 2019 - 23:11.


#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca-ti iei Audi , mai ai pe langa cei 6k euro ceva bani pt revizii /reparatii sau nu ? La asta nu cred ca te-ai gandit !

Ai gresit si aria : https://forum.softpe...cumparare-auto/

#7
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 24.09.2017
cu placere. la banii aia nu poti sa ai mega pretentii. asa ca as alege orice ar fi benzina, nu a fost lovita si nu are turbina.sau daca are turbina sa nu fi facut multi km.
ford,skoda,golf, Renault. ca gasesti si piese si cam stiu oamenii sa repare.
si uita-te si la baiatul ala de la masina potrivita.

#8
SheebaX

SheebaX

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.01.2019

View PostBaxon, on 08 ianuarie 2019 - 23:13, said:

Daca-ti iei Audi , mai ai pe langa cei 6k euro ceva bani pt revizii /reparatii sau nu ? La asta nu cred ca te-ai gandit !

Ai gresit si aria : https://forum.softpe...cumparare-auto/
pentru restul cheltuielilor am undeva la 1000 de euro
scuze, sunt nou pe forumul acesta

View Postbobitad, on 08 ianuarie 2019 - 23:14, said:

cu placere. la banii aia nu poti sa ai mega pretentii. asa ca as alege orice ar fi benzina, nu a fost lovita si nu are turbina.sau daca are turbina sa nu fi facut multi km.
ford,skoda,golf, Renault. ca gasesti si piese si cam stiu oamenii sa repare.
si uita-te si la baiatul ala de la masina potrivita.
ii stiu canalul, m-am uitat la cateva video-uri ale lui
atat timp cat  cam 3 sferturi merg cu masina in afara localitatii nu cred ca ar merita benzina

#9
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,027
  • Înscris: 29.06.2011
Ceva de genu:
https://www.olx.ro/o...1f95e0;promoted

#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostSheebaX, on 08 ianuarie 2019 - 23:16, said:

pentru restul cheltuielilor am undeva la 1000 de euro

Of of cu buget de reparatii asa de mic, dupa achizitie te asteptam pe : https://forum.softpe...2-service-area/

#11
SheebaX

SheebaX

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.01.2019

View PostBaxon, on 08 ianuarie 2019 - 23:19, said:

Of of cu buget de reparatii asa de mic, dupa achizitie te asteptam pe : https://forum.softpe...2-service-area/
o sa fiu acolo dupa achizitie, am renuntat la Audi chiar daca imi place marca aceasta in general si o sa ma orientez spre ceva mai "non-premium"

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015
Ford Ka

#13
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostSheebaX, on 08 ianuarie 2019 - 23:22, said:

o sa fiu acolo dupa achizitie, am renuntat la Audi chiar daca imi place marca aceasta in general si o sa ma orientez spre ceva mai "non-premium"
Asa repede te-ai desteptat  ? Bravo , cauta ceva mai lesne la pret ca marca si pe benzina neaparat - la 12k km/an diesel e o prostie di mai multe pct de vedere ; unu ar fi ca nu gasesti diesel cu mai putin de 300 k km reali la bord( ca tu o vei lua la suma magica de 149 k km ) in banii aia si cam atunci incep belelele care costa de incepi sa plangi ...

Edited by Baxon, 08 January 2019 - 23:28.


#14
SheebaX

SheebaX

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.01.2019

View PostBaxon, on 08 ianuarie 2019 - 23:28, said:

Asa repede te-ai desteptat  ? Bravo , cauta ceva mai lesne la pret ca marca si pe benzina neaparat - la 12k km/an diesel e o prostie di mai multe pct de vedere ; unu ar fi ca nu gasesti diesel cu mai putin de 300 k km reali la bord( ca tu o vei lua la suma magica de 149 k km ) in banii aia si cam atunci incep belelele care costa de incepi sa plangi ...
banii ii am de la parinti, nu vreau sa ii lasa fara salariu doar pentru o masina :))
multumesc de sfat

#15
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Ia o benzinara, pune-o pe gpl, daca nu e deja, sa te si poti plimba cu ea.
E altfel sa mergi cu 2.7 lei/litru, fata de aproape 6 ...
Nu avem drumuri de liniute, nu cred ca tragi zilnic de vreo remorca (sa ai nevoie neaparata de cuplu mare), asa ca benzina + gpl e ideal.
Eu am dat 1000 euro pe instalatie (deh, FSI ...), dar merita din plin.
Pot sa merg si cu pret mic pe litru, pot sa merg si cu viteza, daca vreau ... n-am nevoie de 100m in 3 secunde (cu toate ca, fata de mersul pe benzina, nu se prea simte scaderea de putere).
Da, a mers ceva mai puturoasa daca am nimerit gaz prost, dar la fel a fost si cand am bagat benzina proasta ... deci, irelevant.

Edited by shymano, 09 January 2019 - 00:00.


#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View PostBaxon, on 08 ianuarie 2019 - 23:28, said:

nu gasesti diesel cu mai putin de 300 k km reali la bord( ca tu o vei lua la suma magica de 149 k km ) in banii aia si cam atunci incep belelele care costa de incepi sa plangi ...
Stiu in Ro la o firma niste Dacii diesel cu 700-800 mii km, merg alea de n-au treaba... :)

#17
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Chiar daca mergi 75% extraurban faci km cam puțini ca să merite un diesel, la ăla te gândești de la 15.000 în sus pe an.
Plus că nu ți înțeleg criteriile, pui o balenă cum e avantul langa Kia ceed care e mai mică decât un golf....

#18
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Pentru mersul 75% extraurban poti lua linistit o masina diesel. Am fost pus si eu anul trecut in situatia de a alege o masina "de vacanta" cu care sa fac cam 6000 km pe an, majoritatea vara si extraurban. Am ales un diesel din 2006, Euro 4 cu DPF, 178000 km la bord, reali sau ireali, masina a mers bine pana acum. La 6000 km pe an m-am gandit ca nu merita o instalatie GPL, iar motorizarile pe benzina m-ar fi costat oricum cam cu 1/3-1/4 mai mult decat dieselul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate