Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

LTE-A (4G+) la Telekom

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

#19
Foarith

Foarith

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 11.12.2018

View PostSeiren, on 08 ianuarie 2019 - 23:05, said:

Ai o problema la telefon, ca e din Oct daca nu ma insel detectat de mine cel putin acest 4G+
Pe orange si vodafone am fost conectat la 4G+ pe acel telefon,deci nu cred ca ar fi problema de la telefon.

#20
Henix

Henix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 11.12.2017
Am facut si eu un drum din tg jiu spre craiova zilele astea, iar in filiasi cand am facut o oprire m-am trezit cu 4g+. A ramas 4g+ pana aproape de craiova dupa a trecut iar pe 4g.

Edit: +1 test.

Attached Files


Edited by Henix, 09 January 2019 - 05:37.


#21
Foarith

Foarith

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 11.12.2018

View PostHenix, on 09 ianuarie 2019 - 05:36, said:

Am facut si eu un drum din tg jiu spre craiova zilele astea, iar in filiasi cand am facut o oprire m-am trezit cu 4g+. A ramas 4g+ pana aproape de craiova dupa a trecut iar pe 4g.

Edit: +1 test.
Eu nu stiu de ce nu dau drumul la 4G+ peste tot in tara, unde este posibil.. Stiu ca sunt mai multe orase in tara care au benzile B3 si B20, chiar si B8 simultan, ca la mine in oras, doar ca nu vrea sa faca CA.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
La tine in oras nu este B20...

#23
Foarith

Foarith

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 11.12.2018

View PostMembruAnonim, on 09 ianuarie 2019 - 10:46, said:

La tine in oras nu este B20...
Ba da, este.

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Ba nu, nu este. Este in afara orasului.

#25
Foarith

Foarith

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 11.12.2018

View PostMembruAnonim, on 09 ianuarie 2019 - 12:27, said:

Ba nu, nu este. Este in afara orasului.
Te asigur ca este in oras. Screenshot-ul ala e facut indoor. In afara orasului nu am prins B20 niciodata.

#26
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 06.03.2018
Am testat astazi este inca activ 4G+ Tg - IASI ;)

#27
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,290
  • Înscris: 03.04.2004
Ar fi fost culmea sa-l opreasca si sa mearga B3 si B20 independent, la unii s-ar misca rapid netul iar la ceilalti racheta.
Poate vedem mai mult prin tara CA la T.

#28
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 09.10.2009
Prin TR au CA în: Draganesti-Vlasca, Buzescu, Plosca, Peretu, Videle, Roșiori de Vede. Posibil și Nanov și vreun site din Alexandria.

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostFoarith, on 09 ianuarie 2019 - 18:57, said:

Te asigur ca este in oras. Screenshot-ul ala e facut indoor. In afara orasului nu am prins B20 niciodata.

Insisti, dar nu inteleg de ce. Eu te asigur ca nu este in orasul tau B20, prin urmare nici CA.

Edited by MembruAnonim, 10 January 2019 - 10:46.


#30
Foarith

Foarith

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 11.12.2018

View PostMembruAnonim, on 10 ianuarie 2019 - 10:44, said:

Insisti, dar nu inteleg de ce. Eu te asigur ca nu este in orasul tau B20, prin urmare nici CA.
Insist pentru ca te asigur ca B20 ul este in oras :) In afara orasului NU este B20.

#31
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 30.08.2006

View PostFoarith, on 09 ianuarie 2019 - 10:01, said:

Eu nu stiu de ce nu dau drumul la 4G+ peste tot in tara, unde este posibil.. Stiu ca sunt mai multe orase in tara care au benzile B3 si B20, chiar si B8 simultan, ca la mine in oras, doar ca nu vrea sa faca CA.
Interesant ce spui , dar am ceva dubii.
Eu unul nu am vazut niciodata, pana acum, un site Telekom care sa aiba si B8 si B20 la nivel de LTE.Nu zic ca nu ar fi....
Practic, ei au pus LTE in B8 in judetele/orasele in care au putut "fura" din spectrul GSM! Este destul de usor de intuit ca este vorba de zone unde nu au foarte multi clienti. De asemenea, au mai facut acelasi lucru si in unele zonele muntoase unde, daca statiile sunt izolate, este mult mai usor cu zona de garda dintre partea care are LTE B8 si cea care are full GSM B8.

Asadar, daca cunosti un asemenea site Telekom, cu B8 si B20, spune-ne si noua.
PS:obligatoriu toate celulele trebuie sa fie pe acelasi enodeB ID!
Pana in prezent, pentru a face CA(intraband/interband) era obligatoriu ca toate celulele sa fie pe acelasi enodeB sau, daca nu se putea acest lucru(cel mai adesea din considerente de resurse baseband/soft), trebuie sa se realizeze o interconectare fizica intre cele doua enodeB-uri(practic modulele de babeband se interconectau cu un cablu).Cu toate acestea, cele 2 enodeB-uri trebuie sa fie in aceeasi locatie/pe acelasi site ca nu vei trage cabluri la x sute de metri/km.
Prin RO nu am auzit de asa ceva(2 enodeB-uri pe acelasi site)....desi nu exclud....poate la orange cu al lor B43...insa este extrem de greu cu acesta banda deoarece nu o stie decat un singur telefon. In plus, la noi, densitatea de celule per enodeB ID este scazuta in raport cu alte zone din vest(granzii sunt in urma la LTE B1).
Se pare ca cei de la 3GPP nu au stat pe loc si este posibil un CA inter enodeB!

Revenind....poate telefonul tau iti arata celule de B20 din afara orasului (eu unul nu mai pot vedea imaginile atasate de tine).
Din punctul meu de vedere este cam greu de zis daca va fi LTE B8 in Focsani si imprejurimi, deoarece Telekom a furat ceva clienti de la concurenta(mai ales in unele zone in care ei au fost primii cu piloni:Mera,Andreiasu,Paltin). Nu pot garanta ca la fel s-a intamplat in tot judetul/inclusiv in Focsani!
As paria pe B3+B20 in Focsani+B20 in imprejurimi si B8 in zona muntoasa mai izolata! Poate doar in Lepsa sa fie altfel, ei fiind singurii cu site in localitate->clienti la greu(cred ca un B3 ar merge acolo).
Daca ai drum pe langa ceva site Telekom din oras...poti sa ii faci poze! Pentru a pune LTE B20 este necesar sa swapeze toate Andrew-urile folosite la 900/1800 pentru ca nu stiu LTE 800(si nu cred sa fi schimbat ei inainte antenele). Daca nu sunt swapate...ori se va face acest lucru si acum nu ai LTE B20 in oras, ori se pregatesc de un B8(desi parca nu as merge pe B8 in Focsani). Nu vad B8+B20 in acelasi timp!
Daca intri intr-o cladire/indoor(in lift de exemplu) din centrul orasului ce se intampla cu 4G-ul? Unde se duce telefonul? In B20/in 3G/in 2G?

#32
Foarith

Foarith

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 11.12.2018

View Postyblu, on 10 ianuarie 2019 - 19:20, said:

Interesant ce spui , dar am ceva dubii.
Eu unul nu am vazut niciodata, pana acum, un site Telekom care sa aiba si B8 si B20 la nivel de LTE.Nu zic ca nu ar fi....
Practic, ei au pus LTE in B8 in judetele/orasele in care au putut "fura" din spectrul GSM! Este destul de usor de intuit ca este vorba de zone unde nu au foarte multi clienti. De asemenea, au mai facut acelasi lucru si in unele zonele muntoase unde, daca statiile sunt izolate, este mult mai usor cu zona de garda dintre partea care are LTE B8 si cea care are full GSM B8.

Asadar, daca cunosti un asemenea site Telekom, cu B8 si B20, spune-ne si noua.
PS:obligatoriu toate celulele trebuie sa fie pe acelasi enodeB ID!
Pana in prezent, pentru a face CA(intraband/interband) era obligatoriu ca toate celulele sa fie pe acelasi enodeB sau, daca nu se putea acest lucru(cel mai adesea din considerente de resurse baseband/soft), trebuie sa se realizeze o interconectare fizica intre cele doua enodeB-uri(practic modulele de babeband se interconectau cu un cablu).Cu toate acestea, cele 2 enodeB-uri trebuie sa fie in aceeasi locatie/pe acelasi site ca nu vei trage cabluri la x sute de metri/km.
Prin RO nu am auzit de asa ceva(2 enodeB-uri pe acelasi site)....desi nu exclud....poate la orange cu al lor B43...insa este extrem de greu cu acesta banda deoarece nu o stie decat un singur telefon. In plus, la noi, densitatea de celule per enodeB ID este scazuta in raport cu alte zone din vest(granzii sunt in urma la LTE B1).
Se pare ca cei de la 3GPP nu au stat pe loc si este posibil un CA inter enodeB!

Revenind....poate telefonul tau iti arata celule de B20 din afara orasului (eu unul nu mai pot vedea imaginile atasate de tine).
Din punctul meu de vedere este cam greu de zis daca va fi LTE B8 in Focsani si imprejurimi, deoarece Telekom a furat ceva clienti de la concurenta(mai ales in unele zone in care ei au fost primii cu piloni:Mera,Andreiasu,Paltin). Nu pot garanta ca la fel s-a intamplat in tot judetul/inclusiv in Focsani!
As paria pe B3+B20 in Focsani+B20 in imprejurimi si B8 in zona muntoasa mai izolata! Poate doar in Lepsa sa fie altfel, ei fiind singurii cu site in localitate->clienti la greu(cred ca un B3 ar merge acolo).
Daca ai drum pe langa ceva site Telekom din oras...poti sa ii faci poze! Pentru a pune LTE B20 este necesar sa swapeze toate Andrew-urile folosite la 900/1800 pentru ca nu stiu LTE 800(si nu cred sa fi schimbat ei inainte antenele). Daca nu sunt swapate...ori se va face acest lucru si acum nu ai LTE B20 in oras, ori se pregatesc de un B8(desi parca nu as merge pe B8 in Focsani). Nu vad B8+B20 in acelasi timp!
Daca intri intr-o cladire/indoor(in lift de exemplu) din centrul orasului ce se intampla cu 4G-ul? Unde se duce telefonul? In B20/in 3G/in 2G?
B8-ul era 3G, B20 si B3 erau 4G.
In lift este semnal 4G (1-2 liniute), chiar si la etajul 5-6/10, adica la jumatate. In cladiri in centrul orasului este mereu 4G intre 3 si 5 liniute.

Cand ajung pe langa un site intru in netmonitor, fac poze la site si iti trimit pe privat.

Edited by Foarith, 10 January 2019 - 21:43.


#33
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,310
  • Înscris: 01.09.2012
Jud Calarasi
Budesti și Fundeni au B3+B20

#34
teogorghin

teogorghin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 12.06.2016
LTE-A in TG. Frumos.
DL:87.52 mbps UL:31.2 mbps

#35
EricJohn

EricJohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 21.03.2014
Nu știu dacă telefonu' arată corect dar în Timișoara am văzut 3CA în mai multe zone.
B3+B8+B20

#36
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 30.08.2006

View PostFoarith, on 10 ianuarie 2019 - 21:42, said:

B8-ul era 3G, B20 si B3 erau 4G.
3G pe 900Mhz in centrul Focsanului? Imi vine extrem de greu a crede!

View PostEricJohn, on 31 ianuarie 2019 - 15:43, said:

Nu știu dacă telefonu' arată corect dar în Timișoara am văzut 3CA în mai multe zone.
B3+B8+B20
Poti spune o zona anume? Un enodeB ID? Din nou imi vine greu a crede deoarece, la swap, nu am vazut sa se schimbe vechile antene Andrew pentru 900/1800(bine este o exceptie in piata Marasti unde le-au schimbat deoarece a fost necesar sa faca loc celor de la Digi), iar aceste antene nu stiu banda de 800!
Intr-adevar telefonul poate detecta semnal B20 chiar si in Timisoara deoarece statiile din zonele limitrofe(Mosnita,Sacalaz, zona Mahle,cartier aeroport,Giarmata) au fost lasate sa bata destul de mult pe banda joasa! Aiurea mai ales ca nu ai B3...dar asta e! Oricum CA inter-enodeB cam exclud si nu ar ajuta cu nimic in conditiile de mai sus(semnal de la statiile de pe langa oras). Cel mai probabil este o eroare de afisaj la nivel de aplicatie.

Edited by yblu, 31 January 2019 - 16:11.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate