Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Muzica pentru incepatori

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
MSCDRMR

MSCDRMR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.01.2019
Buna seara !

Sunt pasionat de muzica si as vrea sa incep sa inregistrez singur, la mine acasa.

Dispun de:

1. Casti
2. Laptop (mediu ca si calitate)


Vreau sa imi cumpar microfonul asta: Microfon streaming Trust Emita GXT 252 - USB - Link (daca nu am voie sa pun link-ul sa ma anuntati si il voi sterge),

Acum urmeaza intrebarile:

1. Mai am nevoie de ceva ? Instrumentalele le voi cumpara.
2. Cand bag instrumentalul pe laptop (in casti), ce program sa folosesc pentru a mi se auzi vocea cand cant la microfon ?

Totodata as vrea sa imi spuneti daca este bun microfonul. Daca nu, sa imi lasati link catre altele, pana in 400 lei.


Multumesc !

Edited by MSCDRMR, 08 January 2019 - 17:21.


#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Si la ce canti? La tamburina?

#3
MSCDRMR

MSCDRMR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.01.2019

View PostBursul, on 08 ianuarie 2019 - 17:23, said:

Si la ce canti? La tamburina?
De fiecare data cand am intrebat ceva pe acest forum, s-au gasit cativa care sa faca glume. Nu va inteleg, pe bune..

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003

View PostMSCDRMR, on 08 ianuarie 2019 - 17:25, said:

Nu va inteleg, pe bune..
Nu inteleg de ce crezi ca e o gluma. La ce o sa canti? Una e sa ai chitara acustica si alta o orga in care ii bagi cablurile in laptop.
Pentru a ti se recomanda ce e mai bun, da si tu toate amanuntele.

Edited by Bursul, 08 January 2019 - 17:29.


#5
MSCDRMR

MSCDRMR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.01.2019

View PostBursul, on 08 ianuarie 2019 - 17:28, said:

Nu inteleg de ce crezi ca e o gluma. La ce o sa canti? Una e sa ai chitara acustica si alta o orga in care ii bagi cablurile in laptop.
Pentru a ti se recomanda ce e mai bun, da si tu toate amanuntele.
Avand in vedere ca instrumentalul este gata facut este nevoie doar de voce.

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si de cate ori ai putut intreba in 2 postari? Sau pentru fiecare intrebare iti faci alt cont?
Fii mai explicit: CE vrei sa inregistrezi? Compozitii proprii, interpretari,......

#7
MSCDRMR

MSCDRMR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.01.2019

View Postmyshyk, on 08 ianuarie 2019 - 17:35, said:

Si de cate ori ai putut intreba in 2 postari? Sau pentru fiecare intrebare iti faci alt cont?
Fii mai explicit: CE vrei sa inregistrezi? Compozitii proprii, interpretari,......
Vreau sa inregistrez compozitii proprii.

#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003

View PostMSCDRMR, on 08 ianuarie 2019 - 17:35, said:

Avand in vedere ca instrumentalul este gata facut este nevoie doar de voce.
Vezi ca in timp se clarifica treaba. Treci peste raspunsurile care ti se par misto, ca pana la urma primesti raspunsul dorit.

Aici e o lista cu microfoane cica recomandate pentru cantat acas, numai ca incep de la 150 euro :D
https://ehomerecordi...est-vocal-mics/

In plus avem un muzician printre noi: gerbil. Daca nu apare pe aici contacteaza-l. PArca el canta la orga.

Edited by Bursul, 08 January 2019 - 17:44.


#9
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostMSCDRMR, on 08 ianuarie 2019 - 17:20, said:

1. Mai am nevoie de ceva ? Instrumentalele le voi cumpara.
2. Cand bag instrumentalul pe laptop (in casti), ce program sa folosesc pentru a mi se auzi vocea cand cant la microfon ?

1+2 - Mai ai nevoie de un DAW. Recomand Reaper. Prin intermediul lui vei putea înregistra ceea ce cânți, dar vei putea și interveni asupra acelor bucăți, vei putea corecta eventuale erori de timp, egaliza, compresa, adăuga efecte, încărca VST-uri, etc. Există și variante free, Audacity precum și cu bani, Reaper (care are o licență în genul WinRAR), Cubase, Ableton, Avid, cam astea sunt mai cunoscute.

Habar n-am cu microfonul, pentru înregistrări vocale, Shure SM58 este cam standardul de microfon ieftin și bun. Personal n-aș prea avea încredere prea multă în microfon cu USB, în general treaba asta include ceva conversie A/D, care nu prea are cum să fie de prea bună calitate. Pentru acasă vrei o interfață audio pe USB, ceva recunoscut a oferi calitate bună la prețuri decente, fie M-audio, Steinberg, sau altele, iar în aceasta poți intra cu microfonul. Sau un mixer. Mai departe, interfața te poate ajuta dacă îți vei cumpăra și o pereche de monitoare, sau chiar căști, putând să le conectezi pe toate la aceasta. Dacă stai prost cu banii, mergi pe Behringer.

Interfața e oarecum necesară, sau altfel de preamplificator, pentru a putea avea un control mai bun asupra volumului de intrare. Problema cu chestiile astea 3 în 1, gen microfon pe USB, este că nu prea ai reglaje asupra convertorului și amplificatorului. Ai din software, dar de cele mai multe ori nu e suficient.


Oricum, pentru înregistrările făcute acasă, monitorizarea te trage mult în jos. Mai ales dacă ai un sistem multimedia, care nu are un EQ flat, e greu să-ți faci o impresie corectă asupra unui mix. Ție îți va suna bine, dar când asculți la căști va suna cu totul altfel.

Edited by SmurfK, 08 January 2019 - 18:09.


#10
MSCDRMR

MSCDRMR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.01.2019

View PostSmurfK, on 08 ianuarie 2019 - 18:08, said:

1+2 - Mai ai nevoie de un DAW. Recomand Reaper. Prin intermediul lui vei putea înregistra ceea ce cânți, dar vei putea și interveni asupra acelor bucăți, vei putea corecta eventuale erori de timp, egaliza, compresa, adăuga efecte, încărca VST-uri, etc. Există și variante free, Audacity precum și cu bani, Reaper (care are o licență în genul WinRAR), Cubase, Ableton, Avid, cam astea sunt mai cunoscute.

Habar n-am cu microfonul, pentru înregistrări vocale, Shure SM58 este cam standardul de microfon ieftin și bun. Personal n-aș prea avea încredere prea multă în microfon cu USB, în general treaba asta include ceva conversie A/D, care nu prea are cum să fie de prea bună calitate. Pentru acasă vrei o interfață audio pe USB, ceva recunoscut a oferi calitate bună la prețuri decente, fie M-audio, Steinberg, sau altele, iar în aceasta poți intra cu microfonul. Sau un mixer. Mai departe, interfața te poate ajuta dacă îți vei cumpăra și o pereche de monitoare, sau chiar căști, putând să le conectezi pe toate la aceasta. Dacă stai prost cu banii, mergi pe Behringer.

Interfața e oarecum necesară, sau altfel de preamplificator, pentru a putea avea un control mai bun asupra volumului de intrare. Problema cu chestiile astea 3 în 1, gen microfon pe USB, este că nu prea ai reglaje asupra convertorului și amplificatorului. Ai din software, dar de cele mai multe ori nu e suficient.


Oricum, pentru înregistrările făcute acasă, monitorizarea te trage mult în jos. Mai ales dacă ai un sistem multimedia, care nu are un EQ flat, e greu să-ți faci o impresie corectă asupra unui mix. Ție îți va suna bine, dar când asculți la căști va suna cu totul altfel.

Sunt nevoit sa iau microfon USB pentru ca am laptop.

#11
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
De-asta vorbeam de interfața. Interfețele sunt pe USB/Firewire, iar la ele poți conecta un microfon XLR. De asemenea au și Phantom Power, în cazul în care ai un microfon care necesită așa ceva. Plus ieșiri balansate pentru monitoare, control al volumului pentru fiecare canal. Este mult mai practică, mai ales dacă vei dori să mergi mai departe cu pasiunea asta.

https://www.senia.ro...i2-mkii/42762-1

Edited by SmurfK, 08 January 2019 - 18:21.


#12
MSCDRMR

MSCDRMR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.01.2019

View PostSmurfK, on 08 ianuarie 2019 - 18:20, said:

De-asta vorbeam de interfața. Interfețele sunt pe USB/Firewire, iar la ele poți conecta un microfon XLR. De asemenea au și Phantom Power, în cazul în care ai un microfon care necesită așa ceva. Plus ieșiri balansate pentru monitoare, control al volumului pentru fiecare canal. Este mult mai practică.

https://www.senia.ro...i2-mkii/42762-1

Am gasit pachetul asta: https://www.zeedosho...-bundle_32720_0

Ce zici ?

#13
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Aș zice pas, nu știu cum sunt căștile și microfonul. Mai bine mergi pe interfață separat + Shure SM58, ieși tot cam pe-acolo.

Vezi că era o chichiță cu interfețele astea. La versiunile inițiale, MK1, aveau niște probleme cu controlul Gain-ului pentru instrumente. Nu știu dacă afecta și microfonul treaba asta. La următoarea versiune, MK2 (aia de la mine din link), au rezolvat și mi se pare că au îmbunătățit și latențele.

https://www.soundcre...s8aAitBEALw_wcB
https://www.soundcre...-lc-id3645.html

Ieși mai ieftin, doar că n-ai căști. Oricum, căștile pentru studio sunt slăbuțe la bani puțini, așa că te poți descurca și cu ceea ce ai. Eu am Audio-Technica ATH-M40x și mi se par slăbuțe, nu se compară nicium cu monitoarele.

Eu aș lua 2i2 MK2, e diferență de vreo 100 lei.
https://www.soundcre...k2-id20478.html

Edited by SmurfK, 08 January 2019 - 18:31.


#14
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostMSCDRMR, on 08 ianuarie 2019 - 17:20, said:

Buna seara !
Sunt pasionat de muzica si as vrea sa incep sa inregistrez singur, la mine acasa.
Dispun de:
1. Casti
2. Laptop (mediu ca si calitate)
Vreau sa imi cumpar microfonul asta: Microfon streaming Trust Emita GXT 252 - USB - Link (daca nu am voie sa pun link-ul sa ma anuntati si il voi sterge),
Acum urmeaza intrebarile:
1. Mai am nevoie de ceva ? Instrumentalele le voi cumpara.
2. Cand bag instrumentalul pe laptop (in casti), ce program sa folosesc pentru a mi se auzi vocea cand cant la microfon ?
Totodata as vrea sa imi spuneti daca este bun microfonul. Daca nu, sa imi lasati link catre altele, pana in 400 lei.
Multumesc !
Parerea mea este sa cauti un negativ (instrumental) gratis de pe net (cu licenta CC-0), sa canti ceva pe el, vezi ce parere au altii despre vocea ta si cum se potriveste stilului pe care vrei sa-l abordezi si dupa aceea investesti in microfoane de 200 de lei sau mai mult, casti etc. Faptul ca esti pasionat de muzica nu inseamna ca te si pricepi la cantat.
O intrebare insa am si eu, ce stil de muzica vrei sa canti? tot "trap" ca youtuberii romani? sau altceva?

Edited by stlk, 08 January 2019 - 19:08.


#15
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Poststlk, on 08 ianuarie 2019 - 18:39, said:

Faptul ca esti pasionat de muzica nu inseamna ca te si pricepi la cantat.

Majoritatea care cântăm nu ne pricepem, dar o facem din plăcere.

#16
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostMSCDRMR, on 08 ianuarie 2019 - 17:25, said:

De fiecare data cand am intrebat ceva pe acest forum, s-au gasit cativa care sa faca glume. Nu va inteleg, pe bune..
Ai mai întrebat?

View PostMSCDRMR, on 08 ianuarie 2019 - 18:21, said:


Am gasit pachetul asta: https://www.zeedosho...-bundle_32720_0

Ce zici ?
Caută căști Sennheiser.

#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMSCDRMR, on 08 ianuarie 2019 - 17:20, said:

Mai am nevoie de ceva ?

Da,de talent si de voce.
Si ma bantuie o banuiala sinistra ca exact astea doua nu le ai si nu le vei avea niciodata.
In rest,muzica electronica o poate face oricine.Chiar oricine.Mai putin surzii,eventual.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate