Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Înmatriculare mașină, eventuale probleme din cauza unor amenzi neplătite

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
leflyboy

leflyboy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 08.01.2019
Salutare ,

Doresc achizitionarea unui automobil second-hand inmatriculat in Romania. Pot achizitiona acest bun daca figurez in evidenta administratiei fiscale cu doua amenzi IGP (Inspectoratul General Politie) neplatite ?

Din cate stiu amenzile/impozitele/taxe/etc neplatite reprezinta un impediment doar pentru vanzator - acesta trebuie sa fie cu toate platile catre stat la zi.

Multumesc anticipat pentru ajutor !

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Daca esti cumparator, nu ai treaba. Daca vinzi, ai o problema (de fapt nu ai o problema, nu poti vinde deloc).

N-am auzit pe nimeni sa nu poata cumpara o casa/masina cu datorii la Stat.

#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Din ce stiam, daca ai amenzi nu iti poti plati impozitul, nu poti plati taxa pentru pasaport, nu poti plati cam nimic pana nu iti platesti prima data amenzile. Asa ca nu stiu cum ai sa platesti tu pentru inmatricularea masinii daca ai datorii la Fisc.
Va exista un blocaj undeva...adica respectivul iti vinde masina, se scade cu ea de la impozit (o radiaza) si tu vei avea 30 de zile sa umbli sa o inmatriculezi pe numele tau. Daca tu esti blocat cu chestia asta cu amenzile si depasesti 30 de zile, s-ar putea sa te trezesti cu amenda.

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Nu ai probleme, dar anul viitor nu mai scapi, adica intai se platesc amenzile, apoi impozitele.

#5
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

 Pololica, on 08 ianuarie 2019 - 16:47, said:

N-am auzit pe nimeni sa nu poata cumpara o casa/masina cu datorii la Stat.
Poti cumpara dar ai nevoie de fel si fel de chitante platite la Fisc...si cand te duci la fisc, cucoana iti va spune frumusel: mai intai platesti amenzile si apoi platesti chitanta care ai tu nevoie.

#6
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018
Eu aveam o amenda si nu am putut radia fosta masina din cauza asta.In rest nu ai probleme , doar daca vinzi/radiezi.

#7
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,936
  • Înscris: 02.09.2005
n-o poti inscrie la fisc daca ai datorii

#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

 jericho, on 08 ianuarie 2019 - 17:16, said:

n-o poti inscrie la fisc daca ai datorii
Argumentează, poate ai tu ceva noutăți.

#9
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,936
  • Înscris: 02.09.2005

 althea, on 08 ianuarie 2019 - 17:22, said:

Argumentează, poate ai tu ceva noutăți.
Mai intai se achita amenzile si pe urma impozitele locale, eu asa stiu ca e legea, iar inscrierea la taxe si impozite presupune si plata impozitului, nu?

#10
ehQ3

ehQ3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 03.01.2019

 leflyboy, on 08 ianuarie 2019 - 16:38, said:

Salutare ,

Doresc achizitionarea unui automobil second-hand inmatriculat in Romania. Pot achizitiona acest bun daca figurez in evidenta administratiei fiscale cu doua amenzi IGP (Inspectoratul General Politie) neplatite ?

Din cate stiu amenzile/impozitele/taxe/etc neplatite reprezinta un impediment doar pentru vanzator - acesta trebuie sa fie cu toate platile catre stat la zi.

Multumesc anticipat pentru ajutor !
Cand vei merge sa inscrii masina la rol la circa financiara vei avea o mare surpriza: nu vei putea inscrie masina, pana nu-ti platesti amenzile, te gaseste imediat in calculator.

#11
leflyboy

leflyboy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 08.01.2019

 ehQ3, on 08 ianuarie 2019 - 17:26, said:

Cand vei merge sa inscrii masina la rol la circa financiara vei avea o mare surpriza: nu vei putea inscrie masina, pana nu-ti platesti amenzile, te gaseste imediat in calculator.
Este normal ce spui tu insa vreau sa stiu daca este prevazut in lege treaba asta ..

#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

 jericho, on 08 ianuarie 2019 - 17:24, said:

Mai intai se achita amenzile si pe urma impozitele locale, eu asa stiu ca e legea
Asta-i bine, asta nu:

 jericho, on 08 ianuarie 2019 - 17:24, said:

  iar inscrierea la taxe si impozite presupune si plata impozitului, nu?
Nu se plătește impozit anticipat.

 ehQ3, on 08 ianuarie 2019 - 17:26, said:

Cand vei merge sa inscrii masina la rol la circa financiara vei avea o mare surpriza: nu vei putea inscrie masina, pana nu-ti platesti amenzile, te gaseste imediat in calculator.
Ar fi un abuz.

 leflyboy, on 08 ianuarie 2019 - 17:28, said:

Este normal ce spui tu insa vreau sa stiu daca este prevazut in lege treaba asta ..
Nu e prevăzut, dar, cum ți s-a spus deja, la anu' nu mai scapi. Doar amâni momentul în care trebuie să le plătești.

#13
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,936
  • Înscris: 02.09.2005

 althea, on 08 ianuarie 2019 - 17:31, said:

Asta-i bine, asta nu:

Nu se plătește impozit anticipat.


Ar fi un abuz.
pe mine la toate masinile pe care le-am inscris (sector 3, bucuresti) m-au invitat intai pe la ghiseu

#14
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Pentru ce, ca să plătești impozitul? Și când, înainte sau după 2015?  Că din 2015 noul proprietar plătește impozit doar din anul următor dobândirii.
Codul fiscal
ART. 471 - Declararea şi datorarea impozitului pe mijloacele de transport
(1) Impozitul pe mijlocul de transport este datorat pentru întregul an fiscal de persoana care deţine dreptul de proprietate asupra unui mijloc de transport înmatriculat sau înregistrat în România la data de 31 decembrie a anului fiscal anterior.
(2) În cazul dobândirii unui mijloc de transport, proprietarul acestuia are obligaţia să depună o declaraţie la organul fiscal local în a cărui rază teritorială de competenţă are domiciliul, sediul sau punctul de lucru, după caz, în termen de 30 de zile de la data dobândirii şi datorează impozit pe mijloacele de transport începând cu data de 1 ianuarie a anului următor înmatriculării sau înregistrării mijlocului de transport.

#15
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001
vândut mașină anul trecut, în septembrie.
ca să pot scoate din evidență și da vânzătorului "fiscalul", a trebuit să plătesc o amendă de care nu știam.

deci da, nu o poți lua tu în evidență până nu îți dă el fiscalul, și el nu ia fiscalul până nu plătește amenzile.
erau la coadă oameni care căutau să scoată fiscalul cu impozitul auto neplătit de 5-6 ani.

#16
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007

 althea, on 08 ianuarie 2019 - 17:43, said:

Pentru ce, ca să plătești impozitul? Și când, înainte sau după 2015?  Că din 2015 noul proprietar plătește impozit doar din anul următor dobândirii.
Codul fiscal
ART. 471 - Declararea şi datorarea impozitului pe mijloacele de transport
(1) Impozitul pe mijlocul de transport este datorat pentru întregul an fiscal de persoana care deţine dreptul de proprietate asupra unui mijloc de transport înmatriculat sau înregistrat în România la data de 31 decembrie a anului fiscal anterior.
(2) În cazul dobândirii unui mijloc de transport, proprietarul acestuia are obligaţia să depună o declaraţie la organul fiscal local în a cărui rază teritorială de competenţă are domiciliul, sediul sau punctul de lucru, după caz, în termen de 30 de zile de la data dobândirii şi datorează impozit pe mijloacele de transport începând cu data de 1 ianuarie a anului următor înmatriculării sau înregistrării mijlocului de transport.

in virtutea acestor norme imi explica si mie cineva daca achizitionez un auto pe 23 decembrie 2018,proprietarul il scoate din evidente de la primaria lui pe 27 decembrie, eu merg sa il declar pe 20 ianuarie 2019, eu voi plati impozit pe 2019 sau nu?!

#17
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
@vali
Tu ai fost vânzător, el e cumpărător:

 leflyboy, on 08 ianuarie 2019 - 16:38, said:

Doresc achizitionarea unui automobil second-hand inmatriculat in Romania. Pot achizitiona acest bun daca figurez in evidenta administratiei fiscale cu doua amenzi IGP (Inspectoratul General Politie) neplatite ?

 bossake, on 08 ianuarie 2019 - 18:29, said:

eu voi plati impozit pe 2019 sau nu?!
Cu siguranță vei plăti, data dobândirii va fi luată în considerare. O fi pe undeva prin norme și precizarea asta.

Edited by althea, 08 January 2019 - 19:28.


#18
leflyboy

leflyboy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 08.01.2019

 althea, on 08 ianuarie 2019 - 18:29, said:

Tu ai fost vânzător, el e cumpărător:
Eu sunt cumparatorul.

 vali, on 08 ianuarie 2019 - 18:26, said:

vândut mașină anul trecut, în septembrie.
ca să pot scoate din evidență și da vânzătorului "fiscalul", a trebuit să plătesc o amendă de care nu știam.
deci da, nu o poți lua tu în evidență până nu îți dă el fiscalul, și el nu ia fiscalul până nu plătește amenzile.
erau la coadă oameni care căutau să scoată fiscalul cu impozitul auto neplătit de 5-6 ani.

Mic rezumat: Vanzatorul trebuie sa aiba toate taxele/amenzile/impozitele/etc la zi ca sa poata lua fiscalul pentru a il inmana cumparatorului (adica mie) iar ulterior, conform Codului Fiscal, art. 471, incepand cu ianuarie anul viitor trebuie sa platesc amenzile ca sa pot plati impozitul auto altfel nu pot folosi masina! Acum este clar si logic - sper sa nu pierd ani in birocratie ...

Edited by leflyboy, 08 January 2019 - 18:35.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate