Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Zgomot si vibratie la franare

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,590
  • Înscris: 31.01.2010
Batea in pedala de frina si facea de 2 ori la 4 luni???

#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdiegodanny, on 08 ianuarie 2019 - 14:59, said:

Sa nu aiba discurile de frana ovalizate.
Sa uite si el atent la discuri sa vada cum arata.
Iar mitul ovalizarii dooooh.

View Postvalipopescu, on 08 ianuarie 2019 - 15:20, said:

Nu este normal, ai un defect la senzorii de abs,unul nu functioneaza in parametri normali si mai da eroare uneori, se poate sa fie ceva mizerie acolo, si eu patesc asta cateodata, nu e caz de panica, daca ajungi candva la service si pune testerul pe masina il rogi pe mecanic sa se uite si la senzori de la abs, probabil nu o sa gaseasca defect dar lasa-o asa pana cade de tot senzorul.
Cel mai probabil. Practic cand se duce un sensor nu mai e sensibil si poate sa semnale aiurea si intara fara motiv.

#21
RoD1

RoD1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 11.05.2008
Du-te si tu intr-o parcare goala cu zapada si  pune o frana tare, sa vezi ce tare se aude si ce tare se misca pedala. E normal , e ABSu , eu il testez mereu cand prind un loc liber si zapada.

Edited by kommodore_ss, 08 January 2019 - 16:12.


#22
ehQ3

ehQ3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 03.01.2019

View PostJurasikMan, on 08 ianuarie 2019 - 15:15, said:

Daca sunt de vina discurile ( sau fuzetele ) nu se vede. Este vorba despre abateri de miimi , nu se vede cu ochiul liber. Bataile generate de discuri deformate , care se deformeaza pentru ca sunt deformate fuzetele si prezoanele le-au tras si pe ele ( pe discuri ) , se simt la franarile mai puternice si bruste . Daca se aude un crantanit si pedala se lasa progresiv , inseamna ca este doar ABS-ul care intra in functiune , si da drumul discurilor cand senzorii percep faptul ca masina se misca si rotile nu .
Cea mai buna explicatie. Ori ABS-ul, ori ansamblul discuri/placute de frana. Oricum, nu strica o vizita la doctorul de masini!

#23
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,179
  • Înscris: 09.01.2009

View Postgigipop222333, on 08 ianuarie 2019 - 14:39, said:

Azi cand am mers cu masina,am apasat pe frana si am luat virajul in stanga si timp de o secunda am auzit un zgomot si o vibratie usoara in pedala.Am mai patit de 2 ori cred in ultimele 4 luni.Nu aveam viteza mare,aproximativ 30km/h.Care ar putea fi problema?
Parerea  mea  este ca ti-a  intrat  ABS-ul.Probabil  ca   o  roata  a  prins  ceva  alunecos(gen  zapada )si   senzorul     abs  a  intrat  in  functiune.Daca    erau  placutele  sau  discul,ar  fi  facut  la  fiecare  franare  asa  ,din ce  in ce  mai rau .

#24
ionita_adrian

ionita_adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 25.02.2010
nu ar strica daca ai face o verificare la rulmenti

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate