Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

HiFi cu Intel NUC si receiver Denon

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Sunt pe cale sa realizez un set up 5.0 de incepator pentru HiFi, ce va include si un receiver Denon X3500 si probabil niste boxe Monitor Audio (se discuta in alt topic).
Pana la noi achizitii hardware dedicate as vrea sa va cer ajutorul legat de ce pot face "maine", cu ce am acum, adica un Intel NUC ce va sta alaturi de un Denon X3500. TV-ul e neglijabil momentan, fiind o plasma Panasonic PV7.

NUC-ul are procesor i5, SSD, wireless, bluetooth 4.2,  o intrare jack, una LAN, USB-uri, o iesire HDMI si una Mini DisplayPort, iar pe partea de sunet scrie in specificatii: Audio (back channel + front channel) 7.1 digital (HDMI mDP); L+R+mic (F).

Avand ca si sursa diverse colectii de FLAC-uri ori alte formate digitale (promise de prieteni), cum pot profita la maxim de ce am in prezent, in privinta calitatii sunetului redat?

Ce am gasit eu pana in prezentar fi mai degraba wireless, prin comunicarea cu receiverul over the air, transformand NUC-ul intr-un NAS daca inteleg eu bine. Practic se dezactiveaza din BIOS interfata audio a NUC-ului si se forteaza prin aplicatia dedicata audiofililor numita Daphile redarea sunetului prin intermediul unui stick USB DAC, ce ar trebui cumparat separat si el.

Pare-se ca ar merge si pentru Netflix treaba asta, pt ca NUC-ul este conectat wireless la net, deci as putea avea pe sistemul meu 5.0 content surround DTS, Dolby etc  

Aveti sugestii mai simple de urmat pentru a folosi NUC-ul in hiFi?  Posted Image

Edited by Lyvyoo, 08 January 2019 - 13:18.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Nu are nimic optic / SPDIF dedicat ?
Se poate eventual folosi SPDIF-ul din HDMI daca receiverul Denon are intrare HDMI si DAC incorporat - caz in care poti folosi si DTS/Dolby - daca sunt suportate de receiver

Sau poti cumpara un DAC extern pe USB care sa dea sunetul STEREO pe RCA mai departe. Aici nu mai beneficiezi de DTS si Dolby, dar ai calitate mai buna la muzica stereo.

Caz in care nu e nevoie sa-l faci server cu Daphile - poti folosi Widnwos cu un player audio hi-res.
Ai JRiver Media Center - care e cu plata sau Foobar sau MusicBee - gratuite.

Edited by eiffel, 08 January 2019 - 13:30.


#3
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Nu are altceva decat ce am scris.
As putea trece TV-ul pe cablu miniDisplay POrt to HDMI , iar slotul de HDMI din NUC sa-l folosesc la conectarea cu Denon-ul, dar driverele audio cam raman cele ale NUC-ului si e posibil ca placa audio integrata a sa sa fie cam praf. Deci am impresia ca pierd premisele pentru HiFi...
Am mai citit despre  Daphile si am gasit raspuns concret chiar in RO, pe blogul AvStore. Se pare ca este un intreg sistem de operare si nu e neaparat simplu de instalat. In final n-ar fi o problema instalarea dar am impresia ca nu voi putea folosi NUC-ul decat pentru audio, nu si pentru filme, pentru ca Daphile este un sistem de operare de fapt, inlocuitor de windows. Deci ar trebui un fel de dual boot ca sa rezolv si asta Posted Image

#4
trilogy

trilogy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 26.06.2009
NUC-ul il conectezi la Denon prin hdmi, de acolo Denonul decodeaza tot ce playezi in NUC fara a procesa el ceva, doar Denonul se ocupa de calitatea sunetului. Poti totodata sa scoti si imaginea din Denon ce vine de la NUC prin hdmi, nu ai neaparat nevoie de o conexiune NUC - TV.

Edited by trilogy, 08 January 2019 - 13:45.


#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

dar driverele audio cam raman cele ale NUC-ului si e posibil ca placa audio integrata a sa sa fie cam praf. Deci am impresia ca pierd premisele pentru HiFi...
N uare importanta. Pe digital se foloseste DAC-ul din receptorul Denon, nu placa de sunet. Aia e "sarita" cand scoti semnal digital. Doar pe analog e folosit DAC-ul integrat - calitate mai slaba.

#6
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
Oricum ai face trebuie sa folosesti 2 cabluri:
1. NUC--> (hdmi)-->Denon-->(hdmi)-->TV
2 .NUC--> (hdmi)-->Denon
    NUC--> (hdmi)-->TV
3. NUC--> (hdmi)-->TV-->(toslink)-->Denon
(varianta 3 dupa ce schimbi tv-ul)

#7
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Treaba cu Daphile si DAC USB se aplica daca vrei un sistem stereo high-end, nu receiver home-cinema.
Pentru receiver poti utiliza conexiunea HDMI unde poti avea video si audio multicanal inclusive hi-res.
Daca esti pretentios poti reda fisierele audio stereo (inclusiv ce hi-res) stocate pe HDD prin DLNA, cu ajutorul receiverului fara a folosi HDMI, binenteles daca le conectezi in aceeasi retea locala.

#8
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Merci,
Ma bazez pe Denon atunci...
Pentru Audio voi folosi foobar dar ii voi da o sansa si lui Ai JRiver Media Center in trial. Acesta ar avea incluse si decodarile video. Apropo, va rog si o recomandare de player video de acelasi nivel! VLC-ul mai este de interes in acest caz?

#9
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Pe partea video iti recomand MPC-HC 64 cu madVR, duce stream Atmos pe HMDI, ultima versiune 1.8. permite sa redai chiar youtube prin procesarea playerului.
Pentru audio poti folosi playerul integrat in Denon, poate reda inclusiv fisiere DSD, posibil nativ fara conversie in PCM.

#10
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

View PostFC72, on 08 ianuarie 2019 - 13:53, said:

Treaba cu Daphile si DAC USB se aplica daca vrei un sistem stereo high-end, nu receiver home-cinema.
Pentru receiver poti utiliza conexiunea HDMI unde poti avea video si audio multicanal inclusive hi-res.
Daca esti pretentios poti reda fisierele audio stereo (inclusiv ce hi-res) stocate pe HDD prin DLNA, cu ajutorul receiverului fara a folosi HDMI, binenteles daca le conectezi in aceeasi retea locala.
Acel receiver va fi conectat la un moment dat la un amplif decent, gen Emotiva A300 sa Cambridge Audio A60. Inca nu m-am lamurit. Caz in care voi folosi probabil solutia ta legata de DLNA, pentru calitate maxima in stereo,  din acest NUC.

Edited by Lyvyoo, 08 January 2019 - 14:02.


#11
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Cum am scris playerul integrat in Denon, chiar daca folosesti amplificatoare externe mai performante vei fi limitat la calitatea circuitelor de semnal mic din receiver iar aici playerul integrat este suveran.
Nu am testat in DLNA dar de pe USB-HDD frontal, redarea este mai buna decat ar primi stream audio pe HDMI.
Eu nu as recomanda amplificatoare externe la acel receiver, are tot ce ii trebuie iar pe niste boxe Monitor Audio fie si Silver nu ar conta asta.Inca odata, procesarile, decodarile sunt la acel nivel, un final fie si monobloc ar fi inutil.

#12
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
@FC72
NUC-urile nu duc madVR. In general GPU-urile integrate in Intel nu prea fac fata la madVR. Mai ales in regim 4k HDR.

#13
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Pai la plasma 720p poate duce fara setari maxime de calitate, grafica Intel este super ok pentru materiale video pana in 1080p, chiar by-default, fara postprocesari.
Daca iei un NUC pe Koffee Lake poti dispune de HMDI 2.0 si grafica capabila de 4k HDR.

#14
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Da ,dar HDR comutabil din Windows 10 si cu alt rederer(EVR CP) nu prin madVR. Pe probatelea. De la un GT 1030 in sus se poate folosi madVR la setari minimale pt. 4kHDR. Chiar am facut recent teste cu Intel gen 7 si gen 8.

Edited by edigee, 08 January 2019 - 15:30.


#15
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Bun, deci m-am lamurit si cu amplif-ul, integrat va fi cu USB, nu de putere. Desi asta va inseamna schimbarea cablurilor cand trec de pe receiver pe integrat.

Ce nu imi mai este clar ar fi Netflix-ul. Am vreo sansa sa ma bucur de el la calitate maxima, ca sa merite si banii dati lunar?

#16
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Daca ai un TV bun ,nu vad de ce ar fi probleme. Partea de smart a TV-ului oricum e arhisuficient de capabila zilele astea pt. Netflix , iar un TV de calitate se comporta fara probleme.

#17
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Calitate maxima Netflix  inseamna 4k HDR si Atmos iar pentru asta ti-as recomanda un TV care ruleaza nativ aplicatia si da Atmos pe HDMI-ARC precum OLED-urile LG.

#18
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Multumesc dar intrebarea am pus-o in contextul topicului :) Adica NUC + plasma Panasonic PV7 (nici macar nu are USB) + Denon X3500 + boxe.  Asta e tot ce am deocamdata si va mai dura pana TV-ul va deveni prioritate, mai ales ca nu prea ma uit decat la Digi24 printre picaturi. Pana atunci se ieftineste si OLED-ul, creste si copilul... :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate