Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

munca in fizica de la calculator

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,522
  • Înscris: 18.10.2011
Munca in fizica de acasa nu prea cred. Ce vrei tu s-ar lega de cercetare, or pentru asta trebuie licenta si doctorat. admiterea e usoara din cate stiu.

Ce stii de fizica? Daca iti dau o problema, o rezolvi? Esti la nivel de bacalaureat?

#56
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
pai datorita  bolii mele  retin  greu...nivel fizica de clasa a 8-a ...imi poti da  o problema sa vad daca o pot rezolva
daca nu asta e astept pana  mi se termina  tratamentul...

#57
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,522
  • Înscris: 18.10.2011

View Postkarax, on 17 ianuarie 2019 - 19:23, said:

pai datorita  bolii mele  retin  greu...nivel fizica de clasa a 8-a ...imi poti da  o problema sa vad daca o pot rezolva
daca nu asta e astept pana  mi se termina  tratamentul...

Ok, voi incerca una (nu mai stiu exact ce se preda). E ceva destul de practic, mai degraba.

Avem un prelungitor pe care scrie 16A/230V, adica unul standard din comert.

Dorim sa alimentam urmatorii consumatori (valorile declarate pe eticheta):
- aeroterma: 2400W
- espresor: 1000W
- imprimanta laser: 700W

Sa se arata (discute) daca si ince conditii este OK (sigur) sa alimentam acesti consumatori, folosind un asemenea prelungitor.

Daca nu iti place, iti pot da alta.

Edited by aaaa4567, 17 January 2019 - 21:51.


#58
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
dupa  formula w= v x A avem 230 x 16= 3,680 w
acum avem 2400 w + 1000 w= 3400...fara imprimanta laser ne  incadram
sau daca luam 2400w +700w = 3100  cu  imprimanta laser  si aeroterma
sau daca luam 1000 w + 700 w = 1700 cu espresor si imprimanta laser
In primul caz suntem aproape de limita prelungitorului ceea ce probabil nu e prea indicat asa incat eu as folosi simultan una din celelalte 2 variante ....
formula am gasit-o pe net

#59
crstn

crstn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 05.06.2005

View PostKokoshmare, on 16 ianuarie 2019 - 12:37, said:

@crstn, ceva de la Karax?

Da, am avut un schimb de mesaje pe o idee care mie mi se pare departe rau de a fi aplicabila.
Fie n-am inteles-o eu bine, ori are o lacuna in balanta energetica.
Cat despre "lucrare", ceva acolo ... care sa fie inchegat si sa urmareasca o idee pana la un anumit rezultat ... n-am primit nimic.

Mi s-au mai dat o gramada de link-uri catre articole "base level" de pe internet.
Concluzia mea este ca e un entuziast, dar cu carente mari in cunostintele necesare pentru a duce ideile lui in punctul in care ma pot convinge ca merita sa investesc timp, bani sau orice altceva in ele.
Erau vorbele alea care cica le-a zis Edison ca geniul este 1% inspiratie si 99% transpiratie.
Pt karax poate or fi ceva urme din primul procent, insa lipsesc cei 99% deocamdata.

#60
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,522
  • Înscris: 18.10.2011

View Postkarax, on 18 ianuarie 2019 - 01:35, said:

dupa  formula w= v x A avem 230 x 16= 3,680 w
acum avem 2400 w + 1000 w= 3400...fara imprimanta laser ne  incadram
sau daca luam 2400w +700w = 3100  cu  imprimanta laser  si aeroterma
sau daca luam 1000 w + 700 w = 1700 cu espresor si imprimanta laser
In primul caz suntem aproape de limita prelungitorului ceea ce probabil nu e prea indicat asa incat eu as folosi simultan una din celelalte 2 variante ....
formula am gasit-o pe net

OK, formula ai gasit-o, ai aplicat-o. E un pas bun.

Ok, alta intrebare: iti sare siguranta de 16A sau nu? Si in ce conditii? Hint: gandeste-te la regimul de functionare al celor 3 aparate.

Ce precautii trebuie sa iau daca folosesc un prelungitor ca asta? - https://www.emag.ro/...pd/DS0KZ3BBM/Il  Il pot tine infasurat? De ce?

Edited by aaaa4567, 18 January 2019 - 23:39.


#61
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
banuiesc  ca asta depinde de amperajul celor 3 electrocasnice ..cat  trag ele....fiecare are o specificatie
daca la cele 3 ar exista specificat fie amperajul fie voltajul celalalt s-ar putea deduce pentru ca puterea deja o avem ....astfel nu stiu regimul lor de functionare ...
linkul nu  mai exista
altfel as putea sa incerc sa extind discutia inspre ce inseamna volti si amperi.... voltul  fiind diferenta de potential ....astfel cu cat "teava" e  mai mare si cu cat "cererea" de electroni la un capat e mai mare cu atat se cer mai multi electroni.....intra in scena si ohmii care sunt unitatea pentru rezistivitate...astfel incat scurtul sau arderea circuitului probabil apare cand voltul trage mult , amperul e mare,  iar circuitul nu poate permite  trecerea unei asemenea cantitati de electroni datorita rezistivitatii ceea ce inseamna aglomerarea electronilor la capatul de intrare al liniei cu rezistivitatea mare .... incalzirea aparand atunci cand rezistivitatea este nitel depasita de voltaj ....
mai mult de atat nu  pot  spune  in lipsa fie a voltajului fie a amperajului celor 3 electrocasnice
de acolo ma  pot interesa pe net despre legile scurtului sau arderii unui circuit electric....
sper ca te  multumeste raspunsul

#62
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,522
  • Înscris: 18.10.2011

View Postkarax, on 19 ianuarie 2019 - 11:11, said:

banuiesc  ca asta depinde de amperajul celor 3 electrocasnice ..cat  trag ele....fiecare are o specificatie
daca la cele 3 ar exista specificat fie amperajul fie voltajul celalalt s-ar putea deduce pentru ca puterea deja o avem ....astfel nu stiu regimul lor de functionare ...
linkul nu  mai exista
altfel as putea sa incerc sa extind discutia inspre ce inseamna volti si amperi.... voltul  fiind diferenta de potential ....astfel cu cat "teava" e  mai mare si cu cat "cererea" de electroni la un capat e mai mare cu atat se cer mai multi electroni.....intra in scena si ohmii care sunt unitatea pentru rezistivitate...astfel incat scurtul sau arderea circuitului probabil apare cand voltul trage mult , amperul e mare,  iar circuitul nu poate permite  trecerea unei asemenea cantitati de electroni datorita rezistivitatii ceea ce inseamna aglomerarea electronilor la capatul de intrare al liniei cu rezistivitatea mare .... incalzirea aparand atunci cand rezistivitatea este nitel depasita de voltaj ....
mai mult de atat nu  pot  spune  in lipsa fie a voltajului fie a amperajului celor 3 electrocasnice
de acolo ma  pot interesa pe net despre legile scurtului sau arderii unui circuit electric....
sper ca te  multumeste raspunsul

Cat trage fiecare am scris. Dar alea sunt puterile maxime. Este vorba de factorul de simultaneitate. espresorul ala (cred ca ai folosit) nu trage tot timpul puterea aia, are un termostat, cam ca un fier de calcat. Trage numai 20% din timp. Sa zicem ca si imprimanta la fel (nu ai sesiuni de printare de 20 de minute, am zis). Astfel ca le-ai putea pune pe toate pe acelasi circuit. Totusi, pentru persoanele care nu stiu, nu se recomanda.

In mare e buna explicatia cu electronii.

Intrebari:

1. Linkul nu mai merge (ieri mergea). Dar sa luam alt prelungitor, asemanator: https://www.emag.ro/...0/pd/D715P9BBM/ De ce are puteri diferite pe infasurat si desfasurat?

2. Presupunem ca espresorul se defecteaza si apare o solutie de continuitate (contact) intre carcasa metalica si faza. Ce se intampla? Ce riscuri exista? Ce protectii exista in mod normal? Discutati.

#63
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
1 am doua explicatii :
a) firul infasurat are  o alta densitate si o alta structura atomica ce ingreuneaza curgerea electronilor si cum P=  I x A .......
b)  firele ce stau impreuna au ceea ce se numeste curent indus...aici nu prea stiu cum e cazul ,  stiu doar zicala aia cu "curentul indus , intotdeauna m-am opus celui care ma produs"... se comporta probabil ca spirele unui electromagnet ...numai ca la electromagnet spirele sunt aranjate altfel tocmai pentru a nu avea curent de inductie.
2 exista riscul sa te curentezi. se intampla faptul ca acea carcasa daca e de metal are o alta absorbanta a curentului , adica alt voltaj , alta rezistivitate , alt amperaj. depinde din ce material e facuta,  poate chiar sa arda circuitul daca are o rezistivitate mare. Sau poate electronii aia se distribuie  pe toata suprafata metalica si astfel avem un anume amperaj ...electronii circuland  mult mai usor...ceea ce inseamna ca acolo unde ei vor fi atrasi prin voltaj se vor inghesui toti odata ...incerc sa scriu logic pentru ca nu stiu electronica ... astfel daca  mai departe carcasa e  conectata din greseala la nul probabil, nu stiu, ca electronii o vor lua inapoi pe nul.... iar daca nu va fi conectata la nul , nu se va  intampla nimic exceptand momentul primului contact intre  carcasa si faza....

protectie este ca intotdeauna carcasa este conectata la impamantare

#64
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,522
  • Înscris: 18.10.2011

View Postkarax, on 19 ianuarie 2019 - 15:41, said:

1 am doua explicatii :
a) firul infasurat are  o alta densitate si o alta structura atomica ce ingreuneaza curgerea electronilor si cum P=  I x A .......
b)  firele ce stau impreuna au ceea ce se numeste curent indus...aici nu prea stiu cum e cazul ,  stiu doar zicala aia cu "curentul indus , intotdeauna m-am opus celui care ma produs"... se comporta probabil ca spirele unui electromagnet ...numai ca la electromagnet spirele sunt aranjate altfel tocmai pentru a nu avea curent de inductie.
2 exista riscul sa te curentezi. se intampla faptul ca acea carcasa daca e de metal are o alta absorbanta a curentului , adica alt voltaj , alta rezistivitate , alt amperaj. depinde din ce material e facuta,  poate chiar sa arda circuitul daca are o rezistivitate mare. Sau poate electronii aia se distribuie  pe toata suprafata metalica si astfel avem un anume amperaj ...electronii circuland  mult mai usor...ceea ce inseamna ca acolo unde ei vor fi atrasi prin voltaj se vor inghesui toti odata ...incerc sa scriu logic pentru ca nu stiu electronica ... astfel daca  mai departe carcasa e  conectata din greseala la nul probabil, nu stiu, ca electronii o vor lua inapoi pe nul.... iar daca nu va fi conectata la nul , nu se va  intampla nimic exceptand momentul primului contact intre  carcasa si faza....

protectie este ca intotdeauna carcasa este conectata la impamantare

1. Nu, e vorba de ceva mai simplu (chestia cu bobina e pana la un punct adevarat, dar efectele sunt neglijabile): orice conductor (in cazul de fata, sunt doua: faza si nulul) degaja caldura, atunci cand trece curentul prin ele (efect Joule). Ba chiar caldura si putere degajata sunt proportionale cu patratul curentului (I). De aceea firul trebuie sa fie desfasurat, fara contact cu suprafete calde. Cand se incalzeste, creste rezistenta firului, ceea ce antreneaza o cretere a puterii disipate. Se intra astfel intr-un cerc vicios (ambalare termica)

2. Nu. Explicatiile sunt gresite. Daca carcasa ia contact cu faza, e pericol sa te electrocutezi, in caz ca acea carcasa nu este legata la nulul de protectie (adica daca nu ai fir continuu pana la impamantare). Deci, daca aparatul e legat prin contactele laterale (priza szuko) la pamant in mod corect, imediat dupa ce apare un defect si faza ajunge pe carcasa, electronii se scurg catre pamant, rezistenta fiind aproape zero. seproduce un scurt circuit si in mod normal, sare siguranta. Asta e o prima protectie, (asta e rolul impamantarii), valabila daca ai fir continuu pana la impamantare. Uneori insa nu ai si atunci curentul (faza) se scurge prin om catre pamant. Asa te electrocutezi. Ca sa se intample asta, o alta parte a omului (un picior) ar trebui sa aiba contact cu pamantul (de exemplu, sta in apa). Caute pe net cateva scheme.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate