Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

munca in fizica de la calculator

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 16.03.2007

 Bursul, on 08 ianuarie 2019 - 11:26, said:

Ca sa faci cercetare in fizica trebuie sa fii beton in matematica.

Si ce vrei sa spui, ca karax n-ar fi?
Pe langa cacaturile de startup-uri care ies acum in silicon valley, karax se pisa cu bolta pe ei, numai la cate inventii are aici pe forum...
Pacat ca angel investors nu prea citesc softpedia.

Edited by laffin, 08 January 2019 - 11:36.


#20
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Sa fii beton in matematica (fizica teoretica) si sa fii beton in abilitate experimentala.

Nu este cazul tau.

Este plina lumea de impostori, mai ales de cand cu youtube si encilopedii "acesta este un ciot etc."

Chiar si universitatile cu facultati de fizica renumite s-au prostit cu totul. Intri in laboratoare, dar gasesti computere si programase de calcul, nu instrumente de masura si instalatii experimentale simple sau complexe.

La fel, unii formatori, scormonitori de nise de comunicare  (castigat bani din tocat frunze la caini), pun titluri sforaitoare in blogurile lor, de tipul " profesorii de fizica au luat locul elevilor in banci", adica "invata" cum poate fi folosit smartfonul pentru a face calcule aritmetice.

Tu mai lipseai, karax!

Bai, fizica adevarata este stiinta de elita, nu maimutareala!

#21
ehQ3

ehQ3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 03.01.2019

 karax, on 08 ianuarie 2019 - 09:50, said:

Cum sunt cam lipsit de initiativa si nu prea  ma descurc in comunicarea  face to face  m-am gandit sa intreb daca nu exista un loc de munca ceva , un site gen fiverr ,  in domeniul fizicii? Adica sa scrii articole sau sa faci cercetari de acasa in domeniul fizicii de pe calculator. Sau orice alta activitate care se poate face in fizica de pe calculatorul de acasa de catre  o persoana retrasa.
Fa-i o intrebare prea iubitului nostru conducator Iohannis, poate-ti da vreo idee, nu se poate sa nu va intelegeti intre voi fizicienii!Posted Image

#22
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 16.03.2007
Karaxe, uite, poti sa inventezi si tu roboti din astia.

https://economie.hot...-000-dolari.htm

#23
Aeterna96

Aeterna96

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 25.02.2018
Reapuca-te de istorie, aduna informatii utile din carti/documente etc si fa ceva bun cu ele. Un blog, articole, un canal de youtube, daca tot petreci mult timp pe internet si nu te poti descotorosi de el. Daca te duce capul, fa ceva si ocupa-ti timpul! Macar doua ore iesi in aer liber si relaxeaza-ti mintea. Apuca-te de sport, gasesti tutoriale, gateste singur si pune-ti talentul la incercare. :D Iti lipseste increderea in propriile forte si un bun psiholog te-ar ajuta sa o recastigi.

#24
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 karax, on 08 ianuarie 2019 - 09:50, said:

munca in fizica de la calculator
Cum sunt cam lipsit de initiativa si nu prea  ma descurc in comunicarea  face to face  m-am gandit sa intreb daca nu exista un loc de munca ceva , un site gen fiverr ,  in domeniul fizicii? Adica sa scrii articole sau sa faci cercetari de acasa in domeniul fizicii de pe calculator. Sau orice alta activitate care se poate face in fizica de pe calculatorul de acasa de catre  o persoana retrasa.

 super8, on 08 ianuarie 2019 - 09:57, said:

Ai diploma in fizica ?

 karax, on 08 ianuarie 2019 - 10:02, said:

Nu...

 karax, on 08 ianuarie 2019 - 10:13, said:

diploma nu am, eu am terminat o cu totul alta facultate,
In cazul asta nu poti "face" fizica deoarece nu ai studii, iar pt. ca nu ai studii in Fizica nu te va lua in seama nici un cercetator de Fizicia mediocru (fara suparare !).
Daca zici ca ai descoperit ca ai o pasiune pt. aceasta stiinta, poate ar trebui sa inveti sa iei licenta in Fizica.

Imi dau cu parerea si spun:
probabil ca tu cunosti Fizica elementara si ai mai multe informatii decat un om obisnuit.
Dar nu poti sa te compari cu un doctorand, masterand sau chiar asistent / tehnician in Fizica si Chimie !

Cel mult poti veni cu idei nastrusnice si poate - poate reusesti sa descoperi ceva iar cercetatorii cu studii vor duce la bun sfarsit "descoperirea" ta.
Ce mai poate face un om care nu cunoaste nici macar Fizica elementara este sa scrie articole despre descoperiri si teori despre posibile descoperiri.
Adica bloguri, articole, un canal de Youtube etc.

Desigur, ai avea mai mult succes daca ai face pe ramura la care ai specialitate, Istorie.
Sau poti sa te aventurezi in lumea Fizicii  Posted Image

#25
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 karax, on 08 ianuarie 2019 - 10:35, said:

pai sunt la comisia de evaluare de  la slatina si a zis doctorita ca nu e prea bine ca stau pe calculator si ca am ceva tendinte de izolare ....sa vedem ce propune ca solutie...
Iesi naibii in parcul central din Slatina macar la 2 zile odata.De cand te stiu tot asta ti-am repetat: iesi in parc, iesi in parc, iesi in parc,.... nu conteaza daca esti singur in tot parcul, dar iesi.....

#26
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

 Kokoshmare, on 08 ianuarie 2019 - 10:23, said:

Man, tu ai probleme mult prea mari si nu poti sa functionezi la nivel elementar ca sa iti mai irosesti resursele pe cai verzi pe pereti. Si ti-am scris asta de mai multe ori. Da-le dracu de "cercetari", nu vezi ca se amuza tot forumul de ideile tale ? Tu, asa cum ti s-a mai repetat de jdemii de ori, ori schimba-ti tratamentul, ori mergi la cineva care te poate ajuta si astfel sa incepi sa functionezi la lucruri elementare, gen iesit din casa si intors inapoi.
tu nu vezi ca la fel ca atitia altii scrie la misto? probabil ca e vreun bugetar plictisit care scrie pe forum pentru a-i trece mai usor orele de servici!

#27
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007
Omul are probleme medicale (schizofrenie). Nu e un bugetar plictisit. Nu mai judeca inainte de a afla situatia.

#28
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 myshyk, on 08 ianuarie 2019 - 12:46, said:

Iesi naibii in parcul central din Slatina macar la 2 zile odata.De cand te stiu tot asta ti-am repetat: iesi in parc, iesi in parc, iesi in parc,.... nu conteaza daca esti singur in tot parcul, dar iesi.....
Ce sa faca in parc pe frigul asta?

#29
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
imbina fizica si iesitul, du-te si protesteaza la cotroceni. poate te alegi cu niste meditatii.Posted Image

sau tema: afla ce e curentul electric.

#30
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 ursamajor, on 08 ianuarie 2019 - 11:33, said:

Tu caută-ți o femeie zguby ca tine ți puneți-vă pe exerciții fizice de-alea, știi tu. Lasă fizica în pace! Posted Image
Si acolo tot de fizica da,  invata despre forta de frecare  , Legea lui Arhimede etc

Edited by stlk, 08 January 2019 - 14:16.


#31
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

 AlexEn, on 08 ianuarie 2019 - 13:11, said:

Omul are probleme medicale (schizofrenie). Nu e un bugetar plictisit. Nu mai judeca inainte de a afla situatia.
de unde stii? pentru ca o spune el?

#32
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007

 karax, on 08 ianuarie 2019 - 10:48, said:

munca fizic am  mai facut pe la tata la locul de munca, mai caram si eu niste lemne , mai ridicam un sac mai mic, chestii din astea... si nu m-am codit
Nu este vorba neaparat de a te codi ci de a urma un program de lucru, niste instructiuni, de a fi responsabil fata de ce faci.

#33
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,508
  • Înscris: 25.04.2007

 ursamajor, on 08 ianuarie 2019 - 11:33, said:

Tu caută-ți o femeie zguby ca tine ți puneți-vă pe exerciții fizice de-alea, știi tu. Lasă fizica în pace! Posted Image
Daca or sa se inmulteasca e bine?

#34
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Bursul, on 08 ianuarie 2019 - 11:26, said:

Cum se poate face fizica? Faci fizica. Nu pricep fraza asta ... faci fizica.
Ca sa faci cercetare in fizica trebuie sa fii beton in matematica.

      Si mai ai nevoie de un laborator de cateva miliarde ...Euro.
       Si unu cum e karax nu ar avea acces in laborator nici macar daca ar fi proprietarul laboratorului.

Edited by cspot, 08 January 2019 - 15:27.


#35
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,457
  • Înscris: 30.10.2003

 cspot, on 08 ianuarie 2019 - 15:24, said:

  Si mai ai nevoie de un laborator de cateva miliarde ...Euro.
Dar poti linistit sa simulezi unu pe PC. :)

#36
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
@Bursul, acela nu este laborator de fizica, ci doar un soft creat de un programator care stie si fizica. Presupune introducerea unor valori in dreptul unor parametri si rapid apar niste rezultate interpretabile, strict limitate de softul respectiv (idealizari, simplificari ale realitatii etc.).

Ce sa descoperi aici? Este doar o varianta economica de lucru, nu poate inlocui realitatea experimentarii, este la moda pentru ca un fizician incapabil secondat de un soft modern pare mai mult decat nimic.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate