Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Nikon 14-30mm F/4.0

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Un nou obiectiv pentru ML anuntat de Nikon:

https://www.dpreview...oom-for-z-mount

Cantereste 485 gr si va costa 1300$.
Un obiectiv interesant pentru pasionatii de peisaje si arhitectura.


Nikon mai are un 14-28mm F/2.8 facut pentru DSLR care cantareste 1Kg si costa aproape 1900$.

Edited by katran, 08 January 2019 - 09:01.


#2
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Si suporta filtre pe filet de 82. Nu stiu alt obiectiv zoom sub 16mm care sa faca asta.

Bravo Nikon. Daca optic e cat de cat bun, o sa devina un must have pentru peisagistii cu z7.

Edited by StefanSC, 08 January 2019 - 11:07.


#3
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Fiecare obiectiv ca asta, este un cui batut in sicriul DSLR-ului.

Problema este ca obiectivele ML nu pot fi montate si pe DSLR, invers nu este nicio problema.

Si atunci, pe masura ce se scot obiective de ML, utilizatorii de DSLR vor deveni din ce in ce mai frustrati ca nu pot folosi acele obiective noi.
La sfarsit vor migra pe ML - un sistem care acces la ambele game de obiective, inclusiv la acele obiective Sigma/Tamron care focalizeaza imprecis pe DSLR-uri.

Vorbesc din proprie experienta. Am trecut prin asta.

Partea nasoala este ca obiectivele de DSLR, chiar daca merg impecabil pe ML, vor fi evitate din cauza ca necesita adaptor, sunt butucanoase, nesilentioase....etc.
Pretul lor se va deprecia mult si pe piata SH.

Edited by katran, 08 January 2019 - 13:14.


#4
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Eu unul, ca utiliator de DSLR Nikon, sunt frustrat ca nu castig la Loto sa imi iau un 500mm f5.6PF Posted Image Poate ar trebui sa trec la pacanele Posted Image.

Inteleg ce zici, dar dat fiind cat de complet este sistemul Nikon F si cat de usor e sa folosesti in paralel un Z7 si un D850, respectiv cat de bine merg obiectivele F pe Z-uri si cat de simplu e adaptorul (cine mai tine minte adaptorul Sony A to FE care continea oglinda? sau chinul sa faci AF de contrast cu obiective Olympus pe primele ML-uri?), ma astept ca procesul de tranzitie sa fie lent si relativ lipsit de stres.

Plus ca, la cat de competente sunt DSLR-urile si dat fiind ca multe obiective DSLR Nikon sunt comparabile ca dimensiuni cu cele ML FF de la concurenta, cam lipsesc motivele de trecere la ML (poate doar cei pasionati de filmare au motive mai solide).

Personal, cred ca Nikon va forta trecerea la ML a utilizatorilor de DSLR cand vor inceta sa mai aduca DSLR-urile la zi. Cand DSLR-urile vor ramane in urma cu 2-3 generatii de senzori, atunci va fi motiv clar (deci sa zicem 2026?).

Edited by StefanSC, 08 January 2019 - 13:55.


#5
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postkatran, on 08 ianuarie 2019 - 12:53, said:

Fiecare obiectiv ca asta, este un cui batut in sicriul DSLR-ului.
Voi inca mai aveti vise umede cu moartea DSLR-urilor?
Va e viata intr-atat de lipsita de sens incat nu va puteti bucura decat de moartea caprei vecinului?

Orice om normal la cap s-ar bucura sa existe cateva variante, sa aiba fiecare de unde-alege.

#6
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Eu cred ca ce am scris acolo are sens, plus ca am trecut si eu prin asta.

Stiu cum e sa se lanseze nu stiu ce obiectiv bun si sa fiu frustrat ca nu il pot pune pe camera mea.

Nu era vorba aici de Pentax care nu face ML-uri, ci de Nikon si Canon care mai cred inca in mentinerea in paralel a ambelor sisteme. De fapt nici ei nu mai cred asta, dar momentan nu sunt pregatiti pentru switch.

Edited by katran, 08 January 2019 - 14:53.


#7
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

Quote

Nikon mai are un 14-28mm F/2.8 facut pentru DSLR

View Postkatran, on 08 ianuarie 2019 - 12:53, said:

.. utilizatorii de DSLR vor deveni din ce in ce mai frustrati ca nu pot folosi acele obiective noi.
Sa inteleg ca in cazul de fata 14-28 f2.8 este naspa (cel putin comparat cu noul 14-30 f4)?

Edited by crokodilu, 08 January 2019 - 14:53.


#8
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
E 14-24, e f2.8, nu ia filtre pe filet, are 1 kg si face flare doar daca te uiti urat la el...

Noul 14-30, chiar daca e f4, are toate sansele sa fie mai atractiv pentru marea majoritate a fotografilor...

Edited by StefanSC, 08 January 2019 - 15:07.


#9
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Pentru unii s-ar putea sa fie naspa (mai scump si de doua ori mai greu). Posted Image

Ideea este ca cel care are ML poate sa aleaga ce-i mai bun pentru el, cel care are DSLR nu.

Cum a scris colegul Stefan mai sus, vor fi oameni care isi vor dori acest obiectiv. Il pot folosi doar pe ML.

Edited by katran, 08 January 2019 - 15:07.


#10
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

Quote

Ideea este ca cel care are ML poate sa aleaga ce-i mai bun pentru el, cel care are DSLR nu.
Cel care are DSLR poate sa aleaga sa ia ML, deci nu vad problema. Ti-ai luat mere dar jinduiesti defapt la pere, iei pere si gata Posted Image

Pe de alta parte ce-am avut si ce-am pierdut, daca nu scoteau 14-30 pe ML ieftin, mic si bun, scoteau ceva similar pentru DSRL?

Edited by crokodilu, 08 January 2019 - 15:13.


#11
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Si ajungi la concluzia ca DSLR-ul sta mai mult in dulap.

Apropo, eu sunt in situatia asta. Mai am inca DSLR  (un E-5), dar nu prea mai am ce pune pe el. Am tot luat obiective noi care merg doar pe ML.
Nu merge nici macar ca a doua camera, ca este mult prea greu si butucanos.
Si atunci a doua camera este tot un ML - unul din ala minuscul.

Edited by katran, 08 January 2019 - 15:14.


#12
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkatran, on 08 ianuarie 2019 - 15:13, said:

Si ajungi la concluzia ca DSLR-ul sta mai mult in dulap...
Ghinion. Totusi tu ai decis ca vrei ML, suporti consecintele. Banii curg, economia merge, totata lumea e fericita, mai putin fotografii ca au prea multe optiuni. D'aia era mai bine in comunism, aveai un singur aparat, smena, nu se plangea nimeni pe forumuri.

Edited by crokodilu, 08 January 2019 - 15:17.


#13
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postkatran, on 08 ianuarie 2019 - 14:45, said:

Eu cred ca ce am scris acolo are sens, plus ca am trecut si eu prin asta.
N-are sens deloc sa crezi ca experienta ta personala e universala, chiar obligatorie pentru restul lumii. Un pic de modestie, OK?

#14
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Sa nu rastalmacim cuvintele asa cum ne place.

Daca experienta oamenilor nu mai este relevanta, atunci care elemente mai sunt relevante intr-o discutie ? Articole si comentarii citite pe net ? Impresii, presupuneri ?

Edited by katran, 08 January 2019 - 20:02.


#15
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Am spus ca experienta ta nu este universala, nu ca nu este relevanta.
Cu alte cuvinte, ca n-o sa vrem cu totii mirrorless doar c-asa ai tu chef.

Asta apropo de rastalmacit cuvinte.

Edited by TS030, 08 January 2019 - 20:07.


#16
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Inteleg ca "moartea DSLR-urilor" ramane in continuare un subiect sensibil pentru unii si ca nu putem discuta relaxati pe tema asta.
Asa ca propun sa amanam discutia pentru putin timp, pana o sa fie evident care e soarta DSLR-urilor.

Glumesc binenteles (nu ma pot abtine).  Posted Image
Dar chiar am vazut azi un clip cu Toni Northrup cu preziceri despre anul 2019 in care zicea printre altele ca asta este anul cand DSLR-urile incep sa moara.

Ok, hai sa le lasam sa moara si sa ne intoarcem la subiect !  Posted Image


Lista actualizata a urmatoarelor lansari de obiective ML de la Nikon:

https://petapixel.co...s-lens-roadmap/


Vad ca e in plan si un 14-28mm F/2.8. Tocmai ce vorbeam azi despre versiunea actuala (pt DSLR).

Anul asta Nikon lanseaza 5 obiective pentru ML. Suna bine.

Edited by katran, 09 January 2019 - 00:36.


#17
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Desigur, moartea DSLR-urilor este un subiect extrem de sensibil pentru propagandistii mirrorless - care se simt amenintati de prezenta unei alternative ;)
OK, mai amanam discutia inca 5 ani. Cum o tot facem din 2008.

Tony Northrup... aduna clicuri vorbind prostii. Sa nu-l intrebi ce-i aia distanta focala, ca nu stie.

#18
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Dar dece moartea dslr-urilor e un subiect? Dece nu moartea Soarelui, ca ne va afecta cu siguranta pe toti., ca daca nu va fi lumina nu vom putea poza.

Edited by crokodilu, 09 January 2019 - 00:41.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate