Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Temperatura AMD A8-6410

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
RobotRepair

RobotRepair

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 04.01.2017
Salut, am o intrebare despre un HP 15 G092SA. Nu am de mult acest laptop, si in HW Monitor arata 50-55 grade in idle (acum in dimineata asta cand scriu imi arata 39 max). Cand joc ceva, am undeva pe la 60-70 max. Temperaturile acestea sunt normale? Si inca o intrebare, cipul, de la procesor, se dezlipeste la fel de usor ca cel de la video? Pot sa stau fara griji?
AMD A8-6410 with APU Radeon R5 1GB
8GB Ram
W10 Home (64-bit)

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,363
  • Înscris: 01.12.2001
Ok temp.
Cine se dezlipeste usor? ;)

#3
RobotRepair

RobotRepair

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 04.01.2017
Acum 2 ani, am avut un HP Probook 4520S, care i s-a dezlipit cipul de la video Nu dezlipit incat sa se vada, doar ca se repara doar prin reball)

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nici ăla video nu se dezlipește. Se întâmplă ceva cu contactele. Fă-i garanție extinsă și nu-l încinge tare. Preventiv așa.
Dacă vrei gheiming trebuia să iei desktop.

"căruia ..."


Asta e terminologia utilizată, de fapt nu se dezlipește, se sparg acele contacte și oxidează și etc.

Edited by waterman, 08 January 2019 - 08:55.


#5
RobotRepair

RobotRepair

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 04.01.2017
[ https://i.imgur.com/PC5n6Nj.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/FFHM0X3.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aici la AMD pe site spune ca maximul e de 90, ceea ce mie mi se pare mult prea mare.
Pe alt site, vad ca e 71.
Mie nu mi-a ajuns niciodata pana la 70 (max 66), daca il tin tot asa, sunt in siguranta cu el?

#6
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Cam la orice piesa (cpu/gpu, astea se incing cel mai tare) si producator, temperaturile maxime in viata reala sint de 80 de grade, 90 cu bataie.
Deci sint OK alea :)

#7
RobotRepair

RobotRepair

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 04.01.2017
Mai am intrebarea de la cate grade se "topesc" cele ce fac contactul?

#8
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013
Se topesc la 180C, nu mai crede tot ce scrie pe internet.
Ce ai descris tu mai sus ca s-a dezlipit "cipul" de la video e o porcarie. In realitate se oxideaza sau se fisureaza si nu mai face contact dar nu are nici o legatura cu temperaturile.
Ai aici mai detaliat: https://ieeexplore.i...ocument/6066933 , cauza principala sunt defectele de fabricatie care reduc rezistenta mecanica a contactelor.
Asa ca stai linistit, 60-70 e foarte ok pentru un laptop si nu ai de ce sa iti faci griji.

#9
RobotRepair

RobotRepair

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 04.01.2017

View Postantiqque, on 08 ianuarie 2019 - 13:21, said:

Se topesc la 180C, nu mai crede tot ce scrie pe internet.
Ce ai descris tu mai sus ca s-a dezlipit "cipul" de la video e o porcarie. In realitate se oxideaza sau se fisureaza si nu mai face contact dar nu are nici o legatura cu temperaturile.
Ai aici mai detaliat: https://ieeexplore.i...ocument/6066933 , cauza principala sunt defectele de fabricatie care reduc rezistenta mecanica a contactelor.
Asa ca stai linistit, 60-70 e foarte ok pentru un laptop si nu ai de ce sa iti faci griji.
Problema aia am avut-o doar cu un laptop (Am avut doar 4 in total Posted Image) ). Acu 2 ani am luat SH un Probook 4520S care imi facea figuri din prima zi (mai apareau artefacte pe display) pana ce nu a mai aparut nimic, de atunci stau cu frica, daca se strica si asta (Avea tot vreo 60 grade si ala), si anu trecut, am stricat un Asus, nu stiu inca defectul, dar acolo stiu ca temperatura, pentru ca avea 90-120 grade, nu stiu de ce, am incercat orice solutie sa-l mai racesc dar nu a mers, pana s-a stricat, acum am HP-ul asta, care nu vad sa fi postat multi defecte cu acest laptop, sper sa am noroc cu el, n-am chef sa schimb iar laptopul.

Deci sa inteleg ca nu e de la temperatura defectul ala?
Pot sa-l folosesc linistit?
Sa inteleg ca la temperaturile astea daca se strica sa-i injur pe aia de la HP?

Edited by RobotRepair, 08 January 2019 - 13:32.


#10
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,394
  • Înscris: 08.02.2011
La 180 grade se topesc bilele cu plumb, ce nu se mai folosesc de zeci de ani in industrie, din motive "ecologice". Astea fara plumb se topesc la vreo 230, depinde de aliaj, dar problema cu ele e ca sunt casante, prin dilatare si contractie repetata se fisureaza aliajul si devine izolant, nu ca se topeste.

#11
RobotRepair

RobotRepair

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 04.01.2017
Si are legatura cu temp?

#12
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013

View PostRobotRepair, on 08 ianuarie 2019 - 13:25, said:

Deci sa inteleg ca nu e de la temperatura defectul ala?
Pot sa-l folosesc linistit?
Sa inteleg ca la temperaturile astea daca se strica sa-i injur pe aia de la HP?

Raspunsul este da pentru intrebarile de mai sus, temperaturile sunt perfect normale pentru un laptop si nu ar trebui sa iti faci griji.

#13
RobotRepair

RobotRepair

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 04.01.2017
Multumesc mult tuturor pentru ajutor si ca m-ati mai linistit.

#14
RobotRepair

RobotRepair

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 04.01.2017
Va salut din nou :), vreau sa zic ca am facut testul cu Cinebench si acesta este rezultatul:

[ https://i.imgur.com/hiUHryF.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
RobotRepair

RobotRepair

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 04.01.2017
Am venit cu raspunsul final. Dupa ce am jucat in jur de 20-30 minute gta 4, cam astea sunt rezultatele cu temperaturile, mie mi se pare ok, nici 70 in full load, acum, in idle am 40 de grade (inainte sa-l fortez cu gta), si acum, dupa cateva minute cand am inchis gta, am 46 de grade.
[ https://i.imgur.com/TlQkZkq.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate