Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Cartela prepay Telekom cu optiune 5 euro vs Abonament Telekom 5 euro fara perioada contractuala

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
maxie0jazz

maxie0jazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 25.09.2011
Buna ziua!
Vreau sa portez un numar de pe abonament Orange pe Telekom. Mentionez ca nu am folosit Telekom pina acum si as avea nevoie de ceva lamuriri.
Procesul de portare in sine nu e o problema. Dar:
Intr-un magazin Telekom am fost ademenit, desigur, cu abonamentul fara perioada contractuala, care, la prima vedere nu are nimic in minus fata de o cartela cu optiune de aceeasi valoare (beneficiile sint suficiente, in ambele cazuri).
Vinzatorul mi-a spus ca, la cartela, optiunea trebuie activata manual, in fiecare luna, prin sms. E adevarat? Nu se activeaza automat, daca ai in cont creditul necesar?
Abonamentul fara perioada contr chiar asa este? Poti renunta oricind? Parca prea suna asa, usor de facut..:)
Am aflat si eu unde e limitarea la acest asa zis net nelimitat de la abonamentul de 5..la calitatea video, cica poti viziona doar la maxim 480p.

Mentionez ca utilizatorul care va folosi reteaua Telekom, dupa portare, e o persoana mai in virsta, cu telefon clasic. Deci nu ma intereseaza trafic de net.
Multumiri!

Edited by maxie0jazz, 07 January 2019 - 23:32.


#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,378
  • Înscris: 08.02.2011
La cartela optiunea se reactiveaza automat. Doar daca nu ai suficient credit trebuie sa trimiti tu sms sa fortezi reactivarea.

#3
maxie0jazz

maxie0jazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 25.09.2011

View Postmodoran, on 07 ianuarie 2019 - 23:41, said:

La cartela optiunea se reactiveaza automat. Doar daca nu ai suficient credit trebuie sa trimiti tu sms sa fortezi reactivarea.
Merci, presupun ca acel consultant voia sa-mi bage pe git abonament, spunind ca ar trebui ca persoana (in virsta) care foloseste telefonul sa activeze in fiecare luna optiine, trimitind sms..

#4
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Fugi de Telekom cat vezi cu ochii,o duc din ce in ce mai rau.

#5
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018
Diferenta mai e ca la abonament e 5 euro cu TVA inclusa si la prepay e 5 euro + TVA, adica e cu 20% mai scump.

#6
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,021
  • Înscris: 29.06.2011
Am trecut si eu la neabonamentul de 5E mai mult pentru oferta la telefon de sarbatori dar fiind multumit de ce ofera(nu este mai prejos cu nimic fata de Vodafone, din contra, am zone unde Telekom are semnal si net mai bun) am pastrat neabonamentul. La cartela ai trafic de date inclus mai mare(5GB vs 1,5GB la neabonament) dar ai valabilitate 28 zile si este mai scumpa(platesti TVA).

#7
maxie0jazz

maxie0jazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 25.09.2011
:) Excelenta remarca lui Vlad_22! In mod normal, as fugi, insa tata are nevoie de semnal intr-un loc unde doar Telekom are. Si m-am saturat sa platesc o groaza de bani concurentei (care nu e nici ea mai breaza) pentru servicii proaste..

View PostCGDBZ, on 08 ianuarie 2019 - 02:24, said:

Am trecut si eu la neabonamentul de 5E mai mult pentru oferta la telefon de sarbatori dar fiind multumit de ce ofera(nu este mai prejos cu nimic fata de Vodafone, din contra, am zone unde Telekom are semnal si net mai bun) am pastrat neabonamentul. La cartela ai trafic de date inclus mai mare(5GB vs 1,5GB la neabonament) dar ai valabilitate 28 zile si este mai scumpa(platesti TVA).
Ce telefon si cu ce pret l-ai luat? Daca stiam..

Pai..neabonamentul nu are net nelimitat?

View Postcostl, on 08 ianuarie 2019 - 01:45, said:

Diferenta mai e ca la abonament e 5 euro cu TVA inclusa si la prepay e 5 euro + TVA, adica e cu 20% mai scump.

Multumesc! Nu retinusem asta.

#8
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,021
  • Înscris: 29.06.2011
Am luat un Nokia 5.1 Plus la 600Lei. Are nelimitat dar intra limitarea la 480p dupa consumarea traficului inclus. Nu stiu ce inseamna acea limitare, imi merg clipuri 720p si dupa ce am terminat traficul inclus.

#9
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postmaxie0jazz, on 08 ianuarie 2019 - 02:33, said:

:) Excelenta remarca lui Vlad_22! In mod normal, as fugi, insa tata are nevoie de semnal intr-un loc unde doar Telekom are. Si m-am saturat sa platesc o groaza de bani concurentei (care nu e nici ea mai breaza) pentru servicii proaste..Top retele la ora actuala ar fi Orange,Digi,Telekom și VDF care e dezamăgitor.


Ce telefon si cu ce pret l-ai luat? Daca stiam..

Pai..neabonamentul nu are net nelimitat?



Multumesc! Nu retinusem asta.
Vodafone are probleme,Digi muncește fara prea mari pauze pt acoperire și densificare iar Orange,sa fie serioși,e cu mult peste Telekom.

Edited by Vlad_22, 08 January 2019 - 02:37.


#10
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007

View Postcostl, on 08 ianuarie 2019 - 01:45, said:

Diferenta mai e ca la abonament e 5 euro cu TVA inclusa si la prepay e 5 euro + TVA, adica e cu 20% mai scump.

ar mai fi ca la cartela se reactiveaza optiunea la fix 28 de zile. la abonament dureaza cate zile are luna (de obicei mai mult).

Edited by laffin, 08 January 2019 - 05:20.


#11
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018
LA cat sunt aia in foame ca le pleaca clientii tu te portezi cu numarul de Orange in telekom? Oriunde ai sa te duci, slabe sanse sa gasesti la ei un agent de vanzari serios sa-ti porteze cartela aia in prepay de telekom, toti sunt cu targhetul sa faca abonamente ca le pleaca lumea pe capete de cand i-au preluat nemtii de la telekom. Incet da' sigur se porteaza Telekomu din Romania Posted Image))

View PostVlad_22, on 08 ianuarie 2019 - 01:24, said:

Fugi de Telekom cat vezi cu ochii,o duc din ce in ce mai rau.
El vrea sa plece din Orange in telekom Posted Image

Edited by tico18, 08 January 2019 - 07:55.


#12
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Posttico18, on 08 ianuarie 2019 - 07:53, said:

LA cat sunt aia in foame ca le pleaca clientii tu te portezi cu numarul de Orange in telekom? Oriunde ai sa te duci, slabe sanse sa gasesti la ei un agent de vanzari serios sa-ti porteze cartela aia in prepay de telekom, toti sunt cu targhetul sa faca abonamente ca le pleaca lumea pe capete de cand i-au preluat nemtii de la telekom. Incet da' sigur se porteaza Telekomu din Romania Posted Image))


El vrea sa plece din Orange in telekom Posted Image
Vrei abonament iei Digi sau Telekom.Prepay,Oro si VDF.

#13
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,378
  • Înscris: 08.02.2011
Daca initiatorul a spus ca doar Telekom are semnal in zona ce rost are sa amintim de ceilalti operatori ?

#14
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 27.04.2008
Daca vrei portare la oferta de neabonament la 5 euro, intra pe site-ul telekom, completeaza o cerere ca vrei sa fi contactat si dupa persoana interesata trebuie sa se duca intr-un magazin T cu documentele din link sa semneze contractul. Asa a facut un prieten, nu a stat la discutii decat cu cei din CC iar acum s-a intors de la Digi inapoi la T cu abonament de 5 euro.

https://www.telekom....SkaAnA0EALw_wcB

(scroll down)

De retinut beneficiile incluse in abonamentul mobil 5, cele 500 sms sunt atat in retea cat si nationale si nu are acces la serviciul roaming.

Edited by crazyalex86, 08 January 2019 - 09:10.


#15
ehQ3

ehQ3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 03.01.2019

View PostVlad_22, on 08 ianuarie 2019 - 01:24, said:

Fugi de Telekom cat vezi cu ochii,o duc din ce in ce mai rau.
Ai vreo frustrare cu acest furnizor? Eu sunt foarte multumit!

#16
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
@initiator
Nu știu dacă ai aflat ce aveai nevoie asa ca explic eu mai clar.
Diferențele sunt urmatoarele
-Abonamentul e mai ieftin decât cartela 23 de lei vs 28
-abonamentul are valabilitate mai mare 30 de zile vs 28 de zile cartela.
-abonamentul are minute naționale nelimitate vs 1500 cartela.

Ce a vrut sa zică acel consultant ca opțiunea trebuie reactivat manual se referea la opțiunea "Bonus net nelimitat" care la cartela trebuie activata manual în fiecare luna altfel ai doar 5GB la viteza mazima fără limitare la rezoluția video.
Contractul are perioada minima de 30 de zile după care îl poți rezilia oricând, deci da, e fără perioada contractuala. Ideea e ca abonamentul trebuie să-l plătești în fiecare luna  în timp ce cartela o luna o poți încarcă, alta nu... Și tot asa. De aici și avantajul Telekom ului dacă faci abonament, au un venit fix de la tine. Dacă vrei abonament trebuie sa faci cerere online, în magazine ți-l da doar cu 7 euro.

#17
maxie0jazz

maxie0jazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 25.09.2011
Multumesc tuturor pentru raspunsuri!
@heinz: din cite vad, facind cerere online, abonamentuo vine cu numar noi, nu gasesc optiunea de portare. Cum fac asta?

#18
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
https://www.telekom....slider1_pos6of6

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate