Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Botezul Cailor =Chinuitul Cailor?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

Quote

Un concurs organizat în comuna Vișina a scos la iveală caracterul a câțiva dintre participanții care și-au înscris animalele la proba de tracțiune.
Sursa
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qc04_4sF6mk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[...]

Quote

Primarul localității Vișina, a declarat, conform adevărul.ro, că bătaia sălbatică administrată cailor pe 6 ianuarie, la Botezul Cailor, s-a produs după concurs. Polițiștii locali și jandarmii au fost prezenți, și se văd pe filmare. Dar pe filmare se vede și că primarul era încă prezent, iar premierea concurenților încă nu avusese loc, deci totul era în timpul manifestării oficiale.
Sursa 2
Vad ca pana la urma Politia orasului Gaesti s-a autosesizat!

Quote

UPDATE: Poliţia oraşului Găeşti s-a autosesizat şi efectuează cercetări cu privire la săvârşirea infracţiunii de rele tratamente aplicate animalelor.

Edited by Barboso, 07 January 2019 - 22:25.
La cerere.


#2
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
obiceiuri barbare.

Cum zicea banciu acum 2 saptamai parca

Suntem in 2018 inceput de 2019  si ne comportom de parca am fi iesit din pestera de 2 zile

#3
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
Asta e primul pas catre interzicerea folosirii biciului pe cal! Sa vezi distractie! N-o sa mai aiba taranii cum sa mearga cu caruta! :roflmao: Asta e, cand vrei "modernism vestic" e posibil sa ajungi la sapa de lemn..

#4
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Intre noi fie vorba, se putea mult mai rau. Cel putin atat cat se vede din imagini. Altii chinuie animalele pana sangereaza, se ranesc sau chiar mor.

Concursul e stupid si inutil dar... dupa cum spuneam, se putea si mai rau.

#5
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Nu ala inhamat este animalul.

Edited by mihai!, 07 January 2019 - 18:48.


#6
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View PostTruthHurts, on 07 ianuarie 2019 - 18:46, said:

Asta e primul pas catre interzicerea folosirii biciului pe cal! Sa vezi distractie! N-o sa mai aiba taranii cum sa mearga cu caruta! Posted Image Asta e, cand vrei "modernism vestic" e posibil sa ajungi la sapa de lemn..


Quote

Proba a fost câștigată de Gănescu Alexandru, al cărui cal a reușit să facă 3 ture fără a se folosi biciul, dovedind celorlalți participanți că vorba bună strunește calul mai bine decât cea mai rea bătaie.
Deci se poate si fara bici!
Sursa

Edited by stlk, 07 January 2019 - 18:55.


#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Eu nu vad nici un botez acolo.
Si care e problema, caii se bat intre ei si inca grav de tot.

#8
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
daca te uiti la cai, poti vedea ca sunt hraniti bine, arata frumos, semn ca au grija de ei, chiar daca oamenii sunt mai salbatici....la mine la tara, caii rromilor sunt vai de mama lor....tin minte, intr-un an, i-am lasat sa stea cu caii pe terenul nostru, sa pasca....din pacate, acolo nu e nicio sursa de apa...stateau caii aia pe caldura, fara apa,  de dimineata pana seara....noroc ca ma duceam eu sau bunicu cu cateva galeti de apa  ....bataie de joc, iti castigi painea de pe urma animalului si tu nu esti in stare sa ai grija de el

Edited by jimi91, 07 January 2019 - 19:03.


#9
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View Poststlk, on 07 ianuarie 2019 - 18:54, said:

Deci se poate si fara bici!
Sursa
Mda, aproape sigur l-a folosit la antrenament si a asociat bataia cu vreo comanda ceva.

#10
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View PostFriskey, on 07 ianuarie 2019 - 18:56, said:

Eu nu vad nici un botez acolo.
Si care e problema, caii se bat intre ei si inca grav de tot.


Quote

După parada de la primărie, caii au fost botezaţi la biserica din sat, după care întreaga comunitate s-a îndreptat către islazul comunal, unde au fost diverse întreceri, atât între animale, cât şi între stăpâni.
Sursa
Acum cred ca ai inteles ce inseamna Botezul cailor ! eu nu inteleg de unde comparatia: bataia intre cai si caii batuti de oameni? ti se pare acelasi lucru? sau crezi ca daca tot se bat cai intre ei, "hai sa-i batem si noi pana le da sangele!"

Edited by stlk, 07 January 2019 - 19:17.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Se vede că organizatorul, oricine ar fi el, este un ageamiu. Concursuri de tracțiune sunt prin multe părți ale lumii dar una din reguli este că nu trebuie atins calul cu nimic.

Edited by MembruAnonim, 07 January 2019 - 19:20.


#12
ehQ3

ehQ3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 03.01.2019

View Postvidiandrei, on 07 ianuarie 2019 - 18:47, said:

Intre noi fie vorba, se putea mult mai rau. Cel putin atat cat se vede din imagini. Altii chinuie animalele pana sangereaza, se ranesc sau chiar mor.

Concursul e stupid si inutil dar... dupa cum spuneam, se putea si mai rau.
La fel de stupida e si bataia cu batele intre mascatii de la Ruginoasa. Alte reminescente barbare.

#13
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,450
  • Înscris: 15.01.2017
Jeguri. La puscarie cu ei.


De apreciat jandarmul la minutul 2:58

#14
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View PostEpdm, on 07 ianuarie 2019 - 19:41, said:

Jeguri. La puscarie cu ei.
De apreciat jandarmul la minutul 2:58
Sa vedem daca il apreciaza si Politia Gaesti, normal trebuia sa intervina in timp util (adica cand propietarul a scos biciul) mai ales ca organizatorii ( Primaria) sustin ca biciul era interzis (eu nu stiu daca regula asta a existat sau a fost inventata dupa terminarea concursului ).
Primarul  spune ca nu s-a intamplat in timpul concursului:

Quote

„Am avut la concurs patru poliţişşti comunitari, echipajul de Poliţie din localitate şi jandarmii. După ce s-a terminat ultima probă, doi dintre ei s-au supărat că nu le-a mers bine calul. Au dat cu biciul, dar au intervenit forţele de ordine. Scenele acestea s-au întâmplat după concurs. S-au dat premiile şi cei doi proprietari s-au supărat că nu au câştigat nimic au zis să îşi pedepsească animalele. Noi am anunţat că este interzisă biciuirea animalelor, încă de la început. Cam aşa se întâmplă în fiecare an după concurs. La anul vom continua evenimentul, pentru că este unul frumos”, a declarat primarul comunei Vişina, Aurelian Istrate.
Sursa
Chiar si asa  Jandarmeria si Politia Locala trebuia sa intervina in timp util (cu atat mai mult ca se aflau la locul cu pricina).

Edited by stlk, 07 January 2019 - 20:27.


#15
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,519
  • Înscris: 12.09.2005

View PostehQ3, on 07 ianuarie 2019 - 19:23, said:

La fel de stupida e si bataia cu batele intre mascatii de la Ruginoasa. Alte reminescente barbare.

Aia au de ales...

#16
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008
Din ce vad si in Prahova (Târgșorul Vechi) a fost la fel Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/glyNDij3zcY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
La Zimnicea a fost cam asa
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3K9q7ZQ72AU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by stlk, 07 January 2019 - 20:37.


#17
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

View Poststlk, on 07 ianuarie 2019 - 19:10, said:

Sursa
Acum cred ca ai inteles ce inseamna Botezul cailor ! eu nu inteleg de unde comparatia: bataia intre cai si caii batuti de oameni? ti se pare acelasi lucru? sau crezi ca daca tot se bat cai intre ei, "hai sa-i batem si noi pana le da sangele!"

Unde e ma botezul,eu vad niste cai pusi la tractiune

#18
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View Postmaxxmedia1999, on 07 ianuarie 2019 - 22:04, said:


Unde e ma botezul,eu vad niste cai pusi la tractiune
Pe cei batuti nu-i vezi, asa-i?
Pentru faptul ca tu vezi doar partea buna a lucrurilor, uita-te doar la prezentarea frumoasa de la Botezul Cailor
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CI_QKC15cUs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate