Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Conciliul Apostolic de la Ierusalim(Fapte 21)

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
469 replies to this topic

#37
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View PostSigned_on_ice, on 09 ianuarie 2019 - 10:01, said:

Si nu stiau Apostolii lucrul asta?
In Romani 7:1-4 Pavel face o analogie bizara cu tinerea legii.
Pavel carata ca cine intra in Noul Legamant dar tine si Vechiul Legamant preacurveste
1. Nu stiti, fratilor - caci vorbesc unor oameni care cunosc Legea - ca Legea are stapanire asupra omului cata vreme traieste el?
2. Caci femeia maritata este legata prin Lege de barbatul ei cata vreme traieste el; dar daca-i moare barbatul, este dezlegata de legea barbatului ei.
3. Daca deci, cand ii traieste barbatul, ea se marita dupa altul, se va chema preacurva; dar daca-i moare barbatul, este dezlegata de lege, asa ca nu mai este preacurva, daca se marita dupa altul.
4. Tot astfel, fratii mei, prin trupul lui Hristos, si voi ati murit in ce priveste Legea, ca sa fiti ai altuia, adica ai Celui ce a inviat din morti; si aceasta, ca sa aducem rod pentru Dumnezeu.
Deci fapte 21 privit strict din acest context este cel mai ciudat capitol.
Ceva nu se leaga.

In nici un caz nu se intelege asa ceva din textul asta.

Ia vezi 2 versete mai jos ce scrie:

7. Deci ce vom zice? Legea este ceva pacatos? Nicidecum! Dimpotriva, pacatul nu l-am cunoscut decat prin Lege. De pilda, n-as fi cunoscut pofta, daca Legea nu mi-ar fi spus: "Sa nu poftesti!" - Romani 7


Ce zici, tu azi ai voie sa poftesti? Io zic ca nu... deci esti sunt lege. Plus de asta, si neamurile sunt sub lege, deci in textul de mai sus nu este in vedere doar legea lui Moise.

Pavel foloseste expresia "mort fata de lege" ca sa contureze mai bine ce inseamna mantuirea prin credinta si nu prin fapte, si care trebuie sa fie relatia noastra cu pacatul (mort fata de pacat & fire rastignita).

6. Stim bine ca omul nostru cel vechi a fost rastignit impreuna cu El, pentru ca trupul pacatului sa fie dezbracat de puterea lui, in asa fel ca sa nu mai fim robi ai pacatului;

7. caci cine a murit, de drept, este izbavit de pacat. [deci nu mai este sub lege]

....

11. Tot asa si voi insiva, socotiti-va morti fata de pacat, si vii pentru Dumnezeu, in Isus Hristos, Domnul nostru. - Romani 6


Pavel se foloseste de multe expresii metaforice, trebuie avut grija cum le interpretezi, citeste tot textul.

View Postheart_of_ice, on 09 ianuarie 2019 - 21:51, said:

Nu tati, reiau exemplu pe care ți l-am dat! Dacă tu îi transmiți copilului tău că e român... îi spui doar atât, te doare gura să-i spui că el e de fapt moldovean, român moldovean?! Posted Image

Am un prieten, care mi-a povestit că tatăl lui făcea parte dintr-o anumită filarmonică, și deseori cânta în casa unor evrei (pe timpul lui Ceaușescu), el cânta la oboi! Din vorbă-n vorbă, a aflat că ei, evreii, știau din ce seminție fac parte, datorită tradiției orale! Posted Image

Io am inteles ce spui, si-ti dau dreptate. Numa' ca realitatea e ca marea majoritate a evreilor nu stiu din ce semintie se trag, iar aia care zic ca stiu, n-o pot dovedi. Posted Image

Cel putin asa zic unele site-uri evreiesti, de unde am si citat. Posted Image

Edited by Silika, 10 January 2019 - 09:06.


#38
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View PostSilika, on 10 ianuarie 2019 - 09:03, said:

In nici un caz nu se intelege asa ceva din textul asta.

Ba fix asta se intelege.
Ca cine este sub ambele legi preacurveste, paralela cu femeia casatorita cu un barbat care pleaca cu altul este evidenta!

View PostSilika, on 10 ianuarie 2019 - 09:03, said:

Pavel foloseste expresia "mort fata de lege" ca sa contureze mai bine ce inseamna mantuirea prin credinta si nu prin fapte, si care trebuie sa fie relatia noastra cu pacatul (mort fata de pacat & fire rastignita).

6. Stim bine ca omul nostru cel vechi a fost rastignit impreuna cu El, pentru ca trupul pacatului sa fie dezbracat de puterea lui, in asa fel ca sa nu mai fim robi ai pacatului;

7. caci cine a murit, de drept, este izbavit de pacat. [deci nu mai este sub lege]

....

11. Tot asa si voi insiva, socotiti-va morti fata de pacat, si vii pentru Dumnezeu, in Isus Hristos, Domnul nostru. - Romani 6


Pavel se foloseste de multe expresii metaforice, trebuie avut grija cum le interpretezi, citeste tot textul.

Metaforele ca metaforele, dar scrie negru pe alb ca un crestin e mort fata de lege.
Atunci de ce mai tineau Apostolii, Pavel inclus, legea?
Ceva nu se leaga in capitolul ala
E aiurea relatarea episodului cu ritualul de curatire ca sa plece la templu sa aduca jertfe.

#39
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View PostSigned_on_ice, on 10 ianuarie 2019 - 18:46, said:

Ba fix asta se intelege.
Ca cine este sub ambele legi preacurveste, paralela cu femeia casatorita cu un barbat care pleaca cu altul este evidenta!

Ti-am pus versetul 7 din acelasi capitol din care ai citat.

7. Deci ce vom zice? Legea este ceva pacatos? Nicidecum!


Asa sa zici si tu, ce zice Pavel.

Iar restul trebuie cantarit cu grija, tine cont de tot ce spune, nu lua pe sarite.

View PostSigned_on_ice, on 10 ianuarie 2019 - 18:46, said:

Metaforele ca metaforele, dar scrie negru pe alb ca un crestin e mort fata de lege.

Ce inseamna la tine "mort fata de lege"?

Tu nu esti sub lege?

View PostSigned_on_ice, on 10 ianuarie 2019 - 18:46, said:

Atunci de ce mai tineau Apostolii, Pavel inclus, legea?
Ceva nu se leaga in capitolul ala
E aiurea relatarea episodului cu ritualul de curatire ca sa plece la templu sa aduca jertfe.

Pentru ca legea nu e ceva pacatos... d-aia o tineau.

#40
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,059
  • Înscris: 10.09.2008
Legea nu e ceva păcătos, dar nici nu dă viață, ci închide omul în neascultare și-l omoară.

Țineau legea pentru că nu au interpretat moartea lui Cristos în felul lui Pavel, ca o răscumpărare de sub Lege. Până după anul 70en nici nu s-au gândit să părăsească templul și sinagogile.

#41
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postlogic1, on 11 ianuarie 2019 - 00:17, said:

Legea nu e ceva păcătos, dar nici nu dă viață, ci închide omul în neascultare și-l omoară.

Țineau legea pentru că nu au interpretat moartea lui Cristos în felul lui Pavel, ca o răscumpărare de sub Lege. Până după anul 70en nici nu s-au gândit să părăsească templul și sinagogile.

Nici o lege nu da viata, ptr ca prin lege vine cunostinta deplina a pacatului (Romani 3:20).

Nu e vorba ca s-au gandit sau ca nu s-au gandit sa interpreteze in felul lui Pavel, ci ca in dreptul evreilor Duhul Sfant nu i-a calauzit in directia aceasta, nici pe apostoli si nici biserica din Ierusalim. Dar stiau ca nimeni nu este socotit neprihanit prin faptele legii, dupa cum ii si spune Pavel lui Petru (Galateni 2:16).

Dupa anul 70 s-a implinit profetia cu privire la daramarea templului si imprastierea iudeilor printre neamuri... trebuia sa exista o consecinta pentru rastignirea lui Isus. Deci oricum nu mai aveau la ce sa se gandeasca.

#42
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View PostSilika, on 10 ianuarie 2019 - 23:07, said:

Ce inseamna la tine "mort fata de lege"?

Tu nu esti sub lege?
Este o lege prin care a intrat pacatul in lume.
Legea aia nu mai exista, o data ce Hristos a nimicit pacatul in firea lui omeneasca.

View Postlogic1, on 11 ianuarie 2019 - 00:17, said:

Legea nu e ceva păcătos, dar nici nu dă viață, ci închide omul în neascultare și-l omoară.

Țineau legea pentru că nu au interpretat moartea lui Cristos în felul lui Pavel, ca o răscumpărare de sub Lege. Până după anul 70en nici nu s-au gândit să părăsească templul și sinagogile.
Si nu ti se pare absurd ca Apostolii nu l-au inteles pe Hristos si ca umblau si dupa legea veche?

#43
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View PostSigned_on_ice, on 11 ianuarie 2019 - 14:32, said:


Este o lege prin care a intrat pacatul in lume.
Legea aia nu mai exista, o data ce Hristos a nimicit pacatul in firea lui omeneasca.

What?!?

Ce nu mai exista?

#44
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View PostSilika, on 11 ianuarie 2019 - 14:35, said:

What?!?

Ce nu mai exista?
Pentru crestini nu mai exista, ei au fost sloboziti de litera legii.
Ma rog, nu toti.

#45
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006
Esti cam ambigua... Poti sa dai mai multe detalii? Concret, ce lege nu mai exista pentru crestini?

#46
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018
Era mai sus Silika postat versetul
4. Tot astfel, fratii mei, prin trupul lui Hristos, si voi ati murit in ce priveste Legea, ca sa fiti ai altuia, adica ai Celui ce a inviat din morti; si aceasta, ca sa aducem rod pentru Dumnezeu.

#47
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006
Pei si eu te intrebasem ce inseamna "mort fata de lege"?

Tu nu esti sub lege?

#48
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018
In niciun caz nu inteleg ce intelegi matale.
Cei care invata ca mantuirea este prin credinta iar sfintirea prin tinerea legii sunt iudaizatori.

#49
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006
Nu ai raspuns la ce te-am intrebat. :)

#50
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,059
  • Înscris: 10.09.2008

View PostSigned_on_ice, on 11 ianuarie 2019 - 14:32, said:

Si nu ti se pare absurd ca Apostolii nu l-au inteles pe Hristos si ca umblau si dupa legea veche?

Mi se pare doar contradictoriu cu teologia lui Pavel, care este de fapt întemeietorul creștinismului pe care-l avem azi. Care nu este religia reformată și apocaliptică pe care o avea Isus, ci o religie despre Isus. Aripa evreiască a bisericii s-a pierdut în istorie sub forma unor secte care au continuat să respecte Legea până ce au fost declarate eretice și eradicate de către aripa ”ortodoxă”. În secolul IV nu au mai fost de găsit...

#51
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View PostSilika, on 11 ianuarie 2019 - 17:40, said:

Nu ai raspuns la ce te-am intrebat. Posted Image
Vezi mai sus!

View Postlogic1, on 11 ianuarie 2019 - 17:41, said:


Mi se pare doar contradictoriu cu teologia lui Pavel, care este de fapt întemeietorul creștinismului pe care-l avem azi. Care nu este religia reformată și apocaliptică pe care o avea Isus, ci o religie despre Isus. Aripa evreiască a bisericii s-a pierdut în istorie sub forma unor secte care au continuat să respecte Legea până ce au fost declarate eretice și eradicate de către aripa ”ortodoxă”. În secolul IV nu au mai fost de găsit...
Deja este ciudat ca Apostolii se constituisera in aripi!

#52
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006
Ma scuzi dar nu vad... ai spus ca prin Isus si noi suntem morti fata de lege... fata de care Lege suntem noi morti? A lui Moise?

#53
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018
Fata de legea care "te tine robul pacatului" ca sa-l citez pe Apostol.

#54
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006
Si care e legea aia? :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate