Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Tur Croatia 2019

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
Fiind in momentul acela al anului cand trebuie sa-mi fac un plan de concedii pe anul asta, cer si eu sfaturi aici. Pe scurt, ma intereseaza niste sfaturi/idei de locuri de vazut, plaje, locatii pentru un Tur de 17-18 zile in Croatia. Perioada nu e stabilita 100% inca, la bataie fiind a doua jumatate a lui mai, sau 7-23(24) iunie. Nu prea vreau in mijlocul sezonului(iulie-august) din motive de caldura si aglomeratie.

Intrebari/neclaritati/recomandari:

- E suficient de cald in mai pentru baie in mare?
- Cazari recomandate(ma intereseaza experienta personala, pe principiul mai bine mai multa informatie decat prea putina - pe Booking stiu sa caut si singur). In principal conteaza locatia si sa fie foarte curat, nu tin neaparat sa am jacuzzi in camera(dar vederea la mare ajuta).
- ma intereseaza o insula/locatie cu plaje mai izolate/salbatice pentru vreo 3-4 zile de relaxare. Sa fie acolo 2-3-4 taverne pe unde sa poti manca ceva si eventual vreun loc de inchiriat o bicicleta/barca dar neinvadate de turisti. Musai sa se poata ajunge cu masina si excursia cu ferry sa nu dureze mai mult de 2-3 ore/sens.
- Locatii care nu trebuie ratate(orase, locuri, experiente)
- Preturi aproximative pe la Ferry, taxe de drum(nu e vorba de uitat la fiecare euro, dar cat de cat sa imi fac o idee de costuri)
- in aceeasi categorie, mi-am bugetat cam 2500-3000E pentru concediul asta - in medie cam 65-70E/noapte cazare, cam 250E benzina+drum(plecare din Viena, per total ar trebui sa fie cam 2000-2500km) si cam 100E/zi de cheltuiala(2 persoane). Nu ma pasioneaza restaurantele scumpe, cluburi.

Ca model, acum 2 ani am facut un tur in Grecia(16 zile, plecat in 10 iunie - 2 zile in Atena, vreo 10 in Peloponez si 4 zile in Lefkada). Din cele 16 zile, vreo 3 zile am avut doar pentru plaja si relaxare, in rest am tot umblat sa vizitam o gramada de locuri si am mai facut cate o baie de cateva ore pe ici-colo. A fost perfect, cam asa caut si acum. Ca informatie suplimentara, Lefkada nu mi-a placut(mi-au placut peisajele, dar in rest "urla" a comercial si aglomerat peste tot), in Peloponez a fost superb.

Prima varianta pentru concediul de anul asta a fost un tur de vreo 17-18 zile in Portugalia si sudul Spaniei(Sevilla, Granada, Cordoba). Din motive de costuri(min 4500E, din motive de zbor + inchiriat masina), am decis sa il lasam pt la anul, ca mai avem de rambursat la credit :) .

Multumesc!

#2
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,023
  • Înscris: 09.05.2006

View Postdasca, on 07 ianuarie 2019 - 16:15, said:


Intrebari/neclaritati/recomandari:

- E suficient de cald in mai pentru baie in mare?


In mai nu, dar dupa 15 iunie da...

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011
nici eu nu recomand mai, am fost atat in mai cat si in septembrie si trebuie sa spun ca apa este rece si se raceste foarte repede. De la jumatatea lunii iunie ai cele mai bune temperaturi.

Eu am fost asa:

- Insula KRK in orasul Baska (punctul sudic). Se ajunge cu masina peste un pod, de ferry nu stiu. Este ok, cochet, mic, linistit, mancare buna, eu in schimb m-am plictisit dupa 2 zile si am inchiriat o barca cu care plecam pe diferite insule din apropiere.
- Insula PAG care tot asa am ajuns cu masina si am luat-o din nord in sud in cautarea locurilor linistite. Gasesti destul de multe locatii "salbatice". Dar poti lua si ferry-ul.

In rest ca si cazare in Croatia cazarea se face la case private/gazde si nu prea la hotel. Multi au intrat deja pe Booking, dar iti recomand sa ii contactezi in privat si o sa primesti preturi mai bune. Sau daca intri pe Google Maps intr-o anumita locatie o sa primesti locuintele cu adresa de contact.
Alt lucru care ti-l recomand si care l-am facut este sa iti alegi un punct pe Google Maps (cu ajutorul Street View) si sa iti cauti acolo cazarea cu optiunea sa pleci si in alte locatii cu masina.

#4
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
Legat de cazari, cum e vorba sa fie un tur, probabil o sa fie vreo 4-5 cazari diferite. Cand am fost in Grecia, au fost 7 parca de toate, dar acolo am mai avut cate o noapte pe drum din cauza ca am acoperit suprafata asa mare.

#5
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
- eu am fost la inceput de iulie si tot era apa rece
- am fost in orasul Krk, din insula Krk si mi-a placut. Am stat la hotel (Drazica), conditii super-ok, dar nu cred ca e in bugetul spus de tine
- sa nu ratezi Plitvice in turul tau. Ia-ti 2 nopti de cazare pe acolo, sa ai 1 zi intreaga la Plitvice

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006

View Postclausio, on 07 ianuarie 2019 - 16:28, said:

In mai nu, dar dupa 15 iunie da...

Doar daca ai noroc.Adriatica n-a fost niciodata cunoscuta ca o mare cu apa calda.
Repet,norocul are o marja cam de 85% in acest caz.

Edited by adisz, 07 January 2019 - 17:52.


#7
Cleopatra-7

Cleopatra-7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 03.02.2011
Am fost in Muntenegru si Croatia si in iunie si in august, dar apa a fost rece de fiecare data. Asa cum zice adisz, Adriatica nu e recunoscuta pentru apa calda.

#8
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010

View PostCleopatra-7, on 07 ianuarie 2019 - 18:14, said:

Am fost in Muntenegru si Croatia si in iunie si in august, dar apa a fost rece de fiecare data. Asa cum zice adisz, Adriatica nu e recunoscuta pentru apa calda.
Acum 2 ani (august 2017) am fost de asemenea într-un circuit prin Serbia-Muntenegru-Bosnia-Croația-Slovenia-Ungaria, și îți spun și că plajele croate nu pot fi frecventate de oricine, pe insula Baska (dealtfel, pe tot litoralul croat) plajele sunt din pietriș, nici nu am apucat să văd cum e temperatura apei din cauza greutății de deplasare .

Mai trebuie menționat și centrul Dubrovnikului, dar și Palatul lui Dioclețian din Split, două obiective turistice renumite, care atrag zeci de mii de turiști pe zi, în acel moment am întâlnit numeroase grupuri de turiști italieni, germani dar și din Asia de Est .

#9
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
In perioada aia apa va fi rece, insa din cele 2 vacante facute in Croatia iti recomand: Plitvice (1zi), Pola, Zadar, Parcul natural Krka,Split cu palatul lui Diocletian, Trogir (aici poti sta mai multe zile ca e langa Split), Dubrovnik. Ca si insule am fost atat in Krk cat si In Brac. Insula Krk nu m-a dat pe spate insa in Brac mi-a placut desi e destul de rurala, sau era acum cativa ani. Daca ai timp poti face o plimbare de 1 zi si in Hvar, se zice ca aia de acolo sunt din alta galaxie la ce preturi sunt (asa ziceau croatii din Brac) dar toata lumea a fost de acord ca e frumos.
Toate statiunile din zona Istria (imprejurimile Pola, Rovinj) sunt f pitoresti, zici ca esti in Italia, de fapt toata coasta are aer italian dar in Istria mi s-a parut mai puternica senzatia.

In insula Krk am stat aici: http://www.villabis.com/
Nu stiu daca iti place localizarea insa calitatea serviciilor si vila in sine a fost fara cusur.

Edited by atupi, 07 January 2019 - 18:51.


#10
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
In mai este putin probabil sa fie apa buna, uite la Dubrovnik cum sta treaba si asta e chiar in sud:
https://seatemperatu...emperature.html

Deci daca vrei 3-4 zile la baie cred ca iunie e o perioada mult mai potrivita.

#11
iuhas

iuhas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 13.04.2008

View Postdasca, on 07 ianuarie 2019 - 16:15, said:


Intrebari/neclaritati/recomandari:

- E suficient de cald in mai pentru baie in mare?
- Cazari recomandate(ma intereseaza experienta personala, pe principiul mai bine mai multa informatie decat prea putina - pe Booking stiu sa caut si singur). In principal conteaza locatia si sa fie foarte curat, nu tin neaparat sa am jacuzzi in camera(dar vederea la mare ajuta).
- ma intereseaza o insula/locatie cu plaje mai izolate/salbatice pentru vreo 3-4 zile de relaxare. Sa fie acolo 2-3-4 taverne pe unde sa poti manca ceva si eventual vreun loc de inchiriat o bicicleta/barca dar neinvadate de turisti. Musai sa se poata ajunge cu masina si excursia cu ferry sa nu dureze mai mult de 2-3 ore/sens.
- Locatii care nu trebuie ratate(orase, locuri, experiente)
- Preturi aproximative pe la Ferry, taxe de drum(nu e vorba de uitat la fiecare euro, dar cat de cat sa imi fac o idee de costuri)
- in aceeasi categorie, mi-am bugetat cam 2500-3000E pentru concediul asta - in medie cam 65-70E/noapte cazare, cam 250E benzina+drum(plecare din Viena, per total ar trebui sa fie cam 2000-2500km) si cam 100E/zi de cheltuiala(2 persoane). Nu ma pasioneaza restaurantele scumpe, cluburi.

- teoretic apa o să fie destul de rece, în special în partea nordică. practic? cu schimbările ăstea de vreme e greu de prezis cum o să fie apa. anul trecut la sfărșitul lui august apa era caldă în zona murter iar un prieten aflat în zona crikvenica îmi spunea că apa era foarte rece.
- ținând cont că vrei să faci tur poate ar fi mai potrivit să-ți găsești cazări mai spre interior, cu accesibilitate cat mai bună la locurile vizate din zonă
- insulele "neinvadate" de turiști, cu plaje "sălbatice" sunt cele "invadate" de iahturi deci s-ar putea să ai costuri mari în restaurante. Ți-aș recomanda insula Miljet, în special zona Saplunara(plajă cu nisip), dar să te cazezi în zona Sobra unde prețurile sunt mai omenești. Ferry din Parapratno(peninsula Peljesac) face cam trei sfert de oră până în Sobra.
- must see-uri: Rovigno, Zadar, Trogir, Split, Dubrovnik și parcurile Krka și Plitvice
- prețuri ferry: https://www.jadrolin...18-(high-season).   prețuri autostrăzi: https://www.hak.hr/info/cestarine/

#12
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
La apa, daca-i peste 21 de grade se poate face baie din punctul meu de vedere. Si oricum, nu prea suntem genul de stat toata ziua la plaja, mult mai probabil zilele alea "dedicate" pentru relaxare vor fi ceva gen, 2-3 ore de plaja+baie, mers la pranz, plimbat prin zona(eventual drum catre alta plaja, inchiriat ceva bicicleta/barca in functie de zona) si iar ceva plaja/baie.

Dupa cazari ma uit pe coasta, poate cu exceptia zilelor de Plitvice/Krka. Zagreb nu il am pe lista locurilor de vizitat, ma intereseaza in mare parte zona de coasta.

La insule, trebuie sa ma documentez.

Intre timp, am pus si o alternativa - Sudul Italiei(in principal de la Roma in jos). Trebuie sa fac niste calcule de costuri/traseu, sa vad daca ajung intr-un buget asemanator(gen maxim 500E in plus). Perioada ramane sigur 7-23 iunie, si in Italia temperaturile in mai sunt cam la fel - 20-25 grade aer, 18-21 apa - nu prea se preteaza la baie in mare.

Edited by dasca, 09 January 2019 - 09:57.


#13
Sierra_Tango

Sierra_Tango

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 11.01.2019
Pot spune ca si in prima parte a lui August poti prinde apa rece in Adria. Am fost de 2x si de 2x a fost relativ rece, dar se putea face baie.
Dubrovnik merita vazut neaparat

La TUR se poate gasi greu la privat cazare, daca iti trebuie cate 2-3 zile numai si mei mult de 3 cazari.
E cam complicat si trebuie sa-ti rezervi totul exact din timp, si chiar si atunci s-ar putea sa ai surprize.

Edited by Sierra_Tango, 11 January 2019 - 18:43.


#14
iuhas

iuhas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 13.04.2008

View Postdasca, on 09 ianuarie 2019 - 09:56, said:

Dupa cazari ma uit pe coasta, poate cu exceptia zilelor de Plitvice/Krka. Zagreb nu il am pe lista locurilor de vizitat, ma intereseaza in mare parte zona de coasta.

scuze, nu m-am exprimat cum trebuie Posted Image  
când spuneam "cazări mai pe interior" mă refeream să nu fie în localitățile must see, în general aflate pe malul mării(având în vedere că nu ești prea interesat de plajă).
de exemplu în Istria poți găsi cazare mult mai ieftină(gen pensiuni agroturistice) înspre interiorul peninsulei, la distanțe acceptabile față de mare și de obiective.
sau o cazare în apropierea zonei Krka ți-ar putea folosi ca bază pentru vizitarea Zadar-Trogir-Split+parc Krka

Edited by iuhas, 11 January 2019 - 21:46.


#15
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postdasca, on 09 ianuarie 2019 - 09:56, said:

La apa, daca-i peste 21 de grade se poate face baie din punctul meu de vedere. Si oricum, nu prea suntem genul de stat toata ziua la plaja, mult mai probabil zilele alea "dedicate" pentru relaxare vor fi ceva gen, 2-3 ore de plaja+baie, mers la pranz, plimbat prin zona(eventual drum catre alta plaja, inchiriat ceva bicicleta/barca in functie de zona) si iar ceva plaja/baie.

Dupa cazari ma uit pe coasta, poate cu exceptia zilelor de Plitvice/Krka. Zagreb nu il am pe lista locurilor de vizitat, ma intereseaza in mare parte zona de coasta.

La insule, trebuie sa ma documentez.

Intre timp, am pus si o alternativa - Sudul Italiei(in principal de la Roma in jos). Trebuie sa fac niste calcule de costuri/traseu, sa vad daca ajung intr-un buget asemanator(gen maxim 500E in plus). Perioada ramane sigur 7-23 iunie, si in Italia temperaturile in mai sunt cam la fel - 20-25 grade aer, 18-21 apa - nu prea se preteaza la baie in mare.

Alege cazare pe coasta si cand vezi parcurile. E pacat sa ratati seara pe coclauri in locul unei plimbari si a unei teresa pe malul marii.
Pt Plitvice ai Senj, pt Krka ai Brela (brela o poti prelungi cateva nopti, de acolo poti face si dubrovnik si split). Recomand si Trogir.
Sudul Italiei s-ar putea sa fie mai mult de 500 euro in plus.
Vacanta faina!

#16
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postdasca, on 09 ianuarie 2019 - 09:56, said:

Intre timp, am pus si o alternativa - Sudul Italiei(in principal de la Roma in jos). Trebuie sa fac niste calcule de costuri/traseu, sa vad daca ajung intr-un buget asemanator(gen maxim 500E in plus). Perioada ramane sigur 7-23 iunie, si in Italia temperaturile in mai sunt cam la fel - 20-25 grade aer, 18-21 apa - nu prea se preteaza la baie in mare.


In Sudul Italiei poti avea Puglia ca alternativa cu o sumedenie de locatii de vazut. Peninsula Gargano cu plajele superbe incepand dupa manfredonia spre pintenul ala al peninsulei italiene (ex: pugnochiuso) , trani, polignano a mare, bari, monopoli, ostuni, lecce, otranto, alberobello, locorotondo, martina franca, gallipoli, chiar si superba matera e in zona,
gasesti plaje superbe inspre sud in pen. salento: otranto, torre del orso, porto cesareo, punta prosciutto, marina di leuca unde se unesc cele doua mari.

anul trecut in 9 iulie apa era f buna la otranto, iar afara era f cald. o portie de paste era 7-10 euro, pizza 6-8, pestele si fructele de mare 10-15 euro, iar lucrurile mai pretentioase sareau de 15. vinul super ok ca pret, nu mai tin minte exact dar vreo 3euro paharul si vreo 5-6euro carafa de vinul casei (500ml).

coasta amalfi e scumpa, dar poti da o fuga eventual la pompeii care e o chestie unica si absolut extraordinara.

Edited by giuliani, 14 January 2019 - 11:44.


#17
aylla

aylla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 26.06.2007
Asa zic si eu , daca renunti la Croatia alege sudul Italiei , Puglia si Salento .Poti trece cu masina din Igoumenitsa in Brindisi si apoi te plimbi pe unde vrei .daca stai 16 , 17 zile poti sa tragi o fuga si n Calabria , zoma Tropea , Capo Vaticano sau Scicli .Eu zic ca te vei incadra in suma propusa , noi ne a incadrat de fiecare data .

#18
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,524
  • Înscris: 14.04.2008
cu plecare din viena, nu cred ca-l avantajeaza trecerea igoumenitsa-brindisi . cel mult dubrovnik-bari si vede si coasta dalmata cu ocazia asta. Posted Image  dar va iesi mai scump la cheltuielile pt transport.
altfel, sudul italiei e o alegere buna .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate