Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Anatema apostolului Pavel si necazurile lumesti ale bisericilor

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Unora li se pare lucru de gluma faptul ca ar putea interpreta Scriptura in mod gresit. Ba chiar invata si pe altii astfel, crezand ca, daca sa intampla sa greseasca, Dumnezeu, care este bun si iubitor, le va lumina mintea si ii va ierta. Dar ei habar nu au ce mare primejdie ii paste, fiindca nu au iertare si se dau singuri pe mana Satanei! Pentru ca propovaduirea gresita este blestemata de apostolul Pavel si toti cei care fac aceasta sunt dati in mainile diavolilor, dupa cum este scris:


Galateni 1:8 Dar chiar dacă noi înşine sau un înger din cer ar veni să vă propovăduiască o evanghelie deosebită de aceea pe care v-am propovăduit-o noi, să fie anatema!

Galateni 1:9 Cum am mai spus, o spun şi acum: Dacă vă propovăduieşte cineva o evanghelie deosebită de aceea pe care aţi primit-o, să fie anatema!

Pentru ca ce inseamna a interpreta gresit Scriptura, decat a vorbi impotriva Duhului Sfant, pentru ca el este Cel care a insuflat toata scrierea ei! Iar de pacatul impotriva Duhului Sfant este scris, clar, ca nu va fi iertat in veci.

Matei 12:32 Oricine va vorbi împotriva Fiului omului va fi iertat , dar oricine va vorbi împotriva Duhului Sfânt nu va fi iertat nici în veacul acesta, nici în cel viitor.

Marcu 3:29 dar oricine va huli împotriva Duhului Sfânt nu va căpăta iertare în veac, ci este vinovat de un păcat veşnic.”

Luca 12:10 Şi oricui va vorbi împotriva Fiului omului, i se va ierta, dar oricui va huli împotriva Duhului Sfânt, nu i se va ierta.


Pentru ca a interpreta si  propovadui gresit Scriptura, inseamna a vorbi impotriva duhului Adevarului, care este Duhul Sfant:

Ioan 14:17 şi anume Duhul adevărului, pe care lumea nu-L poate primi, pentru că nu-L vede şi nu-L cunoaşte, dar voi Îl cunoaşteţi, căci rămâne cu voi şi va fi în voi.

Ioan 15:26 Când va veni Mângâietorul, pe care-L voi trimite de la Tatăl, adică Duhul adevărului, care purcede de la Tatăl, El va mărturisi despre Mine.

Ioan 16:13 Când va veni Mângâietorul, Duhul adevărului, are să vă călăuzească în tot adevărul, căci El nu va vorbi de la El, ci va vorbi tot ce va fi auzit şi vă va descoperi lucrurile viitoare.

De aceea, orice biserica ce are necazuri in lume, orice biserica ce este prigonita de Satan, sa nu caute sa-si numere curvele, hotii si criminalii din ea, ci sa-si numere invataturile gresite pe care le propovaduieste. Si cu cat o biserica are mai multe invataturi gresite, cu atat mai tare va fi prigonita si umilita in lume, iar cu cat are mai mult invataturi corecte, cu atat mai tare va fi inaltata si va deveni puternica.
Bineinteles ca rationand astfel (adica dupa cum zice Scriptura), vom ajunge la concluzia ca cele mai multe invataturi corecte sunt la catolici si ortodocsi, iar penticostalii vin puternic din urma, dar nici o biserica nu este, inca, fara de pata!

Si va rog sa remarcati ca pana si ingerii din ceruri vor fi dati pe mana Satanei, daca pacatuiesc impotriva Duhului Sfant, prezentand o alta invatatura, decat cea originala a Evangheliei. Pentru ca nu degeaba este scris ”chiar si un inger din cer”, apoi ”sa fie anatema”! Adica si in veacul viitor daca ajungi si devii ca ingerii din ceruri, chiar si atunci poti fi dat pe mana Satanei, daca inveti pe altii neadevaruri, asa cum a patit si Sarpele cand a invatat-o neadevaruri pe Eva. Deci, mare atentie cu ce scoateti din gura cand invatati pe altii!

Edited by Dorel666, 07 January 2019 - 15:57.


#2
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
then again...Posted Image

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008

View PostDorel666, on 07 ianuarie 2019 - 15:29, said:

Bineinteles ca rationand astfel (adica dupa cum zice Scriptura), vom ajunge la concluzia ca cele mai multe invataturi corecte sunt la catolici si ortodocsi, iar penticostalii vin puternic din urma, dar nici o biserica nu este, inca fara de pata!
Ortodocsii si catolicii, adica aia in randurile carora exista nenumarati preoti pedofili sau cu amante?
Aia care au omorat zeci sau sute de mii de "pagani" in cruciade, desi Isus a spus ca "cine pune mana pe sabie de sabie va muri"?

#4
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostHider141, on 07 ianuarie 2019 - 15:53, said:

Ortodocsii si catolicii, adica aia in randurile carora exista nenumarati preoti pedofili sau cu amante?
Aia care au omorat zeci sau sute de mii de "pagani" in cruciade, desi Isus a spus ca "cine pune mana pe sabie de sabie va muri"?

Da, adevarul este mai puternic decat pacatul.

#5
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View PostDorel666, on 07 ianuarie 2019 - 15:29, said:

Unora li se pare lucru de gluma faptul ca ar putea interpreta Scriptura in mod gresit. Ba chiar invata si pe altii astfel, crezand ca, daca sa intampla sa greseasca, Dumnezeu, care este bun si iubitor, le va lumina mintea si ii va ierta. Dar ei habar nu au ce mare primejdie ii paste, fiindca nu au iertare si se dau singuri pe mana Satanei
Autocaracterizare?

#6
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdan1980_25, on 07 ianuarie 2019 - 16:32, said:

Autocaracterizare?

Viata inseamna miscare. In aceasta miscare, am avut si eu momentele cand am fost dat pe mana Satanei si inca mai am. Dar, de vreme ce, in ultimul timp, am reusit sa merg mereu spre mai bine, inseamna ca am inceput sa ma vindec, nu?

#7
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostDorel666, on 07 ianuarie 2019 - 21:40, said:


Viata inseamna miscare. In aceasta miscare, am avut si eu momentele cand am fost dat pe mana Satanei si inca mai am. Dar, de vreme ce, in ultimul timp, am reusit sa merg mereu spre mai bine, inseamna ca am inceput sa ma vindec, nu?
îți iei pastilele?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate