Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Problema telefoane DECT pe RDS prin fibra optica cu ONT

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008
Salutare!

De cateva saptamani o ruda are o problema mai ciudata, si nu stiu de unde sa fie.

Inainte de Craciun m-a rugat sa o ajut ca i se intrerupea apelul cand vorbea la telefon. Am fost, am verificat, telefonul era OK. Vorbim de un telefon DECT de la Gigaset. Dupa doua zile ma suna din nou si imi zice ca iar se intrerupe. Testat cu alte telefon DECT, de la Panasonic, la fel se intrerupea.

Am sunat la RDS si au zis ca vor monitoriza ONT-ul. In timpul apelului cu ei s-a intrerupt, au trimis in final pe cineva. Cineva care a ridicat din umeri si a zis sa mutam telefonul din priza de telefon, direct in ONT. Am facut si asta, si la fel face. Dupa care mi-a venit mie ideea sa pun un telefon cu fir clasic si nu are probleme.

Stiu ca exista interferente intre canalele Wi-Fi-ul din din ONT si telefoanele DECT, dar nu stiu de ce a aparut abia acum problema, si nu mai devreme. ONT-ul ala e instalat de un an si ceva, si pana acum nu au fost probleme.

Una din solutiile la care m-am gandit eu este sa schimb canalul retelei Wi-Fi din ONT, dar nu stiu ce canal sa aleg.

A mai patit cineva asta?

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,710
  • Înscris: 14.10.2008
Ce marca de ONT are? Daca o fi Fiber Home, se explica.

#3
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
tu schimbi canalul de la wi-fi, dar nu sunt si vecini pe acolo cu wi-fi?
am acelasi DECT de la Gigaset cu fibra RDS, nu am nicio problema cu el. chiar am 3 telefoane legate pe aceeasi linie. (doua DECT si unul clasic)

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,710
  • Înscris: 14.10.2008
Am folosit un DECT Philips cu ONT ZTE F 625 si nu am avut probleme.

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pune DECT-ul pe direct (adica pune-l in prima priza de la aparatura) si vezi cum se comporta. Daca baza are probleme, cu un telefon clasic doar ai verificat semnalul la intrarea in casa.

Si ai mei au un telefon DECT (tot Gigaset, dar de la UPC) si nu au probleme de genul asta (dar baza este legata direct de router, cu un fir de vreo 4 m, cred).

#6
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
n-am mai intalnit asa ceva. am in "dotare" doua ONT-uri Huawei, la care sunt conectate
un Panasonic si un Gigaset (A120). n-au nici o problema.

eventual "trozneste" ONT-ul, daca nu vor sa-l inlocuiasca de buna voie si vezi dup-aia.
o picatura de lac incolor de unghii aplicat strategic cu seringa. stiu, nu e frumos, dar...

Edited by dygey, 07 January 2019 - 12:01.


#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,545
  • Înscris: 07.02.2003

 miki07, on 07 ianuarie 2019 - 11:45, said:

Una din solutiile la care m-am gandit eu este sa schimb canalul retelei Wi-Fi din ONT, dar nu stiu ce canal sa aleg.
A mai patit cineva asta?
Ce treaba are wifi-ul cu banda dect ? Niciuna...

#8
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
nici o legatura intre wifi si linia de tel voip, ca sa te lamuresti singur, doar opreste wifi de la modem si o sa iti dai seama ca e gresit ce presupui

#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Inerferentele pot fi si cu aparatura unui vecin, probabil recent achizitionata, sau recent defectata. Cel care a venit de la Digi ar fi putut verifica asta cu un analizor si o antenuta.

#10
ElTren

ElTren

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 24.10.2016
verifica la Gigaset sa nu fie in ECO Mode, reduce puterea si pot aparea probleme.

#11
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008

 rumegus, on 07 ianuarie 2019 - 12:21, said:

Inerferentele pot fi si cu aparatura unui vecin, probabil recent achizitionata, sau recent defectata. Cel care a venit de la Digi ar fi putut verifica asta cu un analizor si o antenuta.

Ar putea, daca ar avea. Ei zic ca la ei nu exista nicio problema si cum nu exista nicio problema pe infrastructura lor, restul e bataia noastra de cap.

#12
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007

 rumegus, on 07 ianuarie 2019 - 12:21, said:

Inerferentele pot fi si cu aparatura unui vecin, probabil recent achizitionata, sau recent defectata. Cel care a venit de la Digi ar fi putut verifica asta cu un analizor si o antenuta.
Ce firma vine cu analizator sa iti verifice tie spectrul?Si plus de asta de ce ar trebui sa asigura functionarea echipamentelor proprietatea clientului?

#13
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Și eu am DECT + fax pe fibră RDS și merg de rup cu cablul rămas abandonat de la Telekom. Posted Image

#14
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Orice firma de cablu are analizoare in dotare. Ca sunt mari, nu le cara toti angajatii dupa ei, doar atunci cand se impune, e alta treaba.

#15
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 miki07, on 07 ianuarie 2019 - 11:45, said:

Stiu ca exista interferente intre canalele Wi-Fi-ul din din ONT si telefoanele DECT, dar nu stiu de ce a aparut abia acum problema, si nu mai devreme. ONT-ul ala e instalat de un an si ceva, si pana acum nu au fost probleme.

a mai apărut un emițător wi-fi în cartier?

descarcă și tu o aplicație care să monitorzeze spectrul wi-fi. Sunt o grămădă. Pe telefon zic, de care oi fi având

#16
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Si ce sa vada cu aplicatia minune? wifi e pe 2,4 giga, dect pe la 1850-1900, asta daca a fost facut pt EU. Prin alte zone, pana pe la 1,7 giga, deci interferenta poate fi mai degraba cu telefonia mobila, un amplif gsm luat din China, cu spectru si armonici aiurea, etc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate