Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

plata impozite pentru uber

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Salutare,

As dori sa ma bag pe uber in timpul liber dar am inteles ca trebuie sa platesc impozite la stat ceea ce este si normal.
Intrebarea mea este : trebuie sa imi fac pfa sau pot sa folosesc o firma terta pentru plata impozite?
Daca stie cineva o firma serioasa sau o recomandare ar fi de ajutor pt mine.

Multumesc

#2
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006
OBLIGATORIU trebuie sa folosesti o firma terta care detine "Licenta de transport in regim de inchiriere", din 15 ianuarie UBER dezactiveaza toate conturile de sofer afiliate la firme care nu au obtinut inca aceasta autorizatie. O sa mai ai nevoie de "atestat", am inteles ca in continuare UBER deconteaza costurile pentru obtinerea acestuia. Nu este deocamdata obligatoriu pentru inrolarea ca sofer dar va fi la un moment dat. Eu l-am obtinut deja in septembrie.
In ceea ce priveste costurile cel mai avantajos am gasit cu 3% din suma platita de UBER (adica 75% din banii incasati de la clientul final) la care se adauga o suma fixa de 50 de lei pe saptamana. Deci, de exemplu, daca faci 1000 lei in aplicatie intr-o saptamana in mana vei lua 1000-3% (30) - 50 = 920 lei. Astia sunt banii tai, nu mai datorezi nimanui nimic dar din ei platesti tot: combustibil, spalat, asigurari, impozit, rovinieta, revizii, reparatii, amortizarea masinii, etc. Daca nu dispui de o masina inchirierea uneia (dar la care combustibilul si spalatul cad in sarcina ta) te costa undeva intre 350-500 lei/saptamana o medie fiind de 400 lei pe saptamana pentru masini obisnuite. Pentru alte intrebari te astept cu mesaj privat.

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ai tangente cu contabilitatea unei firmei (atat pentru cunostinte teoretice, cat si ca persoane)? Discutia e destul de complexa cu plata taxelor si impozitelor.

In principiu, poti sa lucrezi ca persoana fizica (fara acte) si sa platesti impozit pe venituri (ai declaratie pentru asa ceva la anaf), dar problema ar fi ca ai putea avea control daca activitate este repetata (adica iti cam faci traiul cu asta).

#4
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
este mult prea complicat sa iti faci firma ta.

trebuie sa lucrezi pe firme deja existente. firmele astea doar iti scot banii de la uber si ti-i dau la negru. tu nu faci nicio ilegalitate, ilegalitatea cea mai mare o face firma care se foloseste de tine sa genereze venituri (fiecare cursa este efectuata de acea firma si incasata, fiecare cursa = o factura emisa de acea firma pentru pasagerul tau) si apoi iti da tie banii la negru fara sa fii angajat la ei .
Uber incurajeaza asta pentru ca nu te lasa sa lucrezi ca persoana fizica, iti cere obligatoriu sa lucrezi pe firma.

baga-te pe o firma (care iti ia 10% comision, pe langa cei 25% pe care ii opreste uber) si vezi daca iti place. e posibil sa nu iti placa, castigurile sunt foarte mici, se realizeaza castiguri bune   doar daca ai masina f ieftina, ieftina la reparat si stai cate 9-11 ore zilnic (macar 6 zile din 7) (~4000-6000 lei pe luna din care trb sa bagi motorina/gpl, sa repari masina etc)

mie doar gandul ca dintr-o cursa de 10 lei imi opreste 2.5 lei uber si 1 leu firma m-ar face sa renunt Posted Image. pe masina ta, pe riscurile tale, pe combustibilul tau. un fel de sclavie moderna Posted Image
si toate "taxele" de mai sus fara sa ai contract de munca, asigurare sanatate, pensii etc,

Edited by bossake, 07 January 2019 - 12:34.


#5
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

 Pololica, on 07 ianuarie 2019 - 12:04, said:

In principiu, poti sa lucrezi ca persoana fizica (fara acte) si sa platesti impozit pe venituri (ai declaratie pentru asa ceva la anaf), dar problema ar fi ca ai putea avea control daca activitate este repetata (adica iti cam faci traiul cu asta).
La UBER nu merge pe persoana fizica, doar pe Taxify. Pololica, poti sa imi spui ce declaratie trebuie completata la ANAF ca am ceva activitate pe Taxify in 11/2018 si 12/2018? Sume mici, nu depasesc un salariu brut lunar pe luna, in medie anuala. Am si job full time la care platesc CASS.

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Citeste pe site-ul ANAF ce se declara si cum.

LE: foarte multe indicatii nu prea pot sa dau. Nu m-am impiedicat niciodata de ele si nu stiu daca au suferit modificari intre timp sau nu (nici legislativ, nici declaratiile daca sunt cele de pe site sau nu).

Edited by Pololica, 07 January 2019 - 12:56.


#7
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 05.04.2006
mai convenabil este sa faci curse regulate pe drumuri lungi, la sfirsit de saptamina cu studenti care merg acasa etc.
cind ma duceam la Buzau cu ani in urma mai luam la ocazie :)

#8
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,003
  • Înscris: 09.08.2005

 bossake, on 07 ianuarie 2019 - 12:30, said:

firmele astea doar iti scot banii de la uber si ti-i dau la negru. tu nu faci nicio ilegalitate,
Mda... plata la negru e foarte legală. Pe bune?

#9
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
Daca pe mine o firma ma plateste la negru ilegalitatea este din partea lor. Ma pot adresa ITM pentru ca eu primesc niste bani care sunt 100% venituri asimilate veniturilor salariale (ii primesc cu regularitate) dar firma nu vrea sa imi faca contract de munca.
Ilegalitatea este la angajator (acele firme) nu la mine. tu ca angajat nu risti nimic (in afara de faptul ca ramai neasigurat la pensie, sanatate etc)! Angajatorul este singurul care risca.

orice sofer uber se poate adresa ITM s atunci firma respectiva va fi amendata drastic si va fi obligata sa plateasca din urma toate contributiile (pensie, sanatate etc).

exista si firme care accepta sa iti faca contract de munca. dar iti mai opresc  pe langa comisionul de 10% inca  800 lei pe luna, sa aiba sa unde sa plateasca taxele aferente contractului de munca.

practic ori taci din gura, ori platesti 800 lei pe luna separat de acel comision ori iti vezi de treaba ta ptr ca in uberul asta exista multa mizerie Posted Image.

Edited by bossake, 07 January 2019 - 14:29.


#10
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004

 ionut76, on 07 ianuarie 2019 - 13:12, said:

mai convenabil este sa faci curse regulate pe drumuri lungi, la sfirsit de saptamina cu studenti care merg acasa etc.
cind ma duceam la Buzau cu ani in urma mai luam la ocazie Posted Image
Prin marinimia PSD, studentii au gratuit trenul, gem garniturile de ei..

#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 bossake, on 07 ianuarie 2019 - 14:25, said:

Daca pe mine o firma ma plateste la negru ilegalitatea este din partea lor. Ma pot adresa ITM pentru ca eu primesc niste bani care sunt 100% venituri asimilate veniturilor salariale (ii primesc cu regularitate) dar firma nu vrea sa imi faca contract de munca.
Ilegalitatea este la angajator (acele firme) nu la mine. tu ca angajat nu risti nimic (in afara de faptul ca ramai neasigurat la pensie, sanatate etc)! Angajatorul este singurul care risca.

orice sofer uber se poate adresa ITM s atunci firma respectiva va fi amendata drastic si va fi obligata sa plateasca din urma toate contributiile (pensie, sanatate etc).

exista si firme care accepta sa iti faca contract de munca. dar iti mai opresc  pe langa comisionul de 10% inca  800 lei pe luna, sa aiba sa unde sa plateasca taxele aferente contractului de munca.

practic ori taci din gura, ori platesti 800 lei pe luna separat de acel comision ori iti vezi de treaba ta ptr ca in uberul asta exista multa mizerie Posted Image.

Esti sigur ca nu risti nimic si ca nu faci nimic ilegal? Teoretic (adica din punct de vedere al Codului Fiscal, care este lege) tu nu-ti declari venitul, deci esti complice :)

Ontopic: Cel mai sigur vorbeste cu un contabil sa-ti spuna pasii cei mai siguri (nu inseamna cei mai ieftini, dar dormi, ca oricare dintre noi, acasa cu capul pe perna).

#12
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,003
  • Înscris: 09.08.2005

 bossake, on 07 ianuarie 2019 - 14:25, said:

Daca pe mine o firma ma plateste la negru ilegalitatea este din partea lor. Ma pot adresa ITM pentru ca eu primesc niste bani care sunt 100% venituri asimilate veniturilor salariale (ii primesc cu regularitate) dar firma nu vrea sa imi faca contract de munca.
Ilegalitatea este la angajator (acele firme) nu la mine. tu ca angajat nu risti nimic (in afara de faptul ca ramai neasigurat la pensie, sanatate etc)! Angajatorul este singurul care risca.
Ultima oară cînd am verificat ANAF vă ia în solidar la recuperarea pagubei. Dacă te duci la ITM firma ia o amendă iar "angajatul" va trebui să dea banii de impozite înapoi plus amenda plus eventualele penalizări. Evaziunea fiscală nu știu cum se încadrează, poate e un avocat pe aici...
Nu mai bine vă faceți PFA? Scăpați și cu impozite mai mici și fără bătaie de cap.

#13
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
la inceput asa incurajau, sa isi faca lumea pfa. dar nu mai primeste cu pfa de ceva timp (doar cei care au apucat sa se bage)

de la 15 ianuarie cer ca fiecare firma (sau pfa) sa aiba o  autorizatie de transport persoane in regim de inchiriere care se scot de la primarie. alta distractie, primaria Bucuresti nu emite asa ceva, trebuie sa iti muti firma sau sa iti faci punct de lucru prin diferite comune din ilfov sa poti scoate autorizatia asta. un lucru pozitiv este ca daca scoti autorizatia asta uber iti deconteaza 1900 lei din banii lor.

cei care nu sunt bagati la firme care au autorizatia asta scoasa cica dupa 15 ianuarie nu mai pot presta serviciul Posted Image.

miscarea asta este ca sa se poata scoate ei, Uber, spunand: domne noi lucram exclusiv cu societati comerciale care au autorizatie de transport persoane in regim de inchiriere. mai departe (ca autorizatia e pe ilfov dar ei presteaza in Bucuresti, sau ca nu se respecta in totalitate legea 38) e strict problema societatilor astea comerciale. ca angajeaza sau nu soferii ca respecta sau nu legea, noi uber doar ne asiguram ca dam comenzile doar la transportatori autorizati Posted Image

cat despre ceea ce ai spus tu, eu am auzit de cazuri cand angajatul credea ca este angajat dar de fapt nu era. (contract de munca semnat dar neinregistrat sau nici macar semnat). si in cazurile astea angajatul nu a patit nimic, doar firma a patit. dar ma rog, nu asta e important, important este ca i-am facut initiatorului o parere concreta despre cum sta treaba. mai pe scurt, in domeniul asta daca s-ar platit in totalitate si taxele nu ar mai presta nimeni castigurile fiind f mici. asa ca se mai ocolesc taxele, acolo unde se poate. (spre exemplu taxele afeerente banilor care vin de la uber catre firme nu prea se pot ocoli)

Edited by bossake, 07 January 2019 - 15:22.


#14
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006
Oricum o intorci si o sucesti banii veniti de la Uber, Taxify sau orice alta aplicatie de acest fel nu reprezinta un venit. Din ei se scad foarte multe cheltuieli. Probabil doar undeva cam la 1/3 din suma totala este venit "curat" care ar trebui impozitat. Deoarece sunt microintreprinderi aceste firme platesc impozit de 3% pe cifra de afaceri (adica din veniturile primite de la Uber) daca nu au salariati sau doar 1% daca au cel putin o norma intreaga platita cu salariul minim.

#15
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
deci mai bine mergem pe taxify cat o mai merge si asta...

#16
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006
Aceste aplicatii ar trebui cumva sa fie reglementate legal si fiscal. Sa completezi un formular, sa bifezi acolo "Uber, Taxify" si sa platesti acolo un 1-3% din suma bruta incasata.

#17
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
este greu sa se intample asta (reglementarea fiscala) cat timp insasi reglementarea legala a serviciilor este extrem de discutabila (serviciile astea fiind undeva la limita spre in afara ei). sau mai pe romaneste, e greu sa vrei sa platesti taxe cat timp serviciul este cam ilegal :)))

de aia si uber lucreaza prin firme ptr ca in Romania ca persoana fizica fara o forma de organizare nu prea poti incasa asa aiurea bani si apoi sa ii declari singur.Legea te si obliga sa iti faci o forma de organizare pentru activitati d-astea. Adica pfa, intreprindere individuala etc. Uber la inceput bagau banii direct la romani in cont (in primul sau primii ani). dupa aia s-au gandit si ei ca nu este ok, acolo era o relatie de angajare si era in sarcina lor sa plateasca taxele. si au gasit smecheria asta cu firmele tampon Posted Image

sunt firme care au si 200-300 de soferi care isi scot banii prin ele, poate si mai mult.

Edited by bossake, 07 January 2019 - 16:04.


#18
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
dar firmele colaboratoare de uber? sunt ok?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate