Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Pensie de întreținere pentru studentă căsătorită

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
moarepreot

moarepreot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 06.02.2013
Cu Stima,
Fica mea are 23 de ani si s-a maritat recent!(locuieste in America Michigan)

Poate sa-mi mai ceara pensie de intretinere pentru studii?
Mentionez ca nu i-am mai platit din mai 2017 cand era terminarea studiilor conform actelor primite de mine pana la aceea data!
In acel an se pare ca a si ramas corigenta!

Multumesc

#2
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,498
  • Înscris: 20.10.2015
In 2017 a fost iarna mai grea aici, poate ca d-aia a ramas corigenta (sincer nu stiu cum e sa ramai corigent la facultate in Michigan, n-am mai auzit)

#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

 moarepreot, on 07 ianuarie 2019 - 07:16, said:

Mentionez ca nu i-am mai platit din mai 2017 cand era terminarea studiilor conform actelor primite de mine pana la aceea data!
In acel an se pare ca a si ramas corigenta!
Așa te-ai gândit s-o pedepsești? Și corigenții/repetenții au dreptul la pensie de întreținere până la 26 de ani dacă frecventează cursurile.

În principiu nu mai poate, pentru că soții își datorează întreținere unul altuia dar dacă îți intentează proces și dovedește că studiază și are nevoie de banii tăi (de ex. soțul e tot student și n-are venituri) da, poate obține.  
Nu cred că o să-și bată capul cu asta.

#4
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

 althea, on 07 ianuarie 2019 - 08:07, said:

Nu cred că o să-și bată capul cu asta.
Cand e vorba de bani gratis...ehe, ai fi surprinsa cate pot face unii.

#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Așa e, unii sunt în stare de multe pentru mai nimic.
Eu am zis asta gândindu-mă că, dacă l-a lăsat în pace din 2017, n-o să-și pună mintea să-și ceară drepturile acum, când are familie.

#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,498
  • Înscris: 20.10.2015

 althea, on 07 ianuarie 2019 - 12:10, said:

Așa e, unii sunt în stare de multe pentru mai nimic.
Eu am zis asta gândindu-mă că, dacă l-a lăsat în pace din 2017, n-o să-și pună mintea să-și ceară drepturile acum, când are familie.

Nu stiu Althea, dar e legal ca ea sa fie in State si sa ceara pensie de scoala din Romania?

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Sigur că da, obligația lui și dreptul ei nu-s condiționate de țara unde e unul dintre ei.

#8
moarepreot

moarepreot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 06.02.2013
Oameni buni!
Am avut dovada studiilor pana in  mai 2017!!!
Nu am putut lua legatura cu ea dupa aceea!!
Nu stiu daca si-a schimbat numele de familie in urma casatoriei!
Eu vreau sa-mi fac un calcul pentru viitor sa fac un imprumut la banca si sa vad daca-l pot sustine!

Intrebarea este: ce spune legea!...adica, cum se interpreteaza casatoria copilului...

Legea precizeaza de exemplu:
Art. 524
Creditorul întreţinerii
Are drept la întreţinere numai cel care se află în nevoie, neputându-se întreţine din munca sau din bunurile sale

CAPITOLUL III
Condiţiile obligaţiei de întreţinere
Art. 526
Comportamentul necorespunzător
(1) Nu poate pretinde întreţinere acela care s-a făcut vinovat faţă de cel obligat la întreţinere de fapte grave, contrare legii sau bunelor moravuri.
(2) Acela care se află în stare de nevoie din culpa sa poate cere numai întreţinerea de strictă necesitate.
Detalii: https://legeaz.net/n...-de-intretinere

 Tsunnnami, on 07 ianuarie 2019 - 13:26, said:


Nu stiu Althea, dar e legal ca ea sa fie in State si sa ceara pensie de scoala din Romania?
Din nefericire pensia data de un roman..1/4 din venituri poate fi o suma infima in America!
De aceea cel ce o primeste nu apreciaza corect efortul parintelui!!

Este chiar o prostie, din punctul meu de vedere, sa dai unuia o suma importanta ca el sa-si cumpere ceva marunt!

Edited by moarepreot, 07 January 2019 - 17:33.


#9
moarepreot

moarepreot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 06.02.2013

 arg, on 07 ianuarie 2019 - 17:51, said:

din pacate majoritatea celor ajunsi in us nu vad problema asa. acolo este alta mentalitate.

eu am vrut sa stiu daca studiile si le facea aici inainte de a pleca. in cazul asta din cauza ca a depasit perioada gratuita, trebuie sa plateasca anii (creditele) suplimentari, se inscrie plateste si este are dreptul la examene.
practic daca nu si-a platit facultatea se poate considera ca nu-si contiuna studiile.
dar sunt facultati care accepta oricand plata, sau s-a inscris in us la alte "studii", si vine cu dovada.

eu nu as intra in banii aia, nu pana cand face varsta.


A plecat din Romania la 12 ani fara acordul meu...Era pe pasaportul mamei ei de care eram divortat!!
In 10 ani m-a sunat de 2 ori sa ma intrebe cand ii trimit pensia!

Edited by moarepreot, 07 January 2019 - 18:06.


#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

 moarepreot, on 07 ianuarie 2019 - 17:41, said:

Intrebarea este: ce spune legea!...adica, cum se interpreteaza casatoria copilului...
Legea zice așa:
Art. 519
Ordinea de plată a întreţinerii
Întreţinerea se datorează în ordinea următoare:
a) soţii şi foştii soţi îşi datorează întreţinere înaintea celorlalţi obligaţi;

Pentru că s-a căsătorit se poate interpreta și că acum este întreținută de soț, e singurul mod în care te-ai putea apăra în caz că te-ar da în judecată. Nu e obligată să muncească dacă mai învață, nu se aplică art. 524 din codul civil, iar art. 526 cu atât mai puțin. Faptul că nu te caută decât pentru bani nu intră în categoria fapte grave, contrare legii sau bunelor moravuri.

De ce crezi că te-ar da în judecată?  A mai făcut-o, sau ți-a spus asta de curând?

#11
moarepreot

moarepreot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 06.02.2013

 althea, on 07 ianuarie 2019 - 18:45, said:

Legea zice așa:
Art. 519
Ordinea de plată a întreţinerii
Întreţinerea se datorează în ordinea următoare:
a) soţii şi foştii soţi îşi datorează întreţinere înaintea celorlalţi obligaţi;

Pentru că s-a căsătorit se poate interpreta și că acum este întreținută de soț, e singurul mod în care te-ai putea apăra în caz că te-ar da în judecată. Nu e obligată să muncească dacă mai învață, nu se aplică art. 524 din codul civil, iar art. 526 cu atât mai puțin. Faptul că nu te caută decât pentru bani nu intră în categoria fapte grave, contrare legii sau bunelor moravuri.

De ce crezi că te-ar da în judecată?  A mai făcut-o, sau ți-a spus asta de curând?
Eu intrebam doar informativ!
Nu cred sa ma mai dea in judecata!
Nu stiu nici daca a continuat studiile.  Probabil ca nu!

#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
OK, nu-i nevoie să pui atâtea semne de exclamare :)

#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,498
  • Înscris: 20.10.2015

 moarepreot, on 07 ianuarie 2019 - 17:41, said:


Din nefericire pensia data de un roman..1/4 din venituri poate fi o suma infima in America!
De aceea cel ce o primeste nu apreciaza corect efortul parintelui!!

Este chiar o prostie, din punctul meu de vedere, sa dai unuia o suma importanta ca el sa-si cumpere ceva marunt!

banuiesc ca fata ta e aici la mine-n curte in Ann Arbor, aici sunt unele din cele mai tari universitati din Hamerica, si astea costa al dracu.
Nu numai atat, dar doar impozitul pe o casa modesta depaseste $10,000/an. Magazine naturiste, restaurante...
Mandra mea lucreaza si ea in Ann Arbor. Toyota are 2 mari centre de inginerie si astea ridica si ele nivelul, costului vietii.

De ce nu-i scrii ce vrei sa faci?
"fata mosului, eu vreau sa fac un credit si nu ma lasa pensia ta, pe care o folosesti doar pentru seminte, ce zici, o oprim?"

#14
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Hei, tu iar ești visător :)
Nu i-a mai plătit din 2017. Creditul de care vorbește cred că ar fi pentru o eventuală executare silită.

Nu cred că e cazul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate