Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Falimentul ROMANIEI in 2019

* * - - - 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
535 replies to this topic

#37
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Faliment? Adica un soi de Grecia si pe la noi?Posted Image

#38
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostAlecsandru010, on 06 ianuarie 2019 - 19:16, said:

Da' de ce insisti tu cu intrebari d-astea complicate?

N-auzi ca Romania mai are active? si ca bancile se pot duce la dracu'! ca li se vor confisca toti banii! de ce incerci tu sa cauti lumina acolo unde Soarele bate putin sau spre deloc?
Da, recunosc.
Ariel, el a făcut-o!

Poate că am și eu pretenții normale de oameni pe care îi consideram normali.
Dar să spui că România are păduri, munți, no stress...

Ai dreptate.

#39
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016

View Postericmario, on 06 ianuarie 2019 - 19:15, said:


Tu nu te intrebi niciodată cum naiba se face că pe 6 ianuarie 2019 nu avem Ă®ncă bugetul pe... 2019???
E prima data?

#40
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002

View Postmariusr1976, on 06 ianuarie 2019 - 19:03, said:

Si daca aceste lucruri nu se vor intampla ? Nu crezi ca acel neica analist e pasibil de vre-o pedeapsa?


Quote

Cine este Andrei Caramitru
-Este cel mai mare dintre cei trei fii ai actorilor Ion Caramitru şi Micaela Caracaş
- A absolvit Colegiul Naţional „Sf. Sava” (specializarea matematică- fizică) şi şi-a continuat studiile universitare în domeniul finanţelor la Universitatea din Geneva (Elveţia)
-Şi-a început cariera în Geneva, ca asociat în cadrul băncii elveţiene UBS
- A lucrat 16 ani pentru McKinsey, una dintre cele mai influente firme de consultanţă în management strategic din lume, unde cea mai înaltă poziţie a fost de senior partner (responsabil de divizia de telecom, media şi tehnologie în Europa de Est). În 2007, a pus bazele biroului McKinsey de la Bucureşti
-Timp de un an şi jumătate a lucrat pentru firma de consultanţă Boston Consulting Group, ca partener pe o divizie responsabilă de zonele Austria, Germania, Europa Centrală şi de Est
-Din 2018, este antreprenor; a fondat compania IT Kessel Run Ventures cu sediul în Olanda, care oferă servicii online

eu cred ca mai degraba aveti incredere in cuplul semicondamnat penal...valcov-teodorovici ..ce conduce economia pe principii de... barbut.

sau daca iesi din predictiile..analistilor ciuvica, chireac..peleanu...remunerati de la buget...sa emane predictii rosii...trebuie sa patesti vreo..pedeapsa?

crezi tu ca...miliardarii lumii..cand vine vorba de imprumutarea unei clici de hoti...faliti...dau vreun sfant pe predictiile unui..neica nimeni?

Edited by christig, 06 January 2019 - 19:23.


#41
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postcipri2bau, on 06 ianuarie 2019 - 19:19, said:

Hai să bocim cu toţii.

Au ei de unde să scoată asul câştigător.
Pun hoţii mână de la mână fac ketă doar să nu fie faliment.
Ultima rezervă, taie din pensiile ălea gigant ale militarilor si altor demnitari, plafonează toate pensiile la 4000 ron, taie la jumate salariile bugetarilor de lux, şi tot ies bani gârlă câşrromd sprijinul populatiei şi pierzândul pe cel al securistilor care şi aşa sunt impărţiţi şi al bugetarilor de lux, iar dacă bagă DNA-ul pe ei îi rezolvă rapid şi le ia şi averile de bugetari luxoşi.
Deci No panic, creier să fie.
Nu breee ... iti creste tie impozitul ca ai muncit si ai  facut avere  , tot nu vrei sa te prinzi.

#42
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postvio69a, on 06 ianuarie 2019 - 19:19, said:



in alti ani s-a aprobat la sfarsitul lui ianuarie, ai uitat ????
În ce circumstanțe? Amintește-mi.
Tocmai dublaseră salariile și pensiile din pix și s-au trezit cu sacul gol?
Sau...?
Posted Image

#43
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007
mai nene, da sa vina odata, sa fie momentul t0=0, sa vedem atunci cine poate, sa poata si mai departe, cine nu, ori tuleo' afara, aia care au "cheag", ori mor pe capete, dar in cazul asta, daca nu mai sunt saraci, cine-i voteaza pe bogati?

poate vad si ei acum ca pradatorul care-si extermina prada, dispare si el ..

chiar imi doresc o asemenea criza ..

Edited by r_murphy, 06 January 2019 - 19:25.


#44
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View Postvio69a, on 06 ianuarie 2019 - 19:19, said:

in alti ani s-a aprobat la sfarsitul lui ianuarie, ai uitat ????

Toa'rase, bugetu' lu' 2018 a fost terminat de catre Guvern in 6 decembrie 2017 si a fost votat de Parlament in 22 decembrie 2017. In 6 ianuarie 2018 legea era in MOF. Romania avea buget.

Misu' de la Galati a reusit performanta asta. Stii tu.. ala care tragea la masea Mona..

Edited by Alecsandru010, 06 January 2019 - 19:25.


#45
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,993
  • Înscris: 30.11.2017

View Postciine, on 06 ianuarie 2019 - 19:22, said:

Nu breee ... iti creste tie impozitul ca ai muncit si ai  facut avere  , tot nu vrei sa te prinzi.
poate nu voi avea nimic pe nume trecut.

#46
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016

View Postchristig, on 06 ianuarie 2019 - 19:22, said:






eu cred ca mai degraba aveti incredere in cuplul semicondamnat penal...valcov-teodorovici ..ce conduce economia pe principii de... barbut.

sau daca iesi din predictiile..analistilor ciuvica, chireac..peleanu...remunerati de la buget...sa emane predictii rosii...trebuie sa patesti vreo..pedeapsa?
Pai am zis că dacă nu este adevărat nenea analistul e pasibil de ceva ?
Am întrebat....??? E prima dată când nu este bugetul votat și am trecut anul ?

Edited by mariusr1976, 06 January 2019 - 19:25.


#47
Cornel_P

Cornel_P

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 10.11.2018

View Postericmario, on 06 ianuarie 2019 - 19:18, said:


aideplm...

Când n-or mai fi nici alea, că oricum padurile... , ce o să mai zici?
Tot no stress?

Atunci am fi privatizati 100 % . Nu asta i visul oricărui capitalist? Oricum statul este cel mai prost administrator.

Edited by Cornel_P, 06 January 2019 - 19:24.


#48
flovio

flovio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,386
  • Înscris: 07.07.2010

View Postchristig, on 06 ianuarie 2019 - 18:51, said:

vin vremuri sumbre in 2019 mai ales ca dupa ce si EU a inchis tiparnita...cresterea lunara a PIB-ului EU e din ce in ce mai mica...in scadere abrupta.

Attachment 49671210_10216380226472095_8695760065027637248_n.jpg

ce ma ingrozeste pe mine e faptul ca avand deficitul acesta de 3% anual...ne vindem tara bucata cu bucata. si nenorocitii nu fac drumuri, fabrici sau alte investitii...ci sunt dati drept mita pentru voturi sau folositi pentru mituirea baronetului penal. prin regula de 3 simpla..daca 7% cat e in articol inseamna 14 miliarde...rezulta ca 3% cat mancam anual din indatorarea suplimentara a tarii, ar fi vreo 6miliarde de euro. cu banii astia cheltuiti deampulea, ai face printr-o economie intr-un singur an...si comarnic brasov si sibiu-ramnicu valcea! daca tinem cont de efectul exponential daca ar fi folositi ca si cofinantari la fondurile UE..probabil ca din 6 miliarde, faci 12 (tinand cont de 15% contributie care merge pana la 50% cu exproprieri etc)

pentru handicapati (in special fanii pesedeu), deficit inseamna ca tara nu produce acei bani..dar ii consuma, de unde?...intinzand mana. exact ca un milog care produce nimic..dar consuma, mancare, lumina etc.

as fi vrut sa aud hotii hotilor...ba gata...anul 2019 facem deficit 3%..adica 6 miliarde de euro..dar astia sunt banii pentru cele 2 autostrazi ce trec muntii.
in 2020 mai facem deficit 3% dar astia sunt banii sa facem autostrada moldova, si transilvania.

in schimb, nespalatii ii transforma in...dublam salarlii la bujetarii x..marim penslii la y...sporuri si pensii speciale... adicatelea...cacat la dunare si cresterea supraftei tarii la delta dunarii concomitent cu... vanzarea tarii.

niciodata in istoria recenta, bugetul tarii nu a fost mai spart decat in perioadale in care..."liberalul"..pieliceanu - 5 neveste - famile traditionala...uneltea impreuna cu ciumatii rosii..la vanzarea tarii si amanetarea viitorului ei....adica 2007-2008..si 2017-2018.

ar trebui sa fie evident (pentru orice handicapat) ca nu e voie sa-ti platesti salariile din imprumuturi..ci din inprumuturi sa faci investitii..asa incat atunci cand vine criza..tai investitiile. ca altfel se intampla ce a fost nevoit basescu sa faca!

3% an de an..6 miliarde...in 10 ani...ai vandut jumate de tara.
Cine este "savantul" asta de Caramitru?

Topic isteric. Autorul macar sa fi respectat utilizarea majusculelor. Ca tot ii pasa de rigoare.

#49
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Hihi, deficit de 7% din PIB la un buget bazat pe 32% din PIB.
Valcov style!!!

View Postmariusr1976, on 06 ianuarie 2019 - 19:03, said:

Si daca aceste lucruri nu se vor intampla ? Nu crezi ca acel neica analist e pasibil de vre-o pedeapsa?

Asta ce pedeaspa a luat?

Tăriceanu: Criza financiară din SUA ar putea permite românilor să cumpere în America imobile ieftine
https://www.mediafax...ieftine-3191649

Edited by Jammalan-the-Prophet, 06 January 2019 - 19:26.


#50
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postcipri2bau, on 06 ianuarie 2019 - 19:23, said:

poate nu voi avea nimic pe nume trecut.
Pai eu ce spuneam , hotii nu fac cheta pt altii, Posted Image Posted Image Posted Image
cum e turcu si pistolul

#51
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostCornel_P, on 06 ianuarie 2019 - 19:20, said:

Pentru minele din Apuseni am primi ceva mld  de euro . Mai putem închiria / vinde o mulțime de lucruri.
Logica de loser.Vindeti tot din casa,beti si va faceti poola si apoi va duceti pe bloc sa urlati ca sunteti abuzati de statu' paralel cu protocoalele secrete.Dobitoaca masa de votanti pesedisti!

Edited by daniMMM, 06 January 2019 - 19:27.


#52
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,907
  • Înscris: 14.09.2004

View Postmihnearau1, on 06 ianuarie 2019 - 19:02, said:

asta e, vor confisca toti banii de la banci
ghinion
Sa le dau sa imi suga cardul. Revolut.
De la bancile din Romania o sa imi confiste creditele.. :P

#53
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002

View Postmariusr1976, on 06 ianuarie 2019 - 19:23, said:

Am întrebat....??? E prima dată când nu este bugetul votat și am trecut anul ?
nup..dar e prima data cand au dat afara pe unu de la fisc...ce depasise planu... la hectar...punand in locul lui o neica nimeni...practic o analfabeta in domeniu.

#54
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Tensiunea este la cote maxime la Finanţe, după ce primele calcule au arătat un deficit bugetar de 4,98% din PIB pentru proiectul de buget consolidat în 2019, în condiţiile încetinirii creşterii economice şI a majorării salariilor bugetarilor, potrivit Ziarului financiar.

Stim cu totii ce a urmat dupa ce guvernu' cretin a lui Tariceanu a dus deficitu-n balarii, da?

Solo.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate