Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Recomandare LG WebOS non-4k

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
underground_junkie

underground_junkie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 21.04.2018
Salut.

Aș aprecia recomandări pentru cel mai bun TV LG care să nu fie 4K și să aibă WebOS (exclus Android).

Se pare că s-a umplut piața de 4K-uri și e greu să mai cauți referințe pentru HD-uri clasice.

Există OLED-uri non 4k? Posted Image

Mă interesează să fie fâșneț în operare, să schimbe repede canalele și în general să răspundă rapid la comenzi și să aibă un sunet peste medie.

Mersi

#2
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
De curiozitate, de ce nu vrei 4k ?!
SInt cam la acelasi pret (ma rog, nu stiu daca si alea de virf) si cam asta e viitorul.
Poate chiar acum ai ceva de vizionat in 4k, filme, Digi 24 4k.....

N-ai specificat buget, diagonala...

Edited by buyonevideo, 06 January 2019 - 19:08.


#3
underground_junkie

underground_junkie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 21.04.2018
Da, bine spus. Ceva peste 55 inch. Buget mai puțin contează dacă sunt mulțumit de TV.

Momentan mă uit la un OLED B8 PLA de 55 și 65 de inch (6500 RON respectiv 10000 RON). Mi se par scumpe doar prin prisma că au 4K pe care eu nu mă văd folosind-ul prea mult. Nu mă joc, n-avem televiziuni 4k și n-am răbdare să descarc 50GB un film.

#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Pe o pagina cu 25 de filme 4k - 8 au 40 - 50 Gb, restul intre 15 si 40 Gb. Nici unul peste 50 Gb.
Imi arata programul ;) ca dureaza 5 ore unul de 23 Gb (da' merge foarte prost, inca nu a luat viteza...)
Tu stai sa-l supraveghezi cind descarca sau ii dai drumul si-l lasi in pace ?!

Despre calitate TV... nu stiu ce sa zic.
Le-ai vazut live in vreun magazin ?

#5
underground_junkie

underground_junkie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 21.04.2018
N-am fost foarte explicit în postul inițial și am deviat discuția în alte chestii.

Într-o lume ideală mi-aș lua 3 UHD-uri, 2 HD-uri și unul cu tub pentru momentele de nostalgie Posted Image

Dar momentan vreau să dau bani pe ceva bun care să exceleze și chiar să îmi folosească funcțiile lui. Eu raționez așa: de ce să plătesc 4K dacă nu îl voi folosi? Mai bine cumpăr un HD de top chiar dacă dau tot 10000 RON ca pe un OLED 4K.

În plus, țin neapărat să aibă WebOS.

O altă chestie care mă supără la OLED-urile astea 4K de care ziceam este că sunt foarte subțiri. Au sub un cm în partea superioară. S-or fi gândit că le țin în blugi în buzunarul de la spate. Tremură ca hârtia când pui mâna pe ele.

#6
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 08.08.2018
Nu vei gasi un LG foarte bun in tehnologie FHD. Toata gama superioara cu WEB OS e pe OLED in 4K. Poti gasi ceva gen 55LH615V, care e un tv OKish, fara pretentii de premium, dar cu o foarte buna calitate a imaginii.

#7
underground_junkie

underground_junkie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 21.04.2018
Mersi mannick. Tristă treabă.

#8
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
Cum nu ai ce vedea in 4K ? Ai Netflix, Amazon Video, Youtube  (accesibile oficial din RO). Se gasesc si BD-uri in 4K .
In 2019 cand TV premium incepe sa insemne 8K tu te gandesti sa cumperi fullHD ?

OS tv-ului n-ar trebui sa conteze mai deloc in alegere, cumperi un panou pentru imaginea pe care o reda nu pentru niste aplicatii care le poti afisa si din surse externe. Cat crezi ca rezista moral WebOS 4 de pe OLED-ul acela ? Cat crezi ca trece pana nu vei mai vedea update-uri ? Depinde sigur cat de des iti schimbi tv-ul.
Nu-ti place OLED-ul ca-i prea subtire, i-ati un Samsung Q9FN e gros cat vreo 10-15 OLED-uri si e LED-ul care se apropie cel mai bine de calitatea OLED-urilor. Are Tizen nu WebOS dar asta e.  Poti merge daca vrei ceva gros si cu WebOS pe un UK9500 modelul LED de top  de la LG din 2018.

Edited by MD, 06 January 2019 - 23:04.


#9
underground_junkie

underground_junkie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 21.04.2018
La fel de bine se văd și în 1K. Și de la 4-5 metri distanță față de TV chiar nu cred că mai sesizez vreo diferență.

În fine, scopul topicului era să găsesc un LG FHD bun și apoi să-l pun în balanță cu un UHD. O să mai caut. Dacă nu găsesc, OLED55B8PLA scrie pe mine.

Edit: UK9500 nu-l găsesc pe nicăieri. Sigur nu e ceva gen SK9500? Nu că ăsta ar fi de găsit prin România dar totuși.

Edited by underground_junkie, 06 January 2019 - 23:24.


#10
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Avantajele oled ului primeaza in fata rezolutiei. 4k este un bonus pe ele.
Au cel mai rapid webos si cea mai smechera imagine cu web os.

Avantajele oled ului sunt unghiurile de vizualizare, contrastul infinit la nivel de pixel, raspuns instant, dolby vision de care te poti bucura pe netflix si 4k pe YT si altele.

Nu se misca nicicum ca o foaie.

Daca vrei sa vezi "in situ" un B7 calibrat te astept. Are un an si l-am pus la vanzare la pret de "dumping" :)

#11
underground_junkie

underground_junkie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 21.04.2018
Da, nu susțin că un LED ar fi mai bun. Sincer, după cum scriam și la început, eu mi-aș dori un OLED 1K Posted Image (probabil o inepție pentru cunoscători)

 AndreiNR, on 06 ianuarie 2019 - 23:31, said:

Nu se misca nicicum ca o foaie.

Nici departe nu e.
Am pus mâna pe unul în showroom și m-am speriat. În secunda doi era tot magazinul cu gura pe mine, să nu mai ating nimic. "Țărani" aduși în București să facă vânzări.

Quote

Daca vrei sa vezi "in situ" un B7 calibrat te astept.

Mersi de ofertă. Nu cred că știe ochiul meu să facă deosebirea.

Edited by underground_junkie, 06 January 2019 - 23:45.


#12
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Au existat si OLED uri FHD insa nu au avut performantele astora 4k. Începând de la uniformitate si terminând cu web os destul de sluggish.

Am avut 2 FHD uri. Primul a costat redus 8999 ron :)

Odata ce vezi un 4k DV sau HDR de calitate pe OLED intelegi de ce merita.

E adevarat insa ca daca te uiti mai mult la cablu un 4k nu merita insa, repet, avantajele si atributele sunt in alta parte si merita si acel "sacrificiu" cu upscalingul la 4k..
E adevarat si ca nu prea vezi diferenta la rezolutie intre un fhd si 4k de 55 de la 2.5 m cat am eu.

#13
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,635
  • Înscris: 07.10.2005
Eu am in dormitor acest model cumparat anul trecut: https://www.lg.com/ro/tv/lg-55EG9A7V

Sunt foarte multumit de el, peste orice alt televizor pe care l-am avut in dormitor (inclusiv plasma). Din pacate nu se mai fabrica iar LG nu a mai scos un alt model OLED FullHD, ar fi avut piata pentru ele.
Este insa la fel de subtire la partea superioara ca celelalte OLED-uri LG.

Edited by Mr. Incredible, 07 January 2019 - 10:04.


#14
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Cauta seria mai veche  LF560-590 sunt foarte ok

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate