Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Procesor, placa de baza, sau Bios stricat?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004

View PostPaulP1, on 06 ianuarie 2019 - 16:26, said:

DECI, in concluzie, nu am ars nimic, nu?. In ceea ce privește bateria CMOS, am scos-o, nu am ținut-o 2 minute scoasă, am ținut-o vreo 30 de secunde dupa care am pus-o la loc. Nici asa nu a mers. Am mai incercat sa dau scurt circuit pe cei 2 pini de pe placa de bază, CLR Cmos se numeau parcă, dar nici asa nu a mers...

Si ai mai incercat si altceva din ce s-a indicat pe aici sau te-ai resemnat sa risipesti bani?
F.A.Q. de la Asus mai si ajuta, sa stii.

#20
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View PostTehnicianul090370, on 06 ianuarie 2019 - 16:33, said:

NU ai ars nimic doar ai o instalare nereusita de BIOS care se rezolva la service-ul trecut in certificatul de garantie dar NU gratuit, ci contra-cost.
Placa necesita o rescriere de BIOS cu ajutorul programatorului.Momentan ai un superb calculator facut de tine, bibelou!
Cand faceti update de BIOS... ganditi-va daca este absolut necesar.Credeai ca BIOS-ul nou face cumva shaorma cu "de toate"? Ete ca n-a facut si te-ai ales si cu el pe butuci... atentie pe viitor!
Acum... drumuri la service,benzina consumata (daca-l duci cu masina),bani cheltuiti daca-l duci cu taxi-ul, bani la service... asta este!
La el era absolut necesar, fiindcă placa lui are 3 versiuni de bios și toate au ca changelog improve stability and performance. Întrucât are vârf de lance pe Ryzen a meritat. Nu a meritat să facă update prin EZ, în general nu agreez actualizatoarele de bios din windows fiindcă fac figuri.
@Op , ai crashfree bios ,bagă dvd-ul de la mobo în unitate sau un stick usb (formatat fat32 pentru siguranță) ce conține fișierele de bios de la asus. lasă-l să rumege și placa de bază găsește biosul pe cd. Își reface flash și (teoretic) totul este ok. Baftă.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate