Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cumparare Autorulota SUA

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
Salut

Am in gand sa imi cumpar o autorulota, insa cele din Europa mi se par foarte slab realizate, asa ca m-am orientat spre cele din SUA. La 60000$ pot cumpara model 2016-2018 cu maxim 10.000km in bord, dar cu mult mai multe optiuni decat cele din Europa. In Europa ar costa vreo 250.000-300.000 euro cu aceleasi optiuni. Problema mea este: cum o pot aduce de acolo aici in Romania? In container nu poate intra fiind un camion (se conduce cu C). De asemenea o alta problema ar fi daca sistemele lor sunt compatibile cu cele europene. Multumesc

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
Avand in vedere ca sunt alte standarde nu cred ca sunt compatibile. Gasesti europene foarte bune dar dai banu, francezii au o firma renumita care face si yachturi si autorulote faine sau suedezii.

#3
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002

 andreic, on 06 ianuarie 2019 - 12:29, said:

Avand in vedere ca sunt alte standarde nu cred ca sunt compatibile. Gasesti europene foarte bune dar dai banu, francezii au o firma renumita care face si yachturi si autorulote faine sau suedezii.
Da, dar de ce sa dai 300.000 euro pe o masina care o gasesti la americani cu 50.000 euro? Cu diferenta aia iti mai iei un Lamborghini si un apartament in bucuresti :))

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
Pai depinde ce standarde ai, astea sunt oricum produse de lux... americanii nu au ce face cu alea, vor sa scape de ele. De ce sa dai, ca sa fie conforme si compatibile.
Se gasesc si cu 130000€ frumusele.

Edited by andreic, 06 January 2019 - 12:46.


#5
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Pai...in afara de faruri si triple care trebuie schimbate..nu vad de ce n-ai putea inmatricula la noi autorulota.
La fel transportul..nu cred ca e musai in container. Si 10.000 de euro daca dai la transport tot merita.

Edited by mariovrs, 06 January 2019 - 12:44.


#6
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
Gasesc o firma care se ocupa de importuri din SUA si care sa fie serioasa? Adica eu vreau X masina, sa nu ma trezesc cu Y masina sau cu piese lipsa de pe ea.

#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 bogdan_world, on 06 ianuarie 2019 - 12:23, said:

In Europa ar costa vreo 250.000-300.000 euro cu aceleasi optiuni.
Un exemplu care e ?

 bogdan_world, on 06 ianuarie 2019 - 12:39, said:

pe o masina care o gasesti la americani cu 50.000 euro?
De exemplu care ?

#8
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,149
  • Înscris: 13.11.2017
O sa ai doar kilometrajul marcat in mile in loc de km si o sa trebuiasca sa fii atent sa faci mereu transformarea in km cand te apropii de radare :).
De omologat se omologheaza si in Europa ca vad si pe autovit o gramada fe Ford-uri aduse din America, dar nu stiu cum fac cei care le aduc.

#9
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002

 Baxon, on 06 ianuarie 2019 - 13:17, said:

Un exemplu care e ?

De exemplu care ?
https://www.rvusa.co...ce&type=class a pentru SUA
https://www.mobile.d...:7001-,lw:3501- - pentru Europa

#10
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004
Am vazut ca vitezometrele - sau cel putin unele - la americani au gradatie si in km/h deci nu ar fi o problema cu radarele.
Daca reusesti sa aduci asa ceva in tara probabil trebuie omologata individual la RAR, incearca sa gasesti un club de posesori de masini clasice aduse din US si sa te sfatuiesti cu cei de acolo.
Doar ca ulterior vei da de alt gen de probleme, cu piesele de schimb, cu mentenanta, sculele folosite sunt pe sistem imperial si nu metric....

Edited by Klaudio, 06 January 2019 - 13:49.


#11
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 bogdan_world, on 06 ianuarie 2019 - 12:59, said:

Gasesc o firma care se ocupa de importuri din SUA si care sa fie serioasa? Adica eu vreau X masina, sa nu ma trezesc cu Y masina sau cu piese lipsa de pe ea.
sint firme care se ocupa numai cu asa ceva, da

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 bogdan_world, on 06 ianuarie 2019 - 12:23, said:

Salut

Am in gand sa imi cumpar o autorulota, insa cele din Europa mi se par foarte slab realizate, asa ca m-am orientat spre cele din SUA. La 60000$ pot cumpara model 2016-2018 cu maxim 10.000km in bord, dar cu mult mai multe optiuni decat cele din Europa. In Europa ar costa vreo 250.000-300.000 euro cu aceleasi optiuni. Problema mea este: cum o pot aduce de acolo aici in Romania? In container nu poate intra fiind un camion (se conduce cu C). De asemenea o alta problema ar fi daca sistemele lor sunt compatibile cu cele europene. Multumesc

La 60K USD daca speri ca o sa cumperi un RV Clasa A (echivalentul unui Carthago sau Concorde la 150K EUR) te inseli grav.

Ce vrei tu sa aduci, se aduce pe un vas de tip Ro-Ro (Roll On/Roll Off) [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vt4L2Jb7Cws?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu vreau sa iti stric filmul, dar nu are sens ce vrei sa faci. Socoteala ta e pe langa.

Wallenius Wilhelmsen Logistics au o flota uriasa de Ro-Ro-uri (https://www.2wglobal.com/)

Nu am inteles la ce te referi prin "sistemele lor sunt compatibile cu cele europene". Daca te referi la omologari pentru a circula cu ea legal in Europa, se fac in orice tara de import (de preferat Germania, Olanda, Belgia).

Alte resurse: https://www.caraworld.de/ (un fel de mobile.de pentru rulote si autorulote europene) ; https://www.rvtrader.com/ (cu VPN de SUA)

Edited by MembruAnonim, 06 January 2019 - 15:07.


#13
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
https://autoline.ro/...217514631257500
Una de asta nu-ti ajunge ?

#14
Annoying

Annoying

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 03.05.2014

 bogdan_world, on 06 ianuarie 2019 - 13:47, said:


Pe mobile ai sortat după prețul cel mai mare, pe rvusa după prețul cel mai mic. Cred că nu vrei nici o autorulotă, doar faci pe interesantul pe aici. Posted Image

#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015
Nu cred ca diferenta e asa de mare, poate doar la SH, insa acolo ai grijanie
SUnt multe firme in State care inchiriaza si, dupa un nr de ani, le vand.
Arata jalnic inauntru

Au alte standarde, in ceea ce priveste tensiunea (e la 110V/60Hz)
Apoi,  dupa parerea mea ar trebui sa fie compatibile la filetele de golire, de umplere cu apa, propan, etc

Inca una, nu am auzit sa fie diesel aici, deci, dai banu de te omori
Nu in ultimul rand, service-ul

#16
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
De ce as alege pe cele americane in detrimentul celor europene: sunt mult mai mari si mai bine organizate, au mai multe surse de electricitate (solara, generatora, direct de la motor), majoritatea au sistemul acela de expansiune cand esti campat (in europa doar la cele peste 500.000 euro gasesti asa ceva), au o capacitate mult mai mare a rezevoarelor de apa clean/uzata, au televizoare atat in interior (de obicei minim 2), cat si in exterior, unele din ele arata precum o adevarata casa.

Edited by Dany_Darke, 06 January 2019 - 22:41.


#17
reti

reti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 29.07.2007
Sunt pe benizna ,le pui pe GPL. ca masa si marime doar alea de la 200.000 de euro sunt la fel cu cele aratate pe site-ul din USa.Vrajeala .......euopeana...si romaneasca la greu.Du-te si cumpara adu pe vas in Eropa ,faci omologarea in Olanda .SI gata vii in tara si o inregistrezi pe Romania. E camion asa cum ai zis  se conduce cu C.daca nu te dearanjeaza esti peste normele de europa  cand toate orasele renunta la diesel.

#18
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002

 Baxon, on 06 ianuarie 2019 - 16:35, said:

https://autoline.ro/...217514631257500
Una de asta nu-ti ajunge ?
Le stiu pe acestea sunt unele dintre cele mai ok la pretul acesta.

 unbrutus, on 06 ianuarie 2019 - 14:49, said:

sint firme care se ocupa numai cu asa ceva, da
Ne poti ajuta cu ceva detalii?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate