Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 

Compatibilitate farmacie umana cu pisici catei.

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,510
  • Înscris: 15.06.2007
Deoarece veterinarul nu raspunde la telefon,  fiind duminica,  iar la "pet shop" care se pretind ca au de toate, nu gasesc solutie oftalmica, intreb si eu daca pot lua de la o farmacie umana  picaturi si sa le administrez la pisica. E frig si a facut conjunctivita. Am un flac8n dar nu sunt sigur cat de bun este , se mentioneaza ca dupa 14 zile se arunca.

Edited by tfmercedez, 06 January 2019 - 12:22.


#2
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Flocoasa mea a primit de la veterinar Kanamicina, care este pentru conjunctivita umana. Intreaba la veterinar daca merge solutia ta la pisica, trebuie sa stie daca e aceeasi substanta activa. Dar daca e expirata, nu m-as risca.

#3
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Daca substanta activa este aceeasi, cu siguranta.
Doar ca-i posibil sa fie mai scumpe la farmacia umana, si categoric au alta denumire.

#4
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,510
  • Înscris: 15.06.2007
Culmea! La sensiblu am primit o solutie cu 4 lei, si alta, cu 7.3 lei. La veterinar solutia cista 15.  Am luat tobradex, aia am folosit si la copil.

Gentamicina  sulfat este antibioticul  3mg/ml

#5
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,117
  • Înscris: 03.12.2005
eu zic sa nu o faci.

desi e posibil sa fie aceeasi substanta activa, concentratia sigur NU va fi aceeasi si e posibil sa-i faci rau. (o pisica are 3 kile, un om are 70)
nici un animal nu moare de conjunctivita asa ca mai bine asteapta sa vina veterinarul la munca.

#6
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Oculforte folosesc si eu. Daca nu e tinuta in caldura,n-are nimic. Eu am folosit desfacuta de 6 luni dar depozitata corespunzator.

Ma fac sa rad aia de au scris pe ambalaj. E un dop chior insurubat pe flacon. Care-i faza cu '' 14 zile dupa desfacere''... Ce..parca ar fi vidata sau ceva..Posted Image

Foloseste linistit flaconul.. Bine...sa n-aiba gen 2 ani de cand il ai..

PS: Sa il tii cateva minute in mana, ca sa se incalzeasca solutia putin. Sa nu sufere animalutul.

Edited by mariovrs, 06 January 2019 - 12:41.


#7
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007

 tfmercedez, on 06 ianuarie 2019 - 12:32, said:

Culmea! La sensiblu am primit o solutie cu 4 lei, si alta, cu 7.3 lei. La veterinar solutia cista 15.  Am luat tobradex, aia am folosit si la copil.

Gentamicina  sulfat este antibioticul  3mg/ml
Pune-i din aia umana,e mai scumpa,e mai putin concentrata ca aia veterinara,dar e ceva in loc de nimic pana luni.Sanatate!

#8
editielimitata

editielimitata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 05.01.2019
Spala pisica la ochi cu ser fiziologic.Pune-i cateva picaturi la 3-4 ore.
Ar trebui sa se vindece in cateva zile.

Edited by editielimitata, 06 January 2019 - 13:40.


#9
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 tfmercedez, on 06 ianuarie 2019 - 12:32, said:

Culmea! La sensiblu am primit o solutie cu 4 lei, si alta, cu 7.3 lei.
Nu stiu cine te-a pacalit ca medicamentele veterinare sunt mai ieftine, e exact invers :).

#10
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,510
  • Înscris: 15.06.2007

 takillya, on 06 ianuarie 2019 - 12:34, said:

eu zic sa nu o faci.

desi e posibil sa fie aceeasi substanta activa, concentratia sigur NU va fi aceeasi si e posibil sa-i faci rau. (o pisica are 3 kile, un om are 70)
nici un animal nu moare de conjunctivita asa ca mai bine asteapta sa vina veterinarul la munca.
si de unde panaunde se administreaza picaturi la kg greutate corporala?

Tocmai ca substant ctiva este cam aceeasi.

 lucifer76, on 06 ianuarie 2019 - 13:43, said:


Nu stiu cine te-a pacalit ca medicamentele veterinare sunt mai ieftine, e exact invers :).
pai nu stiu cine a adus pacaleala in discutie. Solutia primita de la veterinar era 15 lei. Cea pt copii era 7 lei.  Sa chem veterinarul duminica de acasa costa minimun 100 de lei+ consultatia + medicamente si vaccinari.

 editielimitata, on 06 ianuarie 2019 - 13:38, said:

Spala pisica la ochi cu ser fiziologic.Pune-i cateva picaturi la 3-4 ore.
Ar trebui sa se vindece in cateva zile.
de la craciun trage conjunctivita . La inceput un ochi acuma ambii. Daca vine acasa la 3 zile eu ce tratament pot sa ii fac?

#11
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Citeam o chestie interesanta mai demult. La americani a devenit o adevarata moda sa folosesti medicamente veterinare pe oameni, sunt mult mai ieftine. La noi e exact invers.

Tine-l si tu inchis pana maine, poate ajungi la un veterinar care se pricepe si are medicamentul potrivit, dar tare ma tem ca tot ceva de uz uman vei primi.

#12
Darkestnight

Darkestnight

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 26.10.2017
Nu are rost sa te risti. Mai este putin pana maine si te duci la veterinar. Nu-i mai dai voie sa iasa afara si stand la caldura ii va fi si lui mai bine.

#13
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
orice fel de picături de ochi sunt bune, fie că-s de om fie că-s de pisic. Căută ceva cu cortizon.

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
eu stiam ca medicamentele la animale se dau doza dubla pe kg fata de oameni...

#15
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
Despre antibiotice nu știu nimic dar veterinarul meu mi-a spus că pot să le dau ciobăneștilor germani vitamine și calciu de la farmaciile noastre, variantele pentru animale fiind mult mai scumpe.
Iar săptămâna trecută când un câine lăcrima constant și doctorul a spus că are un început de conjunctivită, mi-a recomandat să îi pun 3 zile câte 3 picături de tobradex sau varianta mai ieftină al cărei nume îmi scapă, ceva tot cu dexa tobra, la 9 respectiv 6 lei.

#16
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Un ciobanesc german are 40-50kg si ii pui2-3 picaturi dar unei pisici de 4-5 ii kg trebuie o cantitate de 10 ori mai mica. Deci ar trebui sa se dilueze picaturile de oameni cu ser fiziologic. Oculoforte are 0,003 mg de antibiotic la 10 ml.  Cel mai bine ar fi sa-i stergi ochii cu ser fiziologic si sa nu-i mai dai voie sa iasa afara pana nu ii trece. Maine te duci la o farmacie veterinara si ii cumperi Oculoforte.

#17
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,084
  • Înscris: 17.01.2012
io am avut nevoie exact invers...
mă tăiasem (superficial, dar curgea sânge) și aveam în casă numai praf cicatrizant pt câini
am utilizat cu succes

mai târziu am cumpărat și din cel pt umanoizi, dar efectul a fost extrem de slab (cel pt câini m-a cicatrizat de pe o zi pe alta, iar cel uman m-a chinuit zile în șir...)
ce-i drept cel veterinar avea 2 subst active, pe când cel uman doar una)

#18
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
De curiozitate, mai latri noaptea, sau doar cand e luna plina? Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate