Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cumpărare apartament rate (Persoana fizica)

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
editielimitata

editielimitata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 05.01.2019

 TruthHurts, on 06 ianuarie 2019 - 10:06, said:

Du-te mai si te culca!...
Am inteles. Sa traiti.

#20
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015

 Baxon, on 06 ianuarie 2019 - 08:31, said:

Nici un vanzator de apartament nu e atata de tampit sa faca asta !
Exista rromi din lumea interlopa bucuresteana care fac acest lucru...exemplul cel mai cunoscut fiind Zorila din Rahova care in afara de Confort Urban a construit in Sectorul 5 numeroase alte imobile ilegale unde clientii platesc direct rata la dezvoltator.



#21
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,228
  • Înscris: 25.10.2018

 doxan, on 06 ianuarie 2019 - 11:38, said:


Exista rromi din lumea interlopa bucuresteana care fac acest lucru...exemplul cel mai cunoscut fiind Zorila din Rahova care in afara de Confort Urban a construit in Sectorul 5 numeroase alte imobile ilegale unde clientii platesc direct rata la dezvoltator.
Stii tu ceva.. dar le ai amețit rau tare..
Odată ca Zorilă sta lângă piața Ferentari.(e mare diferența fata de Rahova) și nu are nici o legătura cu Confort Urban, acolo fiind alt smecher..
nu mai căutați pe net informații ca nu stiti nici voi ce vorbiți..asa ca  ....

Edited by Bobitoi, 06 January 2019 - 12:25.


#22
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Abbd, on 06 ianuarie 2019 - 06:58, said:

Va salut!
Mai sunt persoane disponibile sa își vândă apartamentul/garsoniera în rate?

Nu cred. Toti au nevoie de bani si de bani multi nu putini, gramada.

#23
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

 editielimitata, on 06 ianuarie 2019 - 09:59, said:

50.000 EUR finantare de la o banca, ptr un credit imobiar, cu o dobanda de 4% presupune
un efort financiar de achitare a dobanzii de cca. 180 EUR lunar.
Bani cu care se poate inchiria o garsoniera.

nu stiu ce matematica ai invatat tu, dar:
-daca te referi chiar la dobanda, atunci ai gresit la calcule; dobanda in prima luna e de 167E si scade pentru urmatoarele luni
-daca te referi la intreaga rata, atunci probabil ai calculat pentru un credit pe 65 de ani :). pentru 30 de ani (asta cred ca e perioada maxima la creditele uzuale din Romania) rata va fi de ~240E.

#24
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Cand omul de rand vinde ceva, o face ca sa-si cumpere in alta parte, are nevoie de banii aia. Deci nu-l incalzesc ratele lunare, decat daca vrea sa doarma pe banca in parc.

#25
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017
Am citit tot ce trebuia!
Am înțeles în totalitate ceea ce ați spus.

Ma gândeam la o suma maxima de 50.000 de euro pentru un apartament.
Și ma întrebam dacă unele persoane care dețin mai multe imobile și le au date spre închiriere, de ce nu ar da și spre vânzare?
In loc de chirie, sa fie rata puțin mai mare.

Cu banca nu as vrea sa am treaba, dar cu siguranță o sa trebuiască sa cumpăr cu ajutorul lor.

Mulțumesc încă o data pentru răspunsuri.

@Smiley,  te uiți prea mult la știri și pe Facebook

Edited by Abbd, 06 January 2019 - 15:47.


#26
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

 editielimitata, on 06 ianuarie 2019 - 09:02, said:

In majoritatea tarilor UE, mai putin Romania, exista un contrat de inchiriere cu optiunea de cumparare.
Asta insemna ca toate ratele de chirie se scad din pretul de vanzare al apartamentului.
Normal, ar fi vreo 15 ani ptr a plati apartamentul, si a trece de la chirias la proprietar.
......................

Să facem un calcul ipotetic, în care vom folosi cifre rotunde, pentru a fi înțelese mai bine :
-un om decide să facă o afacere, împrumută de la bancă 1.080.000 euro și decide să facă un bloc cu 20 de apartamente a 54.000 euro fiecare în una din țările UE în care există contrat de inchiriere cu optiunea de cumparare;
-dobânda este de doar 2% pe an, deci în 15 ani va avea de rambursat 1.251.000 euro, adică cei 1.080.000 euro împrumutați plus 171.000 euro dobândă;
-după ce construiește blocul acel om închiriază fiecare apartament cu 300 euro pe lună;
-un simplu calcul ne arată că pe cele 20 apartamente va obține lunar 20x300, adică 6.000 euro, într-un an va obține 6000x12, adică 72.000 euro, iar în 15 ani va obține 72.000x15, adică exact 1.080.000 euro;
-după cum a arătat mai sus colegul @editielimitata, teoretic chiriașul după cei 15 ani poate să cumpere apartamentul și toate ratele de chirie se scad din pretul de vanzare al apartamentului - deci după cei 15 ani toți cei 20 de chiriași inițiali pot să își cumpere apartamentele pentru că deja le-au plătit prețul iar cel care a construit blocul va rămâne doar cu cei 1.080.000 euro încasați de-a lungul anilor și atât, adică dobânda la bancă o va plăti de la el din buzunar, impozitul + TVA pentru chiriile încasate până atunci le va plăti de la el din buzunar, reparațiile făcute în cei 15 ani prin apartament le va plăti din bunzunarul său etc. CE MAI AFACERE !!

Este evident că nu poate să se întâmple așa ceva, deoarece chiria reprezintă prețul de folosire a unui bun, respectiv a acelui apartament, preț din care cel care deține acel apartament își acoperă investiția făcută prin construirea/cumpărarea apartamentului, plătește reparații/zugrăveli etc. și rămâne cu un profit.
Nimeni normal la cap nu va face pe termen lung o afacere în care profitul lui să depindă de bunul plac al cumpărătorului/chiriașului - adică dacă acel chiriaș nu vrea să cumpere apartamentul, din chirie va rămâne un profit,  iar dacă acel chiriaș va vrea să cumpere apartamentul proprietarul nu va rămâne cu nimic, va avea chiar pierderi.

Singura împrejurare în care o astfel de ipoteză ar fi posibilă este doar aceea în care prețurile sunt mărite foarte mult, adică în exemplul pe care l-am dat deși apartamentul are cost de construire 54.000 euro are preț de vânzare 500.000 euro și chirie lunară 1000 euro - atunci într-adevăr, după 15 de plătit chirie chiriașul a plătit 180.000 euro și mai are de plătit 320.000 euro pentru a cumpăra apartamentul - nu este nicio problemă ca proprietarul să-i scadă formal cei 180.000 euro plătiți ca și chirie din totalul de 500.000 euro, deoarece suma rămasă de plată, adică 320.000 euro este mult peste valoarea reală a apartamentului, adică 54.000 euro.

Edited by spider8, 06 January 2019 - 16:01.


#27
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015

 _Smiley_, on 06 ianuarie 2019 - 08:33, said:

in principiu e perfect legal sa faci un contract de V/C la notar in care sa specifici plata in rate.

O fi legal, dar eu dac-as avea asa ceva as vinde un apartament de €50k cu €80k, daca vine cu destule garantii, in care, daca nu respecta contractul sa ma chiar imbogatesc.
Altfel, de ce-as face-o?

 scania_delfin, on 06 ianuarie 2019 - 08:52, said:

Intntia initiatorului este sa nu plateasca dobanda.

Nu, el nu vrea la banca. Deja mi-ar mirosi ceva d-aici

 editielimitata, on 06 ianuarie 2019 - 09:02, said:

In majoritatea tarilor UE, mai putin Romania, exista un contrat de inchiriere cu optiunea de cumparare.
Asta insemna ca toate ratele de chirie se scad din pretul de vanzare al apartamentului.
Normal, ar fi vreo 15 ani ptr a plati apartamentul, si a trece de la chirias la proprietar.
Cheltuielile admistrative si fiscale, la intabulare, fiind suportate de catre fostul chirias.
Asadar, este o vanzare in rate fara banca si dobanzi. Cam ce vrea initiatorul topicului.
Doar ca nu este posibil in Romania. Olanda, Belgia, Spania, Italia,chiar Malta sau Grecia sunt cateva dintre tarile care
practica acest tip de contracte de inchiriere ..

Nu m-as baga la asa ceva. Dai pe el cat nu face si te tine pironit zeci de ani de zile.
Dai banii pe ceva care nu ai, si,daca ai reziliat contractul ai pierdut toti banii



 editielimitata, on 06 ianuarie 2019 - 09:16, said:

clujan fiind, deunazi am gasit un promotor in orasul meu, care avea urmatoarele conditii de finantare:
5000 EUR in momentul in care se semneaza contractul. Timp de 2 ani cat dureaza lucrarile, 500 EUR lunar.
Pe urma inca 17.000 EUR cand primesti apatamentul.
Este un apartament mic de cca 50 m2, cu 2 dormitoare.
mentiune: toate cifrele din contract sunt exprimate in EUR.

Imi miroase urat.
Asta inseamna ca dezvoltatorul e un prost manager si a ramas fara bani, acum incearca sa se milogeasca sa termine treaba si te face, oarecum, co-actionar


 editielimitata, on 06 ianuarie 2019 - 09:21, said:

Se numeste munca in claca .
Parintii mei au construit cu ajutorul rudelor si vecinilor o casa

Se numeste lucru amestecat. Si ala pute

 Baxon, on 06 ianuarie 2019 - 09:26, said:

O fi legal insa merita bataia de cap ?

Merita doar pentru cel care vrea sa dea o teapa

 Abbd, on 06 ianuarie 2019 - 15:42, said:

Am citit tot ce trebuia!
Am înțeles în totalitate ceea ce ați spus.

Ma gândeam la o suma maxima de 50.000 de euro pentru un apartament.
Și ma întrebam dacă unele persoane care dețin mai multe imobile și le au date spre închiriere, de ce nu ar da și spre vânzare?
In loc de chirie, sa fie rata puțin mai mare.

Cu banca nu as vrea sa am treaba, dar cu siguranță o sa trebuiască sa cumpăr cu ajutorul lor.

Mulțumesc încă o data pentru răspunsuri.

pare interesant, dar e pagubos si pentru tine
Ceea ce vrei tu este "rent to own"
Ti-ar conveni sa stai acolo sa zicem vreo 15 ani, dupa care vrei sa te muti si ... pierzi tot ce ai dat in plus?
Pentru ca daca chiria o gasesti acum la €300, proprietarul sa-ti ceara €500 pentru 25 de ani, si, daca pleci ai pierdut tot ce i-ai dat.
Nu mere.
Cel care are de gand sa faca chestia asta are ceva in cap de care nu-ti spune.
Dar, mai mult ca sigur o sa aflii dupa semnarea contractului

#28
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
E o idee buna daca pune chiria peste pretul pietei, in ideea ca va avea clienti dispusi sa plateasca mai mult pentru ca apartamentul sa le ramana lor dupa 15 ani.

#29
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,516
  • Înscris: 09.09.2017

 -lll-, on 06 ianuarie 2019 - 15:52, said:


Exemplul ăla care l-am dat cu o chiriașă care va lua apartamentul ăla pe gratis, că nu are bani și nu o să aibă niciodată, nu are legătură cu ce înțelege lumea.

Dacă vrea să vândă cineva un apartament mai ieftin decât prețul pieții, vinde unei rude, vecin, cunoștințe. Nu vinde unuia luat de pe internet.
E vorba de chiriasa ta si unul din apartamentele tale?

#30
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

 Abbd, on 06 ianuarie 2019 - 15:42, said:

...Cu banca nu as vrea sa am treaba, dar cu siguranță o sa trebuiască sa cumpăr cu ajutorul lor....

trebuia sa te gandesti la asta inainte sa te arunci cu capul inainte in credite :) https://forum.softpe...a-unicredittbi/
topicul ala explica si de ce cauti rate la non-banca (daca deja ai 2 credite in derulare, sunt sanse foarte mici sa te mai incadrezi la un al treilea fara sa depasesti gradul maxim de indatorare).

#31
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu iti va vinde nimeni ceva de valoare mare in rate pe termen lung. Maine poimaine poti sa dai ortul popii si vanzatorul ramane cu destul in gura.
In rate numai la banca dar dai inapoi cel putin inmultit cu doi suma imprumutata.

Edited by Friskey, 06 January 2019 - 17:10.


#32
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

 Friskey, on 06 ianuarie 2019 - 17:10, said:

Nu iti va vinde nimeni ceva de valoare mare in rate pe termen lung. Maine poimaine poti sa dai ortul popii si vanzatorul ramane cu destul in gura.
pai in general se face un contract prin care ratarea unui termen de plata e destul de nasoala (vanzatorul poate ramane atat cu banii primiti pana atunci cat si cu bunul).


 Friskey, on 06 ianuarie 2019 - 17:10, said:

In rate numai la banca dar dai inapoi cel putin inmultit cu doi suma imprumutata.
exagerezi un pic
la dobanzile actuale in RON nici la creditele pe 30 de ani nu platesti dublu (desi esti foarte aproape :) ), iar la cele in EURO in 30 de ani returnezi cam 1.75 din cat ai imprumutat

#33
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Dobanda e una, rata e alta.

#34
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
nu cred ca inteleg ce vrei sa spui.

#35
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Rata e calculata din: principal, dobanda, DAE, ROBOR, curs valutar. Si mai pot aparea si alte chestii in functie de ce le bese astora mintea. Si in xx ani le va basi mintea destul de mult.

#36
editielimitata

editielimitata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 05.01.2019

 _Smiley_, on 06 ianuarie 2019 - 14:24, said:

nu stiu ce matematica ai invatat tu, dar:
-daca te referi chiar la dobanda, atunci ai gresit la calcule; dobanda in prima luna e de 167E si scade pentru urmatoarele luni
-daca te referi la intreaga rata, atunci probabil ai calculat pentru un credit pe 65 de ani Posted Image. pentru 30 de ani (asta cred ca e perioada maxima la creditele uzuale din Romania) rata va fi de ~240E.
un apartament de 100.000 eur, cu un credit ipotecar de 20 de ani,
"valoreaza" ptr banca cca 200.000 EUR. fara zecimale si sutimi.
mai pe romaneste, ai muncit toata viata ptr banca.

apropos de piata imobiliara a Romaniei: pe strada unde am copilarit, nu exista nici macar o singura casa fara a avea un pret actual de piata de cca 1.000.000 EUR .
se numeste strada Yugoslaviei din mun.Cluj-Napoca .
incerca careva dintre voi, un credit de un milion EUR?
poate colegul Tsunami pe 45 de ani, deoarece are salariu de 5000 USD.

Edited by editielimitata, 06 January 2019 - 21:49.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate