Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Ghid al televizoarelor color - S.U.A. (1966)

* - - - - 7 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Şi ce ai făcut cu el?   :(
Cât lămpi avea?   :huh:

#20
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 22.12.2015

View Postdjl, on 06 ianuarie 2019 - 03:03, said:

Dacă vă interesează o bucăţică de istorie de prin 1965-1966: http://www.bretl.com...BuyersGuide.pdf
Preţurile de atunci cred că trebuie multiplicate de cel puţin 5-6 ori. Dar mno, tuburile cinescop delta erau greu de produs şi reglat (după aia au apărut alea în linie, care erau mai ieftine), încă se făcea muncă manuală, erau produse domestic (dar munceau mai mulţi Americani).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Cf-rNlqeWw4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QKvVE2jv5UQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Poate gasesti  si ceva  despre  Marea  Britanie...au avut  si au cea mai buna  imagine  color  din lume.
La  transmisii  TV...Posted Image Posted Image

View Postdjl, on 06 ianuarie 2019 - 19:38, said:

Şi ce ai făcut cu el?   Posted Image
Cât lămpi avea?   Posted Image
Avea  o ''herghelie '' de lampi, nu stiu  daca avea si  tranzistoare.
Cam  vreo  8 - 9 lampi.
Evident  ca l-am reciclat. Desi  tubul CRT  mai era  inca bun.
PL 519 nu am gasit  nici  in afara.
O  inlocuisem  cu  PL  504 , redusesem  niste  tensiuni  dar  tinea  cam  2 - 3  luni  si pe urma  intuneric !
Am vazut  Olimpiada de la  Barcelona....mult mai calitativ  decat  la  altii.
Si vedeam si  prin cablu, prin  1995 - 1996. Ehehei !

#21
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
De ce nu l-ai păstrat?   :crybaby:
Puteai încerca cu EL 519 dacă aveai cum să modifici alimentarea.

#22
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 22.12.2015

View Postdjl, on 06 ianuarie 2019 - 19:43, said:

De ce nu l-ai păstrat?   Posted Image
Puteai încerca cu EL 519 dacă aveai cum să modifici alimentarea.
Am cumparat  Daewoo  in rate...in  1996...cu telecomanda.
M-a  tinut  cam  8  ani.
Nu mai suntem  in secolul XX, suntem in secolul XXI, s-au dus  vremurile cand ne  trezeau  cocosii ! Ne modernizam....tot  invarteam de  acordul  fin ca sa  prind alte  canale...erau vreo  50  la numar...pentru  6  butoane...he !Posted Image

Da, am vazut  acum ceva ani pe  Covaci ,la  o consignatie un Bang & Olufsen CRT.
Cred ca  a functionat  zi si noapte  intr-un hotel sau bar.
Dar  imaginea era peste  a unui Sony  sau  Philips / Grundig  tot  CRT ( nu aparusera  LED  TV  etc. )
Culori  naturale  si mai ales  finete  a imaginii.
Multe  detalii  care  nu apareau la  concurenta....

Edited by Adrexx, 06 January 2019 - 19:51.


#23
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postunbrutus, on 06 ianuarie 2019 - 08:27, said:

trebuie spus ca inca nu reusim sa facem televizoare cu culori mai bune ca cele cu tub crt... inca nu sintem in stare sa afisam un negru ca lumea etc
exista crt de 75 toli?

#24
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Nu. Cele mai mari au fost de 43".
Adexx, televizorul ăla trebuia păstrat ca şi piesă de colecţie. Îmi pare rău că nu am căutat la timpul potrivit coloare hibride   :(

#25
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postarg, on 06 ianuarie 2019 - 19:55, said:

exista crt de 75 toli?
ce legatura are dimensiunea cu calitatea imaginii... apropo, tu ai tv de 75?

#26
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006

View Postkarax, on 06 ianuarie 2019 - 15:17, said:

poate ca  cel mai bun monitor/tv ar fi  o combinatie de LCD cu CRT in care  sa existe niste patratele mici in care o substanta sa fie controlata/bombardata cu precizie cu niste electroni sau ceva ....fara sa ai raze x dar sa ai si consum scazut si sa ai si calitate video... sau prin inductie electromagnetica asupra unei substante cu oarece proprietati magnetice si de acolo emisie in culoarea respectiva...
Aici chestia cheie fiind daca ai  putea obtine un consum redus de energie.  Si sanatate in acelasi timp.
Ce scrii tu acolo e practic principiul de functionare al TV-ului cu plasma. Acesta are mici celule incarcate cu plasma si captusite cu luminofori, care sunt excitate cu ajutorul curentului electric si emit lumina de o anumita culoare. Intr-adevar, culorile sunt mai bune, dar consumul de energie si fiabilitatea lasa de dorit. Drept dovada ca azi nu se mai fabrica asa ceva.

Deocamdata LCD-ul e cel mai bun compromis in materie de rezolutie, culori, consum de energie, ergonomie (greutate redusa pentru ecranele mari). OLED-urile sunt deocamdata scumpe, dar probabil in urmatorii 5 ani se vor mai ieftini si vor deveni mai fiabile.

PS @Adrexx: defapt @djl a gresit titlul topicului. Reportajul respectiv e din Anglia, Mullard e o companie engleza.

#27
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am deschis subiecte despre televizoare Americane, dar ştiind acel filmuleţ cu producţia din Marea Britanie (hmm, pe atunci "Mullard" cred că aparţinea de "Philips") l-am pus pe ăla. Oricum, producţia de cinescoape nu cred că diferea aşa de mult între Europa şi S.U.A.

#28
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Productia nu diferea, doar sistemul de decodare (PAL in UK versus NTSC  in SUA).

#29
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 22.12.2015

View Postpufonel, on 07 ianuarie 2019 - 23:24, said:

Productia nu diferea, doar sistemul de decodare (PAL in UK versus NTSC  in SUA).
Parerea  ta : are  Marea  Britanie  cea mai  buna imagine  de  televiziune  in culori  din lume ?
Cand  ne  uitam la  un meci  in direct  de  acolo, alta  calitate....waht  you say ?

#30
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Probabil foloseau şi alte camere de televiziune. Dar la Olandezi te-ai uitat vreodată?

#31
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 22.12.2015

View Postdjl, on 08 ianuarie 2019 - 14:09, said:

Probabil foloseau şi alte camere de televiziune. Dar la Olandezi te-ai uitat vreodată?
Multe  camere  de la  britanici erau  de la  ...Philips...
Dar  nu poti  contesta  calitatea  inalta  a  imaginii  televiziunii  britance.
Chiar  sl la  teatru  TV.  inregistrat.
Plus  sunetul.
Olanda,,,este  poate in top...ca si RFG  dar  au  culorile tari, saturate cam mult.

La  englezi, multe  produse  sunt  scumpe pentru  ca  folosesc  piese  scumpe.
De  pilda  semiconductoare  Plessey....sau  condensatoare  Sprague.
Mult, mult  mai  scumpe ca un AEG  sau  Siemens.
de  2 - 5  ori....de ce ? Englezii  au  mare  productie de  armament, acolo conteaza  calitatea inalta.
Pretul mai putin.
O parte  din produse  ajung  si  in domeniul  domestic.
La  pret  corespunzator.
Oare  mai  exista  Plessey  sau  Sprague ?

Edited by Adrexx, 08 January 2019 - 14:44.


#32
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Probabil ţinea şi de reglarea culorilor.

#33
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006

View PostAdrexx, on 08 ianuarie 2019 - 10:50, said:

Parerea  ta : are  Marea  Britanie  cea mai  buna imagine  de  televiziune  in culori  din lume ?
Cand  ne  uitam la  un meci  in direct  de  acolo, alta  calitate....waht  you say ?
Vorbesti de meciuri de acum sau de transmisii din anii 70?

Acum calitatea s-a uniformizat, e de ajuns sa te uiti la rezumatele de la UCL si vei vedea peste tot aceeasi calitate a imaginii, indiferent ca meciul a fost in Anglia, Spania, Germania sau Rusia. Dar acum vreo 20 de ani situatia era alta. Eu tin minte niste transmisii catastrofale din fostul spatiu sovietic (Kazahstan, Azerbaijan, Georgia) din anii 90 siu chiar 2000, cand au mai jucat ai nostri fotbal pe acolo.

In anii 70, toti foloseau camere plumbicon (cu tun captor) si toate aveau problema "efectului cometa" (ramanea o dara, de obicei rosie, in urma unei lumini puternice care se misca sau disparea). parca englezii stateau mai binisotr la capitoluiil asta. Cele mai urate dare le-am vazut la nemti, cred ca ramanea dara aia mai bine de o secunda. Si cum aveau de multe ori proasta idee sa puna lumini risoo pe fundalul cantaretilor... :nonobad: De exemplu aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t_YnB6U-sVc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#34
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Eu văd doar efectle reflectoarelor.
Americanii cred că au făcut şi ceva camere color cu Orticon. Iar Japonezii scoseseră în anii '70 Saticonul. Dar în Europa cred că numai Plumbicon se folosea în anii '70.

Edited by djl, 08 January 2019 - 23:37.


#35
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 22.12.2015

View Postpufonel, on 08 ianuarie 2019 - 23:29, said:

Vorbesti de meciuri de acum sau de transmisii din anii 70?

Acum calitatea s-a uniformizat, e de ajuns sa te uiti la rezumatele de la UCL si vei vedea peste tot aceeasi calitate a imaginii, indiferent ca meciul a fost in Anglia, Spania, Germania sau Rusia. Dar acum vreo 20 de ani situatia era alta. Eu tin minte niste transmisii catastrofale din fostul spatiu sovietic (Kazahstan, Azerbaijan, Georgia) din anii 90 siu chiar 2000, cand au mai jucat ai nostri fotbal pe acolo.

In anii 70, toti foloseau camere plumbicon (cu tun captor) si toate aveau problema "efectului cometa" (ramanea o dara, de obicei rosie, in urma unei lumini puternice care se misca sau disparea). parca englezii stateau mai binisotr la capitoluiil asta. Cele mai urate dare le-am vazut la nemti, cred ca ramanea dara aia mai bine de o secunda. Si cum aveau de multe ori proasta idee sa puna lumini risoo pe fundalul cantaretilor... Posted Image De exemplu aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t_YnB6U-sVc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Vorbesc  de  orice  productie  UK.
Teatru  in studio, din anii  70 - 80. Filme  din  anii 70 - 80 - 90 etc.
Meciuri  din anii  70 - 80 - 90 - 00 - 10.

#36
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Nu comfunda teatruol si alte emisiuni filmate in studio pe banda (gen TOTP) cu serialele si filmele trase pe pelicula. Normal ca aveau o calitate mai buna cele pe pelicula.  Daca te uiti la Benny Hill, nu poti spune ca are niste culori iesite din comun, dimpotriva, mi se par sterse si fara contrast, dar asta era tehnologia in toata lumea in anii 70 (ma rog, la noi era doar albn-negru :P) Doar la francezi culorile erau mult prea saturate, sistemul SECAM fiind "de vina".

@djl, tehnologia era cam aceeasi, doar denumirile comerciale erau diferite. RCA avea Orthicon, Philips venea cu Plumbicon etc. Dar calitatea imaginii era cam aceeasi peste tot.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate