Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Recomandare: developare poze online

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003
Pai iti prelucrezi sau setezi corect aparatul, sistemele moderne sunt aurtomate si presupun ca fotograful e oki... chiar te intreaba, cewe se prinde daca ai editat poza sau nu si daca nu te intreaba daca vrei sa faca automat o optimizare sau nu. Eu setez nu intotdeauna caci le dau corect si ies cum trebuie.

#20
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Pot sa iti imprim pozele de pe film pe hartie sau digital, la o calitate foarte buna, si nu te costa nimica, daca ai 1-2 filme. Adica in limita bunului simt. Toata chestia este sa fie developat filmul, deoarece nu mai am solutii pt developat filme. Daca te intereseaza, da-mi un mesaj in privat.

#21
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007
mai, sa stiti ca are dreptate, eu am incercat sa trimit niste poze digitale la developat, dar m-am lovit de o mare problema, nu am gasit timbre sa pun la email si in consecinta nu le-am putut trimite, asa ca nu mai faceti misto de pomana ..

#22
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postmarmota_vasi, on 05 ianuarie 2019 - 22:45, said:

ps: pe mine ma intereseaza mai mult la serviciile astea de tiparit online care e politica de stocare/distrugere a pozelor dupa tiparire ; mai putin ma intereseaza calitatea pozelor, ca toate sunt facute cam pe aceleasi masini pe care apesi un buton si fac totul automat....


La Cewe au pe site protecția datelor în colțul din dreapta jos datele care te interesează.

#23
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Posthoneymik, on 05 ianuarie 2019 - 22:08, said:

Pe cewe vad ca fac orice, mai putin poze simple ... eu asta vreau.
Descarci programul si alegi Foto premium sau standard.
Sint acolo, stai linistita, am facut de zeci de ori.

#24
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007
De tinut cont: pozele tiparite au alt gamut si alta gama dinamica/contrast fata de ce vedem pe monitor.

#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postdani.user, on 06 ianuarie 2019 - 13:24, said:

De tinut cont: pozele tiparite au alt gamut si alta gama dinamica/contrast fata de ce vedem pe monitor.
mai dani tu nu ai inteles ca-ti ies "stas" ca in telefon?

View Postandreic, on 05 ianuarie 2019 - 23:10, said:


Aparatul normal ca va calibra nivelul de negru, daca poza ta e facuta bine cu telefon cu camera calumea... iese stas.

Edited by arg, 06 January 2019 - 13:29.


#26
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Fi-miu, student la Arhitectura, are cateodata de prezentat, in afara de planse si machete, si poze ale site-ului arhitectural despre care are lucrarea. Face poze cu aparat foto sau cu telefonul, le descarca pe stick si apoi merge la Print Shop si i le scoate asa cum vrea el, de fata fiind. Ce apare pe monitorul printer-ului, exact asa apar si pe hartie. Bineinteles, hartie speciala.
Eu cu imprimanta laser color nu pot scoate la calitatea laboratorului, cat m-am strofocat, indiferent de hartia foto folosita.
Scula industriala e SCULA!

Edited by viceroy56, 06 January 2019 - 13:45.


#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
acolo e vorba de calibrare (monitor si imprimanta).

#28
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,888
  • Înscris: 28.12.2006

View Postviceroy56, on 06 ianuarie 2019 - 13:44, said:

Eu cu imprimanta laser color nu pot scoate la calitatea laboratorului, cat m-am strofocat, indiferent de hartia foto folosita.
Imprimanta laser color e de jucarie (pt foto).

#29
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Posthoneymik, on 05 ianuarie 2019 - 20:43, said:

La o cautare pe google sunt o multitudine de site-uri care ofera astfel de servicii, rog o recomandare daca ati apelat la un astfel de site, ma intereseaza calitatea hartiei si a pozelor sa fie cat mai buna.
eu folosesc frecvent astfel de servicii și sunt foarte mulțumit. Calitatea tipăriturii depinde de calitatea pozelor tale.
Cel mai des apelez la o firmă din Satu Mare și la una din București. Ambele oferă servicii (aproape) exclusiv fotografilor profesioniști.
Ambele au hârtie de calitate foarte bună (Fuji și Kodac) și folosesc aparate Fuji Frontier sau Noritsu pentru tipărire.
Eu unul sunt foarte mulțumit de serviciile lor.

Sper că ți-am răspuns la întrebarea aiurea formulată.

#30
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postbuyonevideo, on 06 ianuarie 2019 - 10:05, said:

Descarci programul si alegi Foto premium sau standard.
Sint acolo, stai linistita, am facut de zeci de ori.
pe Cewe? foarte probabil că niciodată nu a ieșit bine. Tragic e că nu ți-ai dat seama și ai insistat.

#31
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Multumesc, cewe.ro pare sa fie ok, de ceva de genul acesta aveam nevoie.

#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
pe cewe ies pozele ok pentru uz normal fara petentii, adica pozele facute cu aparatul pe auto ies "ca-n poza".

#33
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdani.user, on 06 ianuarie 2019 - 13:24, said:

De tinut cont: pozele tiparite au alt gamut si alta gama dinamica/contrast fata de ce vedem pe monitor.
Normal, in primul rand este alt sistem de vizualizare, depinde de lumina ambientala etc... dar se echivaleaza ca asta e si ideea.

View Postarg, on 07 ianuarie 2019 - 09:13, said:

pe cewe ies pozele ok pentru uz normal fara petentii, adica pozele facute cu aparatul pe auto ies "ca-n poza".
Ies foarte bine nu mai incetosati contextul aiurea. Am mii scoase la ei pe cand lucram cu dslr-ul iar mai nou am renuntat la el pentru telefoane cu camere calumea pentru ac eu nu lucrez artistic sa fac scheme si efecte si chiar si asa telefonul e suficient de cele mai mulre ori.
Auto la majoritatea aparatelor da rezultate decente sau merge semi-auto (modul P) la care ajustezi diversi parametri sa fie si mai bine de ex modul de focalizare sau corectii de expunere EV.

View Postviceroy56, on 06 ianuarie 2019 - 13:44, said:

Eu cu imprimanta laser color nu pot scoate la calitatea laboratorului, cat m-am strofocat, indiferent de hartia foto folosita.
Scula industriala e SCULA!
Transferul optic e sfant cand vine vorba de hartie foto... imprimantele laser nu sunt fotografice oricum, au dither pentru ca nu pot varia prea mult intensitatea punctului. Cele pe cerneala speciale sunt mai bune la foto.

Edited by andreic, 07 January 2019 - 09:57.


#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
pentru poze de pus in rama telefonul e "calumea" dar un dslr decent este "ca lumea"
si vorbim de niste poze scoase pe format a3 nu poze de buletin.

Edited by arg, 07 January 2019 - 09:58.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate