Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Transnistria (Tiraspol) doar cu cartea de identitate!

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#19
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,135
  • Înscris: 05.05.2003
Pai este turism exotic si este tare ieftin, spre deosebire de Coreea de Nord... si in Pristina/Kosovo este ieftin (e turism si acolo, de cativa ani)

Edited by rz, 05 January 2019 - 21:39.


#20
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,516
  • Înscris: 09.09.2017
Asta cu nesiguranta in Republica Moldova e doar un mit.
E ca Romania anilor '90, nu patesti absolut nimic.
Plus ca au mancare foarte buna...de vinuri nu mai zic Posted Image

Edited by leusteanul, 05 January 2019 - 21:43.


#21
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,135
  • Înscris: 05.05.2003
Exact... iar in Chisinau 80% se vorbeste romaneste (In Tiraspol am intalnit doar 2 oameni care vorbeau romana dintre care unul traia in Chisinau, nu acolo).
In Transnistria este invers... 80% rusa dar in Tiraspol chiar 90% (cica romanii sunt prin sate, nu la oras). In piata de zarzavaturi si alte cele, ii poti intalni pe vorbitorii de limba romana

Gara din Tiraspol
Nu este parasita ci doar putin frecventata... atat acolo, cat si in Chisinau, rutiera (microbuzul) face legea!

Attached Files


Edited by rz, 05 January 2019 - 21:57.


#22
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View Postrz, on 05 ianuarie 2019 - 21:53, said:

80% rusa dar in Tiraspol chiar 90% (cica romanii sunt prin sate, nu la oras). In piata de zarzavaturi si alte cele, ii poti intalni pe vorbitorii de limba romana
Si cum te-ai descurcat cu limba? Sau ai fost cu cineva care stie rusa?

#23
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 25.12.2016
Mi se pare un risc inutil sa mergi intr-o astfel de regiune in care poti fi arestat fara motiv. Din ce spune initiatorul, totul e in regula atata timp cat nu ii superi, dar asta e atat de relativ incat nu poti sti ce anume li se pare lor ca ai gresit. De exemplu, sa faci o poza unei statui sau unei cladiri e ceva normal in aproape toata Europa, de multe ori e un gest reflex sa scoti telefonul si sa faci o fotografie, insa in Transnistria poate fi interpretat ca spionaj sau ceva de genul acesta. Tin minte ca anul trecut am citit o stire despre isteria creata in urma unui avion utilitar care dadea cu insecticide pe niste terenuri agricole la granita Moldovei, iar transnistrenii credeau ca ii spioneaza.

LE: oricum, threadul este interesant.

Edited by Manasu, 05 January 2019 - 22:19.


#24
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,135
  • Înscris: 05.05.2003
Ai voie sa faci poze la statui si alte monumente... nu ai voie la tot ce este militar (soldati, cazarmi, militieni, jandarmi) si banci ori sectii de militie, daca vorbim despre cladiri.
Daca iti asumi riscul, si esti atent in jur, poti sa prinzi ceva in obiectiv... am incercat si eu, de la distanta

View PostTruthHurts, on 05 ianuarie 2019 - 22:15, said:

Si cum te-ai descurcat cu limba? Sau ai fost cu cineva care stie rusa?

Am fost singur... prin semne si translate insa acolo sunt probleme cu semnalul la telefon (o sa scriu si despre asta)

In foto se vede un jandarm de-al lor asteptand autobuzul si un soldat transnistrean (plus o duba de militie)

Attached Files


Edited by rz, 06 January 2019 - 11:16.


#25
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004
Citind unele replici de pe aici constat ca am devenit unii dintre noi niste sensibili si ne e frica si de umbra noastra. In 2016 am fost in Ucraina la Lvov iar o cunostinta pe care am luat-o cu noi era atat de terorizata de ce i se poate intampla pe acolo incat era gata-gata sa nu mai vina deloc. Cand ne-am intors a spus ca a fost cea mai frumoasa excursie din viata ei si are cele mai minunate amintiri.
Poate e cazul sa incepem sa gandim si cu capul nostru, sa nu ne mai lasam influentati si sa incercam sa vedem cat mai multe, mai ales din tarile din jurul nostru. Doar asa ne putem face o parere obiectiva.
Bun thread, intr-adevar.

#26
traby

traby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 13.06.2008
ce pustietate din poze...nici urma de masini si oameni...totul parasit si trist

#27
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,135
  • Înscris: 05.05.2003
@Klaudio,
Bine punctat... eu m-am informat de la turistii straini, de pe Youtube. Au mers fara teama si nu au patit absolut nimic!
Nu mai citesc in viata mea presa din Romania si in general cronicile ziaristilor... daca vreti cele mai bune informatii si adevarul ''LIVE'', cautati canalele calatorilor de profesie - sunt o gramada pe Youtube. Vezi excursia cap coada, prezentata exact asa cum a fost, nu inventata!

P.S. Pustiu doar la anumite ore... spre seara iese mai multa lume.
Saracie este - oamenii de acolo o duc greu (oamenii obisnuiti, angajati)

Edited by rz, 05 January 2019 - 22:40.


#28
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Nu se vorbeste nici macar limba moldoveaneasca? zfcjzifdzijfdzoifjzzdfizpjdfz
ну се ворбеште лимба молдовеняскэ ?

#29
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,649
  • Înscris: 29.08.2013

View PostRhesus, on 05 ianuarie 2019 - 22:41, said:

Nu se vorbeste nici macar limba moldoveaneasca? zfcjzifdzijfdzoifjzzdfizpjdfz
ну се ворбеште лимба молдовеняскэ ?

Aia nu e limba română cu alfabet chirilic ?

#30
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Eram ironic...

#31
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,649
  • Înscris: 29.08.2013
Nu .. ziceam de limba moldovenească sau ce e pe acolo Posted Image
Ştiu şi eu alfabetul chirilic Posted Image

Edited by sftpdt, 05 January 2019 - 22:45.


#32
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 17.03.2009

View Postpasilla, on 05 ianuarie 2019 - 21:15, said:

Chiar tu afirmi altceva.

Sa nu cumva sa filmati... daca o faceti, aveti mare grija sa nu va vada caci s-ar putea sa va cazati pentru mai mult timp la ei. La fel cu filmarea si cand ajungeti la pod - este pazit de armata rusa!. In concluzie, va asumati un mare risc daca incercati sa filmati asa zisa frontiera.
dar totusi cu o conditie - nu filmati militieni, masini de militie, soldati, cazarmi militare (majoritatea ruse).

Filmatul și fotografiatul sunt interzise în zona oricărei granițe. Și la punctele vamale ale României sunt semne grafice care arată interdicția de a filma sau fotografia. Nu aș sfătui pe nimeni să încerce așa ceva la granița turcă!
De ce ar fi atunci transnistrenii mai cu moț? Mai ales într-un stat totalitar?

#33
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,135
  • Înscris: 05.05.2003
Normal... nu am inteles insa de ce nu ai voie sa filmezi masina politiei, in oras.
A vrut un turist sa faca asta si s-au dat aia jos, la el... au discutat cam un minut si asta a fost tot deci fara arestari sau altceva (confiscari aparatura)

Inainte sa fac poze in gara am intreabat daca am voie... in poza aia din gara, cu bancomatul, se vede sectia de militie intr-un colt.
Cioc, cioc, am cerut voie si totul a fost in regula - chiar foarte amabili au fost cu mine!

Edited by rz, 05 January 2019 - 22:54.


#34
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 25.12.2016
Nu stii cum filmezi ceva oarecare si trece o masina de militie, un militian, un militar, etc si au impresia ca ii filmai pe ei. Sau faci o poza unei cladiri fara sa stii ce este acolo, si te pomenesti ca ies la tine sa-ti spuna ca acolo este unitate militara, sediul nu stiu carui serviciu secret, sau alt obiectiv interzis. De aceea am spus anterior ca este riscant.

Singurul motiv pentru a merge acolo e sa vezi cum ar fi aratat Romania daca mai eram si acum sub comunism. Altfel, obiective turistice sau altceva demn de vizitat pe acolo, nu cred ca exista.

#35
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,135
  • Înscris: 05.05.2003
Au si obiective turistice... exemplu fabrica de alcool Kvint sau complexurile sportive Sheriff (impresionante ca marime si arhitectura) chiar si piata centrala cu de toate... unde este imposibil sa nu gasesti ceea ce cauti (de-ale gurii)

View Postsftpdt, on 05 ianuarie 2019 - 22:45, said:

Nu .. ziceam de limba moldovenească sau ce e pe acolo Posted Image
Ştiu şi eu alfabetul chirilic Posted Image

La TV, au si emisiune in limba moldoveneasca... este pe Youtube dar nu mai gasesc (gasesc tv 1 Tiraspol dar nu in romana)

Cam asa arata complexul sportiv Sheriff

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iJOPkzje9q8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by rz, 05 January 2019 - 23:07.


#36
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 17.03.2009

View Postrz, on 05 ianuarie 2019 - 22:52, said:

Inainte sa fac poze in gara am intreabat daca am voie... in poza aia din gara, cu bancomatul, se vede sectia de militie intr-un colt.
Cioc, cioc, am cerut voie si totul a fost in regula - chiar foarte amabili au fost cu mine!
Înțeleg că vorbești rusește ...
Nu că ar fi o problemă, dar mai rar așa ceva în zilele noastre. Asta dacă nu ești din Republica Moldova ... :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate