Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Masina SH diesel sau benzina

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
aigabi

aigabi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.03.2014
Salut prieteni,

Am nevoie de la voi de un sfat. In perioada imediat urmatoare intentionez sa-mi cumpar o masina SH din Germania. Dar am ajuns intr-un impas. Benzina sau Motorina,
Avand in vedere restrictiile pe care statele UE vor/incep sa le puna masinilor cu motoare diesel, voi ce recomandati?
Ca si masina, vreau una din maxim anul 2015, cu Euro 6.
Nu as vrea sa o tin decat maxim 3 ani. Cel putin asa este planul. Asta daca totul decurge bine si gasesc o masina ok.
Acum, am gasit o oferta mult mai variata pentru masinile diesel si daca le bag si pe acestea in grupa masinilor de interes, cresc sansele ca sa gasesc mai usor un autoturism.
Nu vorbesc de km parcursi pe an ci as vrea de la voi un sfat strict in legatura cu ce s-ar putea intampla anii viitori. In 3 ani as mai avea cui sa vand masina diesel si sa nu pierd foarte mult?

#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Benzinara 100%.Posted Image

#3
alex_bv2001

alex_bv2001

    Hell of a member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 15.12.2013
Benzina.

#4
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 30.07.2007
V-au speriat astia de tot, cred.
As pune discutiile astea la naftalina si le-as scoate peste cinci ani, cand in Romania situatia va fi, dupa parerea mea, asemanatoare cu cea de astazi.

#5
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
2 lucruri sunt sigure din punctul meu de vedere:
1. in UE masinile diesel sub euro 5 vor avea probleme cu intratul in orase
2. Romania, Bulgaria, Moldova, Ucraina se vor umple de masini diesel.
La noi e imposibil de impus asa ceva in acest moment pentru ca una e sa iasa lumea in strada pentru tudorel si alta e ca spun baietii adio cotete fumigene.
asadar mergi cumpara masina care iti place si bucurate de ea ca de aia o cumperi nu te mai gandi cu cat o vei vinde peste x ani

#6
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018
Nu trebuie sa te sperii, doar traiesti in Romania, nu? Ai acum o oportunitate sa-ti iei de dieselar de sta mitza-n coada, la pret bun, deoarece la vestici se vor face niste chestii.

#7
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Masina noua sau sh, doar benzina....

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Mergi pe TDI, un euro 5-6 nu are cum sa dispara din senin. Ce buget ai ? Euro 6 de prin 2015-2016 parca a aparut, iar in 2018 un fel de euro 6+. Singurul tdi euro 6 de prin 2011 e pe la Passat b6 blue tdi, insa nu-l recomand.

Edited by TruculMagic, 05 January 2019 - 18:27.


#9
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Daca e doar pt 3 ani poti lua si diesel. Dar nu-ti face mari sperante sa recuperezi multi bani din cat dai pe ea.

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ce faci cu masina ? Cati km/ an ?

#11
aigabi

aigabi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.03.2014
Caut o masina nu mai veche de 2015, Euro 6, Estate sau mini van, Km pana in 100000. Marca nemteasca, nu Opel.

#12
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

Quote

Specialiştii spun că maşinile diesel pot emite o cantitate mult mai mare de CO2 decât maşinile pe benzină. Diferenţa fiind de 3,65 tone CO2 pe durata de viaţă a unei astfel de maşini. În ţara noastră numărul de maşini diesel este mai mic decât cel al maşinilor cu motoare pe benzină. Chiar şi aşa poluarea este destul de mare, emisiile poluante produse de astfel de maşini au ajuns să depăşească emisiile poluante ale motoarelor cu benzină.
Deci viitorul Romaniei il decidem chiar noi! Posted Image

Edited by xmanyacs77, 05 January 2019 - 18:59.


#13
aigabi

aigabi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.03.2014

 pasilla, on 05 ianuarie 2019 - 18:28, said:

Ce faci cu masina ? Cati km/ an ?
Masina personala, de mers la serviciu, in concedii. Familie numeroarsa.
Acum am un diesel care este Euro 2. Vechi...
Dar am fost foarte multumit de el

#14
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Uita-te si la Citroen c5 Posted Image , decat nemteasca mai bine o frantuzoaica cu suspensie hidraulica Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/O3S8XX4-nCk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by diegodanny, 05 January 2019 - 18:51.


#15
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Am fost in doua parcuri la nemti. Majoritatea covarsitoare a masinilor, are motoare diesel. Germania vrea sa scape de ele. Nu am vazut niciodata atatea masini pe motorina, sau ma rog, o pondere asa mare a celor pe motorina. La fel Olanda. Si asta de vreun an si ceva.
Am amici care aduc masini, Diesel peste Diesel. Se cumpara la pret bun, se vand la pret bun.
Normele de poluare se stabilesc la nivel de EU. Nu va interzice nimeni Diesel-ul, dar se vor impune taxe mari, probabil vor mari si pretul combustibilului. Vrem, nu vrem, Disesel-ul dispare, sau revine unde era, pe utilaje, transporturi marfuri, adica in afara oraselor. Asta este ideea. Uniunea Europeana considera ca ne sufocam cu motoare Diesel de uz casnic.

Daca iei noua, poti lua Diesel, dar exista riscul sa ramai cu ea. In cativa ani, nimeni nu va mai vrea sa auda de Diesel.

 diegodanny, on 05 ianuarie 2019 - 18:43, said:

Irelevant. Nu exista masina bune la unii si proaste la altii. Mie nu-mi place design-ul masinilor frantuzesti, per total. Dar am vazut un Peugeot (508?), si-l mai vad trecand, mama, mama, bijuterie. Si vad si nemtesti care ma fac sa rad. La urma urmelor, in alegerea unei masini, mergem pe ideea de gust, care nu se discuta.</p>

#16
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006
"In cativa ani, nimeni nu va mai vrea sa auda de Diesel."

Nu pot sa cred . Scuze .

#17
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
touran atunci.daca vrei confort,loc, consum bun. arata ca o cutie de papuci dar e bun pt ce e facut

#18
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

 Bingo, on 05 ianuarie 2019 - 19:12, said:

"In cativa ani, nimeni nu va mai vrea sa auda de Diesel."

Nu pot sa cred . Scuze .

Este opinia ta si o respect. Motoarele sunt grozave, dar pur si simplu, nu au fost proiectate sa functioneze printre grupuri de oameni.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate