Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

carnete Cec restituire

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
Am 2 carnete Cec si am citit ca se mai pot scoate banii dupa noi legi aparute, imediat dupa revolutie cu devalorizarea nu mai avea sens.

Stie cineva cum, daca pot, sunt valabile...

Attached Files



#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sunt valabile dar sumele nu mai reprezintă mare lucru. Cam cât crezi că ve primi dobândă pentru cei ”un leu și 75 bani” păstrați acolo?

Edited by MembruAnonim, 05 January 2019 - 15:37.


#3
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Eu am avut un CEC de 8.000 lei facut in 1998 si-n 2017 am primit de la CEC Bank 110 lei.

Edited by notrust, 05 January 2019 - 15:37.


#4
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
si eu sunt curios...am doua carnete de CEC cu 1500 de lei fiecare....se pot scoate bani? stiu ca am fost la ei, cand eram in liceu si nu mi-au dat Posted Image....de cand s-au schimbat banii, nu mai valorau nimic, ma rog, aproape nimic....in jur de 2 lei Posted Image)

Edited by jimi91, 05 January 2019 - 15:57.


#5
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
hotie pe fata 5000 lei reprezentau 2 salarii de inginer atunci!

am pierdut atunci cu banii ce-i aveam o dacie noua, sa moara toti revolutionarii masiiiiiiiiii

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Din cauza escrocilor care au condus tara prin rotatie s-a devalorizat tot... inclusiv munca omului care nu mai reprezinta nimic.

#7
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 jimi91, on 05 ianuarie 2019 - 15:57, said:

si eu sunt curios...am doua carnete de CEC cu 1500 de lei fiecare....se pot scoate bani? stiu ca am fost la ei, cand eram in liceu si nu mi-au dat Posted Image....de cand s-au schimbat banii, nu mai valorau nimic, ma rog, aproape nimic....in jur de 2 lei Posted Image)
Vreo 400 lei.
Or sa-ti dea banii, daca nu i-ai scos.

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 rosix, on 05 ianuarie 2019 - 16:08, said:

Din cauza escrocilor care au condus tara prin rotatie s-a devalorizat tot... inclusiv munca omului care nu mai reprezinta nimic.
Care "munca"? Mai exista asa ceva in Romania? Poate in cartile de istorie.......

#9
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

 vdesigns, on 05 ianuarie 2019 - 15:22, said:

Am 2 carnete Cec si am citit ca se mai pot scoate banii dupa noi legi aparute,
"noi legi aparute" se refera la altceva, anume la depunerile pentru achizitionarea de autoturisme, facute inainte de '89.
In rest, pozitia oficiala a CEC Bank este:

Quote

Depunerea si pastrarea disponibilitatilor banesti la Banca este o decizie personala si voluntara a fiecarui deponent, in functie de interesele sale.
Faptul ca la data prezentei, sumele depuse pe libretele de economii nu mai reflecta valoarea lor initiala, nu poate fi imputat Bancii, intrucat CEC Bank, ca de altfel orice banca, nu despagubeste, nu compenseaza si nu indexeaza sumele depuse de clienti, pentru a le pastra puterea de cumparare din momentul depunerii si pana la restituire.

In hotararea asupra cererii nr. 34746-97, Curtea Europeana a Drepturilor Omului (CEDO) intrunita in sedinta din 10 iulie 2001, a statuat ca nu este “o obligatie generala a Statelor de a mentine, printr-o indexare sistematica puterea de cumparare a sumelor depuse la anumite organisme bancare sau financiare” si nici “de a mentine constanta puterea de cumparare a sumelor liber depuse la anumite organisme bancare sau financiare”, respectiv ca titularii conturilor, vazand “eroziunea capitalului economisit datorita inflatiei” care a afectat dupa 1989 toata populatia Romaniei “ca urmare a tranzitiei la economia de piata” si “conjunctura economica generala a tarii”, puteau “in orice moment sa obtina rambursarea economiilor lor plus dobanda” agreata cu institutia de credit la semnarea contractului de depozit sau economisire.

In urma aplicarii prevederilor Legii nr. 348/2004 privind denominarea monedei nationale, incepand cu 1 iulie 2005, sumele depuse in conturi la banci au fost supuse prevederilor acestei legi, respectiv au fost convertite in noua unitate monetara. Suma exprimata in moneda veche a fost inlocuita cu suma exprimata in moneda noua, prin impartire la 10.000 (ex. suma de 10.000 lei a devenit 1 RON, iar 5.000 lei a devenit 0,5 RON).
Rezulta ca sumele depuse pe libretele de economii sau in alte conturi au fost in permanenta la dispozitia titularilor care puteau sa le retraga oricand si sa le dea destinatia dorita, in cazul in care avantajele oferite de produsul respectiv nu mai corespundeau dorintelor acestora sau cand au constatat deteriorarea puterii de cumparare a banilor (in contextul perioadei de dupa 1989).

Banca nu are posibilitatea pe o piata libera, sa mentina puterea de cumparare a monedei si nici sa asigure depunatorii impotriva inflatiei, acestea fiind parghii de politica monetara, care nu fac obiectul de activitate al bancilor comerciale.

In ceea ce priveste dobanzile practicate de Banca, clientii au fost informati prin anunturi expuse vizibil in toate unitatile teritoriale si, in ultimul deceniu, in unele cazuri, prin comunicate de presa publicate in presa de profil de la acea data. Banca mai detine in arhiva doar comunicatele emise din luna mai 2008.
https://www.avocatne...utoturisme.html

#10
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
cred ca e persecutie mascata daca aveai bani la cec insemna ca o duci bine in comunism!

#11
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu vad unde e persecutia. Dupa 90 inflatia a explodat, leul s-a devalorizat, dobanzile au sarit de 100%, trebuia sa fi f f prost sa tii banii la CEC, pt o dobanda de 2,5-4%. Banii trebuiau scosi urgent, cheltuiti sau schimbati in valuta serioasa sau aur.

#12
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Exista petitie online (link nepermis aici), insa probabil ca depunerile ar fi actualizate doar ca pomana electorala.
Altminteri banii pot fi retrasi (chiar si de catre mostenitori), insa nu prea actualizate: https://forum.softpe...8#entry15620929

#13
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018

 rumegus, on 05 ianuarie 2019 - 17:06, said:

Nu vad unde e persecutia. Dupa 90 inflatia a explodat, leul s-a devalorizat, dobanzile au sarit de 100%, trebuia sa fi f f prost sa tii banii la CEC, pt o dobanda de 2,5-4%. Banii trebuiau scosi urgent, cheltuiti sau schimbati in valuta serioasa sau aur.
cineva stia ce inseamna devalorizare! crezi ca nu scoteam baniiiiiiiiiiiii si...........

e bataie de joc

de aia au atatia cecuri ca nu stiau ce se intampla....

din cate imi aduc aminte sa devalorizat treptat pe parcursul mai multor ani....

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 notrust, on 05 ianuarie 2019 - 16:09, said:

Vreo 400 lei.
Or sa-ti dea banii, daca nu i-ai scos.
Vreo 400 bani.....daca are mult noroc.

Edited by pasilla, 05 January 2019 - 17:22.


#15
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 notrust, on 05 ianuarie 2019 - 16:09, said:

Vreo 400 lei.
Or sa-ti dea banii, daca nu i-ai scos.

nu sunt ale mele...sunt ale bunicului...stiu ca am incercat...am fost la ei, dar, de cand au schimbat banii, in RON, nu mai valorau cine stie ce...asta mi-au zis cei de la CEC...mi s-a parut o prostie :), inca mi se pare , dar n-am mai insistat.
Oricum nu cred ca mi-ar da cine stie ce :)...ma indoiesc ca valoreaza 400 de lei....

#16
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Daca n-ai bani de un sul de hartie igienica atunci merita efortul.

#17
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018
Mai tine-le 20 de ani si o sa le vinzi ca obiecte de colectie din epoca comunista cu mult mai multi bani decat ti-ar da cec.

#18
misulica70

misulica70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 24.07.2007

 vdesigns, on 05 ianuarie 2019 - 16:53, said:

cred ca e persecutie mascata daca aveai bani la cec insemna ca o duci bine in comunism!

Multa lume avea bani la cec in vremurile alea.
Ce naiba era sa faci cu ei ca aveai gumela- cico- creveti, din cind in cind mai prindeai o butelie,
Si la rachiu era ieftin -rdv- rdd-rdm-selectionata.Care prindea Unirea si Ovidiu era boier.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate