Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Google Maps Timeline - stie multe !

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
OpelAstra2002

OpelAstra2002

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2017
Am primit un mail de la 'Google Maps Timeline' cu retrospectiva locatiilor pe unde am fost prin tara , rutele parcurse, inclusiv nr de km facuti pe jos sau cu masina, pe anul 2018...!! Asta pt ca am avut activat pe telefon "location" desigur...

Curiozitate: nr. de km facuti cu masina sunt detectati dupa viteza de deplasare care e mai mare decat viteza facuta umbland pe jos, sau cum stie site-ul ala cand m-am deplasat cu masina si cand pe jos ..??

#2
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Da, dupa viteza.

#3
OpelAstra2002

OpelAstra2002

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2017

View Postbuyonevideo, on 05 ianuarie 2019 - 11:08, said:

Da, dupa viteza.
Banuiam eu. Alta explictie nu ar fi... :)

#4
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 18.12.2004
stie si toate cumparaturile online facute incepind din 2013, si la ora actuala iti intercepteaza si modifica email-urile, si cind dai click pe un link dintr-un email, afla intai google cand si pe ce ai dat tu click si dupa aia te redirectioneaza catre unde aveai tu de fapt treaba

#5
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004
Mai nasol cand afla si sotia ce stie Google Maps despre tine... :P

#6
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005
Si ganditi-va ca tehnologia asta e abia la stadiul primitiv... Sa ne imaginam ce urmeaza... Posted Image

"Heil Google!"

Edited by Phobos, 05 January 2019 - 12:03.


#7
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

View Postbuyonevideo, on 05 ianuarie 2019 - 11:08, said:

Da, dupa viteza.
Deci daca mergi prin Bucuresti la ore de varf, sunt sanse sa "vada" ca de fapt ai umblat in maini. Cu picioarele sigur prinzi mai mult de 2km/h.


#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Stie si in ce magazine fizice ai fost.
Am intrat eu intr-un Profi nou deschis si am primit mail sa acord note si sa zic ce articole pot fi gasite acolo.

#9
noone2v1

noone2v1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 31.03.2016

View PostOpelAstra2002, on 05 ianuarie 2019 - 11:02, said:

Am primit un mail de la 'Google Maps Timeline' cu retrospectiva locatiilor pe unde am fost prin tara , rutele parcurse, inclusiv nr de km facuti pe jos sau cu masina, pe anul 2018...!! Asta pt ca am avut activat pe telefon "location" desigur...

Curiozitate: nr. de km facuti cu masina sunt detectati dupa viteza de deplasare care e mai mare decat viteza facuta umbland pe jos, sau cum stie site-ul ala cand m-am deplasat cu masina si cand pe jos ..??

Eu nu am Location activat niciodata si primesc retrospectiva asta lunar, defalcata pe zile. Cred ca te urmareste si prin date mobile/ wi-fi cat timp esti logat pe contul google.
Oricum, mi se pare o mizerie si nu gasesc cum sa dezactivez c..tul asta.


#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Poti sterge manual ce doresti.
Daca vrei sa stergi o singura zi cand ai fost undeva unde nu tre sa afle nevasta, se poate. ;)

#11
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018
E ingrozitoare treaba.
Si mai ingrozitor e faptul ca vor colecta aceleasi date si in mod offline.
Era un experiment facut (si pus pe youtube) si un telefon offline raporta traseele chiar mai precis la Google decat un telefon online o data ce prindea o conexiune de net.

View Postnoone2v1, on 05 ianuarie 2019 - 12:45, said:

Eu nu am Location activat niciodata si primesc retrospectiva asta lunar, defalcata pe zile. Cred ca te urmareste si prin date mobile/ wi-fi cat timp esti logat pe contul google.
Oricum, mi se pare o mizerie si nu gasesc cum sa dezactivez c..tul asta.
Asa este, indiferent de ce setari ai, trackingul google colecteaza si raporteaza imediat ce ai o conexiune de net.

#12
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

View Postcostl, on 05 ianuarie 2019 - 12:53, said:

E ingrozitoare treaba.
Si mai ingrozitor e faptul ca vor colecta aceleasi date si in mod offline.
Era un experiment facut (si pus pe youtube) si un telefon offline raporta traseele chiar mai precis la Google decat un telefon online o data ce prindea o conexiune de net.


Asa este, indiferent de ce setari ai, trackingul google colecteaza si raporteaza imediat ce ai o conexiune de net.
Mie chiar imi place functia.Nu vad ce v-ar deranja ca stie google pe unde ai fost prin tara/strainatate, daca nu faci ceva ilicit.Optiunile pentru colecatrea datelor se seteaza parca la crearea contului google pe telefon .Se poate oricand sterge istoricul sau dezactiva functia de monitorizare a locatiei.

#13
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018
Nu se poate, chair daca bifezi sa nu se colecteze ele se colecteaza. Doar ca iti lasa impresia ca nu se mai colecteaza, dar in fundal trimit datele in server.

#14
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postfqx, on 05 ianuarie 2019 - 13:13, said:

Mie chiar imi place functia.Nu vad ce v-ar deranja ca stie google pe unde ai fost prin tara/strainatate, daca nu faci ceva ilicit.Optiunile pentru colecatrea datelor se seteaza parca la crearea contului google pe telefon .Se poate oricand sterge istoricul sau dezactiva functia de monitorizare a locatiei.
Corect...poti sa dezactivezi oricand .

Ideea e asa....vrei sa folosesti serviciile google(maps etc) atunci accepti ca ei iti colecteaza datele.

View Postcostl, on 05 ianuarie 2019 - 13:17, said:

Nu se poate, chair daca bifezi sa nu se colecteze ele se colecteaza. Doar ca iti lasa impresia ca nu se mai colecteaza, dar in fundal trimit datele in server.
Explica-mi tu ce colecteaza daca ai GPS si WI-Fi dezactivat.

Datele mobile nu sunt un bun indicator de locatie...dau doar general vicinity

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcostl, on 05 ianuarie 2019 - 12:53, said:

E ingrozitoare treaba.
Si mai ingrozitor e faptul ca vor colecta aceleasi date si in mod offline.
Nu e nimic ingrozitor, este optimizare si utilizarea unor date care oricum exista pentru ca folosesti si mergi... sistemul nu poate asigura comunicatia si sa nu stie cu cine si de unde comunica Posted Image
Daca esti speriat de bombe dezativezi functiile alea cu dezavantajele de rigoare (localizare lenta pe harta cand te ratacesti).

Edited by andreic, 05 January 2019 - 13:23.


#16
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Inca nu e atat de avansat, ori ca mergi cu bicicleta, ori cu masina, tot la km facuti cu masina intra. Posted Image

#17
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Ba e ingrozitor, fiindca firma care face asta e privata. Daca ar fi autoritatile ar fi alta poveste.

#18
costl

costl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 25.12.2018

View Post-Jinx-, on 05 ianuarie 2019 - 13:20, said:


Explica-mi tu ce colecteaza daca ai GPS si WI-Fi dezactivat.

Datele mobile nu sunt un bun indicator de locatie...dau doar general vicinity
Uite aici o explicatie. Google is tracking you. Even when you're in Airplane Mode
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/S0G6mUyIgyg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate