Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Problema plata joc de XBOX 360 pe XBOX One X

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
slap-jack

slap-jack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.08.2016
Salut, stie cineva daca se pot totusi achizitiona jocurile de backwards compatibility din Store pe un XBOX One X, cu regiunea setata pe UK, cu cardul meu bancar din RO, dar cu adresa de facturare pe UK? Jocurile normale de XBOX One le pot achizitiona fara probleme, insa daca vreau sa cumpar un titlu de XBOX 360 imi da o eroare care spune "You have not valid payment options on file. Microsoft Account Balance cannot be used...". Din ce am citit pe net se face o verificare mult mai stricta la achizitionarea acestor jocuri de backwards compatibility, dar oare asta inseamna ca nu le pot achizitiona defel, fara un card real de UK, si astfel trebuie sa ma limitez la formatul pe disc? Daca incerc de pe browserul web din Windows, aceiasi eroare. Multumesc!

Untitled.png

Attached Files



#2
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Nu stiu cat de mult te poate ajuta asta sau nu, dar iti recomand un "workaround/alternativa" : Iti faci cont Revolut si primesti card de UK. Poate te ajuta.

#3
slap-jack

slap-jack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.08.2016
Daca acest card vine cu o adresa de UK, ar trebui sa-mi rezolve problema. Din ce am inteles eu ei verifica adresa de pe card sa coincida cu tara pe care e setata consola, nu sa detecteze efectiv tara din care sunt conectat.

Attached Files



#4
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 20.06.2005
Simplu cumperi de la cdkeys.com. Ei dau un cod pe care il bagi din consola, singura validare ce o face e pe zona. Nu mai ai treaba cu adrese si alte bălării.

#5
slap-jack

slap-jack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.08.2016

 wolfydRg, on 05 ianuarie 2019 - 01:49, said:

Simplu cumperi de la cdkeys.com. Ei dau un cod pe care il bagi din consola, singura validare ce o face e pe zona. Nu mai ai treaba cu adrese si alte bălării.
Am gasit jocul la ei pe site, daca il cumpar de acolo primesc acel cod, care il pot baga cumva pe consola sa il downloadez? Si la validarea pe zona te referi ca verifica daca cumva ma aflu in RO, desi consola e setata pe UK (nu se poate seta pe Romania ca nu exista regiunea in lista de tari).

Attached Files



#6
slap-jack

slap-jack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.08.2016
Am achizitionat intre timp jocul, am primit codul, insa l-am cumparat cu adresa reala de Romania, cea care este si pe cardul bancar. Cand introduc codul in consola, imi cere sa schimb regiunea, si cum nu am regiunea de RO din setarile consolei, l-am cumparat degeaba. Ca sa fiu sigur ca asa trebuie sa fac, cand cumpar codul si introduc datele bancare, trebuie sa dau o adresa fictiva de UK, din moment ce consola e setata pe UK?

#7
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 20.06.2005
E region free.
De unde bagi codul ?

Faci asa asa ? Partea de la b) nu e necesara daca ai deja contul, doar treci pe UK (in RO nu ai suport) contul din consola , dai region. https://support.cdke...ed-Questions#2b

a. Connect your Xbox One to your broadband internet connection.
b. Press the Xbox button and select Home. From the Home screen, scroll across and open the Microsoft Store., Select Create Profile and then follow the on-screen instructions to create your account.
c. In the Microsoft Store, select Use a Code.
d. Follow the on-screen instructions, enter the code you received from us and enjoy!

Edited by wolfydRg, 05 January 2019 - 12:12.


#8
slap-jack

slap-jack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.08.2016
Am facut la fel, am intrat pe Use a Code din Store, doar ca la mine sunt conectat pe wireless (desi nu cred ca are importanta ca nu e broadband connection). Poate trebuia sa fi cumparat cu adresa de UK.

Attached Files



#9
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003
Daca ai luat de acolo ai si intructiunile clare, de exemplu (e oferta acum) :



3 MONTH XBOX LIVE GOLD MEMBERSHIP CARD (XBOX ONE/360)





Computer steps: Redeem a prepaid code

You can redeem all types of prepaid codes � including Xbox gift cards, Xbox Live gold cards and Xbox Music Pass cards � on a computer and have them applied to your account immediately. Here's how:
1. On a computer, go to Redeem Code and click Sign In.
2. Sign in with your Microsoft account.
3. Click Redeem.
4. Enter the 25-character prepaid code and click Confirm.
Xbox One console steps: Redeem a prepaid code
1. Go to Games, and then select Use a code. Or, say “Xbox, use code”.
2. If prompted, sign in.
3. Select Or enter the 25-character code, and then enter your code.


Xbox 360 console steps: Redeem a prepaid code
1. Sign in to Xbox Live using the account for which you want to use the prepaid code.
2. Press the Guide button on the controller.
3. Go to Games & Apps and select Redeem Code.
4. Enter the 25-character prepaid code and select Done.
5. When prompted, click Yes to confirm the redemption.

Please Note: The 'stacking' of Xbox Live subscriptions is no longer allowed by Microsoft. Users will recieve an error when attempting to add more than one subscription card at a time.



In afara de durerea activarii pe consola (majoritatea achizitiilor numai asa vor)  nu exista vreo alta problema cu region free, consola setata pe uk (sa se inteleaga ceva din interfata) iar plata numai prin paypal,  au mers toata fara greturi... poate te incadrezi in ultima propozitie si mai ai alt abonament in derulare, chiar si gamepass de exemplu, trebuie sa astepti sa expire si apoi sa  incepi altceva.
Spre deosebire de ps4 care au rezolvat cu magazinul oficial romanesc la xbox nu conteaza cu ce si de unde platesti dar daca nu e regionfree cand activezi codul trebuie sa ai ip din respectiva tara, se poate si de pe telefon, sunt aplicatii care-ti dau ip de unde vrei si apoi revendici codul, plata nu conteaza de unde vine...este exact procedura oficiala (sau semioficiala) de pe piata noastra Altex, Flanco, etc, platesti cu lei dar primesti un cartonas(sau dvd) cu cod regionfree, ca se gasesc magazine straine cu oferte mai bune e alta poveste dar sistemul e acelasi.

Edited by cristian_sen, 05 January 2019 - 15:01.


#10
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 20.06.2005

 slap-jack, on 05 ianuarie 2019 - 13:26, said:

Am facut la fel, am intrat pe Use a Code din Store, doar ca la mine sunt conectat pe wireless (desi nu cred ca are importanta ca nu e broadband connection). Poate trebuia sa fi cumparat cu adresa de UK.
Nu are treaba adresa de achizitie. Eu am luat pe RO si codul folosit cu zona UK.
Da link la ce ai luat.

Daca te-ai dus pe joc si dupa care pe use a code nu ai facut bine.
Trebuie sa te duci din store use a code fara sa fii legat de joc.

Plus ca trebui sa fii atent la 0 / O R/A ... si altele de genul.

Edited by wolfydRg, 05 January 2019 - 16:50.


#11
slap-jack

slap-jack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.08.2016

 wolfydRg, on 05 ianuarie 2019 - 16:45, said:

Nu are treaba adresa de achizitie. Eu am luat pe RO si codul folosit cu zona UK.
Da link la ce ai luat.

Daca te-ai dus pe joc si dupa care pe use a code nu ai facut bine.
Trebuie sa te duci din store use a code fara sa fii legat de joc.
Nu m-am dus pe joc defel, am intrat direct pe Use a code din Store, fara sa caut intai jocul. Jocul l-am luat de aici: https://www.cdkeys.c...ox-360-xbox-one
Intre timp am pus si Language region pe UK, din setarile consolei, dar aceiasi eroare.

Attached Files



#12
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Mi-am mutat contul pe argentina, datorita faptului ca jocurile sunt mai ieftine, de atunci 3-4-5 luni nu am putut sa iau jocurile de xbox 360 gratis de pe gold. Am zis ca asta nu e o problema, ca pierd 2 jocuri pe luna, dar avand in vedere preturile de pe argentina. Cu toate acestea, cele de xbox 360 nu erau la pret redus. Am cautat pe internet sa vad cum pot sa rezolv problema, multi au zis ca prin vpn, alti ca sa fac ticket, dar m-am lasat pagubas. Am mutat xboxul in alta camera si merge, desi este acelasi ip. diferenta este ca e conectat la alt router,  nu prea cred eu ca asta a avut vreo legatura, cred ca tot o eroare de la microsoft a fost, am mutat xboxul inapoi unde era pe reteaua veche si la fel, merge si acuma. sau mai bine zis - ciudate sunt caile m$ - :D

#13
slap-jack

slap-jack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.08.2016
Am vorbit cu cei de la cdkeys si xbox support, ultimii mi-au spus ca il pot folosi fara probleme doar daca il cumpar pe regiunea de UK (sa folosesc o adresa de UK fictiva), eu avand contul de Xbox setat pe UK, atunci o sa mearga. De la cdkeys mi-au spus initial ca imi pot face refund, si atunci o sa cumpar altul, dar cu adresa de UK, dar am intrebat totusi daca mi-l pot schimba pe cel actual pe regiunea UK.

Attached Files



#14
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 20.06.2005
Ciudat, sa ne spui cum ai rezolvat. Eu nu am avut astfel de probleme. Pe adrese in history poate am si ceva old din UK. Pune si tu o adresa de hotel.

#15
slap-jack

slap-jack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.08.2016
Tot nu am rezolvat nimic, am mai cumparat un cod pentru acelasi joc, de data asta am folosit o adresa de UK fictiva, pe cardul meu bancar. Nu a mers nici asa, aceiasi eroare. Am contactat iar suportul de la Microsoft, de data asta persoana respectiva a avut o idee noua, sa-mi pun pe telefon aplicatia Tunnel Bear, sa fac un VPN de UK, si sa ma conectez la consola prin hotspot-ul facut din telefon. Zis si facut, dar rezultatul final acelasi, codul tot nu a mers, aceiasi eroare. Nici ei n-au mai avut idei, mi-a spus sa mai astept o zis din moment ce ieri am schimbat locatia contului de pe US pe UK si sa incerc iar, desi sunt aproape sigur ca tot nu o sa mearga. Au spus sa le dau un semn pe mail, si ei o sa mai investigheze atunci. Zicea la un moment dat ca ar fi fost bine sa putem pune IP-ul consolei pe UK. Anyway, cred ca era mai bine sa fi luat direct un CD second hand de pe olx cu jocul si nu mai aveam atata bataie de cap...

#16
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Mai bine cumpara gift card (regiune exact cum e pe consola).
Ii faci redeem din consola sau de pe site-ul Microsoft, apoi cumperi jocul.

Mai gasesti si pe mtcgame.com. De acolo am luat eu pt nepot, de am putut sa iau un rahat de "upgrade" la Fortnite

LE. Eu doar asa am putut sa cumpar, si mai ieftin.
Doar Gears of War 4 i l-am luat din microsoft store ca am putut.

Ai grija ca un cod de US nu merge pe UK, si nici invers.

PS. Nu te mai chinui cu agentii de la Microsft, iti pierzi timpul degeaba....

Edited by xxvirusxx, 06 January 2019 - 19:58.


#17
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Mai nene, pai explica mai bine, tu ai cumparat coduri de pe cdkeys, pai cdkeys este un fel de olx, acolo vinde oricine coduri, nu are nici o legatura unde ai tu setata consola pe us sau pe uk . ca astea merg. Intradevar pe argentina este alta chestie, acolo is jocurile ieftine si nu se platesc taxe, trebuie doar sa setezi consola si sa pui o adresa, nu ai nevoie de nici un vpn. dar nu poti sa cumperi un joc de pe argentina ca gift sa il dai pe europe sau us, daca mergea chestia asta, erami mai bogat ca si Becali :D

#18
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 20.06.2005
Trebuie sa mearga, cu agenții de la microsoft am reușit sa fac contul copilului si al meu asociat ca parent. Cu greu dar am reusit, cu mail de google, ca nu am vrut sa am 10 de mail-uri. O săptămână a durat.

Cred ca problema ta tine de incompatibile versiune joc si consola.

Edited by wolfydRg, 06 January 2019 - 22:50.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate