Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Burger King revine în România

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#19
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Am mancat,pt prima oara,la un Burger King din Paris,mai mult de foame,ca nu prea ma dau in vant dupa junk food.Si,burgerii parca sunt ceva mai mari ca la Mc si mai satiosi.Mi-a placut mai mult decat Mc-ul.

#20
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017
Abia astept sa revina, sper sa aiba meniu cat mai variat, preturi sub Mc si locatii cat mai multe ...nu doar in mall-uri :)

#21
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View PostGingisHan2015, on 04 ianuarie 2019 - 23:11, said:

Panarama. Mancarea redneckului si politistului american .Cancer in stand by !
Nici macar.....aia mananca burgeri adevarati la diner in satul lor acolo care ii face de la zero din carne adevarata.

Ce-i la B.K. si McD e considerata mizerabil si de aia.

Edited by -Jinx-, 05 January 2019 - 00:23.


#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View Poststalker2142, on 05 ianuarie 2019 - 00:12, said:

Abia astept sa revina, sper sa aiba meniu cat mai variat, preturi sub Mc si locatii cat mai multe ...nu doar in mall-uri Posted Image
Abia astept pentru o proba Posted Image Deocamdata prefer in ordine, KFC dupa care McDo. N-am incercat niciodata King... sper sa aibe macar ceva cum e Royal Delux de la McDo, ala imi place in special.

Edited by andreic, 05 January 2019 - 01:21.


#23
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005

View Poststlk, on 04 ianuarie 2019 - 23:57, said:

Am gasit un filmulet vechi legat de acest subiect:Posted Image

4:50 dar este bine sa vedeti tot
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PvJafjL8oKU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cum spune unul in comentarii, clipul aduce aminte de vechii misionari religiosi care incercau sa converteasca populatiile la crestinism.

View Postandreic, on 05 ianuarie 2019 - 01:13, said:

Abia astept pentru o proba Posted Image

De ce doar "proba"? Poti sa te lasi pe mana lor de tot, cu alimentatia. Posted Image

[ https://media.giphy.com/media/s9kJXPK6jjoME/giphy.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 05 January 2019 - 01:37.


#24
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postboringboy, on 04 ianuarie 2019 - 23:02, said:

aveau doar un restaurant in aeroportul Otopeni
au inca

View Postandreic, on 05 ianuarie 2019 - 01:13, said:

Abia astept pentru o proba Posted Image Deocamdata prefer in ordine, KFC dupa care McDo. N-am incercat niciodata King... sper sa aibe macar ceva cum e Royal Delux de la McDo, ala imi place in special.
in uk i-am testat, au mancarea mult mai buna ca la mac, si cartofii prajiti au un gust, nu ca mizeriile de la mac/kfc
pretul e cam dublu fata de mac

mac nu are concurent ca pret

#25
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postandreic, on 05 ianuarie 2019 - 01:13, said:

Abia astept pentru o proba Posted Image Deocamdata prefer in ordine, KFC dupa care McDo. N-am incercat niciodata King... sper sa aibe macar ceva cum e Royal Delux de la McDo, ala imi place in special.
Burger king e peste McD....dar asta nu inseamna mare lucru avand in vedere ca nici unul dintre ele nu are nici o treaba cu un burger real.

#26
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View Post-Jinx-, on 05 ianuarie 2019 - 02:20, said:

Burger king e peste McD....dar asta nu inseamna mare lucru avand in vedere ca nici unul dintre ele nu are nici o treaba cu un burger real.
Ba au treaba cu burgerii reali. Mai degraba invers, crasmele de fite au dus burgerii intr-o alta zona, care nu prea are treaba cu notiunea originala de burger.

#27
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017

View Postnotrust, on 04 ianuarie 2019 - 23:03, said:

Tot otrava ?

Altfel cum ?  Si-ar strica brandul.

View PostTruculMagic, on 04 ianuarie 2019 - 23:06, said:

O sa fie prin mall-uri ca deobicei... abia astept

Si eu. Ma pregatesc sa le scuip pe vitrina. Am nevoie doar de noile adrese. Hahahahah :)  Pana atunci vezi ca au hotdogi la 1 leu la Ikea. Asta asa ca sa iti faci incalzirea pentru junkfood.

Edited by Bogotta, 05 January 2019 - 08:20.


#28
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View Post-Jinx-, on 05 ianuarie 2019 - 02:20, said:

Burger king e peste McD....dar asta nu inseamna mare lucru avand in vedere ca nici unul dintre ele nu are nici o treaba cu un burger real.
Reale sunt toate :)

#29
boringboy

boringboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 06.05.2010

View PostBogotta, on 05 ianuarie 2019 - 08:19, said:



Altfel cum ?  Si-ar strica brandul.



Si eu. Ma pregatesc sa le scuip pe vitrina. Am nevoie doar de noile adrese. Hahahahah :)  Pana atunci vezi ca au hotdogi la 1 leu la Ikea. Asta asa ca sa iti faci incalzirea pentru junkfood.


Vesti proaste, am trecut ieri pe la ikea si am vazut ca s-a scumpit hotdogul cu 50%.

#30
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View PostTruthHurts, on 05 ianuarie 2019 - 07:44, said:

Ba au treaba cu burgerii reali. Mai degraba invers, crasmele de fite au dus burgerii intr-o alta zona, care nu prea are treaba cu notiunea originala de burger.

Pe naiba...

Ma doare fix in pix de crashmele de fite...nu de acolo mananc eu burgeri...mi-i fac singur. Vezi ca am postat si reteta pe topicul dedicat

Ce mananci la McD si BK sunt niste chiftele inghetate mult prea subtiri si in care calitatea carnii , dimensiunea la care e tocata si continutul de grasime nu au nici o treaba cu ce ar trebui sa existe intr-un burger.

Mananca un burger facut corect si nu o sa mai mananci niciodata mizeriile alea.

P.S. De chifle nici nu mai spun....bleah

-Jinx- said:

Nu am avut timp sa citesc to topicul...dar burgerii de kauffland sunt infecti.
Du-te la o macelarie si zi-le sa iti toace antricot de vita si sa iti adauge seu cu carnea in masina de tocat. La 1kg de antricot ai nevoie cam de 100-150 gr de seu.
Daca folosesti pulpa trebuie sa adaugi ~200-250 gr de seu la 1kg de pulpa. (cu cat mai mult seu cu atat mai gustos si juicy e burgerul dar risti sa devina gretos)
NU folosi carne de lucru...are o gramada de tesut conjunctiv.
Nu cumpara carne deja tocata....e infecta. si la fel ca si carnea de lucru are o gramada de tesut conjunctiv.
Te duci acasa cu ea si NU PUI SARE IN EA!!!!
Sarea dizolva proteinele din carne si in loc de un burger fraged o sa ramai cu o chiftea batoasa.
iei un capac de plastic cam de dimensiunea care vrei sa iti iasa burgerii si presezi USOR carnea in el ...bucatelele de carne tocata nu trebuie sa se comprime complet. Ideal ar trebui sa iti intre intre 125-175 gr de carne intr-un burger de om normal.
Chifteaua trebuie sa iti iasa putin mai subtire in mijloc decat exteriorul ca altfel se strange si capata forma de bila.
Abia dupa ce ai format chiftelele presari sare si piper pe ele din abundenta si le faci in tigaia de fonta incinsa(tigaia trebuie sa fumege)sau mai bine pe gratar incins.
daa vrei sa faci cheeseburger dupa ce ai facut burgerul pe prima parte si l-ai intors pui o felie de cheddar peste el in tigaie(pe partea deja gatita)
Gustul de burger adevarat nu e dat de mirodenii e dat de carnea de vita si de seu.
Am uitat sa precizez...lasa carnea sa ajunga la temperatura camerei inainte sa o faci ca altfel risti sa iti ramana rare la mijloc.
Burgerii nu prea se mananca rare ca au continut mare de grasime.
In burgeri nu se pun alte condimente decat sare si piper.... daca adaugi altceva inseamna ca faci meatloaf nu burger.
Pofta buna!
P.S. asta e varianta pentru incepatori.....cand am timp revin si va zic cum sa faceti cei mai buni burgeri in viata....smashed burgers...facuti corect.

View Postandreic, on 05 ianuarie 2019 - 08:47, said:

Reale sunt toate Posted Image
Adevarat...greseala mea...trebuia sa scriu cu un burger facut cum trebuie.

Edited by -Jinx-, 05 January 2019 - 12:31.


#31
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,891
  • Înscris: 12.03.2009
Astia n-au avut locatie prin 2000 si la Bucur Obor, unde e acum Flanco si emag?
Imi aduc aminte ca mancam la ei si erau cu 5 clase peste mec.

#32
boringboy

boringboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 06.05.2010
si eu imi aminteam asa ceva, dar se pare ca acel restaurant nu a fost un Burger King oficial ci doar ceva ce se putea in Romania anilor '90.

vad ca mai vorbeau acum 10 ani niste internauti de asa ceva:
https://www.wall-str...pisodul-II.html

#33
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Cand au fost in Ro prin mall uri data trecuta,inca nu era trendul asta cu burgeri si coaste,de data asta s ar putea sa mearga mai bine.
Cei care sunteti oripilati de junk food,sper ca faceti miscare minim 30 de min pe zi,beti minim 2L de apa si dormiti minim 8 ore in intervalul 22:00-06:00,altfel degeaba mancati bio !

Edited by silviu03, 07 January 2019 - 06:18.


#34
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
@silviu03

Ei as! Orice chestie nociva in minus este binevenita si bine primita de organism.

#35
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017
Mai degraba intreaba-i de tigari, alcool, mancaruri grele, slanina etc :)

#36
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Dan78rom,asta clar,nu exista dubii,dar hai sa nu o ardem pe softpedia perfecti ;)
Stalker2142 sunt sigur ca nici unul nu consuma alcool si de tigari nici nu se pune problema,traim era bio.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate