Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...

Aplicatii stress test RAM

Asigurare auto hibrid
 

Sfaturi in alegerea carierei

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#55
catalinolx1992

catalinolx1992

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.01.2019

View PostYoda, on 05 ianuarie 2019 - 13:21, said:

Nu cred că asta e situaţia. Ai spus cu câteva mesaje în urmă "de aceea vreau sa aleg IT-ul,in primul rand banii". În două decenii de lucru în domeniu am văzut mulţi venind pe acest principiu, puţini dintre ei au rămas cu această profesie mai mult de un an. Din câte ştiu şi @neagu_laurentiu e "lup bătrân" în domeniul ăsta, nu vrea să te vadă urmând un traseu al eşecului, bătătorit de alţii înaintea ta.

La urma urmei, nu contează ce te vedem noi, aici primeşti doar sfaturi. Spuneai de proiecte făcute pe Arduino. Ţi s-a întâmplat să lucrezi la ele şi să uiţi de noţiunea timpului? Să-ţi doreşti să nu le "laşi din mână" până când nu le vezi gata? Dacă da, ai microbul în sânge. Dacă nu, caută o altă meserie.

Da, chiar adoram sa ma joc cu arduino. Dupa ce imi bateam capul o saptamana cu un proiect in arduino si reuseam sa il termin, aveam o satisfactie de neimaginat...dar ma gandesc ca treaba cu arduino difera total fata de programarea de soft.

#56
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Programarea-i tot programare.

#57
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
ingineria este sa-ti exprimi ideea constrans fiind mediu, arduino, plc, logo, basic (abb)

#58
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postcatalinolx1992, on 04 ianuarie 2019 - 19:10, said:

De aceea vreau sa aleg IT-ul,in primul rand banii
Eu zic sa lesi IT-ul deoparte momentan.

#59
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postcatalinolx1992, on 04 ianuarie 2019 - 16:06, said:

pana cand am inceput sa aud tot felul de zvonuri cum ar fi: Esti tot timpul supus stresului,daca nu termini programul la timp risti sa fi concediat,colegii nu sunt deloc sociabili,la 40+ ani nu mai reprezinti nimic in domeniu si vin mintile luminate de 16-17 ani si iti iau locul,este deja prea tarziu la 25 de ani sa incepi de la zero,piata este saturata,dupa o varsta vei ura sa faci programe cu toate ca esti bun,domeniul va fi inlocuit de inteligenta artificiala....etc...etc.

Mouama, ce adunatura de aberatii :lol:

Treaba este cam asa:

- Nu exista un mediu de lucru universal, cite firme, atitea experiente, mai mult, poti avea experiente diferite in aceeasi firma si chiar in acelasi proiect
- Nici dracu nu te concediaza, pentru simplul fapt ca nu poti fi concediat in Romania (si anume EU), decit pentru motive extrem de serioase, nu ca n-ai terminat un task. Chestia aia cu "you're fired" si in secunda doi ala isi pune chestiile intr-o cutie de carton si pleaca acasa se intimpla in SUA, unde exista asa numitul "at will employment", in EU si angajatorul si angajatul au anumite obligatii
- Daca ai probleme cu rezolvarea unu task vei primi ajutor de la altii mai rasariti, problema este dacachiar esti bou si nu evoluezi deloc, atunci tot nu poti fi dat afara, dar o sa fi marginalizat, nu ti se mai mareste salariul etc. Din fericire pentru asemenea specimene, in Romanica cererea e atit de mare incit se duc la alta firma pe salariu mai mare si tot asa :lol:
- Minti luminate de 16-17 ani nu exista, practic dupa 30 de ani devine omul mai rasarit si mai intelept, problema nu este partea tehnica, ci partea de interactiune cu ceilalati
- La 40 de ani nu te inlocuieste nimeni, dimpotriva te cauta altii, pentru ca nimic nu e mai important decit experienta
- De-aia cind vorbim de experienta si de plecatul de la 0 la 25 de ani trebuie sa stii ca exista unii care fac programare din pasiune de la 10 ani, au facut liceul de informatica, apoi o facultate, deja sint cu 15 ani inaintea ta :w00t:
- Piata in Romanica nu este saturata, este inca o nevoie fantastica de oameni
- Faptul ca unii ajung sa urasca programarea depinde mai mult de experienta proprie, daca au "norocul" de a avea parte doar de firme de cacat, cu proiecte de cacat, atunci cu siguranta o sa ajunga sa urasca ce fac, ceea ce se intimpla in orice alt domeniu
- Inteligenta artificiala n-o sa inlocuiasca niciodata programatorii. Inteligenta artificiala o sa ajute programatorii.

#60
catalinolx1992

catalinolx1992

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.01.2019
Multumesc pentru raspuns, dar de ex in domeniul meu, daca stau langa unu batran o perioada,pot sa ii fur usor usor meseria si sa ajung la nivelul lui, asta este valabil si in programare? Daca ajung sa ma angajez intr-o firma,ma tin de treaba,ma duce capul, poti "fura" meseria si dupa ceva ani sa ajung la nivelul aluia care a facut programare de la 10 ani ?

Edited by MarianG, 06 January 2019 - 18:25.
quote kilometric


#61
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
In programare sunt atatea de "furat" incat n-ai cand sa faci asta, e mai rapida calea studiului si punerii in practica decat asteptat la colt.

#62
catalinolx1992

catalinolx1992

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.01.2019

View Postneagu_laurentiu, on 06 ianuarie 2019 - 17:13, said:

In programare sunt atatea de "furat" incat n-ai cand sa faci asta, e mai rapida calea studiului si punerii in practica decat asteptat la colt.

Am inteles. Inca o intrebare,ma uit pe posturi de junior si observ ca iti cer sa stii f multe chestii, care deocamdata nici nu stiu ce inseamna. Chiar trebuie sa stii tot ce iti cer acolo ca sa ai sanse de angajare?

#63
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Tendinta e ca angatorul sa ceara cat mai mult, sa-si aduca oamenii cei mai buni. Daca nu vin toti asa, se multumeste si cu mai putin. Dar tu trebuie sa tinzi spre tot ce-i acolo.

#64
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,571
  • Înscris: 10.05.2008
Catalin tu ai 25 de ani, nu ai facut programare in facultate cu hartie si pix cum se facea odata,ai avut si ai in prezent o groaza de posibilitati, internetul este plin de metode,solutii legate de domeniul IT,basca masterat in Robotica imi vine sa plang Posted Image
Faptul ca esti oarecum nehotarat spune multe, eu de exemplu am inceput tarziu IT nu am avut nici o oportunitate insa cand s-a putut am profitat nu am mai pus atatea intrebari.

Sa fiu direct sa studiezi singur IT trebuie sa fii perseverent,foarte ambitiios dupa parerea mea putini reusesc, mai facil este scoala ai feed-back-uri de la profesiori,colegi vezi cum codeaza unu,altul.
Spun lucrul asta din punctul meu de vedere, singur mi-ar fi fost infinit mai greu, acum sa ma dau autodidact imi vine usor si as fi ipocrit, oricat de autodidac esti sa studiezi, sa demarezi singur este foarte greu si asta nu inseamna sa studiezi 3 luni si gata ti-ai gasit un job in IT,or fi si cazuri de exceptie, talente eu vorbesc de cazuri normale.

Inca un lucru spui ca stii algorimica && C++ in cazul asta ai fi stiut lacunele tale si intrai in paine, felul cum scrii imi da senzatia ca trebuie sa incepi de la zero.

Edited by iulian_1976, 06 January 2019 - 19:45.


#65
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

daca stau langa unu batran o perioada,pot sa ii fur usor usor meseria si sa ajung la nivelul lui
In cizmarie sau tamplarie, poate.

#66
Morphinnne

Morphinnne

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.01.2016
Ce-a facut Nicolescu parca promitea angajare 100% dupa finalizarea studiilor, cu tot cu diploma lui recunoscuta international.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate