Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Sfaturi in alegerea carierei

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#37
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,466
  • Înscris: 04.10.2002
Trebuie să-ţi pui ordine în viaţă, să îţi dai seama ce îţi place şi eşti priceput să faci. Dacă ai urât programarea în facultate, nu te mai gândi la ea, nici măcar la reţelistică. Îţi place domeniul auto? Continuă în direcţia asta! Îmbină pasiunea cu diploma din buzunar, chiar dacă pe moment nu vei fi plătit regeşte, dacă în timp vei ajunge printre cei mai buni în domeniu vor veni şi banii.

În ceea ce priveşte "epavele" de 40 de ani, futu-i că am ratat momentul. Acum am 48, de lucru nu mă plâng, iar pe Linkedin primesc săptămânal invitaţii la interviu. Şi nu sunt un caz izolat, dimpotrivă, am colegi de generaţie care sunt mai prolifici ca la 20 de ani. Totul ţine de mentalitate.

Edited by Yoda, 04 January 2019 - 19:22.


#38
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Eu nu te inteleg de ce tot te limitezi cu "auto", robotica gasesti in orice hala de productie.

#39
catalinolx1992

catalinolx1992

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.01.2019

View PostYoda, on 04 ianuarie 2019 - 19:18, said:

Trebuie să-ţi pui ordine în viaţă, să îţi dai seama ce îţi place şi eşti priceput să faci. Dacă ai urât programarea în facultate, nu te mai gândi la ea, nici măcar la reţelistică. Îţi place domeniul auto? Continuă în direcţia asta! Îmbină pasiunea cu diploma din buzunar, chiar dacă pe moment nu vei fi plătit regeşte, dacă în timp vei ajunge printre cei mai buni în domeniu vor veni şi banii.

În ceea ce priveşte "epavele" de 40 de ani, futu-i că am ratat momentul. Acum am 48, de lucru nu mă plâng, iar pe Linkedin primesc săptămânal invitaţii la interviu. Şi nu sunt un caz izolat, dimpotrivă, am colegi de generaţie care sunt mai prolifici ca la 20 de ani. Totul ţine de mentalitate.
Multi inainte! Programarea am urat-o din cauza ca nu am avut habar de ea cand am intrat in facultate,nici nu stiam la ce ajuta, si cand au inceput primele cursuri,toti baietii care facuse mate-info erau priceputi si eu total paralel. Pentru ca eu deja ar fi trebuit sa vin din liceu cu unele cunostinte in domeniu. La toate orele de programare am fost mereu paralel si cu mare efort am reusit sau iau "maretul" cinci. Pana cand am inteles cu adevarat ce reprezinta programarea si am inceput sa invat si sa o inteleg iar acuma chiar mi se pare interesanta.

#40
Aeterna96

Aeterna96

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 25.02.2018
Sunt site-uri unde se posteaza constant internship-uri in afara tarii, in domeniul ingineriei, proiecte noi, echipe mixte, nu ar strica sa iesi putin din cotidian! Poate te-ar ajuta si ti-ar da timp de gandire, plus ca vezi alte oportunitati. :D

#41
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Având în vedere că modelele mai noi de mașini sunt pline de electronică .... de ce nu studiezi electronica auto?

#42
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018
Am vazut persoane la 30-40 ani care s-au apucat de facultatea de medicina si tu zici ca esti prea batran la 25?

2500 lei pentru inceput nu e chiar asa rau.Nu trebuie sa te iei dupa toti *cunoscatorii*.Daca ai posibilitatea asta, eu zic sa nu o ratezi
Ce-i drept, e putin mai dificil de gasit in RO cu diploma in robotica dar nu imposibil.

#43
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,571
  • Înscris: 10.05.2008

View PostOriginalCopy, on 04 ianuarie 2019 - 17:40, said:

Indiciu: ceea ce te pasioneaza cel mai mult e un punct bun de inceput.
"Pasiune" e atunci cand lucrezi si nu simti ca lucrezi.
+1Posted Image

catalinolx1992@ tu ai pierdut un start in facultate, atunci puteai sa faci programare din plin,in plus ai si un master Robotica IMST-UPB, restartul nu este asa de usor.

Pasiunea pentru domeniul auto nu exclude pasiunea pentru IT o spun din proprie experienta, uite unul dintre domeniile care le imbina pe amandoua este sistemul de infotainement in Franta se fac mastere pe profilul asta cu mari perspective de angajare, pot face atatea analogii intre cele doua domenii ca nu termin postul asta.

Edited by iulian_1976, 05 January 2019 - 04:05.


#44
catalinolx1992

catalinolx1992

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.01.2019

View Postshiva, on 04 ianuarie 2019 - 23:06, said:

Având în vedere că modelele mai noi de mașini sunt pline de electronică .... de ce nu studiezi electronica auto?
Ma gandeam si la asta acum 6-7 ani, am vorbit cu electronistii pe care ii cunosc dar nici unul nu a fost de acord sa ma accepte ca ucenic, ei fiind foarte reusiti si cunosuti in domeniu si cred ca nu doreau sa imparta cunostintele acumulate in toti anii de activitate,apoi am cautat scoli de electrician-electronist auto pe net si nu am gasit nici o scoala mai " acreditata "...

#45
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postcatalinolx1992, on 04 ianuarie 2019 - 19:10, said:

De aceea vreau sa aleg IT-ul,in primul rand banii
Si banii sunt importanti dar daca-ti sta gnadul numai la ei, nu ajungi meserias. Trebuie sa te gandesti in primul rand la profesie apoi banii vin si ei cand te vad meserias.

View Postcatalinolx1992, on 04 ianuarie 2019 - 19:10, said:

vad in el un domeniu in care primesti dupa meritul tau,dupa ceea ce ai in cap.Si chiar sunt dispus sa lucrez la inceput si pe 1000 lei ,stiind ca depinde de mine totul,nu sa fiu nevoit sa plec ca majoritatea din Romania.
Atunci lasa carcotelile, asuma-ti macar acum un lucru si mergi inainte indiferent de cum bate vantul. Asta iti va lua 3 ani buni ca popa (nealocand toata ziua) dar avantajul tau e ca nu mori de foame, poti trage in paralel ambele iar la final vei avea sanse bune de a fi angajabil (trecand in timpul asta prin destule tehnologii, deprinzand tehnici, stiind de unde sa apuci problema).
Daca tu sperai la niste luni trase de par ca la scoala atunci poti sa te lasi de pe acum de asa ceva.

#46
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View Postcatalinolx1992, on 05 ianuarie 2019 - 10:09, said:

Ma gandeam si la asta acum 6-7 ani,
Adica atunci cand aveai 18-19 ani? Aia nu e varsta de "inginerie" auto sau orice alta inginerie, pe orice parte ai invarti-o. Tu vrei cam prea repede totul. Si compari salariile si posibilitatile de avansare de mecanic simplu cu cele de inginer.

Licenta in ce domeniul e?

Quote

,domeniu pe care am urat-o din toata inima in timpul facultatii si care nu s-a lipit de mine.Am inceput sa fac cursuri online(C++),am facut mici proiecte cu Arduino si am inceput o academie(limbajul C) . Dupa ce am inceput sa inteleg chestiunile de baza (conditii,functii,operatiuni cu siruri de caractere si numere,algoritmica,etc.) si sa fac mici programe (max. 30-40 de linii),a inceput sa imi placa domeniul
Aici trebuie sa mai vezi, ca inca esti foarte la inceput. Vezi poate te "coafeaza" ceva de pe la continental, cum ar fi: https://www.continen...jobad&id=967469 dar dupa ce stapanesti binisor C si C++.

#47
catalinolx1992

catalinolx1992

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.01.2019

View Postneagu_laurentiu, on 05 ianuarie 2019 - 10:39, said:

Si banii sunt importanti dar daca-ti sta gnadul numai la ei, nu ajungi meserias. Trebuie sa te gandesti in primul rand la profesie apoi banii vin si ei cand te vad meserias.


Atunci lasa carcotelile, asuma-ti macar acum un lucru si mergi inainte indiferent de cum bate vantul. Asta iti va lua 3 ani buni ca popa (nealocand toata ziua) dar avantajul tau e ca nu mori de foame, poti trage in paralel ambele iar la final vei avea sanse bune de a fi angajabil (trecand in timpul asta prin destule tehnologii, deprinzand tehnici, stiind de unde sa apuci problema).
Daca tu sperai la niste luni trase de par ca la scoala atunci poti sa te lasi de pe acum de asa ceva.

Daca eu fac acest curs: https://www.infoacad...=programa  nu voi avea sansa de angajare dupa ce o termin?

#48
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Nu. Pentru ca tu nu ai inca deprinderile de programator. Ala-i bun doar ca sa incepi ceva dar nu-ti pune toate bazele sa devii angajabil.

Nu mai alerga dupa scoli/cursuri minune. Aici se invata toata viata. Nu vrei asta, alege ceva care inveti o data si profesezi pana la pensie. Nu e IT-ul.

Angajabil in Java poti fi dupa ce ai trecut prin Java EE, acolo e un inceput de Java SE.

Un programator nu sta intr-un limbaj. De aceea la facultate studiezi mai multe, sisteme de operare, algoritmica, altele aditionale care-ti dau o perspectiva a domeniului. Limbajul e doar o unealta, buna si ea la locul potrivit dar nu-ti vin ideile in cap ca stii strict sa manuiesti un instrument.

Edited by neagu_laurentiu, 05 January 2019 - 11:46.


#49
catalinolx1992

catalinolx1992

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.01.2019

View Postneagu_laurentiu, on 05 ianuarie 2019 - 11:38, said:

Nu. Pentru ca tu nu ai inca deprinderile de programator. Ala-i bun cand vrei o directie dar stii bazele generale.

Nu mai alerga dupa scoli/cursuri minune. Aici se invata toata viata. Nu vrei asta, alege ceva care inveti o data si profesezi pana la pensie. Nu e IT-ul.

Angajabil in Java poti fi dupa ce ai trecut prin Java EE, acolo e un inceput de Java SE.
Chiar nu vrei sa ma vezi IT-ist :)) , unde am specificat eu ca nu vreau sa invat? In orice domeniu este nevoie sa inveti mereu, chiar si la salubritate.

#50
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Eu te vad dupa ce vii aici cu prima problema intampinata in acest proces. Discutii poti duce pana te lasi de dorinta. Asa ca ia o carte de Java daca vrei tu, pune in practica si sigur te lovesti de ceva, intreaba aici pe topicul adecvat, punctual, si vei primi raspunsuri cat sa depasesti impasul dar tu muncind in continuare. Si sa vezi cum pofta vine mancad, nu doar filosofand teoria chibritului.

#51
catalinolx1992

catalinolx1992

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.01.2019

View Postneagu_laurentiu, on 05 ianuarie 2019 - 11:53, said:

Eu te vad dupa ce vii aici cu prima problema intampinata in acest proces. Discutii poti duce pana te lasi de dorinta. Asa ca ia o carte de Java daca vrei tu, pune in practica si sigur te lovesti de ceva, intreaba aici pe topicul adecvat, punctual, si vei primi raspunsuri cat sa depasesti impasul dar tu muncind in continuare. Si sa vezi cum pofta vine mancad, nu doar filosofand teoria chibritului.
Multumesc de sfaturi,dar nu am randament bun daca invat singur. Cum am specificat in postarea initiala,am incercat  sa invat online c++,si nu intelegeam chestile absurde,gen ce face un while sau la ce ajuta o functie,si dupa ce am inceput acea academie,in 2 zile le-am inteles perfect. Eu oricum vreau sa invat programarea,chiar daca nu voi activa in domeniu(cred ca datorita frustrarii care am avut-o in facultate), dar mai vreau un sfat prietenesc, daca vreau sa aplic in IT ,sa sterg din CV toate activitatile mele din domeniul auto sau sa le las acolo?

#52
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Si forumul poate fi de ajutor cand nu intelegi ceva si nu te costa precum acel curs. Insa tu alegi calea ce ti se pare optima pentru tine. Nu spune nimeni ca n-ai nevoie de un sfatuitor, mai ales la inceput.
Daca aplici pentru ceva ce are tangenta cat de cat atunci lasi. Studiile raman ca-s bune si treci proiecte (demo) pe ce vrea angajatorul sa vada de la tine conform cu anuntul dar si cu ce stii tu.

#53
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,466
  • Înscris: 04.10.2002

View Postcatalinolx1992, on 05 ianuarie 2019 - 11:48, said:

Chiar nu vrei sa ma vezi IT-ist Posted Image.

Nu cred că asta e situaţia. Ai spus cu câteva mesaje în urmă "de aceea vreau sa aleg IT-ul,in primul rand banii". În două decenii de lucru în domeniu am văzut mulţi venind pe acest principiu, puţini dintre ei au rămas cu această profesie mai mult de un an. Din câte ştiu şi @neagu_laurentiu e "lup bătrân" în domeniul ăsta, nu vrea să te vadă urmând un traseu al eşecului, bătătorit de alţii înaintea ta.

La urma urmei, nu contează ce te vedem noi, aici primeşti doar sfaturi. Spuneai de proiecte făcute pe Arduino. Ţi s-a întâmplat să lucrezi la ele şi să uiţi de noţiunea timpului? Să-ţi doreşti să nu le "laşi din mână" până când nu le vezi gata? Dacă da, ai microbul în sânge. Dacă nu, caută o altă meserie.

Edited by Yoda, 05 January 2019 - 13:22.


#54
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postcatalinolx1992, on 05 ianuarie 2019 - 11:48, said:


Chiar nu vrei sa ma vezi IT-ist :)) , unde am specificat eu ca nu vreau sa invat? In orice domeniu este nevoie sa inveti mereu, chiar si la salubritate.
ba da, fix cum il vad si pe halflife..

Edited by MarianG, 05 January 2019 - 13:21.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate