Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Sfaturi in alegerea carierei

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#1
catalinolx1992

catalinolx1992

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.01.2019
Salutare tuturor!

Stiu ca s-a mai discutat pe forum acest subiect dar nu am putut lua o decizie concreta din topic-ul altora....

Situatia sta in felul urmator:
Am 25 de ani,am terminat masteratul la Robotica IMST-UPB dar in toti acesti ani nu am profesat deloc in domeniul ingineriei.
De la varsta de 16-17 ani pana in momentul de fata am activat in domeniul auto(mecanica,tinichigerie) dar si in alte domenii din care obtin un venit decent.
De ceva timp stau si ma gandesc ca este timpul sa lucrez in domeniul ingineriei pentru ca nu degeaba am facut 6 ani de facultate si mai ales, simt ca ceea ce fac acuma nu va mai fi foarte cautat peste 10 ani.Imi este frica sa nu ajung la 35 de ani si abia atunci sa ma bazez pe diploma de inginer care cu siguranta nu va mai avea vreo valoare.

Am zis ca ar fi bine sa incerc sa lucrez tot in domeniul auto,care imi place exagerat de mult si ma pricep de asemenea foarte bine,dar aici au intervenit salariile cu care sunt platiti inginerii din domeniu(~2800 lei),plus ca din ce am inteles nu creste foarte mult in timp. Apoi am decis sa invat programare,domeniu pe care am urat-o din toata inima in timpul facultatii si care nu s-a lipit de mine.Am inceput sa fac cursuri online(C++),am facut mici proiecte cu Arduino si am inceput o academie(limbajul C) . Dupa ce am inceput sa inteleg chestiunile de baza (conditii,functii,operatiuni cu siruri de caractere si numere,algoritmica,etc.) si sa fac mici programe (max. 30-40 de linii),a inceput sa imi placa domeniul pana cand am inceput sa aud tot felul de zvonuri cum ar fi: Esti tot timpul supus stresului,daca nu termini programul la timp risti sa fi concediat,colegii nu sunt deloc sociabili,la 40+ ani nu mai reprezinti nimic in domeniu si vin mintile luminate de 16-17 ani si iti iau locul,este deja prea tarziu la 25 de ani sa incepi de la zero,piata este saturata,dupa o varsta vei ura sa faci programe cu toate ca esti bun,domeniul va fi inlocuit de inteligenta artificiala....etc...etc.

Mai nou toata lumea imi recomanda sa incerc in retelistica, pentru ca este un domeniu in care la varsta mea pot incepe de la zero, nu esti supus stresului si ca poti castiga aproape cat un programator.
Chiar nu stiu ce sa fac,simt ca timpul se scurge, sunt prea “batran” pentru IT si nu am timp sa merg un an de zile la o academie sa invat programare sau retelistica si apoi sa lucrez intr-un domeniu sau altul ca sa vad daca imi place sau nu.

Sunt o fire careia ii place sa invete tot felul de tehnologii, rezista stresului,este ambitios, se implica in cat mai multe domenii si daca isi bate capul cu ele,le va intelege cu siguranta dar chiar nu stiu care din ele sa aleg,imi place programarea dar nu stiu ce inseamna munca de programator cu adevarat,cat despre retelistica…nici atat.
Personal imi doresc sa profesez intr-un domeniu in care sa combin partea mecanica cu hardware-ul si software,dar cum am specificat mai sus,nu stiu ce inseamna munca de programator si nu stiu daca ca o sa rezist sa stau restul vietii pe un scaun in fata unui birou,imi doresc sa fac ceva ce sa implice si putina munca fizica si mai ales sa fie un domeniu in care la 40-50 de ani cand sunt cu adevarat senior sa nu ma afecteze,ba chiar sa ma avantajeze.

Mai nou ma gandeam sa fac un curs de JAVA timp de 6 luni si apoi sa fac cele 4 ccna-uri, ceea ce inseamna ca voi ajunge un junior la 27-28 ani...iar de aceea am decis sa fac aceasta postare,sa mai primesc niste pareri de la oameni care au idee despre ambele domenii, sa stiu daca ma mai angajeaza cineva ca si junior la varsta de 27-28 ani si ce presupune cu adevarat sa lucrezi in ele…

Va multumesc si sper ca nu v-am plictisit Posted Image

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

View Postcatalinolx1992, on 04 ianuarie 2019 - 16:06, said:

a inceput sa imi placa domeniul pana cand am inceput sa aud tot felul de zvonuri cum ar fi:[...]
Pai nu cred ca a inceput sa-ti placa. Altfel faceai distinctia singur intre adevar si zvonuri. Poate ca nu asta-i calea ta. Unii au vrut sa mearga pe Luna stiind ca sunt sanse sa nu se mai intoarca iar tu te sperii de orice vorba intre doua babe, halal determinare.

Edited by neagu_laurentiu, 04 January 2019 - 16:18.


#3
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Daca nu esti disperat sa iti gasesti de lucru cat mai repede, gandeste-te ce ti-ar placea sa faci pe termen lung.
Programare, desen tehnic, cercetare, testare ? Cel mai important este sa iti placa ceea ce faci, nu sa astepti sa vina ora plecarii si sa te uti mereu dupa oferte mai bune si niciodata sa nu fii multumit de activitatea pe care o faci.

Edited by PlatonX, 04 January 2019 - 16:13.


#4
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

la 40+ ani nu mai reprezinti nimic in domeniu si vin mintile luminate de 16-17 ani si iti iau locul
Ca banc, e buna asta. Mintile ignorante numite minti luminate Posted Image

Cu o scolarizare adecvata si experienta in spate, cineva pe domeniu (un domeniu unde inveti constant) cu experienta aia face cat o armata de 'minti luminate' de 16-17 ani. De fapt, poate face mai mult, sunt probleme pe care o armata intreaga de 'minti luminate' nu le poate rezolva chiar daca ii strangi la gramada si le oferi ani de zile de munca.

Ca mai orice incepator, faci o greseala mare si acorzi prea multa atentie limbajelor. Un limbaj e doar un instrument. Sunt sigur ca nu iti inchipui ca cineva poate sa devina chirurg bun daca invata beton despre bisturiu. Nici tamplar bun daca invata meserias despre ciocan. Nici macar inginer auto bun daca stie totul despre trusa cu scule.

Edited by parabellum, 04 January 2019 - 16:23.


#5
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010

View Postcatalinolx1992, on 04 ianuarie 2019 - 16:06, said:

nu esti supus stresului si ca poti castiga aproape cat un programator.
Posted Image
Cat un junior da, se prea poate.

Ca vin altii tineri sa iti ia locu e valabil in orice domeniu, esti batran te dai la o parte le faci si lor loc, dar asta nu inseamna ca nu mai e o paine de mancat ptr batranii care cunosc bine sistemele legacy pe care sunt bazate majoritatea biznisurilor mari uite de ex bancile, domeniul aeronautic,naval etc.
Problema adevarata e ca trebuie sa inveti tot timpu, trebuie sa iti placa sa inveti. Din cum ai expus tu pari genu care vrea sa invete o meserie bine si sa moara cu ea, ei modelul asta mergea in trecut.

#6
catalinolx1992

catalinolx1992

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.01.2019

View PostPlatonX, on 04 ianuarie 2019 - 16:13, said:

Daca nu esti disperat sa iti gasesti de lucru cat mai repede, gandeste-te ce ti-ar placea sa faci pe termen lung.
Programare, desen tehnic, cercetare, testare ? Cel mai important este sa iti placa ceea ce faci, nu sa astepti sa vina ora plecarii si sa te uti mereu dupa oferte mai bune si niciodata sa nu fii multumit de activitatea pe care o faci.
Nu sunt disperat sa imi gasesc de munca, imi este frica sa nu fiu prea batran pentru un junior.

#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,527
  • Înscris: 30.08.2017
Din cate stiu, prin zona de Vest se cauta ingineri pe auto, chiar au probleme serioase in a acoperi necesarul. Apoi, daca ti-a placut robotica, poti incerca robotica software...vezi ca UiPath are niste cursuri gratuite pe site iar softul cred ca poti sa ti-l instalezi acasa sa te joci cu el. E de foarte mare viitor acest domeniu. Eu am cochetat cu el si asa, in joaca, am inlocuit un angajat cu un robotel de la astia. Si nici n-a fost complicat.

#8
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postcatalinolx1992, on 04 ianuarie 2019 - 16:33, said:

Nu sunt disperat sa imi gasesc de munca, imi este frica sa nu fiu prea batran pentru un junior.
Pana la urma ce activitate alegi: programare, testare, desen tehnic, cercetare ?

La 25 de ani nu esti deloc batran pentru junior - numai ce ai terminat scoala, cum sa fii batran ? Eu am inceput sa lucrez in domeniu la 29 de ani, si eu credeam ca nu ma mai angajeza nimeni pe domeniu.

#9
catalinolx1992

catalinolx1992

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.01.2019

View PostPlatonX, on 04 ianuarie 2019 - 16:39, said:

Pana la urma ce activitate alegi: programare, testare, desen tehnic, cercetare ?

La 25 de ani nu esti deloc batran pentru junior - numai ce ai terminat scoala, cum sa fii batran ? Eu am inceput sa lucrez in domeniu la 29 de ani, si eu credeam ca nu ma mai angajeza nimeni pe domeniu.
Dupa mine alegerea ar fi cercetarea...dar in Romania cam slab acest domeniu. La 29 de ani ai inceput sa lucrezi ca si junior developer?

#10
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View Postcatalinolx1992, on 04 ianuarie 2019 - 16:45, said:

Dupa mine alegerea ar fi cercetarea...dar in Romania cam slab acest domeniu.
Sa cercetezi ce ? Ca insusi programarea este munca de cercetare.

#11
romio79

romio79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 30.03.2005
Eu pe la 25 de ani am început sa lucrez, nu e târziu deloc

#12
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postcatalinolx1992, on 04 ianuarie 2019 - 16:45, said:

La 29 de ani ai inceput sa lucrezi ca si junior developer?
Da, dar i-am convins ca am mai facut proiecte de unul singur. Desi nu s-au uitat pe ele - m-au crezut pe cuvant - dar aveam un portofoliu de cateva proiecte facute singur acasa. De multe ori angajatorii au o idee fixa ca trebuie sa ai experienta pe ce au ei nevoie - ceea ce este aproape imposibil. Important este sa ai bunavointa sa inveti si sa intelegi principiul de functionare, ca daca fiecare cere experienta, nu ai cum sa faci experienta, undeva trebuie sa incepi fara experienta.

Edited by PlatonX, 04 January 2019 - 16:57.


#13
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View PostIonutYo, on 04 ianuarie 2019 - 16:51, said:

De ce trebuie sa fii tot timpul tu o acritura si sa descurajezi oamenii?
dar nu este.Este realist.In  acest domeniu trebuie sa fii foaaarte realist, foarte auto-deteminat si foaaarte autodidact.

Edited by BraviaAmpero, 04 January 2019 - 17:04.


#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

View PostIonutYo, on 04 ianuarie 2019 - 16:51, said:

De ce trebuie sa fii tot timpul tu o acritura si sa descurajezi oamenii?
Asa sunt eu. Pe unii ii incurajez direct, pe altii mai pe ocolite. Aici e nevoie de oameni determinati, pasionati ori eu nu vad din descrierea lui asa ceva.

Edited by neagu_laurentiu, 04 January 2019 - 17:31.


#15
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostIonutYo, on 04 ianuarie 2019 - 16:51, said:

De ce trebuie sa fii tot timpul tu o acritura si sa descurajezi oamenii?
Omul s-a spus parerea, si e foarte corecta. Mai bine zi de OC ca e o acritura, decat de neagu_laurentiu.

View Postcatalinolx1992, on 04 ianuarie 2019 - 16:06, said:


Cea mai mare problema a ta e ca ai 25 de ani si nu stii sa iei o decizie.

Alege calea cu care esti in stare sa mergi pana in panzele albe.

Indiciu: ceea ce te pasioneaza cel mai mult e un punct bun de inceput.

"Pasiune" e atunci cand lucrezi si nu simti ca lucrezi.

#16
catalinolx1992

catalinolx1992

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.01.2019

View Postneagu_laurentiu, on 04 ianuarie 2019 - 17:29, said:

Asa sunt eu. Pe unii ii incurajez direct, pe altii mai pe ocolite. Aici e nevoie de oameni determinati, pasionati ori eu nu vad din descrierea lui asa ceva.
Sunt determinat, doar ca ma intrebat cam ce presupune jobul de programator si jobul de network enginner. Oricum voi incerca una din ele sau amandoua,macar pentru mine,chiar daca nu reusesc sa ma angajez dar speram sa primesc niste sfaturi ca sa imi fac niste idei si sa nu mai pierd timpul cu una din ele...

#17
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View PostOriginalCopy, on 04 ianuarie 2019 - 17:40, said:

"Pasiune" e atunci cand lucrezi si nu simti ca lucrezi.
adica cand ceea ce faci vine pe primul loc si apoi remuneratia financiara.Muncesti pt ca iti place in primul rand ceea ce faci si nu neaparat pt bani.

#18
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postcatalinolx1992, on 04 ianuarie 2019 - 17:43, said:

Sunt determinat, doar ca ma intrebat cam ce presupune jobul de programator si jobul de network enginner. Oricum voi incerca una din ele sau amandoua,macar pentru mine,chiar daca nu reusesc sa ma angajez dar speram sa primesc niste sfaturi ca sa imi fac niste idei si sa nu mai pierd timpul cu una din ele...
Stii deja ce e aia programare, ai facut deja "mici proiecte". La nivel fundamental, ce ai experimentat deja e ceea ce inseamna meseria asta.

Pentru mai mult, pune intrebari specifice, concrete.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate