Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Soft generare proiect casa

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Salutare! Acum cativa ani aveam instalat in PC un soft shareware (probabil instalat de pe CD-urile/DVD-urile de la revista Chip) in care introduceai datele despre locuinta pe care ti-o doreai (gen nr. de dormitoare, living, bucatarie, nr. bai, etaje, garaj, etc) si programul iti genera automat schite (2D/3D)pe baza datelor introduse.
Stie cineva daca mai exista vreun soft similar in zilele noastre? M-ar interesa pentru ca in viitorul apropiat doresc sa construiesc o locuinta si as vrea sa plec de la o schita preaprobata de intreaga familie Posted Image

#2
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Si eu sunt interesat.

#3
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
In general 'softul' ala se numeste arhitect. Si cum ai sa-l platesti vrind nevrind, nu vad de ce n-ai discuta citeva variante de schite cu el.
Un soft iti poate genera niste shite random, dar nu stie sa tina cont de POT, de cerintele zonei. etc.

#4
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Pe mine ma intereseaza ca atunci cand ajung la arhitect sa am o schita pe baza careia sa discut proiectul casei. Nu cred ca se pune problema de POT la o casa de 140-180mp, construita pe un teren de circa 1200mp (22x54mp).

#5
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008

 DeuxEx, on 04 ianuarie 2019 - 14:48, said:

Pe mine ma intereseaza ca atunci cand ajung la arhitect sa am o schita pe baza careia sa discut proiectul casei. Nu cred ca se pune problema de POT la o casa de 140-180mp, construita pe un teren de circa 1200mp (22x54mp).

atunci spor la lucru:
https://www.google.r...h?q=house plans
foloseste filtrele pe care le au majoritatea pt "nr. de dormitoare, living, bucatarie, nr. bai, etaje, garaj, etc"

Dar, mai simplu este sa mergi direct la arhitect. Parerea mea...

Edited by mmmgigi, 04 January 2019 - 14:56.


#6
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
mmmgigi

Aia fac de vreo 2 saptamani. Caut pe diverse site-uri, dar odata ce ai implementat filtrele dorite respectivelor pagini, ramai cu 1-2 proiecte.
Tocmai din cauza asta mi-am amintit de acel program, dar i-am uitat numele. Ma gandeam ca poate il stie cineva sau vreun altul similar.

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
eu iti propun alt "program", se numeste forumul softpedia...
hai zi ce anume vrei, vorbesti frumos, zici multumesc si se gaseste cineva care sa te ajute cu niste idei.

#8
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008

 DeuxEx, on 04 ianuarie 2019 - 14:56, said:

... mi-am amintit de acel program, dar i-am uitat numele. Ma gandeam ca poate il stie cineva sau vreun altul similar.

Ma indoiesc foarte tare sa existe un program care sa faca ce zici tu. Si chiar daca este, nu as vrea sa vad rezultatatele lui si cu atat mai mult sa tin cont de el cand imi fac casa :)

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
sigur sunt programe care fac niste schite.

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 DeuxEx, on 04 ianuarie 2019 - 14:56, said:

mmmgigi

Aia fac de vreo 2 saptamani. Caut pe diverse site-uri, dar odata ce ai implementat filtrele dorite respectivelor pagini, ramai cu 1-2 proiecte.
Tocmai din cauza asta mi-am amintit de acel program, dar i-am uitat numele. Ma gandeam ca poate il stie cineva sau vreun altul similar.
Poti cauta pe google termenii "home planner" si sa iei la rand site-urile/programele afisate in rezultate.
Programele de tipul asta sunt de obicei gratis si te lasa sa desenezi pur si simplu planimetria casei, unele chiar avand optiuni cum ar fi scari si niveluri multiple (parter, etaj, etc.).

Dar tine cont ca se pot schimba extrem de multe odata cu vizita la un arhitect. Poate tu pui baia intr-un loc incomod sau unde se face foarte greu aerisirea, dormitorul sau sufrageria pe partea gresita (conteaza extrem de mult cum sunt amplasate in raport cu punctele cardinale), etc.
Si da, conteaza si acel POT. Inainte sa te apuci de ceva solicita de la Primarie un "Certificat de urbanism pentru informare", fiindca in el vor fi trecute date cum ar fi regimul de inaltime maxim admis, POT-ul si CUT-ul admis, s-ar putea sa fie specificate unele retrageri fata de drum sau vecinatati, etc.  In caz contrar te poti trezi ca nu faci nimic fara un PUZ, care dureaza chiar si 6 luni de zile sau mai mult si e extrem de costisitor.

Edited by Hider141, 04 January 2019 - 15:10.


#11
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
arg

Pe scurt, o casa pe un singur nivel, 3 dormitoare (1 mare, 2 mai mici), un living legat de bucatarie (cu debara), 2 bai (una doar cu chiuveta si toaleta), un dressing si o camera pentru centrala + masina de spalat.

Am gasit cateva modele interesante (pentru mine, cel putin), dar nu cad de acord cu sotia asupra celui final Posted Image

Edited by DeuxEx, 04 January 2019 - 15:09.


#12
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008

 DeuxEx, on 04 ianuarie 2019 - 15:07, said:

Pe scurt, o casa pe un singur nivel, 3 dormitoare (1 mare, 2 mai mici), un living legat de bucatarie (cu debara), 2 bai (una doar cu chiuveta si toaleta), un dressing si o camera pentru centrala + masina de spalat.
Am gasit cateva modele interesante (pentru mine, cel putin), dar nu cad de acord cu sotia asupra celui final Posted Image

Voi ca cautati proiectul final pe net? :)

#13
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 17.03.2005
Posibil sa fie vorba despre Arhicad.

#14
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
3D Home Architect poate ?

#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Broderbund 3D home architect. Nu e foarte greu de folosit.Desenezi in 2D si poti inclusiv sa-ti faci setari in 3D si vizualizari
https://www.google.c...wiz.sAolfMJevrw
Attached File  plan.JPG   104.27K   55 downloadsAttached File  plan2.JPG   183.1K   50 downloads
Cam asa ceva poti face, ba chiar si mai mult.

Edited by myshyk, 04 January 2019 - 16:14.


#16
sanyi_2005

sanyi_2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 25.12.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/laVXGvrslcs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Este mult prea stufos pentru un incepator, mai ales pentru cineva care vrea sa-l foloseasca doar sporadic.

#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
colegu vrea un planificator nu un soft de proiectare....


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate