Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Credinta logica si credinta nebuna

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
88 replies to this topic

#19
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Da bai Tudorele, biblia este 100% adevarata si corecta si dreapta si buna si sfanta si dumnezeu la fel si iisus si totul, perfectiune intruchipata.

Edited by Real_NEO, 04 January 2019 - 11:40.


#20
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostReal_NEO, on 04 ianuarie 2019 - 11:39, said:

Da bai Tudorele, biblia este 100% adevarata si corecta si dreapta si buna si sfanta si dumnezeu la fel si iisus si totul, perfectiune intruchipata.

Trebuie sa fii nebun sa faci astfel de afirmatii! Eu stiu doar ca, pana acum, analizand logic afirmatiile biblice, n-am reusit sa ajung la concluzii care sa se bata cap in cap. Dar as fi nebun sa afirm ca am reusit sa epuizez toate combinatiile posibile!

View PostBraviaAmpero, on 04 ianuarie 2019 - 00:55, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kVoCAauxHfo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

I-am pus la incercare pe calugari si i-am gasit mincinosi. Farisei care se ratacesc pe ei si ratacesc si pe altii. Datorita unora ca ai, ajung credinciosii sa semene lipsa de logica in credinta si lipsa lor de logica ii duce apoi la nebunie si prostie. Eu l-as pune pe acest om sa vina si sa-si puna mainile peste un bolnav. Daca bolnavul se vindeca, atunci il ascult mai departe dar, daca nu se vindeca, atunci sa se duca la rugaciunile lui si pe noi sa ne lase in pace si sa nu se faca invatatorul nimanui, decat al ratacitilor ca el, speriati de lume si aruncati, din propria lor vointa, in locuri pustii, ca duhurile necurate si impreuna cu duhurile necurate. Pentru ca duhuri necurate sunt si ei!
Pentru ca si Hristos a stat in pustie, doar cat a fost dus de Duhul, adica patruzeci de zile si patruzeci de nopti, dupa care a venit sa stea in lume si in mijlocul  lumii. Si la fel ca El au facut toti prorocii. Chiar si Ilie si chiar si Ioan Botezatorul.

Edited by Dorel666, 04 January 2019 - 11:57.


#21
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View PostDorel666, on 04 ianuarie 2019 - 10:45, said:

Nu doar presupun, ci chiar aceasta fac: consider orice propozitie din Scriptura o ipoteza si combin ipotezele pentru a extrage concluzii, dupa regulile logicii.
Pai esti certat rau cu logica din start: regulile logicii spun ca nu poti trage concluzii din ipoteze, oricat le-ai combina. Ipotezele trebuie testate pentru a fi confirmate.

#22
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostDorel666, on 04 ianuarie 2019 - 11:18, said:

Taman ce spuneam, mario, cand semeni nebunie, culegi nebunie! Pai, daca am zis, clar, mai inainte, ca Dumnezeu a fost ochii, urechile si mainile celor care au scris, oare cei care au hotarat continutul bibliei, la sinoade, nu s-au folosit tot de ochi, urechi si maini ca sa faca aceasta? Sau crezi ca au votat cu varful nasului...?
De aceea, repet: analizeaza toate propozitiile Bibliei respectand strict regulile logicii modale si abia apoi poti sa-ti dai cu parerea daca Biblia a fost scrisa de vreun om sau daca a intervenit vreun om in deciderea continutului ei, de la cea mai simpla afirmatie, pana la cele mai complicate.
Dacă pleci de la o premisă greșită, rezultatul nu are cum să fie bun.
Dar tu ești liber să crezi ce vrei, până la urmă e totuși o lume liberă.

#23
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostTruthHurts, on 04 ianuarie 2019 - 12:55, said:

Pai esti certat rau cu logica din start: regulile logicii spun ca nu poti trage concluzii din ipoteze, oricat le-ai combina. Ipotezele trebuie testate pentru a fi confirmate.

View Postericmario, on 04 ianuarie 2019 - 14:16, said:

Dacă pleci de la o premisă greșită, rezultatul nu are cum să fie bun.
Dar tu ești liber să crezi ce vrei, până la urmă e totuși o lume liberă.

Oare, voi ascultati ce vi se spune? Cititi cu atentie un text, inainte de a da replica? Eu vad ca nu! Evident ca nu am cum sa stiu din start daca o premisa este adevarata sau falsa. Dar Biblia are mii de propozitii din care se pot extrage mii de concluzii. In momentul cand una din premise este falsa, evident ca si concluzia va fi falsa. Dar eu nu am pus problema de adevarat si fals, ci am pus problema Bibliei in ansamblu, ca o suma de premise, din care se pot extrage concluzii. Si am zis ca inca nu am reusit sa extrag o concluzie din aceste premise care sa contrazica alta concluzie extrasa din alte premise, din aceeasi Biblie. Si aici este  minunea: ca nu poti ajunge la concluzii opuse, desi numarul de premise pe care le ai la dispozitie este enorm!
Acum ati priceput ce idee vreau sa exprim sau trebuie sa reformulez? Deci, repet, voi ati pus problema de adevarat si fals, eu am pus doar problema posibilelor concluzii opuse, pe care nu am reusit sa le gasesc. Pentru ca, daca ai doua concluzii opuse, atunci este evident ca una dintre ele este adevarata si cealalta falsa.

Sau sa o luam altfel: daca luam toate textele postate, de oricare dintre voi, in mod sigur gasim cel putin cateva afirmatii care se contrazic. Adica fiecare dintre voi s-a contrazis de unul singur de cel putin cateva ori si aceasta se intampla oricarui om in viata. De aceea, daca Biblia ar fi scrisa de oameni, ar trebui sa ne ciocnim de acelasi lucru. Dar nu ne ciocnim si asa-zisele ”contradictii biblice”, toate pe care le-am studiat eu pana acum, s-au dovedit in final a nu fi contradictii, pentru ca toate aveau si o rezolvare logica.

Edited by Dorel666, 04 January 2019 - 15:37.


#24
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Teoriile stiintifice au la baza tot credinte, difera doar modul de prezentare.

#25
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View PostDorel666, on 04 ianuarie 2019 - 15:35, said:

Oare, voi ascultati ce vi se spune? Cititi cu atentie un text, inainte de a da replica? Eu vad ca nu! Evident ca nu am cum sa stiu din start daca o premisa este adevarata sau falsa. Dar Biblia are mii de propozitii din care se pot extrage mii de concluzii.
Concluzii se pot trage doar dupa ce se verifica in lumea reala ceea ce se spune acolo.

Cat despre "biblia nu se contrazice", ia niste material de rontzait:

Exodul 33 : 20. Domnul a zis: "Fata nu vei putea sa Mi-o vezi, caci nu poate omul sa Ma vada si sa traiasca!"

Ioan 1: 18. Nimeni n-a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este in sanul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut."

vs

Exodul 3: 16. Du-te, strange pe batranii lui Israel si spune-le: "Mi S-a aratat Domnul Dumnezeul parintilor vostri, Dumnezeul lui Avraam, lui Isaac si lui Iacov. El a zis: "V-am vazut si am vazut ce vi se face in Egipt,

Geneza 32 : 30. Iacov a pus locului aceluia numele Peniel; "caci", a zis el, "am vazut pe Dumnezeu fata in fata si totusi am scapat cu viata."

View Postmoftware, on 04 ianuarie 2019 - 16:17, said:

Teoriile stiintifice au la baza tot credinte, difera doar modul de prezentare.
Teoriile stiintifice nu valoreaza nimic in afara contextelor in care au fost confirmate prin testare repetata cu rezultate predictibile.

#26
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View PostAyami, on 04 ianuarie 2019 - 08:39, said:

credinta nu are cum sa fie logica
Ba da, credinta ortodoxa este logica:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AdD7sGzeZxc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#27
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDorel666, on 04 ianuarie 2019 - 10:50, said:

1. Eu vin dupa ani in care am aplicat logica formala la Scriptura si am picat, DE FIECARE DATA, in picioare cu concluziile trase, domnia ta vii cu o concluzie ”dupa ureche” care, tocmai de aceea este si ”intr-o ureche”. No offence!



2. Oamenii au fost doar niste recipiente ale caror ochi, maini si urechi au fost ghidate de Dumnezeu.

1. Concluziile alea ale lu' matale sunt subiective, la o analiză mai atentă, obiectivă, o să vezi că lucrurile nu stau chiar așa! :)
Cum adică, după-ureche, n-am înțeles ce-ai vrut să zici?!

2. Păi Biblia este plină de abominațiuni, contradicții, adăugiri, omisiuni, etc!
Ești sigur de ceea ce afirmi?! :)

View Postmoftware, on 04 ianuarie 2019 - 16:17, said:

Teoriile stiintifice au la baza tot credinte, difera doar modul de prezentare.

Da, pentru că întreaga știință se bazează pe matematică, care la rândul ei se bazează pe axiome, care la rândul lor sunt adevăruri nedemonstrate și nedemonstrabile, acceptate ca adevăruri, fără să se poată demonstrata vreodată! :)

View PostTruthHurts, on 04 ianuarie 2019 - 16:53, said:

Teoriile stiintifice nu valoreaza nimic in afara contextelor in care au fost confirmate prin testare repetata cu rezultate predictibile.

Teoriile științifice se încadrează întro paradigmă actuală, care după cum se știe, este reducționistă, realistă, newtoniană-darwininstă! Însă în ultimul timp, științele de la granițele cunoașterii ne spun cu totul altceva, că dincolo de atomi este un câmp cuantic, forțe, informație, etc, care au o influență foarte mare asupra lumii noastre, a universului nostru!
Deci concluzia este că trebuie să schimbăm paradigma, dacă vrem să aflăm adevărul universal! :)

Edited by heart_of_ice, 04 January 2019 - 17:57.


#28
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View Postheart_of_ice, on 04 ianuarie 2019 - 17:51, said:

Teoriile științifice se încadrează întro paradigmă actuală, care după cum se știe, este reducționistă, realistă, newtoniană-darwininstă! Însă în ultimul timp, științele de la granițele cunoașterii ne spun cu totul altceva, că dincolo de atomi este un câmp cuantic, forțe, informație, etc, care au o influență foarte mare asupra lumii noastre, a universului nostru!
Deci concluzia este că trebuie să schimbăm paradigma, dacă vrem să aflăm adevărul universal! Posted Image
Teoriile stiintifice nu se incadreaza in nicio paradigma, sunt niste speculatii care trebuie testate experimental in mod riguros => avem rezultate reproductibile in mod predictibil = avem adevaruri stiintifice; nu avem rezultate reproductibile in mod predictibil, nu avem nimic! Asta e tot ce a fost, este si va fi vreodata stiinta! Orice altceva va fi altceva decat stiinta! Prostanacilor care jongleaza cu pseudostiinta nu le convine, dar ce sa facem, realitate e cruda uneori!

View Postheart_of_ice, on 04 ianuarie 2019 - 17:51, said:

Da, pentru că întreaga știință se bazează pe matematică,
Nu se bazeaza pe matematica. Matematica poate fi(si este adesea) un instrument folosit in stiinta, dar nimic mai mult!

#29
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostDorel666, on 04 ianuarie 2019 - 15:35, said:

De aceea, daca Biblia ar fi scrisa de oameni, ar trebui sa ne ciocnim de acelasi lucru.
Dorele, tu te sucești cum bate vântul.
Nu cumva biblia e scrisă de Allah? Posted Image
Mahomed a fost analfabet și totuși a scris Coranul.

Până acum ceva vreme ne vorbeai de Allah, acum faci din nou mișto de protestanți.
Ce credibilitate mai poți avea?

#30
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostTruthHurts, on 04 ianuarie 2019 - 16:53, said:

Concluzii se pot trage doar dupa ce se verifica in lumea reala ceea ce se spune acolo.

Cat despre "biblia nu se contrazice", ia niste material de rontzait:

Exodul 33 : 20. Domnul a zis: "Fata nu vei putea sa Mi-o vezi, caci nu poate omul sa Ma vada si sa traiasca!"

Ioan 1: 18. Nimeni n-a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este in sanul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut."

vs

Exodul 3: 16. Du-te, strange pe batranii lui Israel si spune-le: "Mi S-a aratat Domnul Dumnezeul parintilor vostri, Dumnezeul lui Avraam, lui Isaac si lui Iacov. El a zis: "V-am vazut si am vazut ce vi se face in Egipt,

Geneza 32 : 30. Iacov a pus locului aceluia numele Peniel; "caci", a zis el, "am vazut pe Dumnezeu fata in fata si totusi am scapat cu viata."


Teoriile stiintifice nu valoreaza nimic in afara contextelor in care au fost confirmate prin testare repetata cu rezultate predictibile.

Iata ce fata a vazut Iacov:

24 Iacov însă a rămas singur. Atunci, un om s-a luptat* cu el până în revărsatul zorilor.
25 Văzând că nu-l poate birui, omul acesta l-a lovit la încheietura* coapsei, aşa că i s-a scrântit încheietura coapsei lui Iacov, pe când se lupta cu el.
26 Omul acela* a zis: „Lasă-mă să plec, căci se revarsă zorile.” Dar Iacov a răspuns: „Nu Te** voi lăsa să pleci până nu mă vei binecuvânta.”
27 Omul acela i-a zis: „Cum îţi este numele?” „Iacov”, a răspuns el. (Geneza, 32)


Dupa cum vezi, de patru ori este folosit in text cuvantul ”om”. Adica Iacov a vazut intr-adevar fata lui Dumnezeu, dar nu fata de Dumnezeu, ci fata de om. Fata de om care, la venirea lui Hristos, a fost vazuta apoi de mii de oameni. Deci, unde este contradictia?!

#31
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View PostDorel666, on 04 ianuarie 2019 - 22:51, said:

Adica Iacov a vazut intr-adevar fata lui Dumnezeu, dar nu fata de Dumnezeu
Adica... doar religiosii pot avea astfel de "logica" .... :D

#32
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostTruthHurts, on 04 ianuarie 2019 - 22:55, said:

Adica... doar religiosii pot avea astfel de "logica" .... Posted Image

Daca doresti sa o faci pe prostul, s-ar putea sa nu mai fii bagat in seama...

#33
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostAdm, on 04 ianuarie 2019 - 00:28, said:

Asadar tu presupui ca textele biblice nu sunt niste povesti traduse de N ori, in Z limbi si adaptate subiectiv si in functie de interes, ci niste invataturi codate intr-un mod logic, matematic.

Logica/Istoria ne spune ca biblia este o colectie de scrieri (evanghelii) din care au fost selectate doar cele care conveneau intereselor bisericii (canonice).
Nu e un secret pt cine vrea sa stie.


Mai are rost sa continuam pe o logica gresita de la t0 ?
Canonul biblic s-a desăvârșit timp de câteva sute de ani, iar Biserica, cea care l-a făcut, a avut la bază 4 criterii extrem de obiective, nu pe baza a ceea ce convenea sau nu, Bisericii.

View Postheart_of_ice, on 04 ianuarie 2019 - 00:54, said:

Logica formală o poți aplica cu succes în lumea noastră senzorială, însă când vine vorba despre originea și natura tuturor lucrurilor, acolo logica se prăbușește întrun ocean de incertitudini! Fizica cuantică stă mărturie!

Și întro altă ordine de idei, în timpurile noastre moderne, cu atâta știință în spate, nu mai poți veni cu conceptul credinței, pentru că este depășit... astăzi suntem siguri că Divinitatea Creatoare există, este certitudine, și personal cred că tu ești puțin îndreptat întro direcție greșită! No offence!
Logica nu este invalidată de fizică, așa să știi. Indiferent că ea este formală sau aristoteliană.

View PostJurasikMan, on 04 ianuarie 2019 - 09:38, said:

Corect. Este contradictie de termeni . Credinta este intr-un singur fel. Imbecila . Daca crezi intr-o divinitate care ( sustine unul care a umblat 30 de zile prin desert in capul gol si a facut insolatie ) , s-a aratat o singura data , sub forma unui tufis in flacari cu voce tunatoare ...nu poti fi decat ...ai inteles ideea !
Dacă consideri că credința este imbecilă, te anunț că și dumneata crezi că nu există Dumnezeu. Tot atât de imbecil ca și ceilalți, care cred că există.

View PostTruthHurts, on 04 ianuarie 2019 - 12:55, said:

Pai esti certat rau cu logica din start: regulile logicii spun ca nu poti trage concluzii din ipoteze, oricat le-ai combina. Ipotezele trebuie testate pentru a fi confirmate.
Ei aș, ia mai citește dumneata despre logică, pe alocuri. Vei descoperi cu uimire că o ipoteză, adică premisă, poate fi adevărată sau falsă în cadrul logicii, iar un raționament poate fi valid indiferent de valoarea de adevăr a premiselor.

Edited by mario_bril, 04 January 2019 - 23:59.


#34
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postmario_bril, on 04 ianuarie 2019 - 23:58, said:

Logica nu este invalidată de fizică, așa să știi. Indiferent că ea este formală sau aristoteliană.

Am pus botu' la niște ignoranți care au răspândit zvonul cum că conform noului D.O.O.M., nu se mai folosește cratima la termenii folosiți de mine, și am înghițit informația pe nemestecate! Dacă te uiți la postările mele anterioare, o să vezi că foloseam corect termenii respectivi!
Înțeleptul merge din eroare în eroare spre adevăr, pe când imbecilul stăruie în imbecilitatea lui!
Tu nu ai pus niciodată botu' la vrăjeala cuiva?

Legat de logică și fizică, cred că nu ai înțeles ce am vrut să spun eu acolo!
Nu fizica invalidează logica, ci fizica cuantică, acolo unde se întâmplă lucruri ilogice, și care au o foarte mare influență asupra lumii noastre materiale! Ce nu înțelegi?

#35
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Dupa cum veti vedea mai ales din reformularile de mai jos, precum si din eventuale comentarii critice pe textul lor, este foarte greu sa exprimi idei despre adevarul absolut pe intelesul tuturor. Biblia le exprima pe intelesul oamenilor de atunci, iar noi nu trebuie sa facem analiza critica pe text, ci sa intelegem ce vrea sa spuna.

View PostTruthHurts, on 04 ianuarie 2019 - 16:53, said:

[...] Teoriile stiintifice nu valoreaza nimic in afara contextelor in care au fost confirmate prin testare repetata cu rezultate predictibile.
Chiar si in cadrul "contextelor in care au fost confirmate prin testare repetata cu rezultate predictibile", Stiinta poate fi oricand infirmata de realitate, asa cum a fost demonstrat... logic Posted Image prin teoremele lui Gödel (vezi mai jos).

View Postheart_of_ice, on 04 ianuarie 2019 - 17:51, said:

[...]  întreaga știință se bazează pe matematică, care la rândul ei se bazează pe axiome, care la rândul lor sunt adevăruri nedemonstrate și nedemonstrabile, acceptate ca adevăruri, fără să se poată demonstrata vreodată! Posted Image
[...]
Deci concluzia este că trebuie să schimbăm paradigma, dacă vrem să aflăm adevărul universal! Posted Image
anume teoremele lui Gödel,
care spun ca adevarul universal... nu poate fi aflat stiintific,
adica demonstreaza si pe calea stiintei logicii existenta lui Dumnezeu (v. definitia de la sfarsit).
Pe scurt,
adevarul e ca adevarul nu poate fi aflat.
Pare ilogic, nu?
Reformulez:
unicul adevar accesibil cunoasterii este ca restul adevarului realitatea nu poate fi cunoscuta asa cum stiinta pretinde ca o face.

Logica a demonstrat ca teoriile stiitifice nu pot sa ne dezvaluie "adevarul universal". Asta nu insemna ca stiinta n-ar fi utila, ci inseamna ca absolutizarea stiintei e gresita si periculoasa.

Teoremele lui Gödel sunt o culme a logicii***** si par sa contrazica "logica naturala".
De fapt,
partizanii absolutizarii logicii se bazeaza pe convingerea lor ca logica e deasupra lui Dumnezeu,
dar aceasta e o credinta Posted Image contrazisa chiar si de logica insasi.

*****teoremele lui Gödel fac parte din metalogica, adica din logica logicii.

View PostDorel666, on 04 ianuarie 2019 - 22:51, said:

[...] Adica Iacov a vazut intr-adevar fata lui Dumnezeu, dar nu fata de Dumnezeu, ci fata de om. [...]

View PostTruthHurts, on 04 ianuarie 2019 - 22:55, said:

Adica... doar religiosii pot avea astfel de "logica" .... Posted Image
Nu "fata lui Dumnezeu", ci fata pe care Dumnezeu a vrut sa i-o arate, adica o fata pe care Dumnezeu a creat-o ca sa i-o arate, si anume una pe care oamenii pot sa o perceapa, altminteri oamenii n-au cum sa vada nici "fata de Dumnezeu", nici "fata lui Dumnezeu",
fiindca
Dumnezeu este, prin definitie, ceea ce se afla si se va afla intotdeauna mai presus de intelegerea si de vederea noastra oricarei fiinte din Univers, Multivers etc.

#36
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
bai baiatule, tu gandesti, nu te joci

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate