Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Vremuri grele pentru grupul Telekom - cele mai mari pierderi din industrie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#37
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,453
  • Înscris: 24.05.2010

View PosttheMisuser, on 04 ianuarie 2019 - 10:55, said:

[...]
Are 5GB/luna + social pass si video pass (presupun ca astea nu se contorizeaza in aia 5GB - avea ceva GB numarat separat).
[...]
De obicei lumea utilizeaza cel mai mult internetul mobil pt socializare sau aplicatii media. Eu zic ca este rezonabil cantitatea de date oferita prin pass-uri si asta fara sa compromiti viteza sau rezolutia.
Social Pass = Facebook sau alte site-uri de socializare - 100GB
Video Pass= Youtube, Netflix, HBO Go - 100GB
Deci un total de 205GB.

In privinta semnalului...daca stii ca la tine in zona unii operatori au semnal slab sau inexistent...trebuie sa fi......sa te abonezi la el, indiferent de ce iti ofera.
Eu cu toate pass-urile incluse si cu cantitatea de net oferit de operator...tot nu reusesc sa consum mai mult de 30-40GB/luna. Sa nu uitam acasa utilizez si internetul fix sau wifi.

Edited by feribalint, 04 January 2019 - 12:24.


#38
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,580
  • Înscris: 11.02.2016

View PostRealThing, on 04 ianuarie 2019 - 10:46, said:

Guys, ala e 2017, sa vedem ce e pe 2018, din cate stiu eu gaura e mai mare :)
E foarte clar ca au probleme destul de grave, au venit cu ofertele astea în disperare. Sa ne amintim și de oferta de Black friday, preturi foarte bune la telefoane. Condiția - sa faci contract. Se bazau pe faptul ca o parte din cei ce au fãcut contract pentru telefon vor rãmâne și cu abonamentul. Chiar și asa mobilul e pe pierdere ca numãr de clienți.
Pe mobil încã stau bine, pe fix e jale... Scumpesc și scot canale.

#39
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,453
  • Înscris: 24.05.2010
Oferta la 5 Euro si fara perioada contractuala este foarte buna. si care da de gandit la concurenta.
Doar ca l-au lansat prea tarziu....probabil din disperare, ca nu cred ca Telekom face acte de caritate...
Pe parte de TV nu mai are rost sa comentez....scot la canale, la greu. Si culmea, scot doar canale bune.....
Ma intreb care este cauza pt care scot canalele de calitate?

#40
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,226
  • Înscris: 13.06.2004
Iete că la mine când a picat curentul a mers fixul.

#41
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,292
  • Înscris: 03.04.2004
La Telekom pe fix daca n-ai curent la prize telefonul tot iti merge, e alimentare separata.
RDS de exemplu cade complet intrucat totul depinde de echipamentele din casa scarii sau ce are omul instalat in casa care tot de la reteaua clasica de energie se alimenteaza.

Cum nu-s expert in ale finantelor, totusi aceasta raportare e pe 2017, boom-ul cu oferta pe Nelimitat&stuff a venit in 2018 si a captat ceva useri, retelei 4G facandu-i-se upgrade solid national tot in 2018.
Pun pariu ca cifrele au luat-o inspre mai bine anul trecut, 'om vedea prin 2020, corect?

Edited by emanu900, 04 January 2019 - 13:36.


#42
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,580
  • Înscris: 11.02.2016
Conform ultimelor date pe mobil stagneazã. Buna e la fix, acolo sunt in scãdere. Și nu e greu sa ghicim de ce...

#43
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,226
  • Înscris: 13.06.2004
La ce salarii avem, nu e greu de ghicit de ce.

#44
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007

View Postferibalint, on 04 ianuarie 2019 - 12:13, said:

De obicei lumea utilizeaza cel mai mult internetul mobil pt socializare sau aplicatii media. Eu zic ca este rezonabil cantitatea de date oferita prin pass-uri si asta fara sa compromiti viteza sau rezolutia.
Social Pass = Facebook sau alte site-uri de socializare - 100GB
Video Pass= Youtube, Netflix, HBO Go - 100GB
Deci un total de 205GB.
Adica si pass-urile astea sunt limitate ? Interesant...
Altfel, m-am uitat prin factura lui. In prima luna juma de giga din aia 5 si 1 giga si ceva din social pass. Dar cum nu prea are semnal e oarecum de inteles.
(la video pass avea 4 mega sau ceva)

View Postferibalint, on 04 ianuarie 2019 - 12:13, said:

In privinta semnalului...daca stii ca la tine in zona unii operatori au semnal slab sau inexistent...trebuie sa fi......sa te abonezi la el, indiferent de ce iti ofera.
Eu cu toate pass-urile incluse si cu cantitatea de net oferit de operator...tot nu reusesc sa consum mai mult de 30-40GB/luna. Sa nu uitam acasa utilizez si internetul fix sau wifi.
A gresit. S-a prins dupa ce l-a luat ca avem semnal slab la Voda aici. Presupun ca dupa ce expira contractul o sa renunte la el.
A fost o incurcatura provocata si de noul meu numar Telekom, care e cu 0787 si a crezut ca-i Voda. Insa e de pe vechiul Zapp.

Oricum, problema e ca n-am avut cum sa-i configurez telefonul pt. a nu depasi limita de transfer. Adica i-am pus-o la ce e inclus in pret desi poate consuma mai mult cu pass-urile alea insa tre' sa stai cu ochii pe InfoCost.

In fine. Cu toate problemele Telekom, eu sunt dintre cei fericiti din situatie. Adica am prins o oferta pe care ceilalti aici nu o pot combate (12 lei pt. minute nelimitate + 50GB fara SMS la Digi era pt. rural cu agenti - am ramas cu asta de 14 cu 500 SMS incluse [prin strainatate nu am pe nimeni])

#45
danutz34

danutz34

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 23.11.2018

View PosttheMisuser, on 04 ianuarie 2019 - 13:52, said:

Presupun ca dupa ce expira contractul o sa renunte la el.
Poate sa renunte oricand. Daca nu a beneficiat de reducere la abonament sau telefon, nu va plati nicio taxa de reziliere.
Mai poate rezilia si pe motiv de nefunctionare a serviciilor la adresa din contract.
Posibilitati sunt multe, vointa sa fie.

Edited by danutz34, 04 January 2019 - 13:56.


#46
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PosttheMisuser, on 04 ianuarie 2019 - 10:55, said:

E si nu e chiar asa.
Am un vecin care abia si-a luat Vodafone.
Pe langa semnalul slab in localitatea noastra, m-am uitat un pic peste parametri contractului.
Are 5GB/luna + social pass si video pass (presupun ca astea nu se contorizeaza in aia 5GB - avea ceva GB numarat separat).
Si acum intrebare : la cat pun limita in telefon pentru transfer ?
Telefonul nu stie ce-i pass si ce e in aia 5GB. Daca depaseste acei 5GB il taxeaza suplimentar.
Asa ca i-am pus atentionarea la 4GB si oprit netul la 5GB. Ca sa nu plateasca suplimentar.
E drept ca are ceva infoCost, unde-i spune cat a consumat din acei 5GB si cat are suplimentar. Dar cred ca se strica de cap daca tot verifica depasirea.
Pt. treaba asta plateste 50 si ceva lei, cu telefon inclus (Samsung J3 or smth).

Personal prefer varianta mea - acest nelimitat de 5Euro (la oferta lor 3Euro mie).
Nici Digi n-a reusit sa ma convinga, cu 12 lei pt. 50GB (tot oferta). Problema e ca era fara SMS-uri (tot nelimitat minute national).

Adica momentan imi convine Telekom la mobil si consider ca ofeta lor e buna (plus ca tehnic pare ca merge cel mai bine la mine - nici Orange nu-l bate la viteza; are ~30Mb iar eu am ~60Mb)


Mai bine sa fie atent cum consuma, nu de alta dar ma gândesc ca va umple frigiderul cuiva când telefonul opreste netul. Instaleaza-i MyVodafone sa verifice in fiecare seara.

Revenind la topic: in aprilie ar trebui sa vedem cifrele pe anul trecut. Atunci vedem ce trasnai au facut.

#47
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007

View PostPololica, on 04 ianuarie 2019 - 13:57, said:

Mai bine sa fie atent cum consuma, nu de alta dar ma gândesc ca va umple frigiderul cuiva când telefonul opreste netul.
:)

View PostPololica, on 04 ianuarie 2019 - 13:57, said:

Instaleaza-i MyVodafone sa verifice in fiecare seara.
MyVodafone asta poate taia singur conexiunea la depasire trafic inclus ?
Da cu alerte ceva cand se apropie ?
Adica ma pot baza pe el sa nu-i umfle factura ?

#48
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Poate vedea consumul. Orange are, in aplicatia lor, un widget prin care poti verifica (mai repede) consumurile. Prin pass-uri, consumi, dar nu contorizezi, ceea ce niciun telefon nu stie sa faca diferenta, doar sa-si actualizeze Voda aplicatia.

#49
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,384
  • Înscris: 16.03.2011

View Postaddelin, on 04 ianuarie 2019 - 09:24, said:

Exista vreo companie in care statul este actionar sa o duca bine prin investitii inteligente si o oarecare viziune pe termen lung?!
gata am gasit vinovatul,statul roman,statul roman e minoritar nu decide nimic

#50
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,182
  • Înscris: 08.12.2006
Pe bune...??? Statul roman inca mai detine ceva actiuni pe la Telekom? Fostul Romtelecom nu fusese vandut tot grecilor?

#51
plete

plete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 03.01.2006
de gioarse ce sunt, de aia. Sa aiba parte de atata castig cate minute de roaming am avut eu la ei in Cipru. Cea mai ordinara retea dupa vomafone, relatii cu clientii 0, investitii 0, avem 2 etaje in pipera de telekom, numai labagii fitzosi si zdrente,care stau la cafea toata ziua si tigari,si au masina de la firma, in asta da au investit, sunt noi toate! Bine ca am renuntat la ei acum 2 ani, m au sunat 1 luna zi de zi, cand m am portat, au avut si acele  mirobolante caderi de retea, ce mai,  buni domne, de tot!

#52
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,292
  • Înscris: 03.04.2004
Probabil au outsourcing acolo pe Relatii Clienti, nici un operator nu mai are baza de angajati pe serviciile astea intern, 90% sunt externi si acolo se cauta 'eftineala maxima ca sa le ramana profit solid pe proiect. Cum isi manageriaza angajatii (aka cate tigari si cafele trag pe zi si de cate ori) e partea a doua, targeturile sa si le faca, atat, conteaza mult si SLA-ul, daca e draconic sau lejer.

Interni ar trebui sa fie din cei cu experienta solida in spate, asta daca nu au plecat demult la altii, parte din ei de-a lungul timpului cand compania luase trend negativ serios.

Edited by emanu900, 04 January 2019 - 23:52.


#53
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007

View PostPololica, on 04 ianuarie 2019 - 13:57, said:

Mai bine sa fie atent cum consuma, nu de alta dar ma gândesc ca va umple frigiderul cuiva când telefonul opreste netul. Instaleaza-i MyVodafone sa verifice in fiecare seara.
Am apucat sa ma uit repede la telefon, a depasit aia 5GB si telefonul tot baga atentionare de depasire trafic insa nu o taiat netul.
E la 6.ceva GB folositi, din care 0.2ceva national si restul la categoria PASS. Adica mai are 4.7GB national de folosit (ciudat nationalu asta cand e vorba de internet).
24 centi cost suplimentar de la.... SMS-uri (aplicatia da cateva date minimale fara inregistrarea contului in ea).

Din pacate nu am datele contului Voda pt. a inregistra aplicatia myVodafone insa urmeaza candva intr-o zi cand o fi timp mai mult.
(posibil sa nu aiba SMS-uri incluse, cam ca Digi)

In fine, aici e alt topic si nu o sa mai continui cu asta. Ma descurc eu cumva.

#54
-koss-

-koss-

    Technology apprentice

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017

View Postandreic, on 04 ianuarie 2019 - 00:52, said:

Renunta... si eu am renuntat la fix-ul avut inca din anii 60... cablul e de aluminiu pana la stalp Posted Image Trebuie sa scot resturile din el ca-mi strica fatada casei Posted Image


Sau 4k.

Eu am folosit cablul telekom din cupru ca sufa pentru fibra rds =))) sa fie mai teapana la intemperii intre stalpul meu si stalpul de pe cealalta parte a strazii.. haha.. In capatul lui am legat un bec din ala mic de lanterna comunista care functioneaza inca.. as putea spune ca fur curent de la telepom.. haha..

Edited by -koss-, 07 January 2019 - 17:34.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate