Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 

Vremuri grele pentru grupul Telekom - cele mai mari pierderi din industrie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#1
danutz34

danutz34

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 23.11.2018
Bilanțul pe 2017 al companiilor din grupul Telekom România, la care statul român este acționar: datorii mai mari cu 1,2 mld. lei față de RCS&RDS și cele mai mari pierderi nete din industrie

Grupul Telekom România, format din fostele companii Cosmote și Romtelecom, la care statul român este acționar minoritar, a încheiat anul 2017 cu cele mai mari pierderi nete din industria locală de comunicații, în sumă de 1,395 mld. lei, în creștere cu 34% față de anul anterior, rataă datele din bilanțul depus recent de operatori la Ministerul Finanțelor Publice.

Niciun alt operator mare de comunicații din România nu a raportat în 2017 pierderi nete de talia celor anunțate de grupul Telekom, conform datelor de la Finanțe. Compania de cablu UPC a înregistrat pierderi de 120,9 mil. lei în 2017, operatorul de cablu independent Digital Cable Systems - 7,4 mil. lei, compania AKTA Telecom (parte din același grup cu Digital Cable Systems) - 8,0 mil. lei iar compania de televiziune prin satelit Focus Sat - 4,1 mil. lei.

Pe de altă parte, ceilalți jucători mari din piață au raportat profit net pe 2017: Orange - 319,3 mil. lei, Vodafone - 59,3 mil. lei, RCS&RDS - 294,6 mil. lei.
Grupul Telekom a raportat pentru 2017 și cele mai mari datorii totale de la nivelul pieței de telecom, mai mari cu peste 1 miliard de lei și decât cele ale companiei de cablu RCS&RDS - care este în mod constant indicată drept cea mai îndatorată firmă locală de telecom.

https://www.zf.ro/bu...ustrie-17806800

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Am renunțat eu la servicile lor, poate asta e cauza. Posted Image

#3
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
Asa, si?... Care-i problema?

#4
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
Unde sunt aia care lauda Telekom și canta prohodul RDS?

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Isi rod unghiile de ciuda? Isi plang de mila? Verifica zatul din fundul canii de cafea sa nu fie de contrabanda ca le-a aratat situatia invers decat era?

#6
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Telekom si-a depasit bugetul previzionat de pierderi in august, asa ca nu e de mirare ca-s pe fundul marii, iar sansele sa-si revina cu managementul actual sunt foarte aproape de 0 - cam aici duce pupincurismul si promovarea pe pile.

Edited by RealThing, 03 January 2019 - 23:50.


#7
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
RDS-ul va fi bine-merci in piata,este fruntas pe Internet fix,infrastructura FO (de fapt ei cam dau lectii multora) si asta se stie!
Este loc pentru toti in piata,nu "crapa" nimeni... cu datorii,fara datorii... toti cam stiu "drumul".Telekom acuma descopera fibra optica,inca se mai minuneaza de ce este ea in stare si mai-mai ca nu le vine sa renunte la cuprul ce inca este rege in multe regiuni.
La peering se stie,se vede ca Telekom-ul este praf si pulbere... mia aia de Mb/sec este numai pe Speedtest ca in rest... ai download de VDSL!

View PostRealThing, on 03 ianuarie 2019 - 23:43, said:

Telekom si-a dfepasit bugertul previzionat de pierderi in august, asa ca nu e de mirare ca-s pe fundul marii, iar sansele sa-si revina cu managementul actual sunt foarte aproape de 0 - cam aici duce pupincurismul si promovarea pe pile.
Telekom inca are apucaturi comuniste intr-o economie de piata.

#8
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007
Pai daca Statul Romaniei promoveaza pe cine vrea in Consiliul de Administratie cum sa fie? :)

Oricum multe firme care nu au capital la noi in tara o sa-si trimita banii "acasa" :)

#9
danutz34

danutz34

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 23.11.2018

View PostRealThing, on 03 ianuarie 2019 - 23:43, said:

Telekom si-a depasit bugetul previzionat de pierderi
Scuza-ma dar nici macar google nu a auzit de expresia asta.

#10
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Meh nasol, nu e ca si cum l-am inventat eu.

#11
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă renunţă la cablul de Cupru, renunţ la ei. Pentru mine, telefonie fixă = caplu de cupru. Fibra e bună pentru internet, televiziune H.D., dar pentru telefonie nu are avantaje (afară de cea a costurilor pentru companie). Fibra optică la telefonia fixă e precum trenul cu vagoane necompartimentate.
Puteau fi departe, dar mentalităţile i-au tras înapoi   :(

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,593
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdjl, on 04 ianuarie 2019 - 00:27, said:

Dacă renunţă la cablul de Cupru, renunţ la ei. Pentru mine, telefonie fixă = caplu de cupru.
Renunta... si eu am renuntat la fix-ul avut inca din anii 60... cablul e de aluminiu pana la stalp Posted Image Trebuie sa scot resturile din el ca-mi strica fatada casei :P

View Postdjl, on 04 ianuarie 2019 - 00:27, said:

Fibra e bună pentru internet, televiziune H.D.,
Sau 4k.

Edited by andreic, 04 January 2019 - 00:53.


#13
eps

eps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 26.11.2008

View Postdjl, on 04 ianuarie 2019 - 00:27, said:

Dacă renunţă la cablul de Cupru, renunţ la ei. Pentru mine, telefonie fixă = caplu de cupru. Fibra e bună pentru internet, televiziune H.D., dar pentru telefonie nu are avantaje (afară de cea a costurilor pentru companie). Fibra optică la telefonia fixă e precum trenul cu vagoane necompartimentate.
Dude... what?? Posted Image

#14
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Când va pica curentul şi adio telefon fix (eventual acumulatorul descărcat la mobil (celular) ) să vezi ce "bine" e să ai V.o.I.P.
Să renunţ la cablul de cupru? Poate doar când o veni ei să mă treacă obligatoriu pe fibră optică. Până atunci e sfânt!

#15
eps

eps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 26.11.2008
Cand o sa pice curentul o sa-mi fac mai degraba griji ca se dezgheata frigiderul.
Fibra este inventia aia care a dus fix la dezvoltarea comunicatiilor in general. Cuprul este atat de ineficient in comunicatii incat nu prea exista argumente sa nu fie inlocuit oriunde se poate.

#16
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009

View Postdjl, on 04 ianuarie 2019 - 01:18, said:

Când va pica curentul şi adio telefon fix (eventual acumulatorul descărcat la mobil (celular) ) să vezi ce "bine" e să ai V.o.I.P.
Să renunţ la cablul de cupru? Poate doar când o veni ei să mă treacă obligatoriu pe fibră optică. Până atunci e sfânt!
Telefonia pe sarma ar trebui pastrata (in anumite limite) macar ca solutie de avarie, din considerente strategice. Pe de alta parte, degeaba imi intra mie in apartament sarme din cupru daca telekom a tras FO pana la parter si de acolo sarmele vechi pana la mine in casa. Pica alimentare cu energie, pica si convertorul de FO, nu mai e ca acum jde ani cand reteaua telefonica era independenta, nu aveam lumina in casa dar puteam vorbi la telefonul fix.
Daca mi se permite analogia, cel putin teoretic, daca ai centrala termica pe gaze sau energie electrica, ar fi bine sa ai ai si vechea soba cu lemne si o provizie de lemne de foc. S-a vazut zilele trecute cum a fost dupa ninsoare.

#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdjl, on 04 ianuarie 2019 - 00:27, said:

Dacă renunță la cablul de Cupru, renunț la ei. Pentru mine, telefonie fixă = caplu de cupru.
Puteau fi departe, dar mentalitățile i-au tras Ăźnapoi   :(

Mai @djil, sarma ta de cupru se termina, adica are capatul, daca nu la primul stalp, atunci intr-o centrala digitala, bazata pe fibra, IP si servere care, daca crapa, poti sa iei sarma de cupru si sa te scobesti undeva.

In privinta Telekom s-a vazut cum au umblat cu salbaticie in grila in 2018 (de vreo 4x), apoi au crescut preturile in noiembrie, apoi au mai ciuntit odata grila si la acest inceput de an. Urmeaza falimentul.

Edited by rosix, 04 January 2019 - 07:02.


#18
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Djl, tu mai ai fix?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate